Skóra przyszłej mamy - jak dbać o pielęgnację na każdym etapie ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Liczne zmiany hormonalne oraz zwiększanie masy ciała może niekorzystnie wpłynąć na stan skóry. Odpowiednia pielęgnacja i stosowanie właściwych kosmetyków znacznie zmniejsza ilość dolegliwości dermatologicznych, ułatwiając jednocześnie powrót do formy po porodzie. W artykule podpowiemy, jak zadbać o skórę na każdym etapie ciąży.
Jak kompleksowo zadbać o skórę twarzy?
W czasie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do prawdziwej burzy hormonów, która może negatywnie wpłynąć na stan cery. Zmieniające się stężenie progesteronu, estrogenów, oksytocyny, prolaktyny oraz androgenów prowadzi do pojawienia sięzmian skórnych,pigmentacyjnychoraz wystąpienia opuchlizny.
Jednym z polecanych zabiegów jestmasaż twarzy, który pozytywnie wpływa na elastyczność i ukrwienie cery, zmniejszając jednocześnie ewentualne obrzęki wywołane zatrzymaniem wody. Masaże wykonywane za pomocą dłoni lub specjalnych rollerów stanowią też świetną profilaktykę przeciwstarzeniową, wygładzając zmarszczki.
Wiele kobiet w ciąży boryka się jednocześnie z nadmiernymwysychaniem skóry. Dlatego właśnie warto sięgać po kosmetyki do pielęgnacji ciała (sprawdź na: wapteka.pl) z dodatkiem składników nawilżających. Jednym z najchętniej wybieranych związków jestkwas hialuronowy, który nawadnia i pomaga w odbudowie naturalnej bariery hydro-lipidowej. Ważnym aspektem codziennej pielęgnacji jest także regularnypeeling, który pomoże w usunięciu obumarłego naskórka. W ten sposób przyspieszona jest odbudowa komórkowa, co pozytywnie wpływa na stan warstwy rogowej.
Jakie kosmetyki pomogą uniknąć cellulitu i rozstępów?
Wzrost masy ciała oraz powiększanie się brzucha może powodować powstawanierozstępów i cellulitu. Regularne zabiegi pielęgnacyjne pomogą zapobiec takim zmianom skórnym. Ułatwią jednocześnie wchłanianie się skóry po porodzie. Największą skutecznością odznaczają się zabiegi, takie jakmasażeorazpeelingi, które uelastycznią skórę oraz poprawią krążenie. Dzięki temu doskonale ujędrnią ciało, pozwalając na szybszą regenerację po narodzinach dziecka.
Stosuj jednocześnie dedykowane kosmetyki do pielęgnacji ciała. Skuteczny krem lub olejek na rozstępy powinien zawieraćnaturalne oleje roślinne. Największą skuteczność wykazuje olej lniany oraz masło shea, które dodatkowo nawilżą suchą skórę. Wśród innych istotnych składników aktywnych można wymienić takżewitaminę E, D-panthenol i alantoinę.
Jak zapobiegać przebarwieniom skóry w czasie ciąży?
W czasie ciąży często pojawiają się również przebarwienia na skórze. Najczęściej związane są ze zmianami hormonalnymi. Mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach. Jednym z działań profilaktycznych powinno być stosowaniekremów z flirtem UVo minimalnej wartości 15SPF, który zmniejszy szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego. Warto pamiętać o tym, że po ochronę należy sięgać także w okresie jesienno-zimowym. W przypadku wystąpienia pierwszych zmian wysoką skutecznością odznaczają siępreparaty z witaminą C. Związek słynie bowiem ze swoich właściwości wybielających i rozjaśniających. Możesz sięgać zarówno po kremy, jak i skoncentrowane serum z dodatkiem witaminy C. Zabiegi warto wzbogacić dodatkowo peelingiem enzymatycznym.