Torba do porodu – kompletna lista rzeczy do zabrania do szpitala
Nadszedł czas na pakowanie torby do szpitala. Musisz pamiętać o wszystkich najważniejszych rzeczach, powstaje lista rzeczy dla mamy i dla dziecka, zaczyna brakować ci miejsca w walizce, z biegiem czasu wpadasz na więcej pomysłów, czas ucieka, a ty jesteś w proszku i zaczynasz panikować. Brzmi znajomo? Uratować cię może tylko spokój i nasza dzisiejsza lista najpotrzebniejszych rzeczy do szpitala, dzięki której będziesz w stanie wszystko uporządkować i na pewno i niczym nie zapomnisz.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy spakować torbę do szpitala w ciąży?
Nie zawracaj sobie za szybko głowy pakowaniem, jak sama nazwa brzmi – torba do porodu ma być gotowa w okresie okołoporodowym. Warto rozpocząć planowanie około 7 miesiąca, aby być gotową około 33. tygodnia ciąży do ewentualnego wcześniejszego pojawienia się w szpitalu, jeżeli zajdzie taka konieczność.
Wcześniejsze przygotowanie torby do szpitala pozwoli ci uniknąć dodatkowego stresu, kiedy rozpocznie się akcja porodowa. Warto również proces pakowania dzielić z partnerem, który będzie obecny przy porodzie. Uwierz mi, o niebo łatwiej będzie wam się współpracowało, jeżeli osoba towarzysząca będzie wiedziała, gdzie co jest poukładane i nie zrobi wielkiego bałaganu podczas poszukiwania na przykład butelki wody.
Jaka torba do szpitala na poród?
Odwieczny dylemat przyszłych mam – torba czy walizka? Odpowiedź jest banalnie prosta! Jeżeli masz możliwość wzięcia walizki, to nie zastanawiaj się dwa razy tylko postaw na nią. Walizka na kółka ułatwi wam życie, nie będzie trzeba niczego dźwigać (nie, nikt w szpitalu nie będzie za was nosić ciężkich toreb) i łatwiej będzie utrzymać wszystko w ładzie i porządku.
Najlepszym rozwiązaniem, o ile oczywiście masz taką możliwość, jest spakowanie jednej dużej walizki, w której po jednej stronie spakujesz rzeczy dla siebie, a po drugiej dla dziecka. Dodatkowo fajnym pomysłem jest wzięcie jakiejś małej torby z rzeczami tylko na poród, którą później twój partner będzie mógł już zabrać do domu. Warto zabrać również małą torebeczkę na dokumenty, portfel, telefon i gumy do żucia – wiesz, wszystkie te drobnostki, które muszą być pod ręką.
Co spakować do szpitala na poród i połóg?
Przejdźmy teraz do konkretów. Zapamiętaj trzy zasady, które ułatwią ci wybieranie właściwych rzeczy:
- Im mniej, tym lepiej – nie musisz zabierać ze sobą całej szafy ciuchów, tylko wygodne koszule, piżamki i dresy; im mniej weźmiesz ze sobą ubrań, tym mniej z nich wróci z porcją szpitalnych zarazków do domu;
- Dwa dni – właśnie tyle zostaje się w szpitalu na obserwacji; większość kobiet wychodzi do domku z maluszkiem po 48h od porodu, tak że nie potrzebujesz dużej ilości rzeczy, a w razie wydłużenia się pobytu na oddziale, ktoś na pewno dowiezie ci potrzebne elementy garderoby;
- Przezorny zawsze ubezpieczony – większość szpitali w Polsce zapewnia ciężarnym, rodzącym i położnicom najpotrzebniejsze rzeczy, jak np. wkładki, podkłady czy jednorazowe majtki, jednak nie możesz być pewna, że otrzymasz to wszystko, ponieważ szpitale są różnie finansowane; może też wystąpić sytuacja, kiedy akurat coś się skończy i czekają na dostawę, dlatego lepiej być zabezpieczonym przed porodem na takie ewentualności.
W poniższej tabeli znajduje się dokładna lista rzeczy, które powinna zawierać torba dla mamy i dla dziecka.
Torba dla mamy | Torba dla dziecka | Torba do porodu | Torebka podręczna |
---|---|---|---|
|
|
|
|
Większość szpitali ma na swoich stronach internetowych zamieszczone listy najpotrzebniejszych rzeczy do przygotowania przed porodem. Po wyborze oddziału położniczego zapoznaj się z taką listą i sprawdź, czy spakowałaś już wymagane rzeczy. Możliwe, że niektóre będą nadprogramowe, gdyż szpital zapewnia podkłady lub podpaski, ale jak już wspominałam wcześniej, środki higieny osobistej zawsze lepiej mieć choć w małym zapasie.
Czego nie zabierać ze sobą do szpitala, a często możemy to znaleźć na oddziale? Wszelakie zabawki dla maluszka. Naprawdę nie będą one potrzebne w szpitalu, a istnieje ryzyko, że wrócą do domu ze szpitalnymi zarazkami.
Rzeczy na wyjście dla ciebie i maluszka – lepiej, jeżeli dowiezie wam je ktoś, odbierając was po wypisie. Ty ubierzesz się w czyściutkie ubrania i w takich pojedziesz do domu, a maluszek zostanie ubrany w nowiutki kombinezon (letni lub zimowy), nienarażony na szpitalne bakterie. Fotelik dla maluszka przywozi osoba odbierająca was ze szpitala – nie ma sensu, żeby stał gdzieś przy twoim łóżku i tylko zabierał miejsce tobie i osobom sprawującym nad wami opiekę.
Torebka podręczna
Przyjrzyjmy się teraz dokładnie wypisanym w tabeli punktom, żeby przypadkiem nic ci nie uciekło w ferworze pakowania.
Zaczynam trochę od końca, gdyż w torebce znajduje się jedna niesamowicie istotna rzecz – teczka na dokumenty. Mam nadzieję, że wiesz o tym, że przez całą ciążę nie możesz rozstawać się z kartą ciąży. Gdziekolwiek idziesz, nawet do sklepiku osiedlowego, powinnaś mieć przy sobie kartę ciąży, gdyż stanowi ona dokument potwierdzający twój stan i najważniejsze informacje o ciąży. W razie jakiegokolwiek wypadku osoby udzielające ci pomocy będą znać szczegóły stanu zdrowia twojego i płodu.
Do szpitala oczywiście zabierasz ją ze sobą wraz z kompletem wyników badań. Nie musisz mieć przy sobie wszystkich badań, które były wykonywane w ciąży, ale takie, na które zwracamy szczególną uwagę:
- potwierdzona grupa krwi,
- GBS (wymaz z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowca, więcej informacji tutaj),
- dwa wyniki HIV (lekarz prowadzący ciążę powinien zlecić ci wykonanie badania w I i III trymestrze ciąży),
- HBS (badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B – WZWB)
- HCV (badanie w kierunku WZWC)
- Toksoplazmoza (badanie na obecność przeciwciał IgG i IgM),
- najświeższa morfologia.
Znakomita większość lekarzy i położnych zamieszcza wyniki tych badań w karcie ciąży, jednak warto mieć je przy sobie, aby nie było wątpliwości co do wyników. Przeczytaj również: Jakie badania w ciąży? Położna przedstawia kalendarz badań.
Koniecznie musisz mieć ze sobą dowód osobisty dla potwierdzenia twojej tożsamości. Mamy teraz udogodnienie w formie aplikacji na telefon, która zawiera nasze najważniejsze dokumenty – pamiętając o telefonie, będziesz pamiętać o dokumentach, warto więc sobie taką aplikację założyć.
Plan porodu jest całkowicie dobrowolny. Możesz go stworzyć sama, w szkole rodzenia z położną lub pobrać wzór ze strony wybranego przez ciebie szpitala oraz ze strony Fundacji Rodzić po Ludzku. Plan porodu omawiany jest na sali porodowej, aby rozwiązać wszelkie wątpliwości.
Gotówka to taki dodatek na wypadek, gdybyś miała ochotę na jakąś przekąskę, a w szpitalu istnieje możliwość przejścia się do sklepiku lub automatu. Nie zabieraj dużej ilości pieniędzy, aby nie narażać się na zgubienie lub kradzież.
Torba do porodu
Jak powinna wyglądać wyprawka do szpitala? Wspominałam już o tym wyżej, ale warto przypomnieć – jeżeli masz taką możliwość, to spakuj torbę do porodu oddzielnie. Dzięki temu wszystkie użyte, brudne czy niepotrzebne później rzeczy będziesz mogła przekazać osobie towarzyszącej przy porodzie, aby wzięła je do domu.
Zraz po wydobyciu maluszka, kładziony jest on na twojej piersi, aby rozpocząć kontakt skóra do skóry, dlatego ważne jest, aby twoje koszula do porodu miała szerokie rozpięcie z przodu. Do porodu przydaje się tylko jedna koszula, ale dla swojego komfortu możesz zabrać dwie i przebrać się, kiedy dojdzie do zabrudzenia czy zmoczenia tej pierwszej (chociaż z moich obserwacji wynika, że kobieta podczas porodu w ogóle się takimi rzeczami nie przejmuje). Dostępne są również jednorazowe koszule do porodu, ale nie polecam ich kupować. Są ze sztucznego materiału, przyklejają się do ciała i rwą.
W torbie do porodu powinny znaleźć się również jednorazowe majtki z siateczki oraz podpaski poporodowe. Obie te rzeczy możesz kupić w aptece. Pamiętaj tylko, aby zwrócić uwagę farmaceucie na temat wyboru odpowiednich majtek. Często sprzedają jednorazowe majtki poporodowe, które tworzone są ze sztucznego materiału, nie przepuszczają powietrza i zwykle są ciasne i niewygodne. Musisz zaznaczyć, że mają to być majtki z siateczki.
Jeszcze jedna część garderoby przyda ci się na pewno na sali porodowej – ciepłe skarpetki. Może to być zaskakujące dla ciebie, ale w trakcie porodu potrafią bardzo marznąć stopy, a to niesamowicie rozprasza rodzącą. Weź ze sobą również kapcie do dreptania po sali oraz klapki pod prysznic, żeby móc korzystać z immersji wodnej. Nie zapomnij o ręczniku kąpielowym do osuszenia.
Bardzo przydatnym dodatkiem na sali porodowej jest pomadka lub krem do ust. Podczas skurczu ważne jest, aby prawidłowo oddychać. Nauczysz się tego w szkole rodzenia, a położna prowadząca poród wspomoże cię, kiedy mocne skurcze rozproszą twoją uwagę. Takie kontrolowanie dmuchanie może wysuszyć usta, które popękają i będą ci dokuczać, a pomadka na pewno temu zapobiegnie.
Gdzieś na wierzchu torby włóż sobie gumkę do włosów, jeżeli masz je dłuższe. Kiedy się spocisz, włosy zaczną przyklejać ci się do twarzy i będą cię denerwować, a tego chcemy uniknąć przy porodzie. Obok gumki spakuj ładowarkę do telefonu – na pewno zaraz po porodzie będziesz chciała uwiecznić maluszka na zdjęciu i powiadomić najbliższych o tym wspaniałym wydarzeniu, a rozładowany telefon do niczego ci się nie przyda.
Jeżeli chodzi o jedzenie w trakcie porodu, to śmiało możesz zabrać ze sobą jakieś lekkie przekąski. Szpital, w którym pracuję, zapewnia rodzącym butelki wody i musy owocowe, ale nie w każdym jest tak samo. Z doświadczenia wiem, że kawałek batonika lub kostka czekolady potrafi zdziałać dużo dobrego przy porodzie.
Ważniejsza od jedzenia jest jednak woda. Musisz wziąć dla siebie minimum jedną butelkę wody, a najlepiej mieć przeznaczone na poród około 2l. Nie zapomnij o osobie towarzyszącej! Ktokolwiek będzie przy tobie też musi pozostać dobrze nawodniony. Mała ciekawostka – korzystanie z gazu podczas porodu bardzo wysusza usta, więc będziesz chciała popijać wodę po każdym skurczu. Najłatwiej wziąć jedną małą butelkę z dziubkiem do picia i dwie duże, z których będzie można przelać.
Na salę porodową możesz wziąć dodatkowo słuchawki lub jakiś odtwarzacz muzyki, żeby móc włączyć sobie swoją ulubioną playlistę albo muzykę relaksującą. Może przydać się również olejek do masażu, tylko zwróć uwagę przed porodem czy nie denerwuje cię jego zapach i intensywność.
Torba dla mamy
Na oddziale położniczym możesz być ubrana jak tylko ci się podoba i jak jest ci najwygodniej. Najbardziej poleca się koszule ze specjalnym rozpięciem do karmienia, jednak jeżeli nie czujesz się komfortowo w takim ubraniu, postaw na coś w czym akurat tobie będzie wygodnie. Warto wziąć ze sobą szlafrok, aby móc swobodnie poruszać się po oddziale, gdzie będą przechodzić odwiedzający.
Zaopatrz się przed porodem w dwa wygodne staniki do karmienia oraz parę sztuk majtek z siateczki. Po porodzie twoja macica będzie się jeszcze oczyszczać i niejednokrotnie może zdarzyć się, że przez podpaskę coś przecieknie, dlatego warto kupić te jednorazowe majtki, aby po prostu je wyrzucać i zmieniać na nowe. Jeżeli wolisz zwykłą bieliznę, pamiętaj, aby była ona przewiewna i z bawełny – obniżamy ryzyko infekcji.
W pierwszych dniach połogu przyda się spora ilość podpasek poporodowych oraz podkładów. Z dnia na dzień będziesz zużywać coraz mniej podpasek, a czyste podkłady przydadzą ci się również do układania na nich maluszka podczas zmiany pampersa. Jeżeli znajdziesz miejsce w walizce, możesz zabrać również jednorazowe nakładki na toaletę i rolkę papieru toaletowego. Wiadomym jest, że w szpitalu dwa razy bardziej dba się o porządek i czystość toalet, jednak nigdy nie można być stuprocentowo pewną, że nie złapie się jakiejś infekcji, zwłaszcza jeśli drogi rodne po porodzie są tak wrażliwe.
W kwestii kosmetyków panuje pełna dowolność – zabierz te, których używasz na co dzień, aby nagle nie okazało się, że masz na coś nowego uczulenie lub nieprzyjemnie ci pachnie. Postaraj się przed porodem zakupić specjalny płyn do higieny intymnej, którym będziesz mogła podmywać ewentualne rany krocza. Świetnym pomysłem jest przelanie płynnych kosmetyków do małych pojemniczków, których używa się do podróży samolotem. Sprawdź również: Kosmetyki dla kobiet w ciąży – jakie można bezpiecznie używać?
Zaleca się zabierać do szpitala swój kubek oraz sztućce. Możesz spakować parę saszetek swojej ulubionej herbaty. Książka, czytnik, krzyżówki… Cokolwiek sprawia ci przyjemność! Noworodki bardzo dużo śpią, więc warto uprzyjemnić sobie czas wolny.
Torba dla dziecka
Nie pakuj wszystkich ciuszków, które tylko udało ci się uzyskać przed porodem, szkoda na to miejsca w walizce. Parę sztuk body z krótkim rękawem, kilka pajacyków i sprawa załatwiona – jeżeli maluszek nie ulewa to raczej nie ma czym się ubrudzić, a w razie kryzysowej sytuacji pampersowej, zawsze może ktoś dowieźć ci dodatkowe ubranka. Nie zapomnij o czapeczce i skarpetkach, gdyż maluchy wychładzają się najszybciej przez główkę i części dystalne, jak rączki czy nóżki.
Kiedyś maluchy zawijało się w rożek z utwardzonym tyłem, ale teraz wystarczy milutki kocyś. Ochroni malucha przed wychłodzeniem i utuli do snu. Do zawijania maluszka w kokonik przydają się pieluszki flanelowe, zwłaszcza latem, kiedy jest za ciepło na kocyki. Pieluszki tetrowe podkładamy maluszkom pod buźki lub używamy ich do wycierania ulanego mleczka.
Kosmetyki dla malucha to tylko pięć rzeczy: octenisept (do dezynfekcji pępka, chociaż i od tego się odchodzi, ponieważ pielęgnuje się pępek na sucho, ale octenisept może ci się przydać np. na ranę po cięciu cesarskim), gaziki do przemywania oczu i pępka, krem przeciw odparzeniom, mokre chusteczki oraz pampersy.
Trochę jest rzeczy do zapamiętania, ale wierzę, że powyższa tabelka ułatwi ci pakowanie i będziesz w pełni gotowa, gdy nadejdzie czas porodu. Trzymam za ciebie kciuki!
BIBLIOGRAFIA:
- https://gdzierodzic.info/torba-do-porodu/# dostęp: 25.11.2023 r.
- https://zaufajpoloznej.pl/jak-spakowac-torbe-do-szpitala/?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA04arBhAkEiwAuNOsIlE-gnJhPAq4Zqn3xM3hWCczF2eFkikRqbF0CN1mHcELGjtxees1_xoCLtMQAvD_BwE dostęp: 25.11.2023 r.
- https://mamaginekolog.pl/ciaza-i-porod/wyprawka/torba-do-porodu/ dostęp: 25.11.2023r.