Chcesz zmniejszyć ból podczas porodu? Weź ze sobą na porodówkę grzebień!

Rodząca kobieta na porodówce, naturalne sposobu radzenia sobie z bólem porodowym
Grzebień jako naturalny sposób, który jest skuteczny na zmniejszenie bólu porodowego, fot. AntonioDiaz
ikona podziel się
Opublikowano: 21.03.2024 r., 16:03
Ciężarne kobiety nie od dzisiaj szukają różnych sposobów łagodzenia bólu, jaki może ich czekać w trakcie porodu. Niektóre z nich uważają, że jest to część fizjologii i tak po prostu musi być. Warto jednak zapoznać się z naturalnymi, czyli niefarmakologicznymi sposobami zmniejszania bólu porodowego. Do takich zaskakujących metod zalicza się grzebień.

Ból porodowy - jaki on jest?

Ciężko jest zmierzyć skalę bólu porodowego, ponieważ wg niektórych specjalistów, jest on odczuciem bardzo subiektywnym. Jest to również jeden z powodów, dla których kobiety tak bardzo obawiają się porodu. Chociaż co ciekawe, zaraz po porodzie, ból mija, jak ręką odjął. A nowa rola mamy powoduje, że dość szybko kobieta zapomina o całym trudzie, jaki włożyła w przyjście dziecka na świat.

Jednak są również eksperci, którzy starają się ocenić skalę bólu. Według niektórych z nich kobieta ma podczas porodu odczuwać aż 57 jednostek w skali bólu, gdzie dla porównania ludzie ciało jest przygotowane na maksymalnie 45 jednostek w skali bólu. Porównuje się zatem ból porodowy do łamania 20 kości jednocześnie. Dlaczego zatem kobiety są w stanie go wytrzymać, często bez żadnego dodatkowego znieczulenia?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, tak samo jak na pytanie, dlaczego każda kobieta jest w stanie odczuwać zupełnie inną skalę bólu porodowego. Specjaliści doszukują się tutaj różnych czynników, które mają wpływ na siłę odczuwanego bólu. Wśród nich wymienia się, chociażby przebieg i długość porodu, czy też ułożenie dziecka. Nie bez znaczenia jest także, to czy poród jest wywoływany oksytocyną, czy rozpoczął się naturalnie. Tutaj wiele kobiet uznaje, że poród wywoływany jest bardziej bolesny.

Kolejnych czynników doszukuje się w kwestiach fizjologicznych oraz psychologicznych. Nie bez znaczenia jest to, czy rodząca jest dobrze przygotowana na poród, czy jednak jest niej bardzo dużo lęku, który może potęgować ból. Istotna jest również budowa ciała kobiety, a także to, czy np. odczuwa ból w okolicy krzyżowej. Z drugiej strony ból motywuje organizm do działania. Natomiast pomiędzy skurczem jest chwila odpoczynku oraz regeneracji. Zobacz, w jaki sposób odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych.

Grzebień jako cudowny sposób na ból porodowy?

O takim sposobie, jak ściskanie grzebienia w dłoni podczas porodu, informuje wiele położnych podczas szkoły rodzenia. Jedną z ekspertek w tej dziedzinie jest duola Jen Davel z Wisconsin, która uważa, że jest to znakomita metoda, z której korzysta się już od wielu lat. Nie jest to efekt placebo, a potwierdzenie bramkowej teorii bólu.

Teoria ta mówi o tym, że ból jest odczuciem, o którym najpierw musi dowiedzieć się mózg. Zatem impuls nerwowy przechodzi przez rdzeń kręgowy, po to by następnie dotrzeć do naszego mózgu. Ponadto wg bramkowej teorii bólu, mózg ma możliwość skupienia się na ograniczonej liczbie odczuć.

Aby metoda rzeczywiście była skuteczna, konieczne jest odpowiednie trzymanie grzebienia, a także ściskanie do w konkretnym momencie. Najlepiej jest wybrać grzebień z licznymi ząbkami, które ułożymy pod kątem prostym do wewnętrznej strony dłoni. W ten sposób palcami oplatamy grzbiet grzebienia. Natomiast ściśnięcie grzebienia powinno nastąpić na chwilę przez skurczem porodowym, po czym puszczamy go, gdy tylko skurcz dobiegnie końca. Dzięki prostej metodzie “odwracamy uwagę” naszego mózgu od skurczu porodowego, skupiając się wyłącznie na doznaniu, jakie wywołuje ściskanie grzebienia.

Ręka trzymająca grzebień, sposób polegający na ściskaniu grzebienia podczas porodu w celu uśmierzenia bólu
Porada położnej dotycząca używania grzebienia podczas porodu, aby uśmierzyć ból, fot. fotofabrika

Inne niefarmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego

Grzebień nie jest jedyną metodą, dzięki której rodząca kobieta może uśmierzyć ból w sposób naturalny. Do innych metod zalicza się ruch, a także możliwość znalezienia dla siebie dogodnej pozycji. W zmniejszeniu uczucia bólu będzie pomagać kołysanie się, skakanie na piłce, a nawet spacerowanie. Kolejnym elementem, który poprawia komfort w czasie porodu, jest woda. Jeżeli tylko masz możliwość skorzystania z prysznica lub porodu w wodzie, na pewno warto rozważyć taką opcję.

Coraz większą popularność zyskuje również aparat TENS, który odpowiada za blokowanie sygnałów porodowych. Niestety taki aparat nadal nie jest dostępny w każdej polskiej porodówce. Jednak możesz się w niego zaopatrzyć jeszcze przed porodem. Chociaż aparat działa na zasadzie elektrostymulacji, to możemy być całkowicie spokojne o zdrowie swoje oraz naszego dziecka. Należy koniecznie pamiętać o tym, żeby odkleić elektrody przed kontaktem z wodą. Zobacz też, w jaki sposób przebiega poród w wodzie.

Ciekawą propozycją na zmniejszenie bólu porodowego jest śródskórna lub podskórna iniekcja sterylnej wody. Brzmi to bardzo tajemniczo, jednak takie rozwiązanie może przynieść bardzo dużą ulgę nawet w czasie bólów krzyżowych, które w odróżnieniu od skurczów, trwają praktycznie przez całą akcję porodową. Iniekcje sterylnej wody (SWI) polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości sterylnej wody pod skórę w okolicy krzyżowej. Taki zabieg ma wywołać dość mocne pieczenie, które trwa do 30 sekund, jednak tego typu znieczulenie może działać nawet do dwóch godzin.

Źródła:

  • https://zaufajpoloznej.pl/lagodzenie-bolu-porodowego-tens/
  • https://kobieceinspiracje.pl/159155,zabierz-grzebien-na-porodowke-powod-moze-cie-zaskoczyc.html
  • https://www.sosrodzice.pl/bol-porodowy-najtrafniejsze-okreslenia/
  • https://rodzicpoludzku.pl/baza-wiedzy/wiedza-o-porodzie-baza-wiedzy/bol-porodowy-jego-znaczenie-w-porodzie-i-metody-lagodzenia/
  • https://plodnosc.pl/idziesz-rodzic-wez-grzebien-nawet-nie-wiesz-jak-bardzo-moze-pomoc-podczas-porodu/
  • https://ichgcp.net/pl/clinical-trials-registry/NCT01513447
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto