Ciąża przyspiesza starzenie się organizmu? Prawda zaskakuje

Kobieta w ciąży leży na łóżku i słucha muzyki
Wielokrotna ciąża może poważnie obciążyć kobiecy organizm, fot. Ilona
ikona podziel się
Opublikowano: 06.05.2024 r., 15:59
Specjaliści z Columbia University w Stanach Zjednoczonych twierdzą, że ciąża przyspiesza starzenie się organizmu. Według nich każda ciąża, zwłaszcza u młodych kobiet w wieku 20-22 lat, przyspiesza biologiczne starzenie się o 2,4-2,8 miesięcy. Do przeprowadzenia obliczeń wykorzystali zegar epigenetyczny.

Liczne ciąże obciążają organizm kobiety

O swoim najnowszym odkryciu amerykańscy naukowcy poinformowali na łamach „Proceedings of National Academy od Sciences”. Zrobili to również na stronie uczelni internetowej. Przeprowadzili badania na grupie 1735 mieszkanek Filipin w wieku od 20 do 22 lat. Okazało się, że każda ciąża u takich młodych kobiet wpłynęła na przyspieszenie biologicznego starzenia się organizmu.

Z przeprowadzanych wcześniej badań epidemiologicznych wiadomo już było, że wielokrotna ciąża może poważnie obciążyć kobiecy organizm. Poza tym liczne ciąże, jak okazało się w tych samych badaniach, negatywnie wpływają na stan zdrowia i oczekiwaną długość życia. Reprodukcja według najnowszych doniesień wpływa na procesy starzenia się organizmu kobiet, zwłaszcza młodych.

Aby zbadać sprawę, wykorzystano zegar Horvatha – czyli tzw. zegar epigenetyczny. Dzięki niemu możliwe jest oszacowanie wieku komórek, tkanek i organów w organizmie człowieka na podstawie poziomu metylacji DNA. Epigenetyka skupia się na zmianach funkcji genów zachodzących niezależnie od zmian w sekwencji DNA. Z kolei metylacja DNA jest jego modyfikacją. Może ona zostać odziedziczona albo nabyta, następnie usunięta bez zmiany oryginalnej sekwencji DNA.

Ciąża jest wyzwaniem dla organizmu matki

Calen Ryan z Columbia Aging Center to główny autor badania. Zwrócił on uwagę na to, że zegar epigenetyczny zrewolucjonizował badania nad biologicznym starzeniem się organizmu. Poza tym umożliwił analizę wpływu różnych czynników na stan zdrowia, m.in. reprodukcji. Wyniki uzyskanych badań pozwalają zobaczyć, jakie zmiany uwidaczniają się u tych samych kobiet w zegarze biologicznym. Uwarunkowane są one ilością przebytych ciąż.

Calen Ryan zaznacza, że u młodych kobiet wpływ ciąży na starzenie się organizmu występuje bez względu na inne czynniki, które wpływać mogą na zdrowie. Nie ma więc tu znaczenia zarówno status społeczno-ekonomiczny kobiety, jak i predyspozycje genetyczne czy palenie tytoniu. Warto podkreślić, że u mężczyzn nie zauważono biologicznego starzenia się organizmu, patrząc na tę samą grupę wiekową, co u kobiet (20-22 lata).

Jak podkreśla Calen Ryan przebadane kobiety, które w wieku 20-22 lat zaszły w ciążę, były w okresie wczesnej dorosłości. Ich organizm wciąż się rozwija, a już wykazano u nich starzenie się biologiczne. W takim wieku ciąża może być dużym wyzwaniem dla organizmu matki, zwłaszcza gdy ma kiepski dostęp do opieki medycznej lub wspierających ją czynników, a także niedobór zasobów materialnych.

Kobieta w ciąży
U młodych kobiet ciąża przyspiesza starzenie się organizmu o 2,4-2,8 miesięcy, fot. Yakobchuk Olena

Ciąża może mieć długotrwały wpływ na zdrowie kobiety

Wciąż konieczne są dalsze badania w omawianym zakresie. Jak zauważa Calen Ryan, należałoby lepiej poznać, jaka jest rola ciąży oraz innych aspektów reprodukcji w procesie biologicznego starzenia się organizmu. Nie wiemy, jak ciąża może wpłynąć na zdrowie oraz śmiertelność badanych kobiet w dalszych etapach ich życia.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Columbia University wykazały, że u młodych kobiet ciąża przyspiesza starzenie się organizmu o 2,4-2,8 miesięcy. Pokazują wyraźnie, że ciąża może mieć długotrwały wpływ na zdrowie kobiety. Najważniejsze na tę chwilę jest jednak, aby kobieta miała zawsze zapewnioną odpowiednią opiekę i wsparcie – nie tylko w okresie ciąży, ale i później.

Źródła:

  • https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Ginekologia-i-poloznictwo/Badanie-kazda-ciaza-u-mlodych-kobiet-przyspiesza-ich-biologiczne-starzenie,257501,209.html
  • https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2317290121
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto