Czy brak snu zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu?

Kobieta w ciąży na badaniach
Na potrzeby badania ponad stu kobietom w ciąży założono urządzenia aktygraficzne, fot. pressmaster
ikona podziel się
Opublikowano: 28.03.2024 r., 17:56
Jak można przeczytać w jednym z artykułów naukowych w piśmie „NPJ Digital Medicine”, istnieje duże powiązanie między snem a przedwczesnym porodem. Według zawartych w nim informacji, z ryzykiem przedwczesnego porodu wiąże się brak snu i zmniejszona aktywność fizyczna w czasie ciąży.

Większe ryzyko przedwczesnego porodu

Wspomniane badanie, na podstawie którego przygotowano obszerny artykuł, przeprowadzone zostało pod kierownictwem dra Neala Ravindry ze Stanford School of Medicine. Na potrzeby badania ponad stu kobietom w ciąży założono urządzenia aktygraficzne. Przypominają one inteligentne zegarki. Co minutę zbierały pomiar aktywności fizycznej oraz ekspozycji ciężarnej na światło.

Badania zapisywane były od pierwszego trymestru ciąży aż do porodu. Naukowcy do dyspozycji mieli również dane z elektronicznej bazy medycznej. W dokumentach zawarte były informacje dotyczące m.in. wieku ciężarnej, przebiegu ciąży i stopnia jej zaawansowania. Z danych można było dowiedzieć się również o schorzeniach matki, np. cukrzycy, depresji i podwyższonym ciśnieniu tętniczym. Opisane były też powikłania ciąży, takie jak infekcja lub stan przedrzucawkowy. To jednak nie koniec. Naukowcy mieli dostęp do informacji dotyczących samego porodu – czasu trwania ciąży, wagi noworodka czy komplikacji okołoporodowych.

Do przeprowadzenia badań wykorzystano algorytm uczenia maszynowego. Przeanalizowano informacje o aktywności uczestniczek badania – również ewentualne zmiany, które zaszły w obrębie ich aktywności fizycznej lub snu. Okazało się, że w miarę postępu ciąży sen ulegał stopniowym zakłóceniom. Kobiety robiły się też coraz mniej aktywne fizycznie. W zależności od zaawansowania ciąży zmieniały się wzorce snu i aktywność ciężarnych – u niektórych w przyspieszonym tempie. Okazało się, że u pacjentek podatniejszych na zmiany aktywności i snu zwiększone było ryzyko przedwczesnego porodu.

Kobieta w ciąży w domu
Ciężko opracować odpowiednie leki na przedłużenie ciąży, fot. BGStock72

Czy uda się wypracować zdrowe nawyki?

Starsza autorka badania, dr Nima Aghaeepour, poinformowała, że w badaniu wykazano, iż algorytm sztucznej inteligencji może zbudować tzw. zegar aktywności fizycznej i snu podczas ciąży. Może również określić, na jakim etapie jest ciąża. Dr Aghaeepour podkreśliła, że normalna ciąża charakteryzuje się postępującymi zmianami w zakresie zarówno aktywności fizycznej, jak i snu. Zaznaczyła też, że niektóre ciężarne nie przestrzegają zegara. Czego udało się dowiedzieć?

  • Przedwczesny poród dotyczy 10,5% urodzeń w USA. Dotyczy to sytuacji, gdy dziecko rodzi się 3 lub więcej tygodni za wcześnie.
  • W innych częściach świata odsetek wcześniaków jest znacznie wyższy.
  • Wcześniaki mogą cierpieć na różne powikłania zdrowotne, m.in. chorobę układu pokarmowego, mózgu, płuc lub oczu.
  • Wcześniactwo to na całym świecie główna przyczyna zgonów dzieci poniżej 5. roku życia.

Lekarze wciąż nie są w stanie wiarygodnie określić, które ciąże są najbardziej zagrożone wcześniejszym porodem. Nawet wiedząc, że dana kobieta miała już przedwczesny poród, w dalszym ciągu nie powstały idealne metody, jak można przedłużyć ciążę. Ciężko opracować odpowiednie leki, ponieważ wciąż budzi to wątpliwości etyczne dotyczące ich testowania.

Jak zaznacza dr Nima Aghaeepour, jeśli uda się zidentyfikować wzorce aktywności i snu, będzie można zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu. Łatwiej będzie można też opracować metody wypracowania lepszych nawyków dotyczących zdrowego snu i ćwiczeń fizycznych. Być może wtedy uda się obniżyć ryzyko przedwczesnych porodów u przyszłych mam.

Źródła:

  • https://www.nature.com/articles/s41746-023-00911-x
  • https://www.pap.pl/aktualnosci/badajac-sen-mozna-przewidziec-przedwczesny-porod-pomoze-w-tym-specjalny-algorytm
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto