Naukowcy odkryli, dlaczego niektóre małe dzieci szybciej uczą się mówić. Sprawdź, jaki to sposób!

Logopeda pracujący z dzieckiem, sposób na szybszy rozwój mowy
Naukowcy z Harvardu znaleźli czynnik wpływający na szybszy rozwój mowy, fot. Prostock-studio
ikona podziel się
Opublikowano: 05.02.2024 r., 9:00
Będąc mamą malucha, z pewnością chcesz, aby rozwijał się on jak najlepiej. Z ciekawością, a może nawet z pewną obawą sprawdzasz, czy po kolei zdobywa kamienie milowe w swoim rozwoju. Logopedzi przyjmują, iż 2-letnie dziecko powinno znać zasób minimum 50 słów. Dlaczego zatem niektóre dzieci w tym wieku mówią kilkadziesiąt słów, a inni rówieśnicy próbują składać pierwsze proste zdania? Otóż naukowcy znaleźli przyczynę, która może również stać się sposobem na poprawę rozwoju mowy twojego dziecka.

Po czym poznać, że rozwój mowy dziecka jest prawidłowy?

Minimum 50 słów wypowiadanych przez dwulatka, to jeden ze wskaźników tego, iż mowa Twojego dziecka rozwija się prawidłowo. Tutaj powinnaś być ostrożna, ponieważ wcale nie chodzi o 50 prawidłowo wypowiadanych słów. Ale dziecko może powtarzać nawet to samo słowo w kilku znaczeniach. Jeżeli robi to z pełną świadomością, wtedy każde znaczenie nawet takiego samego wyrazu, zaliczamy jako osobne słowo.

Bardzo ważne jest to, czy dziecko reaguje na to, co my mówimy. Jeżeli odwraca się, gdy je wołamy, czy też wykonuje proste polecenia, ponieważ pamiętajmy, iż 2-latek rozumie znacznie więcej, niż potrafi powiedzieć. Zatem warto wybrać się do neurologopedy, jeżeli dziecko wykazuje się nie tylko ubogim słownictwem, ale również nie buduje z nami relacji.

Największy progres mowy u dziecka następuje między 24 a 36 miesiąca. Wtedy dziecko powinno zwiększać swój zasób słownictwa, a także potrafić się porozumieć w prostych sytuacjach. Niestety bardzo często mamy, nie reagują, gdy ich 3-letnie dziecko nadal jeszcze nie mówi. Uważają, że ma jeszcze czas lub też zacznie mówić dopiero w przedszkolu, gdy będzie obcować z rówieśnikami. Jednak taka sytuacja przez logopedów jest postrzegana już jako konieczność konsultacji ze specjalistą. Zobacz, w jaki sposób rozszerzać prawidłowo dietę u swojego niemowlaka.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli, dlaczego dzieci uczą się szybciej mówić

Dlaczego niektóre dzieci zaczynają mówić zdecydowanie wcześniej od swoich rówieśników? Nad takim zagadnieniem pracowali naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Badaniami zostało objętych 1001 dzieci z 12 różnych krajów, które pochodziły z rodzin o różnym statusie społeczno-ekonomicznym.

Elika Bergelson, psycholog z Uniwersytetu Harvarda w Stanach Zjednoczonych wraz ze swoim zespołem nagrywali dzieci w wieku poniżej 4 roku życia. Dzięki temu uzyskali oni ponad 40 tys. godzin nagrań, które pozwoliły na zinterpretowanie okoliczności mających wpływ na to, dlaczego u niektórych dzieci rozwój mowy jest szybszy.

Spektakularne odkrycie naukowców z Harvardu

Badacze, którzy przeanalizowali tysiące godzin nagrań dzieci, sami byli zaskoczeni swoim odkryciem. W ten sposób obalili również wiele mitów, które dotyczą płci lub statusu rodziny. W wielu kręgach społecznych krąży błędne przekonanie o tym, że dziewczynki zaczynają mówić szybciej niż chłopcy lub też dzieci z bogatszych rodzin mają szansę na lepszy rozwój mowy.

Okazuje się jednak, że żaden z tych czynników w żaden sposób nie wpływa na to, czy dziecko zaczyna mówić szybciej. Ponadto nie miało znaczenia również to, czy dziecko dużo gaworzyło lub próbowało mówić w ciągu całego dnia. Natomiast czynnikiem odpowiedzialnym za szybszą naukę mówienia było słuchanie rozmów innych. Rodzice, rodzeństwo lub inni opiekunowie, którzy cały czas mówią do dziecka, stwarzają mu korzystne środowisko do nauki i rozwoju mowy. Jeżeli jest mamą niemowlaka, na pewno będziesz chciała dowiedzieć się, ile kosztują dodatkowe szczepienia.

Mama bawiąca się z niemowlakiem, wskazówki do wspierania rozwoju mowy
Odkryto, dlaczego niektóre dzieci zaczynają szybciej mówić, fot. Prostock-studio

Jak rozwijać mowę u małego dziecka?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby wspierać rozwój mowy u swojego maluszka, warto wprowadzić kilka wskazówek do codziennego życia. Warto mówić do swojego dziecka już od pierwszych dni życia. Wystarczy już, że będziesz opowiadać mu o tym, co robisz. Na przykład, że zmieniasz pieluszkę, zakładasz ubranka, kąpiesz itd. Przy opowiadaniu dobrze jest utrzymywać kontakt wzrokowy z dzieckiem. Aby wzbudzić jego zainteresowanie, dobrze jest zadbać o odpowiednią mimikę i ton głosu.

Bardzo dużą pomocą okażą się książeczki dostosowane do wieku dzieci. Nie zrażaj się tym, że dziecko początkowo nie ma cierpliwości, ponieważ jest to również cecha, nad którą można pracować. Na początku być może dziecko może skupi się na przeczytanej jednej stronie. Ale codzienne sięganie po książeczki spowoduje, że przeczytanych stron zacznie przybywać, aż w końcu dziecko samo zacznie sięgać z zainteresowaniem po ulubioną lekturę.

Kolejnym aspektem wspierającym mowę jest powtarzanie po dziecku poprawnej formy wyrazu, a także unikanie zdrobnień. Ważne jest jednak to, aby robić to w miłej i wspierającej atmosferze, a nie jako krytykę. Należy odrzucić perfekcjonizm i oczekiwania, że dziecko zacznie od razu mówić tak, jak my tego chcemy. Jednak, jeżeli Ty sama wykażesz się cierpliwością, konsekwencją oraz wsparciem, zauważysz, że w pewnym momencie efekty współpracy ze swoim dzieckiem zaczną się pojawiać.

Natomiast warto ograniczyć dziecku grające zabawki, a także dostęp do bajek. Szkodliwy wpływ mają także wszelkiego rodzaju urządzenia mobilne, takie jak telefony, czy też tablety. Takie bodźce nie tylko, nie przyspieszają rozwoju mowy, ale mózg dziecka bardzo szybko uzależnia się od widzianych obrazów na ekranie telefonu lub komputera.

Źródła:

  • https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/rozwoj-dziecka,dlatego-niektore-dzieci-szybciej-ucza-sie-mowic--zaskakujace-ustalenia-badaczy,artykul,73765256.html?utm_source=poczta.o2.pl_viasg_medonet&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=undefined&utm_v=2
  • https://www.mowaigest.pl/post/hej-dwulatku-mowa-dwulatka
  • https://panilogopedyczna.pl/2021/08/dlaczego-moje-dziecko-jeszcze-nie-mowi/
  • https://mowologia.pl/artykuly/sposoby-wspierania-rozwoju-mowy-dziecka.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto