Pierwszy na świecie tłuszcz jak z mleka matki – pochodzi z drożdży

Matka karmi dziecko piersią
Czy nowy wynalazek Yali Bio odmieni rynek żywności dla niemowląt?, fot. Анастасія Стягайло
ikona podziel się
Opublikowano: 07.03.2024 r., 11:59
Kalifornijski start-up Yali Bio stworzył pierwszy na świecie tłuszcz jak z mleka matki. Wytwarzany jest z drożdży dzięki procesowi precyzyjnej fermentacji. Dzięki pozyskanemu tłuszczowi preparaty dla niemowląt mają lepiej odpowiadać wartościom odżywczym, których potrzebują dzieci na tym etapie życia.

OPO – tłuszcz, który może zmienić rynek preparatów dla niemowląt

Firma biotechnologiczna Yali Bio, która wytwarza alternatywne tłuszcze w drodze precyzyjnej fermentacji, wkroczyła na rynek żywienia niemowląt. Amerykańska marka właśnie zaprezentowała swoją najnowszą innowację – rekombinowany tłuszcz jak z mleka matki, który pochodzi z drożdży. Ma zdolność poprawiania wartości odżywczych preparatów do żywienia niemowląt, które służą na początkowym etapie ich życia. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej piersią.

Kalifornijski start-up biotechnologiczny wyprodukował tłuszcz o nazwie OPO (oleinowo-palmitynowo-oleinowy), który naturalnie występuje w mleku matki. Jest niezbędnym składnikiem dla zdrowia niemowląt – umożliwia im prawidłowe wchłanianie składników odżywczych. OPO jest jedną z kluczowych różnic żywieniowych pomiędzy mlekiem matki a preparatami do żywienia niemowląt. Jak zauważyli specjaliści z Yali Bio, producenci preparatów do początkowego żywienia niemowląt nie mają dostępu do ekonomicznego źródła czystego OPO. Właśnie dlatego weszli na rynek ze swoją propozycją.

„Jesteśmy w kluczowym momencie rozwoju naszej firmy”

Tłuszcze zawarte w mleku matki to triacyloglicerole – stanowią aż 98% wszystkich tłuszczów. Właśnie one ułatwiają efektywne wchłanianie składników odżywczych w jelitach niemowląt. Zamiast nich komercyjne preparaty dla niemowląt opierają się głównie na olejach roślinnych (takich jak palmowy, kokosowy, rzepakowy i słonecznikowy) lub mleku krowim. Zdaniem specjalistów z Yali Bio żaden z nich nie zawiera optymalnego poziomu OPO.

Skład i rozmieszczenie kwasów tłuszczowych w olejach roślinnych różni się od tych w mleku kobiecym. Aby poprawić wartość odżywczą potrzebną niemowlętom, opracowano niedawno substytuty tłuszczu z mleka matki w drodze katalizy. Choć wytwarzanie ich z oczyszczonych olejów roślinnych może mieć cenne właściwości, jest to trudny i kosztowny proces.

Yali Bio wyszło wobec tego ze swoim alternatywnym, trochę tańszym rozwiązaniem. Firma wykorzystuje proces fermentacji drożdży do produkcji wysokiej jakości tłuszczów OPO przypominających te pochodzenia mleka matki. Technologia zastosowana na większą skalę mogłaby pozwolić producentom dodawać większą ilość OPO do swoich formuł. To z kolei mogłoby pozwolić na uzyskanie lepszych wyników zdrowotnych u niemowlaków.

„Jesteśmy w kluczowym momencie rozwoju naszej firmy, która może obsługiwać wiele rynków żywienia” – powiedział współzałożyciel i dyrektor generalny Yali Bio, Yulin Lu. Uważa on, że wykorzystywanie precyzyjnej fermentacji do wytwarzania funkcjonalnych tłuszczów będzie ważne nie tylko dla żywienia niemowląt. Może mieć duży wpływ na społeczeństwo i planetę.

Karmienie niemowlaka
Karmienie niemowlaka, fot. Анастасія Стягайло

Dlaczego alternatywne tłuszcze mleka matki są ważne?

Innowacyjny wynalazek Yali Bio został wsparty przez Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka Eunice Kennedy Shriver. Firma otrzymała dotację w wysokości 370 tys. dolarów. Dzięki temu zespół mógł przeprowadzić szereg istotnych badań. Firma Yali Bio zwraca uwagę, że według WHO mleko matki jest „powszechnie akceptowane jako najlepsze źródło pożywienia dla niemowląt”. Większość ze 130 mln dzieci urodzonych w 2023 roku (https://data.unicef.org/how-many/how-many-babies-are-born-a-year/) karmiona była modyfikowanym mlekiem dla niemowląt. Według badań 5-10% kobiet nie jest fizjologicznie zdolnych do karmienia piersią. Nie produkują też wystarczającej ilości mleka lub mają w nim niedobory składników.

W samych Stanach Zjednoczonych mniej niż 50% kobiet po trzech miesiącach nadal karmi wyłącznie piersią. Zaledwie 25% kobiet karmi po sześciu miesiącach, czyli okresie zalecanym przez Amerykańską Akademię Pediatryczną (AAP). Badanie przeprowadzone w 2019 roku na 552 matkach wykazało, że około 70% doświadczyło trudności w karmieniu piersią – głównie w ciągu pierwszego miesiąca. Najpowszechniejsze problemy to m.in. zmęczenie, ból, niewystarczająca ilość mleka czy pęknięte sutki. Wiele kobiet decyduje się przez to nie karmić piersią. Właśnie dlatego odżywcze alternatywy, takie jak propozycja Yali Bio, mogą mieć kluczowe znaczenie w żywieniu niemowląt.

Źródła:

  • https://www.greenqueen.com.hk/yali-bio-breast-milk-fat-opo-precision-fermentation/
  • https://www.nutritioninsight.com/news/infant-formula-innovation-yali-bio-leverages-precision-fermentation-to-introduce-human-breast-milk-fat-from-yeast.html
  • https://data.unicef.org/how-many/how-many-babies-are-born-a-year/
  • https://www.nationalgeographic.com/premium/article/many-women-struggle-to-breastfeed-scientists-are-starting-to-ask-why
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835226/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto