Podróż samolotem w ciąży – kiedy można?

Kobieta w ciąży w samolocie
Przed podróżą należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, fot. Rafael Ben-Ari
ikona podziel się
Opublikowano: 12.04.2024 r., 10:09
Lot samolotem wiąże się z wieloma rozterkami nie tylko dla osób, które boją się latać. Również przyszłe mamy zastanawiają się, czy to bezpieczne w ich stanie. Zastanawiają się nad tym, czy np. spadek wilgotności powietrza i zmiana ciśnienia nie wpłynie zanadto na ich zdrowie. Na co powinna zwrócić uwagę przyszła mama? Czy w ogóle może podróżować w ciąży samolotem? Wyjaśniamy.

Czy lot samolotem jest bezpieczny dla przyszłych mam?

Dla kobiet w ciąży najważniejsze jest racjonalne podejście do tematu oraz odpowiednie przygotowanie. Niezależnie od tego, w jakim jest tygodniu, przyszła mama powinna przed planowanym lotem skonsultować się z lekarzem prowadzącym. To z nim omówić powinna kwestie, które ją niepokoją. Najważniejsze jest ustalenie aktualnej sytuacji zdrowotnej kobiety i sprawdzenie, czy ciąża jest tzw. niskiego ryzyka. Przyszła mama z niezagrożoną ciążą, która nie zgłasza żadnych niepokojących sygnałów, nie musi rezygnować z lotu. Jeśli pojawia się ryzyko przedwczesnego porodu albo inne niepokojące obawy, zaleca się przełożenie podróży. Kolejnym przeciwwskazaniem jest niedokrwistość i choroby układu sercowo-naczyniowego.

Najlepszy czas na podróż samolotem w ciąży to drugi trymestr – między 14 a 28. tygodniem ciąży. W pierwszym trymestrze dokuczliwe może być zmęczenie i nudności, z kolei w trzecim kobiecie może być niewygodnie przez m.in. obrzęki i duży obwód brzucha, który utrudnia zapięcie pasów bezpieczeństwa. Warto pamiętać również o tym, że każda linia lotnicza ma własne regulacje dotyczące kobiet w ciąży. Przed wylotem przyszłe mamy powinny się z nimi zapoznać – zwłaszcza że niektórzy przewoźnicy wymagają od kobiet specjalnego zaświadczenia od lekarza prowadzącego i formularza MEDIF (w przypadku PLL LOT). Dzieje się tak w przypadku, gdy na pokład chce wejść kobieta w ciąży powyżej 32. tygodnia, a także w ciąży mnogiej lub zagrożonej.

Jak przygotować się do podróży samolotem w ciąży?

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu kobieta może uniknąć stresujących sytuacji i po prostu cieszyć się podróżą. Warto zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie, ale też sprawdzić lokalne placówki medyczne z oddziałami położniczymi. Do bagażu spakować trzeba wszystkie przyjmowane leki. Jeśli lot będzie trwać powyżej 8 godzin, należy zastosować działania profilaktyczne w zakresie schorzeń zakrzepowo-zatorowych. Ubranie do samolotu kobiety ciężarnej powinno być wygodne i nieopinające.

Jeśli jest taka możliwość, kobieta w ciąży powinna wybrać miejsce z dodatkową przestrzenią na nogi. Może to być miejsce w przejściu, najlepiej blisko toalety. Dobrym pomysłem będzie podnoszenie się z fotela średnio co 30 minut, żeby unikać siedzenia w jednej pozycji przez dłuższy czas. Podczas lotu należy nawadniać organizm, unikając kofeiny. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy niezwłocznie poinformować personel pokładowy – przeszkolony jest do udzielania wsparcia przyszłym mamom.

Kobieta w ciąży w samolocie
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu kobieta może uniknąć stresujących sytuacji, fot. AePatt Journey

Ciąża a zapinanie pasów w samolocie

Precyzyjnie określone procedury w samolocie świadczą o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Do jednej z najważniejszych zasad zalicza się zapinanie pasów bezpieczeństwa. Konieczność ich zapięcia pojawia się nie tylko przy starcie i lądowaniu, ale też podczas podróży, gdy pojawiają się turbulencje. Zapinanie pasów to kwestia często zastanawiająca przyszłe mamy. Czy kobiety spodziewające się dziecka powinny w tym przypadku stosować się do zaleceń personelu pokładowego? Tak, to niezbędne dla zachowania bezpiecznego lotu. Aby zminimalizować ucisk brzucha, pas należy zapinać na wysokości miednicy. Jeśli przyszła mama nie może sobie poradzić z zapięciem go, zawsze może poprosić o pomoc doświadczoną załogę.

Podróżowanie samolotem w ciąży może być zarówno wygodne, jak i bezpieczne. Jeśli kobieta odpowiednio wcześniej skonsultuje się z lekarzem prowadzącym i dobrze przygotuje do lotu, wcale nie musi rezygnować z podróży.

Źródła:

  • https://politykazdrowotna.com/artykul/ciaza-a-lot-samolotem/1236116
  • https://www.lot.com/pl/pl/odkrywaj/inspiracje/blog-podrozniczy/latanie-samolotem-w-ciazy
  • https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/artykuly-i-poradniki/czy-latanie-samolotem-w-ciazy-jest-bezpieczne
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto