Matki hospitalizowanych wcześniaków spędzają urlop macierzyński w szpitalu. Czas na zmiany?

Sala opieki nad dziećmi. Na drugim obrazku nowo narodzonego dziecko trzyma palec wskazujący mamy.
Matki hospitalizowanych wcześniaków spędzają urlop macierzyński w szpitalu, dlatego konieczne są zmiany w prawie, fot. ctrl+s photo / Rattanachat
ikona podziel się
Opublikowano: 24.01.2024 r., 12:00
Na ostatnim posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Opieki Okołoporodowej poruszona została kwestia urlopu macierzyńskiego dla matek wcześniaków. Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak uważa, że powinien zaczynać się wraz z wypisem dziecka ze szpitala do domu.

Urlop macierzyński a Kodeks pracy

Aktualnie rodzice urodzonych przedwcześnie dzieci mają tak samo długi urlop macierzyński, jak rodzice dzieci urodzonych w terminie. Urlop zaczyna się w momencie narodzin dziecka. Zgodnie z art. 181 Kodeks pracy Dz.U.2023.1465 t.j. może zostać przerwany dopiero po 8 tygodniach. W tym czasie matka nie może korzystać z pełnopłatnego zwolnienia chorobowego na dziecko, nawet gdy wciąż przebywa ono w szpitalu. Ile tygodni trwa ciąża? Wyjaśniamy najważniejsze terminy.

Kodeks pracy jasno reguluje szczególne przypadki, takie jak pobyt dziecka w szpitalu. Jeśli noworodek wymaga opieki szpitalnej, matka, która wykorzystała 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie, może przerwać korzystanie z niego. Pozostałą część może natomiast wykorzystać w późniejszym terminie, gdy dziecko zostanie wypisane ze szpitala. Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak sądzi, że urlop macierzyński powinien zaczynać się wraz z wypisem dziecka ze szpitala do domu.

„Popieram rozwiązania na rzecz poprawy sytuacji wcześniaków”

Rzeczniczka Praw Dziecka uważa, że mama każdego wcześniaka i noworodka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, powinna mieć możliwość skorzystania z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego, aby opiekować się dzieckiem. Właśnie dlatego urlop macierzyński powinien się zaczynać, gdy dziecko zostanie wypisane do domu. Monika Horna-Cieślak uważa, że mamy wcześniaków i noworodków wymagających opieki w szpitalu powinny mieć wydłużony urlop o czas ich hospitalizacji.

 -W pełni popieram apel Fundacji Koalicja dla wcześniaka, działając w imieniu rodziców wcześniaków oraz 7 organizacji współtworzących Ogólnopolskie Porozumienie „Razem dla wcześniaków” – napisała rzeczniczka RPD na platformie X.

Celem wspomnianej przez Monikę Horna-Cieślak organizacji pozarządowej jest współdziałanie w sprawach rangi ogólnopolskiej, a także współpraca ze środowiskiem medycznym i decydentami nad poprawą systemu opieki nad wcześniakami w Polsce. Organizacja wspiera rodziców wcześniaków i jest inicjatywą apolityczną.

-Z całego serca popieram rozwiązania na rzecz poprawy sytuacji wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji po narodzinach – podkreśla Monika Horna-Cieślak.

Wypowiedź Rzeczniczki Praw Dziecka na platformie X
Wypowiedź Rzeczniczki Praw Dziecka na temat urlopu macierzyńskiego matek hospitalizowanych wcześniaków, fot. Twitter / X: @MHornaCieslak

Apel o zmianę w przepisach prawa

Rzeczniczka Praw Dziecka wskazała również na dyrektor Zespołu Spraw Społecznych w Biurze KDP, Katarzynę Skrętowską-Szyszko. Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Opieki Okołoporodowej dyrektor, w imieniu rzeczniczki RPD, apelowała o podjęcie pilnych działań w zakresie zmiany w przepisach prawa dla matek wcześniaków i noworodków. Petycję w sprawie urlopów macierzyńskich poprzeć można tutaj: https://tiny.pl/cb8cx.

Jaki jest największy problem wielu matek wcześniaków, które przebywają w szpitalu nawet 2-3 miesiące? Spędzają w szpitalu przysługujący im urlop macierzyński – samodzielnie przerwać mogą go dopiero po 8 tygodniach. Właśnie dlatego postuluje się o to, aby urlop macierzyński zaczynał się dopiero po wypisaniu dziecka ze szpitala. Rozwiązaniem mogłoby być również wydłużenie urlopu mamom hospitalizowanych dzieci.

Źródła:

  • https://www.pap.pl/aktualnosci/wydluzenie-urlopow-macierzynskich-matek-wczesniakow-rzeczniczka-praw-dziecka-zabrala
  • https://placewfirmie.pl/alert-prawny/urlop-macierzynski-rzeczniczka-praw-dziecka-proponuje-zmiany-6332.html
  • https://www.gov.pl/web/rodzina/urlop-macierzynski
  • https://kadry.infor.pl/urlopy/macierzynski/6439239,urlop-macierzynski-dla-matek-wczesniakow-czy-beda-zmiany-w-2024.html
  • https://www.koalicjadlawczesniaka.pl/aktualnosci/nasza-fundacja-wspoltworzy-ogolnopolskie-porozumienie-razem-dla-wczesniakow
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto