Podwyżki w żłobkach w 2024 r. Zobacz, ile zapłacisz za opiekę swojego malucha

Małe dzieci bawiące się w żłobku
Wzrost cen za żłobek w 2024 r., w jakich miastach czesne będzie wyższe, fot. Oksana Kuzmina
ikona podziel się
Opublikowano: 22.01.2024 r., 12:06
Początek każdego roku kalendarzowego niesie ze sobą wiele różnych podwyżek. Niestety oprócz zwiększenia płacy minimalnej, rodzice małych dzieci w wielu miastach muszą liczyć się ze znacznymi podwyżkami opłat za żłobek. Dlatego ze strony wielu z nich pojawia się coraz bardziej zniecierpliwione pytanie, kiedy “babciowe” wejdzie w życie? Czy to rozwiązałoby problem drastycznych podwyżek w placówkach?

W 2024 r. wszystko idzie w górę

Nie jest niczym nowym, że wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego musimy zmierzyć się z wieloma różnymi podwyżkami. Jedną z pozytywnych zmian jest wzrost płacy minimalnej w 2024 r. Jest to znaczna podwyżka, ponieważ pracownicy z dotąd minimalną płacą w 2023 r. mieli na umowie 3600 zł brutto, natomiast w tym roku ich wynagrodzenie ma wzrosnąć aż do 4242 zł brutto. Zatem warto wspomnieć o tym, że wypłata netto w 2024 r. wyniesie 3221,98 zł.

Natomiast osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą liczyć się ze wzrostem składek ZUS. Od 1 stycznia 2024 r. składka na ubezpieczenie społeczne wzrośnie o 181,79 zł. Warto dodać, iż składka zdrowotna jest uzależniona od wysokości dochodu. Przedsiębiorcy muszą pamiętać o odprowadzeniu 9% wysokości od dochodu (przy podatku liniowym), jednak ta kwota nie może być niższa niż 381,78 zł. Podstawa wymiaru składek ZUS dla przedsiębiorców, którzy nie korzystają z żadnych ulg, w 2024 r. wyniesie minimum 4694,40 zł (co ma stanowić 60% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego).

Zapłacimy więcej za opiekę nad dzieckiem w żłobku

Niestety rodzice małych pociech, które uczęszczają do żłobka, mocno odczują to we własnym portfelu. Ponieważ opłaty w zależności od tego, czy żłobek jest publiczny, czy prywatny, mogą wzrosnąć nawet o 100%. Miastem, w którym rodzice mogą liczyć na bezpłatną opiekę nad dzieckiem, jest Warszawa. Uchwała weszła w życie w 2019 r. Według niej rodzice mogą liczyć na bezpłatną opiekę nad maluchem w placówce, jeżeli jest ona dotowana przez miasto. Warunkiem jednak jest to, aby rodzice byli mieszkańcami Warszawy, a także, odprowadzali w tym mieście podatki. Możesz też zobaczyć, jak wychowywanie małych dzieci zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat.

W pozostałych miastach w publicznych i niepublicznych żłobkach dotowanych przez samorządy należy liczyć się z kwotą rzędu nawet 848,40 zł. Z taką stawką muszą mierzyć się mieszkańcy Łodzi. Nieco taniej jest we Wrocławiu, ponieważ tam czesne wynosi 763,56 zł. W Bydgoszczy opłata za żłobek w 2024 wyniesie 572,00 zł. Należy jednak pamiętać o tym, że mimo podwyżek żłobki publiczne są bardzo oblegane, ponieważ dla porównania w żłobkach prywatnych czesne to nierzadko kwota nawet 2 tys. zł za malucha.

Przykłady czesnego w prywatnych żłobkach:

 • Bydgoszcz - 1350 zł za 10-h opieki dziennie - do czesnego należy doliczyć kwotę wyżywienia
 • Warszawa - już od 1800 zł - wyżywienie od 19 zł/dzień
 • Gdańsk - 1550 zł, do czesnego doliczana jest kwota za wyżywienie
 • Kraków 2200 zł, z możliwością dotacji w wysokości 400 zł, gdy rodzice mieszkają na terenie Krakowa
 • Białystok - 1450 zł, wyżywienie od 15,50 zł/dzień
 • Rzeszów - 1450 zł, możliwość uzyskania dotacji z urzędu miasta, wyżywienie w cenie 15 zł/dzień
 • Katowice - 1250 zł, możliwość dotacji w wysokości 400 zł dla mieszkańców Katowic
Pani zajmująca się małymi dziećmi w żłobku
Wyższa cena za opieka nad maluchami w żłobku oraz możliwe rozwiązania, fot. MN Studio

“Babciowe” jako alternatywa dla drogich żłobków?

Rodzice, którzy chcą wrócić do pracy, nie zawsze mają możliwość skorzystania ze żłobka. Wtedy opiekę nad dziećmi najczęściej sprawują dziadkowie. Właśnie z tego powodu w 2024 r. rusza program “Aktywny Rodzic”, który przewiduje wypłatę “babciowego” w wysokości 1500 zł.

Jednak, aby móc skorzystać z tego programu, trzeba spełnić pewne warunki. Do nich zalicza się konieczność powrotu obojga rodziców do pracy po urodzeniu się dziecka. Dzięki temu programowi nie tylko dzieci mają mieć zapewnioną opiekę, ale również kobiety zyskają większą szansę na powrót do aktywności zawodowej. Ważne jest to, aby dziecko nie miało więcej niż 36 miesięcy. Dlatego jest to sposób na to, aby kobieta nie musiała korzystać z urlopu wychowawczego.

Kolejnym kryterium, jakie należy spełnić przy ubieganie się o wypłatę “babciowego”, jest minimalna wypłata. W związku z tym wynagrodzenie w 2024 r. musi wynieść maksymalnie 4242 zł brutto. Przy czym od 1 lipca będzie ona wyższa i wyniesie 4300 zł brutto. Przewiduje się, że budżet państwa będzie płacił za ten projekt od 3 mld do 5 mld zł rocznie. Nie jest to jednak ostateczna kwota, ponieważ nie ma jeszcze precyzyjnych wyliczeń, ile osób rzeczywiście byłoby gotowych przystąpić do programu.

Źródła:

 • https://www.biznesinfo.pl/rosna-oplaty-za-zlobki-rodzice-sa-zalamani-kiedy-poczatek-babciowego-pm-wmm-130124
 • https://www.infor.pl/twoje-pieniadze/zarobki/6420811,4242-zl-minimalne-wynagrodzenie-za-prace-od-1-stycznia-2024-r-zarabia.html
 • https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-minimalne-wynagrodzenie-za-prace
 • https://www.pit.pl/aktualnosci/wysokosc-skladki-zdrowotnej-w-2024-roku-1009106
 • https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6418628,1500-zl-babciowego-jakie-warunki-trzeba-spelnic.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto