Jak suplementować kwas foliowy? Nowe zalecenia PTGiP

Suplementacja w ciąży
Kwas foliowy odgrywa ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, fot. Prostock-studio
ikona podziel się
Opublikowano: 04.04.2024 r., 11:18
Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży jest ważnym zaleceniem. Dzięki stabilnemu poziomowi substancji minimalizuje się ryzyko powstawania wad m.in. cewy nerwowej. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników przedstawiło nowe stanowisko, które dotyczy przyjmowania kwasu foliowego. Sprawdź ważne zmiany w zaleceniach PTGiP.

Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny?

Kwas foliowy odgrywa ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Jest nieoceniony, jeśli chodzi o procesy wzrostu i regeneracji komórek. Kwas foliowy wpływa pozytywnie na pracę układu nerwowego i mózgu. Bierze też udział w procesach krwiotwórczych, podziałów komórkowych i trawienia. Warto pamiętać również o tym, że kwas foliowy ważny jest w rozwoju zarodka i płodu. Kobieta musi utrzymywać odpowiedni poziom tej substancji w organizmie, ponieważ jest niezbędna dla prawidłowego tworzenia się cewy nerwowej – tkanki zarodkowej, z której później rozwija się m.in. mózg i rdzeń kręgowy. Odpowiednia ilość kwasu foliowego minimalizuje więc ryzyko pojawienia się wad cewy nerwowej (m.in. bezmózgowia i rozszczepu kręgosłupa).

W pewnym stopniu kwas foliowy przyswaja się z dietą. Znaleźć go można w warzywach liściastych, np. w szpinaku, brokule, sałacie, brukselce i kalafiorze. Jest również w orzechach, żółtkach jaj czy warzywach strączkowych. Metabolizm folianów przyjmowanych do organizmu jest niestety dość kiepski. Podczas obróbki termicznej składników czy ich nieodpowiednie przechowywanie foliany tracą na wartości. Na skutek niedoboru witamin z grupy B wchłanianie kwasu foliowego również może być zaburzone. Właśnie dlatego ważne, aby kobiety w wieku rozrodczym suplementowały substancję.

Które kobiety powinny przyjmować większe dawki?

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników stworzyło zalecenia dla pewnych grup kobiet w wieku rozrodczym. Według nich właśnie te grupy przyjmować powinny zwiększoną dawkę kwasu foliowego. Dlaczego dawka dla nich powinna być większa? Otóż narażone są na pogorszenie przyswajalności omawianej substancji. Zalecenia dotyczą następujących grup kobiet:

 • Cierpiące na cukrzycę typu II lub I przed ciążą.
 • Ze zdiagnozowaną mutacją genu MTHFR.
 • Kobiety, których dzieci miały stwierdzone wady cewy nerwowej w poprzedniej ciąży.
 • Z BMI równym lub wyższym niż 30.
 • Z chorobą Leśniowskiego-Chrohna, celiakią lub inną związaną z zaburzeniami wchłaniania.
 • Przyjmujące leki przeciwpadaczkowe w ciąży lub przed.
 • Stosujące dużo używek przed ciążą (m.in. palenie papierosów i nadużywanie alkoholu).
Kobieta ze szklanką wody
Przedawkowanie kwasu foliowego zdarza się niezwykle rzadko, fot. Photographee.eu

Jak suplementować kwas foliowy?

Na rynku jest dostępnych mnóstwo suplementów diety i dwa rodzaje kwasu foliowego – syntetyczny i metylowany (aktywny). Ginekolodzy i neonatolodzy nie wskazują na konkretną postać kwasu foliowego, jeśli chodzi o suplementację. Jednak na początku marca 2024 r. PTGiP przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Zaletą aktywnych folianów jest zwiększona biodostępność dla osób z zaburzeniami wchłaniania i potwierdzoną mutacją MTHFR. Foliany w takiej formie zostają szybciej wchłonięte przez organizm niż syntetyczne. Dzięki suplementacji metylowanego kwasu foliowego zmniejszyć można też ryzyko zespołu UMFA. Sprawdź, jak wygląda zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników dawkowanie folianów:

 • 400 μg (0,4 mg) kwasu foliowego metylowanego i 400 μg kwasu foliowego syntetycznego (łącznie) w okresie okołokoncepcyjnym, na minimum 12 tygodni przed planowanym zajściem w ciążę.
 • 800 μg (0,8 mg) metylowanego kwasu foliowego w ciąży i podczas laktacji.
 • 5 mg dziennie w okresie ustalonym przez lekarza, jeśli kobieta wcześniej urodziła lub straciła dziecko ze zdiagnozowanymi wadami cewy nerwowej.
 • 5 mg dziennie pacjentki z BMI powyżej 30, a także z nieprawidłowym oznaczeniem kwasu foliowego – maksymalnie do 12 tygodnia ciąży.

Powyższe zalecenia można modyfikować, uwzględniając przewlekłe choroby kobiety, a także choroby wykryte w ciąży i towarzyszące im objawy. Warto dodać, że przedawkowanie kwasu foliowego zdarza się niezwykle rzadko. Jeśli przyjmowany będzie w zalecanej dawce, wręcz nie ma takiej możliwości. Jednak pojawienie się UMFA (zespół niezmetabolizowanego kwasu foliowego) może zwiększyć ryzyko wystąpienia np. astmy, autyzmu czy alergii pokarmowej u dziecka. UMFA bywa skutkiem przyjmowania zbyt dużej ilości folianów syntetycznych. Ryzyko znika, gdy kobieta przyjmuje foliany aktywne. Właśnie dlatego PTGiP rekomenduje suplementację aktywnej formy kwasu foliowego, nazywanej również 5-MTHFR.

Źródła:

 • https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/kwas-foliowy-w-ciazy-nowe-zalecenia-ptgip-dotyczace-suplementacji-kwasu-foliowego-u-kobiet-w-ciazy-i-kobiet-w-wieku-rozrodczym,616.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto