Bolesna i niezauważana - marzec miesiącem świadomości endometriozy

Kobieta z bólem brzucha
Endometrioza to choroba, o której wciąż niewiele wiemy, fot. eddows
ikona podziel się
Opublikowano: 12.03.2024 r., 12:42
W marcu skupiamy się na endometriozie - chorobie, która dotyka miliony kobiet na całym globie, często pozostając niezauważoną i bagatelizowaną. W tym artykule przyjrzymy się tej przewlekłej chorobie.

Mało znana, bolesna choroba

W zależności od źródeł o endometriozie mówi się, że może dotyczyć od 10 do 30 proc kobiet na świecie. Chore nieczęsto zdają sobie sprawę, że zmagają się z endometriozą. Od lat panuje przekonanie, że miesiączka powinna boleć. Jednak silny ból nie jest normalny – to jeden z objawów choroby. Na właściwą diagnozę pacjentki z endometriozą czekają bardzo długo – średnio od 6 do 8 lat.

Niektóre objawy wyjątkowo bolesnej choroby nie są od razu kojarzone z układem rozrodczym. Wśród najpopularniejszych wymienia się m.in. problemy z układem moczowym, dolegliwości trawienne oraz ból pleców. U niektórych kobiet endometrioza przebiega bezobjawowo. Pojawiają się jednak liczne problemy z zajściem w ciążę. Wówczas kobiety, które chcą powiększyć rodzinę, decydują się diagnostykę. Dopiero wtedy okazuje się, że mają endometriozę.

Co właściwie można powiedzieć o tej chorobie? Otóż polega na przeniesieniu tkanki endometrium poza jamę macicy. To, jakie są dokładne objawy przy endometriozie, zależy od stopnia nasilenia choroby oraz lokalizacji nieprawidłowej tkanki. Kobiety zmagające się z chorobą mogą odczuwać zupełnie inny ból, a także mieć odmienne doświadczenia.

Regularne badanie się to podstawa

Niedawno specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie opowiadali o endometriozie, a także innych chorobach ginekologicznych. Szerzenie świadomości, jak groźne mogą być takie choroby, jest niezwykle istotne – nie tylko w marcu, gdy obchodzimy miesiąc świadomości endometriozy, ale zawsze. Regularne badanie się może poprawić jakość życia pacjentek, a nawet uratować życie. W momencie wykrycia np. nowotworu związanego z układem rozrodczym szybka diagnoza może dać szansę wyleczenia.

Jeśli chodzi o objawy endometriozy, mogą być różne. Warto umówić się na badanie kontrolne w celu wykluczenia choroby, zwłaszcza gdy pojawiają się następujące symptomy:

 • ból w okolicy miednicy
 • obfite krwawienia miesiączkowe
 • nieregularny cykl
 • bolesne oddawanie moczu
 • wzdęcia i gazy
 • chroniczne zmęczenie
 • wahania nastroju
 • ból dolnej części pleców i ramion
 • ból nóg
 • duszność
 • bezpłodność
Kobieta trzyma się za bolący brzuch
Każda kobieta powinna się regularnie badać, fot. Goffkein

O endometriozie trzeba mówić głośno!

Dr n. med. Patrycja Ziober-Malinowska, która jest zastępczynią kierownika Kliniki Ginekologii USK nr 1 w Lublinie, mówi, że endometrioza często bywa bagatelizowana. Kobiety nie kojarzą z chorobą objawów, takich jak ból brzucha podczas miesiączki lub współżycia. Zwiększając świadomość pacjentek, można jednak zmotywować je do regularnego badania się m.in. pod tym kątem. Tylko odpowiednia diagnoza umożliwia wdrożenie leczenia, również operacyjnego.

Ginekolodzy i ginekolożki stale apelują o systematyczne kontrolowanie się – zarówno jeśli chodzi o badanie ginekologiczne, jak i cytologiczne. Specjaliści zalecają regularne wykonywanie USG piersi, USG ginekologiczne oraz cytologię.

Bardzo ważne jest też wnikliwe obserwowanie organizmu i omawianie ze specjalistą niepokojących objawów. Należy zgłaszać każdy, pozornie błahy problem – plamienie, wzdęcia, bóle brzucha czy nieregularne krwawienia. Jak dodaje dr n. med. Patrycja Ziober-Malinowska, „choroba nowotworowa nie boli na początku jej rozwoju”. Bezobjawowo przebiega np. rak macicy lub jajnika. Właśnie dlatego tak ważne jest systematyczne badanie się.

Źródła:

 • https://www.poradnikzdrowie.pl/aktualnosci/marzec-miesiacem-swiadomosci-endometriozy-kobiety-na-diagnoze-czekaja-nawet-8-lat-aa-tzjT-MYH5-kAP7.html?fbclid=IwAR3owennSlq71aN8Y7kHvXJX_Muv6-1mgit0WUNJitgEzuYwEC_K2mX_dVU
 • https://diag.pl/pacjent/aktualnosci/marzec-miesiacem-swiadomosci-endometriozy/
 • https://www.szpitalnaklinach.pl/blog/11-objawow-endometriozy/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto