Świeży czosnek – czy można jeść czosnek w ciąży?

Czosnek jest warzywem, które nie tylko znane jest ze swoich walorów smakowych, ale również z powodu swoich prozdrowotnych właściwości. Na pewno wiele z was, gdy byłyście jeszcze dziećmi, słyszało od mamy czy od babci, że na przeziębienie najlepsze jest mleko z czosnkiem i miodem.

Pamiętam, że kiedy byłam mała, zdecydowanie wolałam zwykłe syropki od tego specyfiku – ze smakiem się nie dyskutuje, ale z działaniem jednego w porównaniu do drugiego? Tu już można się zastanawiać. W takim wypadku, czy kobieta w ciąży może pić mleko z czosnkiem, skoro tak zachwala się jego działanie?

Świeży czosnek pospolity jest równocześnie warzywem, przyprawą i rośliną leczniczą. Jest to produkt bogaty w aktywne substancje chemiczne, których działanie wykorzystuje się w farmacji, a ich ilość zawarta w czosnku determinuje wielostronne jego działania terapeutyczne:

  • hamuje bakterie Helicobacter pylori, które powodują stany zapalne żołądka, owrzodzenia i raka żołądka,
  • niszczy bakterie Mycobacterium, powodujące gruźlicę,
  • wspomaga rozwój bakterii Lactobacillus, wspierających układ pokarmowy,
  • ma działanie przeciwnowotworowe,
  • działa na organizm antyoksydacyjnie.

Oczywiście oprócz właściwości prozdrowotnych, czosnek stanowi wspaniały dodatek do wielu dań i sałatek, a słyszałam nawet o tym, że można wcinać kanapki z czosnkiem! Kto i jak lubi przyrządzać sobie czosnek to już sprawa indywidualna, ważne jest jednak, żeby pamiętać o jego super działaniu i nie bać się spożywać go nawet kilka razy w tygodniu.

Tym magicznym składnikiem czosnku, który jest odpowiedzialny za jego działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne, jest allicyna. Ten aktywny składnik jest odpowiedzialny również za zmniejszenie krzepnięcia krwi.

Dodatkowo udowodniono przeciwmiażdżycowe działanie czosnku, jego właściwości wspierające działanie obronne organizmu i regulujące układ immunologiczny – stąd mówi się o czosnku jako naturalnym antybiotyku. Czosnek działa także hipoglikemicznie, zapobiega chorobom układu naczyniowego oraz działa leczniczo przy zatruciu ołowiem.

Ile ząbków czosnku można zjeść w ciągu dnia?

„Wszystko jest lekiem i wszystko jest trucizną – to tylko kwestia dawki” – zapamiętaj na zawsze te słowa znanego lekarza i przyrodnika Paracelsusa. Każda rzecz na świecie, nawet uznawana za najzdrowszą, przy nadmiernym spożyciu może przyczynić się do powstania różnych skutków ubocznych.

Nie inaczej jest w przypadku czosnku. Wiele badań wskazuje, że codzienne przyjmowanie czosnku działa zbawiennie na nasz organizm, ale nie możemy przesadzać z jego ilością. W zaleceniach przyjmuje się, że prozdrowotna dawka czosnku to około 5g dziennie, czyli 2-3 duże ząbki. Sprawdź dodatkowo: Witaminy w ciąży – które i kiedy suplementować.

Lekarz trzymający czosnek
Czy i jakie zalety ma jedzenie czosnku w ciąży?

Czy można przedawkować czosnek w ciąży? Staraj się trzymać zaleceń jego spożycia oraz skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę, jeżeli pojawią się jakieś wątpliwości, a na pewno nie doprowadzisz do przedawkowania.

W takim razie, ile czosnku dziennie w ciąży można spożywać? Jako profilaktyka, tyle samo, co przeciętna osoba, a w przypadku przeziębienia możesz zwiększyć podaż do 4 ząbków dziennie. Cebula i czosnek tworzą obawy u przyszłych mam, przez mylne informacje, które przedstawiają je jako zagrożenie dla dziecka.

Czosnek dopiero w bardzo dużych ilościach może zaburzyć krzepnięcie krwi, co ciągnie za sobą ryzyko krwawienia lub porodu przedwczesnego. Nie ma znaczenia nawet sposób jego spożywania, surowy czosnek w ciąży, kanapki z czosnkiem czy mleko z czosnkiem i miodem – zagrożenie dla dziecka nie istnieje, jeżeli stosujesz odpowiednie jego dawki.

Dodatkowo, jak donoszą naukowcy, czosnek może przysłużyć się w ciąży jako przeciwdziałanie preeklampsji (stan przedrzucawkowy). Jedną z jego właściwości jest obniżanie ciśnienia tętniczego, więc w przypadku, gdy twoje parametry są podwyższone, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę i dopytaj się, czy w twoim przypadku stosowanie czosnku może przynieść widoczne korzyści. Zerknij też do artykułu: Nadciśnienie w ciąży – przyczyny skutki, leczenie, powikłania.

Czosnek w tabletkach w ciąży

Wspominałam już powyżej, że czosnek możesz przyjmować pod swoją ulubioną postacią, byle pilnować ilości spożywanych ząbków. Okazuje się, że najlepiej przyswajalną formą czosnku, jest ten świeży. Surowy czosnek w ciąży osiągnie maksimum swojego działania, kiedy po obraniu ząbka zgnieciesz go i pozwolisz mu wypuścić swoje soki.

W czasie ciąży przyszłym mamom zmieniają się chętki i smaki na różne składniki i potrawy, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi cebula i czosnek, z powodu ich intensywnych aromatów i smaków. Jeżeli przyjmowanie czosnku na surowo nie wchodzi w grę, możesz śmiało wkomponować go w jakieś ulubione danie albo przygotować dip czosnkowy pasujący niemalże do wszystkiego.

Dla tych mam, którym zapach i smak czosnku przysparza uczucia mdłości i odrzucenia, są na rynku dostępne suplementy z czosnkiem. Czosnek w tabletkach w ciąży jest dostępny w aptece bez recepty i często korzysta się z niego w trakcie przeziębienia. Może on niwelować delikatne objawy przeziębienia lub działać profilaktycznie, wspomagając układ odpornościowy organizmu w sezonie przeziębień.

Koniecznie przeczytaj również artykuł: Co na przeziębienie w ciąży? Położna wskazuje, jakie leki stosować.

Kobieta w ciąźy z czosnkiem
Jedzenie czosnku w ciąży - czy i ile można go zjeść, by był bezpieczny

Czy czosnek szkodzi kobietom w ciąży?

Tyle do tej pory słów pochwały, a tu nagle pytanie znikąd o to, czy czosnek w ciąży szkodzi… Dlaczego? Ponieważ musimy omówić sobie również przeciwskazania do suplementacji czosnku i ewentualne skutki uboczne.

Dobra informacja na sam początek – nie ma żadnych dowodów na to, że czosnek negatywnie wpływa na rozwój dziecka. W zaleceniach mowa jest jedynie o ograniczeniu ilości jego spożywania, zwłaszcza pod koniec ciąży, aby ograniczyć ryzyko krwotoku okołoporodowego do minimum.

Przeciwskazania do stosowania czosnku mogą być brane pod uwagę w sytuacji, kiedy masz problemy z krzepliwością krwi lub twoje ciśnienie tętnicze jest obniżone. Nie chcemy przecież, aby czosnek przyczynił się do pogłębienia twoich problemów. Zawsze jednak warto najpierw skonsultować się z lekarzem.

Wiele ciężarnych zmaga się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Nudności, wymioty i zgaga nikogo nie zaskakują, ale jeszcze mało kto wie, że kobieta wcale nie musi męczyć się z nudnościami tylko dlatego, że jest w ciąży. Koniecznie zajrzyj do artykułu: Nudności i wymioty w ciąży – położna radzi, co zrobić.

Niestety, nasz kochany czosnek wzmaga dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Może podrażniać on błonę śluzową przewodu pokarmowego, a co za tym idzie, nasilać wzdęcia i powodować zgagę. Jeżeli zmagasz się z tymi dolegliwościami, lepiej nie dokładaj sobie zmartwień i ogranicz spożywanie surowego czosnku – kwestia czosnku w tabletkach do rozważenia po rozmowie z lekarzem prowadzącym ciążę.

I jak zawsze na koniec dodam, że zapobieganie jest lepsze od leczenia, więc jeśli masz możliwość skorzystania z dobroci czosnku, to korzystaj bez wahania. Po dzisiejszej lekturze może uda ci się zachęcić również członków twojej rodziny i znajomych do częstszego spożywania tego super warzywka? Trzymam kciuki!

Bibliografia:

  1. G. H. Bręborowicz, Położnictwo, tom 1, wydanie III, red. naukowa G.H. Bręborowicz, K. Czajkowski, Warszawa 2020.
  2. W. Kudełka, D. Łobaza, Charakterystyka żywności funkcjonalnej, Zeszyty Naukowe nr 743, Kraków; 2007.
  3. M. Kwiecień, A. Winiarska-Mieczan, Czosnek jako zioło kształtujące właściwości prozdrowotne, Probl. Hig. Epidemiol, 2011, 92(4), str. 810–812.
  4. https://pora-na-zdrowie.pl/blog/porady/czosnek-w-ciazy-czy-mozna-jesc/ dostęp: 25.06.2024.
  5. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/czosnek-w-ciazy dostęp: 25.06.2024.
ikona podziel się Przekaż dalej