Zioła i przyprawy w ciąży

Zioła i przyprawy przyjmowane w określonych ilościach mają właściwości farmakologiczne i wpływają na organizm człowieka. Odpowiednio wykorzystane poprawiają stan zdrowia oraz samopoczucie. Należy pamiętać, że czas ciąży jest szczególnym okresem, kiedy to, co spożywamy może wpływać także na rozwijające się w macicy dziecko.

Zioła zazwyczaj są chętniej spożywane przez ciężarne niż lekarstwa, ponieważ z racji tego, że są naturalne – uważane są za bezpieczniejsze od środków syntetycznych. Jednak one także wykazują działanie farmakologiczne. Niektóre z nich ze względu na swoje działanie są zabronione w ciąży, dlatego warto zapoznać się z ich ewentualnym wpływem na ciążę. Warto pamiętać, że istnieje wiele mitów na temat odżywiania się w 1, 2 czy w 3 trymestrze ciąży, a także w okresie laktacji, które nie są do końca prawdziwe. 

Niektóre substancje są bardzo dobrze przebadane pod kątem ciąży, inne mniej. Jak wygląda sprawa z cynamonem? Czy jeśli zjadłam cynamon w ciąży, powinnam się martwić, czy mogę być spokojna? Czy cynamon może mieć negatywny wpływ na ciążę?

Właściwości cynamonu

Cynamon jest jedną z najstarszych przypraw, cenioną nie tylko za walory smakowe, ale i właściwości prozdrowotne. W starożytności używano go jako leku na kaszel, katar, bóle mięśni czy stawów. Współcześnie cynamon używa się przede wszystkim wspomagająco przy różnych dolegliwościach trawiennych. Pobudza on wydzielanie żółci i soków trawiennych, zwiększa wchłanianie składników odżywczych, a także posiada działanie rozkurczające mięśnie gładkie. W badaniach naukowych wykazano także, że obniża poziom glukozy we krwi, poziom cholesterolu oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Jednym ze składników aktywnych cynamonu jest kumaryna – naturalna substancja zapachowa, która ma działanie uspokajające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwobrzękowe. Substancja ta spożyta w zbyt dużej ilości może jednak zwiększać ryzyko na przykład chorób wątroby. Należy jednak pamiętać, że w przypadku produktów o działaniu farmakologicznym, to dawka czyni truciznę.

Warto wiedzieć, że istnieje kilka gatunków cynamonu. Najbardziej popularnymi są:

  • Cynamon cassia (chiński) – charakteryzuje się mocnym, pikantnym smakiem oraz ciemnym kolorem
  • Cynamon cejloński – uważany za prawdziwy cynamon, charakteryzuje się delikatniejszym smakiem oraz jaśniejszym kolorem, a co najważniejsze – zawiera kilkadziesiąt razy mniej kumaryny od cynamonu chińskiego

Czy cynamon w ciąży jest bezpieczny?

Aby sprawdzić bezpieczeństwo stosowania ziół w ciąży, można posłużyć się tabelką stworzoną przez ESCOP (European Scientific Cooperative on Phytotherapy). Tabela ta przedstawia podział surowców roślinnych na cztery kategorie świadczące o bezpieczeństwie stosowania ich w czasie ciąży.

  • Kategoria A – zioła, które można stosować w czasie ciąży
  • Kategoria B – brak danych
  • Kategoria C – dane ograniczone
  • Kategoria D – zioła zabronione w ciąży

Kora cynamonowca została zakwalifikowana do kategorii C. Cynamon należy do grupy produktów, który nie został dokładnie przebadany pod kątem bezpieczeństwa stosowania go w czasie ciąży. Dlatego nie istnieje zbyt wiele badań potwierdzających bezpieczeństwo spożywania go przez ciężarne. To dlatego tak ciężko znaleźć jednoznaczne informacje co do jego szkodliwości.

Istnieją dane, które mówią o możliwości zwiększenia ryzyka wystąpienia skurczów macicy oraz poronienia z powodu zjedzenia dużej ilości zawartej w cynamonie kumaryny i z tego względu zazwyczaj cynamon w ciąży nie jest zalecany.

Wydaje się jednak, że szczypta cynamonu, szczególnie cynamonu cejlońskiego, który zawiera kilkadziesiąt razy mniej kumaryny od cynamonu chińskiego, nie będzie zawierać takiej ilości, która mogłaby zaszkodzić. Według niektórych artykułów naukowych bezpieczne jest zjedzenie takiej ilości cynamonu, która znajduje się w produktach spożywczych. Zatem - zjedzenie od czasu do czasu produktu doprawionego cynamonem, na przykład owsianki, szarlotki, ryżu z jabłkami czy wypicie herbaty, która zawiera niewielką ilość cynamonu nie powinno mieć negatywnego wpływu na ciążę. Dla bezpieczeństwa, należałoby jednak wystrzegać się używania cynamonu w dużych dawkach w swoim codziennym jadłospisie.

Cynamon w ciąży bezpieczeństwo
Informacje, czy cynamon w ciąży jest bezpieczny dla dziecka i dla mamy

Podsumowując – jeśli kobieta w ciąży od czasu do czasu zje posiłek z niewielkim dodatkiem cynamonu – nie należy się przejmować, ponieważ dopiero spożycie cynamonu w dużych ilościach szkodzi i może spowodować działania niepożądane. Ważne jest zachowanie umiaru oraz zdrowego rozsądku. Jednak, jeśli kobieta czuje, że będzie się zamartwiać po jego zjedzeniu - lepiej z niego zrezygnować na czas ciąży – dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest bardzo ważne. Sprawdź także artykuł: Wątróbka w ciąży - można jeść czy nie? Ekspertka wyjaśnia.

Przyprawy w ciąży

Przyjrzyjmy się bezpieczeństwu innych, popularnych ziół, które często są wykorzystywane w kuchni jako przyprawy. Zaliczyć do nich można:

  • Tymianek – brak danych. Tymianek nie ma potwierdzonego bezpieczeństwa w okresie ciąży, powinno się go zatem unikać, jednak spożywany sporadycznie jako niewielki dodatek do posiłku nie powinien powodować działań niepożądanych. Nie zaleca się stosowania go w większej ilości. W przypadku chęci stosowania preparatów leczniczych z zawartością tymianku, należałoby skonsultować to z lekarzem.
  • Majeranek – bezpieczny w 1, 2 oraz w 3 trymestrze ciąży. Wykazuje między innymi działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne
  • Oregano – można używać go w czasie ciąży, jednak z umiarem ze względu na fakt, że spożywanie dużej ilości oregano może zmniejszać wchłanianie żelaza. Nie zaleca się stosowania olejku z oregano w ciąży.
  • Bazylia – używana w rozsądnych, standardowych ilościach nie powinna zaszkodzić

Niebezpieczne zioła w ciąży

Istnieją zioła, które sklasyfikowane są jako niebezpieczne w ciąży, zatem tych należy unikać. Są nimi:

  • Ziele piołunu
  • Nasiona kozieradki
  • Liść miłorzębu
  • Korzeń lukrecji
  • Owoc jałowca
  • Korzeń rzewienia
  • Liść szałwii
  • Liść / owoc senesu
  • Kłącze krzyżownicy zwyczajnej
  • Kora kruszyny
  • Liść mącznicy
  • Kłącze pluskwicy

Bibliografia

  1. Łuczak A., Nowak M., Szałek E.: Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży. Farmacja współczesna 2017
  2. Kaławaj K., Lemieszek M.K.: Prozdrowotne właściwości cynamonu. Medycyna Ogólna i Nauki O Zdrowiu 2015
  3. Bazylko A.: Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu. Polskie Towarzystwo Farmakologiczne 2010
  4. Kennedy D., Lupatelli A., Koren G., Nordeng H.: Safety classification of herbal medicines used in pregnancy in a multinational study. BMC Complement Altern Med. 2013
ikona podziel się Przekaż dalej