Lody w ciąży. Czy można je spożywać bezpiecznie lody w ciąży?
W ciąży preferencje żywieniowe przyszłych mam ulegają nieoczekiwanym zmianom. Ciężarne zaczynają miewać tak zwane zachcianki. Często nachodzi je nieodparta ochota na lody i inne słodkości. Czy jedzenie lodów w ciąży jest dobrym pomysłem? Jakie lody wybierać, a czego unikać? W tym artykule przyjrzymy się tej kwestii bliżej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zachcianki w ciąży - z czym to się je?
Zapewne nieraz słyszałaś o zachciankach ciążowych. W filmach przedstawiane są dość teatralnie - kobieta w środku nocy budzi partnera, który w podskokach biegnie do sklepu po paczkę chipsów, lody i ogórki kiszone. Rzeczywistość nie jest aż tak przerysowana, ale ciężarne faktycznie mają tendencję do spożywania zaskakujących połączeń smaków o różnych porach dnia i nocy. Szczególnie w I trymestrze ciąży, kiedy dochodzi do największych zmian w organizmie.
Zachcianki, czyli pojawianie są nieodpartej ochoty na określone produkty spożywcze są wynikiem zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie w czasie ciąży. Ciało sygnalizuje w ten sposób potrzebę dostarczania większej ilości określonych składników odżywczych potrzebnych dla prawidłowego rozwoju płodu.
Ogórki kiszone i kapusta to numer jeden, jeśli chodzi o ulubiony smak ciężarnych pań. Podium niżej zajmują wszelkie słodycze: czekolada, ciasta, desery i lody, na których skupimy się w dalszej części artykułu. Jeśli chodzi o owoce - królują cytrusy, czyli pomarańcze, mandarynki i pomelo. Często, z powodu zapotrzebowania na sód pojawia się ochota na fast foody, ale frytki, kebaby i burgery należy jeść z umiarem, gdyż są zwyczajnie niezdrowe.
Warto również dodać, że u wielu ciężarnych zachcianki znikają, gdy zaczną one suplementować dany składnik. Jeśli bez przerwy myślisz o czekoladzie, być może powinnaś suplementować żelazo. Nieodparta ochota na śledzie może zniknąć, gdy rozpoczniesz suplementację fosforu. Pamiętaj jednak, aby suplementy w ciąży dobierać pod okiem lekarza. Nie powinnaś robić tego na własną rękę.
Może się też zdarzyć, że zamiast typowych zachcianek ciążowych, najdzie Cię ochota na jedzenie rzeczy nie przeznaczonych do spożycia. Zjawisko to nosi swoją nazwę - łaknienie spaczone. Wiele ciężarnych zgłasza wtedy chęć zjedzenia np. kredy, farby do ścian, mydła, czy węgla. Ochota na jedzenie produktów niejadalnych powinna być dla Ciebie sygnałem, aby zwrócić się do lekarza prowadzącego. Być może cierpisz na duże niedobory minerałów i witamin i Twój organizm domaga się ich uzupełnienia w tak drastyczny sposób.
Jedzenie lodów w ciąży
Lody generalnie charakteryzują się dobrymi właściwościami spożywczymi i mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie matki i dziecka. W swoim składzie zawierają mleko, a więc są źródłem łatwo przyswajalnego pełnowartościowego białka oraz wapnia. Białko wzmacnia odporność organizmu oraz jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu. Wapń z kolei zapewnia prawidłowy rozwój kości płodu, równocześnie chroniąc Cię przed utratą własnych zapasów. Spożywanie wapnia jest więc dodatkową ochroną przed rozwojem osteoporozy oraz pogorszenia stanu uzębienia u ciężarnej. Ponadto, z uwagi na dużą zawartość mleka, lody mogą złagodzić pieczenie w przełyku związane ze zgagą.
Kiedy więc dopadnie Cię ochota na lody, czytaj uważnie etykiety i wybieraj te o krótkim składzie. Zachowaj też umiar, w końcu tak, jak inne słodkie desery, lody zawierają sporą ilość cukru i kalorii. Nieograniczone objadanie się nimi prowadzić może do przybrania nadmiaru kilogramów.
Jakie lody można jeść w ciąży?
Lody stanowią bardzo częstą zachciankę kobiet w ciąży. Wybór smaków jest ogromny: czekoladowe, tiramisu, sorbety owocowe to tylko ułamek propozycji, jakie znajdziesz w sklepowych zamrażarkach. Sprawdź, na co powinnaś zwracać uwagę.
Lody wodne
Lody wodne to dobry wybór dla ciężarnych, szczególnie w czasie upałów. Jak sama nazwa wskazuje, ich skład to głównie woda z dodatkiem zagęszczonego soku owocowego, więc wspierają nawodnienie organizmu. Wodne lody przemysłowe zawierają niestety szereg dodatków oraz barwników, dlatego wybieraj ostrożnie. Najprostszym i najzdrowszym rozwiązaniem będzie jednak samodzielne przygotowanie lodów wodnych w domu. Potrzebujesz do tego celu specjalnych foremek do lodów na patyku, które dostępne są w wielu sklepach w niskiej cenie. Wystarczy wymieszać przegotowaną wodę z ulubionym sokiem, przelać do foremek i zamrozić. Możesz również dorzucić do wody kawałki owoców, jako dodatkowe źródło błonnika.
Domowe lody wodne są nie tylko smaczniejsze i zdrowsze, ale również są sprawdzonym remedium na poranne mdłości. Wiele przyszłych mam odczuwa ulgę, kiedy rozpoczynają dzień od powolnego ssania zmrożonej porcji owocowej wody.
Sorbety
Sorbety są dobrym wyborem dla kobiet w ciąży. Zazwyczaj nie zawierają mleka ani śmietany, mają krótki skład i charakteryzują się wysoką zawartość błonnika roślinnego. W sklepach znajdziesz różne smaki sorbetów, przy wyborze zwracaj uwagę na dodatki w postaci substancji zagęszczających, cukru oraz konserwantów i barwników. Wybieraj te o najkrótszym składzie.
Sorbet możesz z powodzeniem przygotować samodzielnie. Jest to bardzo proste i nie potrzebujesz do tego specjalnej maszynki do lodów, ani innych przyborów.
Wybierz ulubione mrożone owoce, np. truskawki lub maliny i dodaj banana, który nada gładką konsystencję. Całość posyp minimalną ilość cukru pudru, zmiksuj w blenderze i gotowe!
Sorbety są świetnym źródłem witamin, mikro- i makroelementów oraz błonnika roślinnego, a przygotowując je samodzielnie masz kontrolę nad ilością dodawanego cukru. Sprawdź także ten artykuł: Na czym polegają badania prenatalne i kiedy je wykonać?
Lody z mleka pasteryzowanego
Jeśli najczęściej sięgasz po lody na bazie mleka, powinnaś upewnić się, że mleko jest pasteryzowane. Informacje znajdziesz na opakowaniu. Pasteryzacja to jeden z najważniejszych etapów produkcji lodów, który należy do metod obróbki termicznej. W trakcie procesu dochodzi do eliminacji większości niebezpiecznych dla ciąży mikroorganizmów, w tym Salmonelli i Listerii Monocytogenes. Toksyny wydzielane przez Listerię mogą uszkodzić płód, co z kolei może przyczynić się do jego obumarcia lub poronienia. Zakażenie Salmonellą prowadzi do zatrucia organizmu i ciężkiej biegunki, która prowadzi do odwodnienia i dalszych powikłań. Wybieraj więc tylko sprawdzone lody przemysłowe, unikaj natomiast lodów rzemieślniczych, jeśli nie możesz być pewna, z jakiego mleka oraz jaj zostały wykonane.
Lody z mleka pasteryzowanego są więc bezpieczne dla ciężarnych, pod warunkiem, że są przechowywane i podawane w odpowiednich warunkach higienicznych.
Lody w ciąży - czego unikać?
Czy istnieją jakieś lody, których należy kategorycznie unikać w ciąży? Tak. Nie ma sensu ryzykować i jeść lodów nieświeżych i pochodzących z niesprawdzonego źródła. Ponadto należy uważać na skład lodów. Kategorycznie unikaj lodów z dodatkiem alkoholu, ponieważ nie ma badań potwierdzających bezpieczną ilość alkoholu dla płodu. W trosce o zdrowie rozwijającego się dziecka lepiej całkowicie unikać lodów i deserów z alkoholem.
Podsumowując, lody w ciąży to dobry wybór, pod warunkiem, że są spożywane z umiarem i kupowane u sprawdzonego źródła. Lody wodne i sorbety są bezpieczne i zdrowe, a lody z mleka pasteryzowanego mogą być jedzone bez ryzyka, pod warunkiem, że są przechowywane i podawane w odpowiednich warunkach higienicznych. Należy też unikać lodów przygotowywanych z niepasteryzowanego mleka oraz deserów zawierających surowe jajka.
Bibliografia:
- Eating for Pregnancy: The Essential Nutrition Guide and Cookbook for Today's Mothers-to-Be" - Catherine Jones and Rose Ann Hudson
- "Nutrition During Pregnancy and Lactation: An Implementation Guide" - World Health Organization
- "The Association of Gestational Diabetes Mellitus With Dietary Intake During Pregnancy" - Sarah N. O'Brien et al.
- "Maternal dietary patterns during pregnancy and infant birth weight: the Healthy Start Study" - Emma M. Tillin et al.