Rosół Wegetariański – zdrowa i pyszna alternatywa dla klasycznego rosołu
Rosół kojarzy się przede wszystkim z bulionem mięsnym, pełnym aromatycznych warzyw i ziół. Jednakże, istnieje równie smakowita, a przy tym wegetariańska wersja tego dania, która zaskakuje głębią smaku i bogactwem aromatów. Rosół wegetariański stanowi doskonałą bazę dla wielu dań, a jego przygotowanie jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Przedstawiamy przepis, który zachwyci każdego miłośnika warzyw.
Przepis na rosół wegetariański
Rosół wegetariański na inpostfresh.pl stanowi doskonałą bazę dla wielu dań, a jego przygotowanie jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Przedstawiamy przepis, który zachwyci każdego miłośnika warzyw.
Składniki:
2 litry wody
2 marchewki
1 pietruszka (korzeń)
1 mała selera
1 por
1 cebula
2 ząbki czosnku
2 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
3 ziarna pieprzu czarnego
1 łyżeczka soli (lub do smaku)
Świeże lub suszone zioła: pietruszka, koperek, lubczyk
Opcjonalnie: 1 łyżka sosu sojowego lub tamari dla głębszego koloru i smaku
Przepis:
Umyj dokładnie wszystkie warzywa. Marchewki, pietruszkę i seler obierz i pokrój w grube kawałki. Pora przekrój na pół i również pokrój na większe kawałki. Cebulę przekrój na pół, możesz lekko opalić jej cięte powierzchnie na suchej patelni, co doda rosołowi głębi smaku. Czosnek obierz i lekko rozgnieć.
Włóż wszystkie przygotowane składniki do dużego garnka, zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Następnie zmniejsz ogień do minimum, dodaj liście laurowe, ziele angielskie, pieprz i sól. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez około 1-1,5 godziny. Im dłużej rosół będzie się gotował, tym będzie bardziej aromatyczny.
W trakcie gotowania możesz dodać sos sojowy lub tamari, co wzbogaci kolor i smak bulionu.
W trakcie gotowania próbuj rosół i w razie potrzeby dopraw do smaku solą i świeżo mielonym pieprzem. Na kilka minut przed końcem gotowania dodaj świeże lub suszone zioła.
Gdy rosół będzie gotowy, przecedź go przez sitko, aby pozbyć się warzyw i przypraw. Możesz wykorzystać warzywa, na przykład do przygotowania pasty warzywnej.
Rosół wegetariański podawaj gorący, jako bazę do zup, z dodatkiem makaronu, ryżu, lub po prostu jako bulion do picia. Doskonale smakuje z drobno posiekaną świeżą pietruszką i kawałkiem cytryny.
Eksperymentuj z dodatkami. Rosół wegetariański to doskonała baza do twórczych eksperymentów kulinarnych. Możesz dodać inne warzywa, jak np. kawałki dyni, bataty lub grzyby, aby nadać zupie dodatkowego smaku i wartości odżywczych.
Aby uzyskać bardziej klarowny rosół, pozwól mu ostygnąć, a następnie odstaw na kilka godzin do lodówki.