Szałwia w ciąży – właściwości i przeciwwskazania

Jedną z najważniejszych roślin, uprawianych w celach leczniczych jest właśnie szałwia. Kiedy spojrzymy nawet na tłumaczenie jej łacińskiej nazwy, wszystko staje się jasne. Salvus po łacinie oznacza po prostu zdrowy. Znanych jest naprawdę bardzo dużo gatunków szałwii, ale z punktu widzenia zdrowia człowieka to szałwia lekarska ma najistotniejsze dla nas właściwości.

Co ciekawe, każdy z nas może wyhodować sobie swoją własną szałwię w domu, w doniczce. Opieka nad szałwią lekarską nie jest wymagająca, a daje możliwość wykorzystania jej właściwości leczniczych, a także kulinarnych.

Szałwia lekarska jest wspaniałym źródłem:

 • witaminy A,
 • witaminy C,
 • witamin z grupy B,
 • wapnia,
 • magnezu,
 • żelaza,
 • potasu,
 • kwasów organicznych.

Biała szałwia ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, której kiedyś przypisywano nawet właściwości magiczne i zdejmowano nią uroki. Szałwia hiszpańska zapobiega szybkiemu starzeniu się organizmu i chroni układ krwionośny. Szałwie czerwona i chińska stosowane są w dermatologii do leczenia łuszczycy i trądziku, a dodatkowo łagodzą bóle miesiączkowe i wspomagają wątrobę.

Czy w ciąży można płukać gardło szałwią?

Omawiana dzisiaj przez nas szałwia lekarska najczęściej stosowana jest przy dolegliwościach jamy ustnej i gardła. Napar z szałwii stosuje się w formie płukanki na dziąsła, na dolegliwości bólowe gardła i krtani. Łagodzi ból zęba i koi ranę po usunięciu. Napar z szałwii działa antyseptycznie na dziąsła, leczy wszelkie afty i pleśniawki.

Teraz najważniejsze pytanie: czy można płukać gardło szałwią w ciąży? Oczywiście, że tak. Specjaliści zgadzają się co do tego, że picie szałwii w ciąży jest niewskazane, ale stosowanie jej do płukania gardła i jamy ustnej jest całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się płodu, gdyż nie dostaje się ona w ten sposób do organizmu w znaczących dawkach. Sprawdź także, jak leczyć ból gardła w ciąży.

Szałwia lekarska – zdrowotne zastosowanie

Stosowanie szałwii lekarskiej wpływa kojąco na układ pokarmowy przy dolegliwościach żołądkowych, biegunce i wzdęciach. Zapamiętaj to zastosowanie na czas po porodzie. Dlaczego? Tak jak już wspominałam, badacze są zgodni co do odpowiedzi na pytanie, czy można pić szałwię w ciąży – otóż, picie szałwii w ciąży jest niezalecane ze względu na obecność w niej olejków eterycznych, które mogą mieć negatywny i toksyczny wpływ na rozwijający się płód.

Aby doszło do nieprzyjemnych skutków działania tego zioła, szałwia w ciąży musiałaby być przyjmowana regularnie i w dużych ilościach. Nie denerwuj się więc i nie stresuj, jeżeli podczas pielęgnacji jamy ustnej przydarzyło ci się przełknąć napar. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie herbatki ziołowe w ciąży znajdują swoje zbawienne zastosowanie, a wręcz przeciwnie – mogą mieć działanie poronne. Wszelkie wątpliwości konsultuj ze swoją położną lub lekarzem prowadzącym ciąże.

Ustaliłyśmy już, czy można pić szałwię w ciąży oraz czy można płukać gardło szałwią w ciąży, ale co z innymi jej zastosowaniami? Okazuje się, że szałwia lekarska znajduje również swoje przeznaczenie w leczeniu zapalenia spojówek, jęczmienia i ropiejących oczu. Oczywiście w tych wypadkach musisz najpierw skonsultować się z okulistą i stosować się do planu leczenia, a dopiero później możesz wspierać się szałwią.

Niektóre herbatki ziołowe w ciąży, z uwagi na swoje działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne, wspaniale sprawdzają się w przypadku pojawienia się infekcji intymnych. Napar z szałwii należy do tej grupy. Stosuje się go w formie nasiadówki. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Infekcja intymna w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania.

Wyciągi z szałwii znajdują również swoje zastosowanie w walce z trądzikiem, łuszczycą i opryszczką. Przemywanie twarzy szałwią stanowi naturalną detoksykację i rozjaśnia cerę. Twoje włosy będą lepiej odżywione, kiedy do pielęgnacji włączysz olejek szałwiowy. Wyciąg z szałwii stosowany jest również do walki z nadmierną potliwością oraz przyspiesza gojenie się ran.

Zioła polecane i zioła zakazane w ciąży

Kwestią nierozstrzygniętą pozostaje temat ziołolecznictwa w trakcie ciąży, ze względu na brak rzetelnych i obiektywnych badań wpływu danych gatunków ziół na ciężarną i jej maluszka. Znany jest jednak podział na zioła, które bezpiecznie można stosować w ciąży i na zioła zakazane w ciąży. Pamiętaj jednak, aby skonsultować z lekarzem każde wprowadzanie ziół do diety, aby nie doszło do niechcianych reakcji z innymi, przyjmowanymi przez ciebie lekami czy suplementami.

Gałązki szałwii w koszyczku na stole, a także szałwia w ciąży krok po kroku
Czy w ciąży można pić szałwię i stosować ją na różne dolegliwości, czyli praktyczne porady położnej

Wśród naturalnych rozwiązań leczniczych i wspomagających zdrowie jest bardzo dużo takich, które bezpiecznie możesz stosować w trakcie ciąży i nie stanowią zagrożenia dla twojego maluszka. Są to między innymi:

 • pokrzywa – regularne picie herbaty z pokrzywy rozwiązuje problem opuchniętych nóg, a także wzmacnia odporność i wspaniale działa na kondycję włosów i paznokci,
 • koper włoski, anyż, kminek mielony – poprawiają trawienie, eliminują wzdęcia,
 • imbir – mowa oczywiście o świeżym korzeniu, który działa przeciwwymiotnie i łagodzi zgagę,
 • melisa – koi nerwy, uśmierza ból głowy i wspomaga zasypianie,
 • mięta – pięknie reguluje trawienie, łagodzi poranne nudności i zgagę; ważna sprawa: bezpieczna jest tylko mięta pieprzowa! Unikaj mięty polnej, gdyż ma ona działanie poronne,
 • rumianek – zapobiega dolegliwościom trawiennym, zmniejsza obrzęki i opuchliznę (więcej szczegółów w artykule: Rumianek w ciąży),
 • oregano i bazylia – używaj tych ziół do przyprawiania potraw zamiast soli, aby utrzymywać parametry ciśnienia tętniczego w normie.

A teraz druga strona tej wyliczanki, czyli zioła i przyprawy zakazane w ciąży. Żebyśmy się tylko dobrze zrozumiały – jeżeli jednorazowo przytrafi ci się spożycie któregoś z wymienionych poniżej składników to nie wpadaj w panikę! W zamyśle chodzi o regularne stosowanie tych specyfików:

 • lubczyk – ma działanie rozkurczowe, co może prowadzić do fałszywego stymulowania macicy, a ponad to zwiększa ryzyko rozrzedzenia krwi, co finalnie może przyczynić się do porodu przedwczesnego lub poronienia,
 • aloes – należy do grupy: zioła wywołujące skurcze macicy, a więc, użyty w nieodpowiednim momencie, może przyczynić się do porodu przedwczesnego,
 • krwawnik pospolity – nie zaleca się stosowania go ciężarnym oraz dzieciom ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia alergii,
 • żeń-szeń – negatywnie wpływa na rozwój płodu,
 • cząber ogrodowy – ma właściwości odwadniające, a więc niebezpieczne w ciąży,
 • cynamon – należy go unikać ze względu na obecność kumaryny, która niesie ze sobą ryzyko poronienia i wad wzroku i słuchu u płodu (zobacz też: Czy cynamon w ciąży jest bezpieczny?),
 • jałowiec pospolity, kolendra, szałwia, estragon – zioła wywołujące skurcze macicy,
 • tymianek, rozmaryn, piołun, kurkuma – zioła wywołujące poronienia.

Czy szałwia szkodzi niemowlakowi?

Wróćmy jeszcze na chwilkę do naszej szałwii i ustalmy na samym końcu, czy można stosować to zioło u maluchów. Odpowiedź jest jedna – to zależy. Niewskazane jest podawanie doustne szałwii niemowlakowi, ze względu na jej właściwości uczulające. Możesz natomiast przemywać maluchowi pleśniawki w jamie ustnej roztworem z wody i naparu z szałwii, korzystając z jej właściwości przeciwbakteryjnych i ściągających.

Ostatnia ciekawostka na dzisiaj: napary z szałwii zahamowują laktację. Do ciebie należy decyzja o kontynuowaniu karmienia piersią lub zaprzestaniu tej czynności.

Bibliografia:

 1. Bazylko, Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu, Farmakologia Polska, 2010, 66(7), str. 478–483.
 2. https://www.medme.pl/artykuly/szalwia-lekarska-wlasciwosci-lecznicze-i-dzialanie-w-ciazy,67572.html dostęp: 15.12.2023.
 3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/szalwia-w-ciazy dostęp: 15.12.2023.
 4. https://naturalniezdrowe.pl/blog/94_przyprawy-ziola-ciazy-zalecane-ograniczane dostęp: 15.12.2023.
ikona podziel się Przekaż dalej