Biały, gęsty śluz w ciąży – co oznacza i kiedy powinien niepokoić?
Czas ciąży nieodzownie łączy się z wieloma zmianami w twoim organizmie. Wielu z nich nie zauważysz od razu, a niektóre mogą łatwo zwrócić uwagę i niepotrzebnie stanowić powód do niepokoju. Takim aspektem jest obecność nadmiernej ilości śluzu bądź biała wydzielina z pochwy. Co oznacza biały gęsty śluz z pochwy? Czy biała wydzielina z pochwy jest oznaką ciąży? Jaki śluz zwiastuje ciążę?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie są objawy wczesnej ciąży?
Fizjologiczne zmiany w twoim organizmie rozpoczynają się dokładnie w momencie zapłodnienia. Zazwyczaj na samym początku kobiety nie są świadome obecności zarodka w macicy, aż do momentu, gdy przychodzi czas na miesiączkę, a ona się nie pojawia. Pamiętaj jednak, że każda z nas jest inna – część z nas poczuje objawy ciąży bardzo szybko, a druga część nie zauważy najmniejszej różnicy.
Pierwsze parę tygodni ciąży może przysporzyć ci mniej lub bardziej nasilonych niedogodności, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Całe twoje ciało reaguje na nowego lokatora i powoli przyzwyczaja się do jego obecności, dlatego dolegliwości najczęściej mijają w II trymestrze ciąży.
Pierwsze znane wszystkim symptomy ciąży dotykają układu pokarmowego. Należą do nich: poranne mdłości, wymioty, zaparcia i zgaga. Bardzo dużo ciężarnych traci apetyt ze względu na nieprzyjemne dolegliwości oraz zmiany w odbieraniu różnych zapachów. Jednak dolegliwości trawienne to nie jest powód do niepokoju, o ile wymioty nie są bardzo intensywne i z biegiem czasu się wyciszają.
Poprzez wahania hormonalne, a zwłaszcza progesteronu, podwyższa się temperatura ciała do około 37°C. Mogą pojawić się również chwilowe uderzenia gorąca i nadmierna potliwość.
Na początku ciąży mogą pojawić się przebarwienia skóry w okolicy twarzy i szyi oraz będziesz mogła zauważyć pociemnienie brodawek sutkowych i podbrzusza. Piersi mogą stać się tkliwe i bolesne na początku ciąży, ale powiększenie ich zachodzi dopiero około drugiego miesiąca ciąży. Wiele ciekawych informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Czym są brodawki sutkowe w ciąży?
Oprócz tych fizycznych zmian u przyszłej mamy można również zaobserwować zmiany w nastroju. Częste jego wahania, poczucie lęku i strachu w związku z ciążą i nadchodzącą rewolucją mogą negatywnie wpłynąć na twój odpoczynek nocny i zaburzać sen. Pamiętaj, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne w równym stopniu, jak o to fizyczne – drzemki w ciągu dnia i relaksacja są bardzo mile widziane w tym okresie. Zerknij również do artykułu: Depresja w ciąży – tych objawów nie możesz przegapić.
Prawie oczywistym symptomem ciąży jest brak miesiączki, chociaż często występuje lekkie krwawienie lub plamienie, które mylone jest z krwawieniem miesięcznym. Takie plamienia mogą mieć związek z implementacją zarodka w macicy. Wątpliwości powinien rozwiać test ciążowy lub wizyta u ginekologa, który zbada co oznacza takie plamienie w twoim przypadku.
Na początku ciąży możesz również zauważyć różnicę w wyglądzie twoich narządów płciowych. Poza zmianami kształtu i wielkości macicy, dochodzi również do uelastycznienia pochwy i rozpulchnienia szyjki macicy, co wiąże się ze zmianą konsystencji śluzu. Czy gęsty biały śluz sygnalizuje o ciąży? Owszem, może tak być. Kleisty i lepki śluz może pojawić się na początku ciąży w zwiększonych ilościach niż zwykle.
Jaka wydzielina z pochwy na początku ciąży i co oznacza?
Zazwyczaj zwiększona sekrecja wydzieliny z pochwy może sygnalizować pojawienie się infekcji intymnej, co należy skonsultować z ginekologiem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Infekcja intymna w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania.
Jednakże, kobiety, które znają dobrze swoje ciało i potrafią zwrócić uwagę i zaobserwować zmiany w śluzie, będą w stanie rozpoznać, czy są w ciąży. Nie jest to jednak regułą, gdyż większość kobiet nie widzi różnicy pomiędzy śluzem ciążowym, a tym z fazy owulacyjnej, chyba, że pojawi się wyjątkowo gęsty śluz.
Zazwyczaj po zapłodnieniu pojawia się przezroczysta, żółtawa, kremowa lub biała wydzielina z pochwy w dużych ilościach. Ta zwiększona ilość śluzu ma zadanie wytworzenie tarczy ochronnej przed drobnoustrojami, które mogą doprowadzić do infekcji. Od kiedy zarodek jest w macicy, śluz ma także za zadanie chronić rozwijające się maleństwo.
Jaki śluz przed okresem, a jaki w ciąży?
Jak już wspominałam wyżej, znajomość swojego ciała i obserwacja śluzu może ułatwić ci określenie czasu owulacyjnego, potencjalnie dni niepłodnych i rozpoznanie wczesnej ciąży. Każda faza cyklu miesięcznego charakteryzuje się delikatnymi zmianami w wyglądzie czy ilości śluzu.
Dni płodne, czyli czas owulacji, charakteryzuje się obecnością śluzu, który ma za zadanie ułatwić plemnikom zapłodnienie – mogą szybciej się poruszać i dłużej przeżyć w drogach rodnych. Jest to śliski, przejrzysty i lepki śluz, który niektórym osobom przypomina białko kurzego jajka.
W tak zwanej fazie niepłodności, po owulacji może pojawić się wyjątkowo gęsty śluz. Jest on mniej przejrzysty i utrzymuje się już do czasu krwawienia miesiączkowego. Taki śluz zdecydowanie utrudnia życie plemnikom, ale to wcale nie oznacza, że nie może dojść do zapłodnienia – szanse są tylko nieco mniejsze.
Na początku ciąży prawidłowym śluzem określa się taki, który jest przezroczysty lub zabarwiony lekko na żółto lub biało. Może być kleisty, rozciągliwy lub rozrzedzony. Możesz wyczuć bardzo delikatny jego zapach lub nie czuć go wcale. Poza tym, na początku ciąży tworzy się tak zwany czop śluzowy, który zamyka światło szyjki macicy i wypada dopiero w okresie okołoporodowym.
Biały gęsty śluz przed okresem a ciąża
Już wiesz, że wydzieliny z pochwy mogą różnić się między sobą w zależności od cyklu miesiączkowego, od kiedy jesteś w ciąży i przy infekcjach. Jest to przystosowanie naszego organizmu do obecnej sytuacji i możliwa sygnalizacja dla nas o zachodzących zmianach.
Kiedy jesteś najbardziej płodna śluzu jest znacznie więcej, a jego konsystencja ma za zadanie ułatwić zapłodnienie. Po owulacji dochodzi do zmiany wyglądu i gęstości śluzu, aby niejako zamknąć dostęp do szyjki macicy i samej macicy.
Jeżeli przez parę cykli uda ci się zaobserwować zmiany w kolorze i konsystencji śluzu, będziesz mogła korzystać z tej wiedzy w razie chęci zajścia w ciążę lub jej uniknięcia. Pamiętaj jednak, że utrudnić zapłodnienie, to nie to samo, co całkowicie przed nim uchronić.
Gęsty biały śluz a ciąża – kiedy powinien niepokoić?
Tyle mówi się o kolorze, konsystencji i zapachu śluzu, gdyż każda zmiana może wskazywać na toczącą się infekcję intymną. Podwyższone stężenie progesteronu i estrogenów w ciąży wpływa na ilość wydzieliny i zwiększenie jej funkcji ochronnej, ale nie na jej kolor czy zapach.
Najtrudniej rozpoznać infekcję bakteryjną, ponieważ bakterie powodują pojawienie się nieprzyjemnego zapachu, o mniejszej lub większej intensywności, ale nie zmieniają konsystencji ani koloru wydzieliny, która przypomina tą prawidłową.
Infekcja grzybicza charakteryzuje się białymi upławami, jednak ich konsystencja przypomina twarożek. Dodatkowo możesz odczuwać takie niedogodności, jak swędzenie czy pieczenie okolic intymnych oraz zaobserwować ich zaczerwienienie.
Pieniste, zielone lub zielono-żółte upławy informują nas, że doszło do zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Najczęściej pierwotniak ten atakuje również układ moczowy, powoduje zapalenie pęcherza, co wiąże się z bolesnością okolicy cewki moczowej oraz uczucie szczypania i pieczenie podczas oddawania moczu.
Jeżeli zauważysz u siebie brązowe upławy, to znaczy, że są one podbarwione krwią. Nie panikuj! Na początku ciąży bardzo dużo kobiet myli miesiączkę z krwawieniem z powodu implementacji zarodka w macicy – nawet tak intensywne te upławy potrafią się pojawić. Kiedy powinien niepokoić? Jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas, a jego kolor zmienia się na bardziej krwisty. Sprawdź: Co oznacza obfite krwawienie na początku ciąży?
Generalnie wszelkie plamienia w ciąży powinny być skontrolowane przez ginekologa prowadzącego ciążę. Dzięki badaniu ginekologicznym i USG lekarz oceni, czy dzieje się z ciążą coś niepokojącego. Przyczyną brązowego plamienia w ciąży może być:
- łożysko przodujące,
- przedwczesne odklejanie się łożyska,
- rozpoczynające się poronienie,
- nowotwór szyjki macicy lub przydatków.
Koniecznie zgłoś się do swojego lekarza, jeśli zaniepokoi cię zmiana w wyglądzie czy zapachu śluzu, a tym bardziej, jeśli pojawią się inne dolegliwości, takie jak: ból podbrzusza, gorączka, ból lub swędzenie okolic intymnych oraz bolesność lub pieczenie przy oddawaniu moczu.
Bibliografia:
- G. H. Bręborowicz, Położnictwo, tom 1, wydanie III, red. naukowa G.H. Bręborowicz, K. Czajkowski, Warszawa 2020.
- J. Zasada, Ciąża, poród i połóg, Ateneum przegląd Familiologiczny, 2013, 1(1), str. 13–37.
- Ż. Dobińska, Gospodarka hormonalna w okresie ciąży, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2013, 4(37), str. 244–249.
- https://www.forumginekologii.pl/artykul/jakie-sa-pierwsze-objawy-ciazy dostęp: 20.04.2024.
- https://www.forumginekologii.pl/artykul/jak-skutecznie-monitorowac-owulacje-i-rozpoznac-dni-plodne dostęp: 20.04.2024.