Zaparcia w ciąży – przyczyny

Zaparcia i zatwardzenie to problemy, które dotykają znacznie większą liczbę ciężarnych niż kobiet poza okresem ciąży. W trzecim trymestrze te dolegliwości mogą się nasilać. Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do ich występowania, w tym zmiany hormonalne, które mają wpływ na osłabienie mięśni jelitowych. Ponadto, rosnąca macica wywiera nacisk na ściany jelit, powodując ich przemieszczenie w jamie brzusznej, co z kolei prowadzi do spowolnienia perystaltyki i pojawienia się zaparć. Dodatkowymi przyczyny mogą obejmować obecność hemoroidów, brak aktywności fizycznej oraz suplementację żelazem lub wapniem, które mogą przyczynić się do pogorszenia sytuacji.

Zaparcia w ciąży – profilaktyka

Aby uniknąć problemów z zaparciami w czasie ciąży, skup się na jakościowej diecie i świadomie komponuj spożywane posiłki. Dla osób dorosłych zaleca się spożywanie 20-40 g błonnika pokarmowego dziennie, dlatego sięgaj po produkty pełnoziarniste, takie jak ciemne pieczywo, razowy makaron, mąka razowa i orkiszowa, brązowy ryż oraz kasza gryczana i jęczmienna. Postaraj się uwzględnić w diecie świeże warzywa i owoce, szczególnie takie jak marchew, pomarańcze, seler, jabłka, brokuły, szpinak oraz orzechy. Duże znaczenie mają także mleczne, naturalne napoje fermentowane, takie jak kefir, jogurt, czy kwaśne mleko.

Ponadto, w ciąży Twój organizm potrzebuje większej ilości wody, dlatego istotne jest regularne picie minimum 2,5-3 litrów nie słodzonych płynów w ciągu dnia. Ważne jest również spożywanie posiłków w regularnych porach i unikanie przetworzonej żywności. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko zaparć i cieszyć się zdrową, zrównoważoną dietą w czasie ciąży.

Sposoby na zaparcia w ciąży

Należy mieć świadomość, że aby skutecznie pożegnać problem zaparć w ciąży, konieczne jest zastosowanie kilku różnorodnych metod jednocześnie. Stosuj się do zasad dietetycznych i pozostań aktywna przez okres ciąży. Jeśli do tego dołączysz bezpieczny środek na zaparcia w ciąży, jakim jest np. wywar z suszonych śliwek lub siemienia lnianego, ulga powinna przyjść dość szybko.

Powinnaś jednak być cierpliwa i nie oczekiwać natychmiastowych rezultatów oraz działać zgodnie ze swoim ciałem i nie forsować go herbatkami oraz tabletkami na przeczyszczenie. Taka praktyka może bowiem przynieść więcej szkód, niż pożytku. Jeżeli odpowiednio się zmotywujesz, wprowadzisz do diety błonnik i ćwiczenia na zaparcia, z pewnością doczekasz się ukojenia tych uciążliwych dolegliwości.

Ćwiczenia na zaparcia w ciąży

Regularna aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w zwalczaniu zaparć w ciąży. Zachęcam do częstych spacerów, udania się na pływalnię lub zapisania się na zajęcia jogi lub fitnessu dedykowane dla kobiet w ciąży. Wprowadzenie prostych ćwiczeń do codziennej rutyny i regularne wykonywanie ich przez około 30 minut kilka razy w tygodniu przyniesie szybkie pozytywne efekty.

Co zrobić, żeby się wypróżnić w ciąży? Podstawowe zasady

Aby łagodzić zaparcia w ciąży i ułatwić regularne wypróżnianie, zastosuj domowe sposoby:

Zadbaj o dietę bogatą w błonnik

Spożywaj pokarmy bogate w błonnik, takie jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona i orzechy. Na śniadanie jedz płatki owsiane, najlepiej górskie. Błonnik pomaga zmiękczyć stolec i poprawia perystaltykę jelit, ale tylko wtedy, gdy jest jednocześnie spożywany z dużą ilością płynów.

Pij odpowiednią ilość wody

Utrzymuj odpowiednie nawodnienie organizmu, pijąc wystarczającą ilość wody (2,5-3l/dzień). Woda pomaga zmiękczyć stolec i ułatwia jego przesuwanie się przez jelita.

Regularna aktywność fizyczna

Wykonywanie łagodnych ćwiczeń fizycznych, takich jak spacery, joga dla ciężarnych czy pływanie, może pomóc w pobudzeniu perystaltyki jelitowej i ułatwić wypróżnianie.

Unikaj stresu

Stres może wpływać na funkcjonowanie układu pokarmowego. Staraj się znaleźć metody relaksacji, takie jak medytacja, oddychanie głębokie czy masaże, aby zmniejszyć stres i poprawić pracę jelit.

Przemyśl suplementację

Jeśli dieta i inne metody nie przynoszą ulgi, skonsultuj się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie suplementy diety lub preparaty zawierające błonnik lub probiotyki, które mogą pomóc w regulacji wypróżnień.

Konsultuj się z lekarzem lub położną

Jeśli zaparcia w ciąży są szczególnie uciążliwe lub utrzymują się pomimo podejmowanych działań, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub położną.

Zaparcia w ciąży – co jeść, aby ich uniknąć?

Aby skutecznie radzić sobie z zaparciami w ciąży, zaleca się zwiększenie spożycia błonnika w diecie. Błonnik jest znany jako "miotła przewodu pokarmowego", ponieważ pomaga w usuwaniu resztek pokarmowych z jelit. Ważne jest jednak dostosowanie ilości spożywanego błonnika do indywidualnych potrzeb organizmu – zalecana dzienna ilość do spożycia wynosi 40 gramów.

Jednym ze sposobów zwiększenia spożycia błonnika jest dodawanie otrębów zbożowych do codziennych posiłków. Otręby (owsiane, pszenne, żytnie) zawierają znaczną ilość błonnika - aż 42 g w 100 g produktu. Możesz dodawać otręby do sałatek lub koktajli i spożywać je 2-3 razy dziennie. Możesz także zastąpić białe pieczywo i ryż pełnoziarnistymi odpowiednikami, takimi jak kasza gryczana, makaron razowy, czy brązowy ryż. Warto również uwzględnić w diecie zarówno świeże, jak i suszone warzywa i owoce bogate w błonnik. Do dobrych źródeł błonnika należą zielona sałata, szpinak, karczochy, buraki, pomidory, kiszona kapusta. Jeśli chodzi o owoce, sięgaj po kiwi, jabłka, gruszki, daktyle, maliny, śliwki, figi, morele, jeżyny i porzeczki.

Ciężarna kobieta w toalecie
Skąd się biorą zaparcia w ciąży i jak sobie z nimi radzić, czyli praktyczne porady na temat dolegliwości w ciąży

Kiwi na zaparcia w ciąży

Spożywanie owoców kiwi może być skutecznym sposobem na łagodzenie zaparć w ciąży. Kiwi jest bogate w błonnik, szczególnie rozpuszczalny, który pomaga w regulacji pracy jelit i zapobieganiu zaparciom. Ponadto, kiwi zawiera enzym o nazwie aktynidyna, który wspomaga perystaltykę jelit.

Zaleca się spożywanie 1-2 owoców kiwi przed każdym głównym posiłkiem, czyli śniadaniem, obiadem i kolacją. Można je jeść na surowo, dodawać do sałatek owocowych, smoothie lub przygotowywać z nich świeżo wyciskane soki.

Co pić na zaparcia w ciąży?

Aby łagodzić zaparcia w ciąży, możesz pić napoje korzystne dla Twojego układu pokarmowego, które  w efekcie przyczynią się do prawidłowego funkcjonowania jelit. Bezpieczny środek na zaparcia to między innymi:

Woda

Regularne spożywanie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla utrzymania prawidłowego nawodnienia organizmu i miękkiego stolca. Staraj się pić co najmniej 8-10 szklanek wody dziennie. W przypadku, jeśli preferujesz ciepłe napoje, warto rozważyć picie lekko podgrzanej wody, ponieważ ciepło może mieć korzystny wpływ na pracę jelit.

Sok z cytryny w ciepłej wodzie

Napój z sokiem wyciśniętym z połówki cytryny rozpuszczonym w ciepłej wodzie może pomóc w stymulowaniu perystaltyki jelitowej.

Wiele kobiet w ciąży stosuje również domową kurację, polegającą na codziennym piciu na czczo (20-30 minut przed śniadaniem) szklanki ciepłej wody z dodatkiem miodu i soku z cytryny.

Napoje z błonnikiem

Przygotuj smoothie owocowe z dodatkiem owoców wysokobłonnikowych (truskawki, borówki, banany, jabłka) i mleka roślinnego. Możesz dorzucić kilka migdałów lub wsypać łyżeczkę siemienia lnianego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat dolegliwości w ciąży.

Zielona herbata

Zielona herbata ma właściwości przeciwzapalne i może pomagać w regulacji perystaltyki jelitowej. Pijając ją umiarkowanie, możesz wspomóc prawidłowe trawienie. Pamiętaj jednak, że herbata zawiera kofeinę. Pilnuj, aby nie przekraczać maksymalnej dziennej dawki kofeiny, która dla kobiet ciężarnych wynosi 200-300 mg na dobę.

Napoje ziołowe

Niektóre ziołowe napoje, takie jak napar z mięty pieprzowej czy napar z rumianku, mogą mieć działanie uspokajające dla układu pokarmowego i pomagać w łagodzeniu zaparć.

Jeśli poszukujesz czegoś bardziej nietypowego, możesz wypróbować napar z kwiatów śliwy, pączków brzozy i mielonych nasion pietruszki. Wieczorem wsyp łyżkę każdego składnika do naczynia, zalej wrzątkiem (2 szklanki) i odstaw pod przykryciem na całą noc. Rankiem wypij jedną szklankę, a drugą wieczorem przed snem. Taki napar można stosować przez około miesiąc.

Uwaga! W ciąży istotne jest unikanie substancji, które mogą być niebezpieczne dla dziecka. Są to niektóre leki na przeczyszczenie i zioła. Zdecydowanie odradzam stosowanie preparatów zawierających kłącze rzewienia, herbaty z senesem lub korą kruszyny, ponieważ mogą one pobudzać macicę do skurczów.

Przed zastosowaniem jakiejkolwiek kuracji ziołowej, skonsultuj się z lekarzem lub położną prowadzącą Twoją ciążę.

Fermentowane produkty mleczne

Maślanka, jogurt naturalny, kefir – to produkty mleczne, po które powinnaś sięgać w ciąży. Pomagają one regularnie wypróżniać się, dzięki zawartości bakterii kwasu mlekowego, który przyspiesza pracę jelit i pobudza je do pracy. Jest to również źródło dobrych probiotyków.

Kisiel z siemienia lnianego

Dwie łyżki nasion lnu (lub mielone siemię lniane) zalej szklanką gorącej wody i odstaw na kilka godzin. Następnie przesiej nasiona przez sitko i wypij powstały śluz – najlepiej robić to tuż przed snem. Taki kisiel możesz dosmakować ulubionym sokiem owocowym.

Napar z suszonych śliwek

Śliwki suszone na zaparcia działają świetnie, ponieważ zawierają bardzo duże ilości błonnika pokarmowego, który pobudza motorykę jelit. Przed snem umieść 5 śliwek w szklance gorącej wody i odstaw je do rana. Po przebudzeniu wypij wodę oraz zjedz namoczone śliwki suszone - samodzielnie, bądź z owsianką lub kefirem.

Zaparcia w ciąży – leczenie

W przypadku, gdy powyżej opisane metody na zaparcia w ciąży nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i nadal poszukujesz sposobów na złagodzenie twardych stolców, możesz rozważyć skorzystanie z preparatów dostępnych bez recepty w aptece.

Bezpieczny środek na zaparcia w ciąży to między innymi laktuloza, która działa jako naturalny preparat na przeczyszczenie, regulując czynność jelit i nie reagując z innymi lekami. Preparat ten nie jest trawiony, a w jelicie grubym przekształca się w kwas octowy i kwas mlekowy, przez co pobudza perystaltykę jelit i zwiększa wydzielanie wody, a to w efekcie przyczynia się do rozrzedzenia stolca.

W aptece kupisz również czopki na zaparcia, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Działają łagodnie i nie trzeba długo czekać na efekty. Pomagają wypróżnić się już po około 15 minutach.

Dodatkowo, warto rozważyć użycie gotowych preparatów probiotycznych, które mają pozytywny wpływ na pracę jelit.

Pamiętaj jednak, że każdy preparat powinien być przepisany przez lekarza lub położną. Nie stosuj żadnych leków na własną rękę, zawsze skonsultuj się z profesjonalistą przed podjęciem decyzji o stosowaniu jakichkolwiek preparatów na zaparcia w ciąży.

Czy zaparcia w ciąży są groźne dla dziecka?

Zaparcia w ciąży zwykle nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla płodu. Jednakże, nieleczona lub przewlekła sytuacja może powodować dyskomfort i niekorzystnie wpływać na samopoczucie matki. Ponadto, w niektórych przypadkach zaparcia mogą być związane z występowaniem hemoroidów, które mogą powodować dodatkowe dolegliwości związane z wypróżnianiem się.


Bibliografia

  1. Szczęsny, W., & Lew-Starowicz, Z. (2012). Zaparcia u kobiet w ciąży. Przegląd Menopauzalny, 11(2), 89-92.
  2. Gajewska, M., & Wdowiak, A. (2014). Zaparcia w ciąży i połogu. Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 4(3), 201-208.
  3. Jafari, H., Ansari Jaberi, A., & Rakhshani, F. (2014). The effect of education on constipation in pregnant women. Journal of education and health promotion, 3.
ikona podziel się Przekaż dalej