Krwawienie we wczesnej ciąży - czy to powód do zmartwień?

Krwawienie we wczesnej ciąży jest częstym zjawiskiem, szczególnie w okresie pierwszych trzech miesięcy od poczęcia - występuje u około 20% ciężarnych kobiet. Plamienie w pierwszym trymestrze zwykle nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji, ale zawsze powinno Cię zaalarmować. Jeśli po raz pierwszy zauważysz jasną krew na bieliźnie, powinnaś skontaktować się z lekarzem lub położną, aby upewnić się, że Ty i Twoje dziecko jesteście zdrowi. Obfite krwawienie na początku ciąży może bowiem sygnalizować pewne nieprawidłowości, a nawet zagrożenie ciąży, dlatego nie powinnaś lekceważyć tego objawu.

Możliwe przyczyny krwawienia we wczesnej ciąży obejmują:

Krwawienie w terminie miesiączki - plamienie implantacyjne

Pojawienie się krwawienia z pochwy w terminie miesiączki nie zawsze oznacza menstruację. Często jest to oznaka implantacji, czyli zagnieżdżenia zarodka w ścianie macicy. Plamienie implantacyjne pojawia się zwykle między 7., a 12. dniem od zapłodnienia.

Dlaczego towarzyszy temu krwawienie? Zarodek implantując się w dobrze ukrwionej ścianie macicy uszkadza częściowo znajdujące się w niej naczynia krwionośne, co może powodować wynaczynienie krwi do jamy macicy.

Plamienie implantacyjne jest jednak mniej obfite, a kolor jest mniej intensywny, niż krwi menstruacyjnej. Zazwyczaj zauważyć można brązowe lub brunatne plamy na bieliźnie, bądź bladoróżową wydzielinę lekko podbarwioną krwią. Plamienie zwykle trwa od kilku godzin do kilku dni i nie wiąże się z obfitym krwawieniem. Nie występują też typowe dla miesiączki skurcze. Towarzyszyć mogą mu również takie objawy jak:

  • ból w dolnej części pleców;
  • bóle głowy;
  • mdłości;
  • tkliwe piersi.

Mocne krwawienie we wczesnej ciąży – poronienie zagrażające

Obfite krwawienie na początku ciąży może być objawem poronienia zagrażającego. Jak sama nazwa wskazuje jest to stan, w którym ryzyko poronienia jest wysokie, ale wcale nie oznacza to, że musi do niego dojść. Około 90% kobiet, u których wystąpiło poronienie zagrażające, donosi ciążę i rodzi zdrowe dzieci.

Jeśli we wczesnej ciąży krwawisz i odczuwasz ból w dole brzucha, powinnaś udać się do lekarza, który wykona badanie USG, aby upewnić się, że Twoja ciąża rozwija się prawidłowo. Gdy wykryje czynność serca płodu, istnieją stosunkowo wysokie szanse na kontynuację ciąży. Często wykonuje się również badania analizujące poziom hormonów ciążowych, żeby sprawdzić, czy ich stężenie jest prawidłowe dla danego tygodnia ciąży. Objawy poronienia zagrażającego obejmują skurcze podbrzusza połączone z krwawieniem z macicy o różnym nasileniu – od delikatnego plamienia, przez lekkie krwawienie aż po krwotok ze skrzepami. Leczenie zazwyczaj obejmuje oszczędzanie się i odpoczynek (w domu lub szpitalu), a czasami też wprowadzenie leczenia hormonalnego.

Obfite krwawienie na początku ciąży – poronienie

Czasami to, co zaczyna się jako plamienie, staje się obfitym krwawieniem. Prawdą jest, że każde mocne krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu ból i nasilające się skurcze macicy, może być związane z poronieniem.

Jeśli doszło do poronienia, możesz doświadczać takich objawów, jak:

  • obfite krwawienie z macicy oraz wydalanie skrzepów lub fragmentów tkankowych;
  • ból w dole brzucha;
  • tępy lub ostry ból w dolnej części pleców;
  • silne skurcze macicy.

Jeśli zauważyłaś u siebie którykolwiek z tych objawów, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem i udaj się do szpitala. Sprawdź także ten artykuł: Kiedy widać ciążę na USG? Specjalistka wyjaśnia terminy.

Ciąża pozamaciczna - plamienie i jasna krew z pochwy

Ciąża rozwijająca się poza macicą nazywana jest ciążą pozamaciczną. W większości przypadków umiejscawia się w jajowodzie. Z tego powodu często nazywana jest ciążą jajowodową. Rzadziej ciąża rozwija się w jajniku, szyjce macicy lub jamie brzusznej. Kobiety w ciąży pozamacicznej doświadczają często plamienia lub krwawienia z pochwy, bólu miednicy i brzucha - zazwyczaj po jednej stronie. Jeżeli pojawi się u Ciebie mocne krwawienie z pochwy, któremu towarzyszy ból barku i duszność, powinnaś niezwłocznie udać się do szpitala. Wymienione objawy sugerują pęknięcie ciąży pozamacicznej, które może prowadzić do masywnej utraty krwi i zagrożenia życia.

Krwiak podkosmówkowy - mocne krwawienie z macicy

Krwiak podkosmówkowy powstaje na skutek wynaczynienia krwi pomiędzy błonę śluzową macicy, a kosmówkę, czyli najbardziej zewnętrzną warstwę jaja płodowego. Krwiaki podkosmówkowe występują często, w niemal co 5-tej ciąży. Występowanie objawów uzależnione jest głównie od wielkości krwiaka oraz jego lokalizacji. Przede wszystkim kobiety obserwują plamienie lub mocne krwawienie, które w ciąży jest niepokojącym sygnałem. Krew z pochwy zaobserwować można wówczas, gdy krwiak podkosmówkowy umiejscawia się blisko ujścia szyjki macicy. Krew ma wtedy łatwe ujście i wydostaje się z dróg rodnych. Gdy krwiak znajduje się wyżej, krew zbiera się w kieszeń i przyszła mama o jego istnieniu dowiaduje się zwykle przy rutynowym badaniu USG. Ginekolog ocenia wówczas wielkość i lokalizację zmiany i jest w stanie ocenić ryzyko, jakie niesie jej obecność.

Większość, bo aż 90% krwiaków podkosmówkowych ulega samoistnemu wchłonięciu, nie powodując żadnych powikłań. Zwykle nie wdraża się więc żadnego inwazyjnego leczenia. Przyszła mama musi jedynie prowadzić oszczędny tryb życia, choć z reguły nie obowiązuje jej reżim łóżkowy. Gdy u ciężarnej krwawienie utrzymuje się dłużej, ważne jest kontrolowanie morfologii krwi w celu wczesnego wykrycia anemii.

Zaśniad groniasty

Inną przyczyną krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży może być zaśniad groniasty. To rzadkie, ale poważne powikłanie zdarza się w 1 na 1000 ciąż. W ciąży zaśniadowej tkanka łożyska nie rozwija się prawidłowo i na skutek mutacji genetycznej zaczyna tworzyć tzw. “grona” wypełnione płynem. Płód może być nieobecny lub rozwijać się nieprawidłowo. Ciąża zaśniadowa często prowadzi do poronienia we wczesnej ciąży, któremu towarzyszy obfite krwawienie z pochwy od jaskrawo-czerwonego do ciemnobrązowego, ból lub ucisk w dole brzucha oraz mdłości i wymioty.

Plamienie we wczesnej ciąży

Krwawienie w pierwszym trymestrze może nie mieć nic wspólnego z ciążą. Do najczęstszych przyczyn nie związanych bezpośrednio z ciążą zalicza się: infekcje, polipy szyjki macicy oraz plamienie kontaktowe.

Infekcje

Infekcje intymne spowodowane przez bakterie, wirusy lub grzyby również mogą powodować plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Zwykle plamienie ma kolor od różowego do czerwonego. Infekcji towarzyszyć może również:

  • swędzenie;
  • ból w dole brzucha;
  • pieczenie podczas oddawania moczu;
  • upławy o nieprzyjemnym zapachu i nietypowej konsystencji.

Polip szyjki macicy

Od 2 do 5 proc kobiet ma polipy na szyjce macicy. Zmiany te są zwykle łagodne — nie powodują raka. Mogą jednak ulec zapaleniu lub podrażnieniu i doprowadzić do jaskrawo czerwonego krwawienia.

USG w ciąży z krwawieniem
Krwawienie na początku ciąży, co to może oznaczać i jak zareagować na krwawienie na początku ciąży

Współżycie lub badanie wewnętrzne

Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie podczas ciąży wpływają również na ukrwienie i uwrażliwienie szyjki macicy. Staje się ona niezwykle wrażliwa na dotyk, do tego stopnia, że łatwo podkrwawia. Jeśli więc na Twojej bieliźnie pojawi się jasna krew po stosunku lub badaniu ginekologicznym nie martw się. Krwawienie szybko ustąpi samoistnie.

Obfite krwawienie na początku ciąży - badania

Podczas wizyty u lekarza przeprowadzane są badania, które mogą pomóc szybko ustalić źródło krwawienia, jego przyczynę oraz dalsze postępowanie. Zalicza się do nich badanie ginekologiczne, badanie USG oraz badanie poziomu hormonu ciążowego (beta-hCG). Poziom beta hCG mierzy się zazwyczaj kilkukrotnie w odstępach dwudniowych, aby sprawdzić, czy przyrasta on odpowiednio do wieku ciążowego. Dodatkowo może zostać zlecone badanie morfologii krwi, aby wykluczyć anemię spowodowaną nadmierną utratą krwi.

Obfite krwawienie na początku ciąży - kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli jesteś w I trymestrze ciąży i po raz pierwszy zaobserwujesz u siebie plamienie, powinnaś zgłosić się do ginekologa prowadzącego, który sprawdzi, czy Twoja ciąża przebiega prawidłowo. W większości przypadków krwawienie we wczesnej ciąży nie jest powodem do niepokoju i nie świadczy o zagrożeniu dla Ciebie, czy płodu.

Zadzwoń do swojego lekarza, aby poinformować go o krwawieniu. Aby monitorować objętość krwawienia z macicy, użyj wkładki higienicznej lub podpaski. Zwróć uwagę na kolor: czy jest jest to jasna krew, różowa, jaskrawoczerwona, czy brązowa? Zanotuj wszelkie czynności, które mogłaś wykonać w ciągu ostatniego dnia lub dwóch, które mogły spowodować krwawienie. Należą do nich: stosunek płciowy, wymaz cytologiczny lub badanie wewnętrzne u ginekologa.

Sytuacje, w których niezwłocznie powinnaś zgłosić się do szpitala obejmują:

  • mocne krwawienie, na przykład moczenie dwóch podpasek na godzinę i/lub oddawanie skrzepów wielkości piłki golfowej;
  • silny ból brzucha lub barku;
  • gorączka lub dreszcze;
  • zawroty głowy lub omdlenia.

Podsumowując, krwawienia we wczesnej ciąży są powszechne i nie zawsze oznaczają problem. Mogą jednak być sygnałem ostrzegawczym poronienia, dlatego zawsze powinnaś zasięgnąć porady swojego lekarza prowadzącego. Wykona on niezbędne badania w celu sprawdzenia, czy Twoja ciąża przebiega prawidłowo. W przypadku silnego krwawienia, silnego bólu brzucha, bólu barku, zawrotów głowy lub omdlenia nie zwlekaj i natychmiast skontaktuj się ze szpitalem.

Bibliografia:

  1. Wiśniewska, M., & Wawryków, A. (2019). Krwawienia w ciąży – przyczyny i postępowanie. Przegląd Menopauzalny, 18(3), 126-130.
  2. Wołczyński, S., & Woroń, J. (2021). Krwawienia z dróg rodnych w I trymestrze ciąży – aktualne wytyczne postępowania. Ginekologia Polska, 92(2), 146-153.
  3. Skrzypczak, J., & Wójtowicz, A. (2017). Obfite krwawienia z dróg rodnych w ciąży. Polski Merkuriusz Lekarski: Organ Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, 43(255), 76-79.
  4. Kacperczyk, J., & Boguszewska, K. (2020). Obfite krwawienia z dróg rodnych w ciąży jako zagrożenie życia kobiety. Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 10(3), 179-185.
ikona podziel się Przekaż dalej