Dlaczego drętwieją mi dłonie w ciąży? - możliwe przyczyny

Bolesne drętwienie, cierpnięcie rąk i mrowienie w dłoniach to częsty problem, z którym borykają się kobiety w ciąży. To nieprzyjemne uczucie może być na tyle dokuczliwe, aby wpływać na komfort codziennego funkcjonowania przyszłej mamy. Istnieje wiele przyczyn drętwienia rąk w ciąży, które warto zrozumieć, aby skutecznie zaradzić temu problemowi. Należą do nich między innymi:

Zwiększona objętość krwi i obrzęki

W ciąży w Twoim organizmie dochodzi do znacznego wzrostu objętości krwi krążącej, w celu zaspokojenia potrzeb rozwijającego się w Twoim brzuchu maluszka. Zwiększony przepływ krwi może prowadzić do większego obciążenia układu krążenia, co z kolei wpływa na pogorszenie ukrwienia tkanek w całym ciele, w tym w rękach. Dodatkowo, u wielu ciężarnych pojawiają się obrzęki, które są spowodowane zatrzymywaniem się płynów w tkankach. Obrzęk może uciskać nerwy i naczynia krwionośne, co w efekcie odczuwasz jako drętwienie, mrowienie oraz uczucie ciężkości w rękach.

Zwiększony ucisk na nerwy

Wraz z upływem tygodni ciąży, Twój brzuch cały czas się powiększa. Macica musi przecież pomieścić dziecko, które z tygodnia na tydzień jest coraz większe i cięższe! To w efekcie sprawia, że okoliczne struktury, w tym nerwy w obrębie miednicy i kręgosłupa narażone są na spory ucisk. Ciągły nacisk na nerwy może prowadzić do drętwienia rąk oraz innych objawów, takich jak mrowienie palców w ciąży i ból dłoni. Szczególnie intensywne objawy możesz odczuwać, gdy przez dłuższy czas utrzymujesz jedną pozycję, np. podczas pracy przy komputerze, czy spania w jednej pozycji. Jest to spowodowane zbyt długim uciskiem nerwów – organizm daje Ci w ten sposób sygnał, że warto zmieniać pozycję częściej. Postaraj się o tym pamiętać.

Powiększenie się piersi

Twoje ciało, przygotowując się do opieki nad noworodkiem, skupia się na rozwoju najważniejszych dla niego struktur. Mowa tutaj między innymi o piersiach. W trakcie ciąży piersi zazwyczaj znacznie się powiększają, a także stają się cięższe. Wzrost rozmiaru piersi może powodować zmiany w postawie ciała, co w szczególności prowadzi do przesunięcia środka ciężkości ciała do przodu. To z kolei może wpłynąć na postawę i wywierać nacisk na kręgosłup, co może doprowadzić do ucisku na nerwy i powodować drętwienie rąk.

Ponadto, w ciąży piersi stają się bardziej wrażliwe i podatne na ból. To z kolei może skutkować różnymi reakcjami ciała, z których niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy. Często nieświadomie, w reakcji na dyskomfort napinamy mięśnie w okolicach szyi, barków i ramion. Przewlekłe napięcie w tym rejonie może wpływać negatywnie na przepływ krwi i funkcjonowanie nerwów, co z kolei może prowadzić do drętwienia rąk.

Zwiększone stężenie hormonów

W ciąży organizm wytwarza większe ilości wielu hormonów, w tym m.in. relaksyny. Relaksyna pełni ważną rolę w rozluźnianiu stawów i więzadeł, co przygotowuje Twoje ciało do porodu – poluzowane struktury miednicy dają dziecku więcej miejsca i swobodę manewrów podczas przechodzenia przez ciasny kanał rodny. Jednakże, może to również wpływać na zmianę położenia stawów i więzadeł w rękach, co prowadzi do podrażnienia nerwów i powoduje drętwienie i pieczenie dłoni.

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które polega na ucisku nerwu pośrodkowego w nadgarstku. Jest to problem, z którym wiele kobiet w ciąży może się zmagać ze względu na często pojawiające się obrzęki i gwałtowne zmiany hormonalne. Ucisk na wspomniany nerw może powodować drętwienie, mrowienie, ból oraz osłabienie siły w dłoniach i palcach. Miej na uwadze, że nie powinnaś bagatelizować tej dolegliwości. Nieleczona może bowiem prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu.

Niedobór witamin i minerałów

Kiedy jesteś w ciąży, Twój organizm potrzebuje większych ilości składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały. Wszystko po to, aby zapewnić Tobie i maluchowi odpowiednią ilość substancji odżywczych. Niedobory niektórych witamin, takich jak witamina B6 i B12, czy minerałów, takich jak magnez, mogą wpływać negatywnie na układ nerwowy i wywoływać drętwienie w rękach oraz skurcze w ciąży.

Sen w nieprawidłowej pozycji

Niewłaściwe ułożenie ciała podczas snu, czy długotrwałe utrzymywanie rąk w jednej pozycji może prowadzić do ucisku na nerwy, zwłaszcza w okolicach szyi i nadgarstków. W nocy, gdy śpimy, nie jesteśmy w stanie kontrolować swojego ułożenia, ale każdy z nas ma swoją ulubioną “stronę” do spania. Jeśli rano budzisz się i odczuwasz drętwienie prawej dłoni w ciąży, prawdopodobnie zbyt długo leżałaś na prawym boku, co poskutkowało przedłużonym uciskiem na nerwy. Zastanów się nad zakupem ergonomicznej poduszki, która pomoże Ci spać w zdrowej dla szkieletu pozycji. Jeśli jesteś w trzecim trymestrze ciąży, a Twój brzuch nie pozwala Ci na wygodne ułożenie w łóżku, polecam zakup specjalnej poduszki do spania w kształcie rogala. Tak naprawdę możesz korzystać z niej zarówno na początku ciąży, jak i w 9 miesiącu oraz po porodzie - jest to na tyle wygodne, że wiele mam nie chce się rozstać z tym dodatkiem!

Dodatkowo, wiele kobiet układa się do snu podwijając nadgarstki. Należy unikać takiej pozycji rąk w czasie snu, gdyż może się ona przyczynić do rozwinięcia wspomnianego wyżej zespołu cieśni nadgarstka. Jeśli nie jesteś w stanie świadomie kontrolować tego, w jaki sposób układasz palce u rąk oraz dłonie do snu, rozważ zakup ortezy. Takie usztywnienie pomoże Ci zachować fizjologiczną pozycję nadgarstka przez całą noc, dzięki czemu unikniesz nieprzyjemnych objawów po przebudzeniu.

Choroby towarzyszące ciąży

Ciąża wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu chorób towarzyszących. Należą do nich między innymi nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą oraz cukrzyca ciążowa. Schorzenia te mogą wpływać na spadek efektywności krążenia krwi i doprowadzenia składników odżywczych do różnych części ciała, w tym do rąk. W rezultacie możesz odczuwać pieczenie dłoni i uczucie drętwienia.

Porady na drętwienie rąk w ciąży – jak sobie radzić z tą dolegliwością i co robić, aby nie wystąpiła?

Drętwienie rąk w ciąży jest zwykle zjawiskiem tymczasowym i nie stanowi powodu do niepokoju. Jednak, jeśli jest to dla Ciebie uciążliwe, wprowadź w życie poniższe porady, aby złagodzić ten nieprzyjemny objaw i cieszyć się komfortem w trakcie ciąży:

Unikaj długotrwałego utrzymywania jednej pozycji

Pamiętaj, aby unikać długotrwałego utrzymywania rąk w jednej pozycji, zwłaszcza podczas pracy przy komputerze, gdy wykonujesz powtarzające się ruchy lub w innych sytuacjach, które wymagają ciągłego trzymania rąk w jednym ułożeniu. Regularne przerwy w pracy i zmiana pozycji mogą pomóc w zmniejszeniu nacisku na nerwy i poprawie krążenia krwi w rękach. Jeśli zawodowo spędzasz dużo czasu przed komputerem, zadbaj o ergonomiczną pozycję. Wygodny fotel biurowy z regulacjami, podkładka pod nadgarstek lub łokieć oraz ergonomiczna myszka powinny załatwić sprawę. Nie zapomnij o regularnych przerwach w pracy. Minimum co godzinę odejdź od biurka i rozprostuj ciało. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dolegliwościach w ciąży.

Wykonuj ćwiczenia rozciągające

Regularne wykonywanie delikatnych rozciągających ćwiczeń nadgarstków, rąk i ramion może pomóc w zredukowaniu napięcia mięśniowego i poprawieniu przepływu krwi w kończynach górnych. Skup się na prostych ruchach, takich jak rozciąganie palców i delikatne skręcanie nadgarstków.

Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca lekarza za ręce, a także drętwienie rąk w ciąży krok po kroku
Skąd się bierze drętwienie rąk w ciąży, czyli jakie są jego przyczyny, a także sposoby na rozwiązanie problemu i leczenie

Podparcie rąk podczas snu

Zadbaj o komfortowy sen, podpierając ręce podczas na miękkiej poduszce, szczególnie jeśli masz tendencję do drętwienia rąk w nocy. Jak wspomniałam wcześniej, możesz rozważyć użycie specjalnych ortez stabilizujących nadgarstki, dzięki którym nie będziesz przeginać ich w trakcie snu.

Unikaj noszenia ciężkich przedmiotów

Jeśli to możliwe, unikaj noszenia ciężkich przedmiotów, gdyż może to obciążać Twoje nadgarstki. W przypadku konieczności przenoszenia cięższych gabarytów, zastosuj odpowiednią technikę podnoszenia, aby zmniejszyć obciążenie na ręce – zamiast się pochylać przykucnij na ugiętych nogach, chwyć przedmiot i wstań prostując kolana.

Delikatny masaż i ciepłe kompresy

Poproś partnera o delikatny masaż dłoni i nadgarstków. Rozluźni to Twoje mięśnie i poprawi krążenie krwi. Możesz również zastosować ciepły kompres na dokuczliwych obszarach, co może przynieść ulgę i złagodzić dyskomfort i ból.

Załóż stabilizujące opaski na nadgarstki

Jeśli drętwienie jest szczególnie dokuczliwe, możesz zastosować ortezę nadgarstkową, czyli specjalną stabilizującą opaskę, która pomoże w stabilizacji stawów i zmniejszeniu nacisku na nerwy.

Dbaj o postawę ciała

Zwróć uwagę na swoją postawę, zwłaszcza podczas wykonywania codziennych czynności. Staraj się utrzymywać prostą sylwetkę i unikać nadmiernej rotacji ramion.

Codzienne spacery

Regularne spacerowanie może pomóc w poprawie krążenia krwi i zmniejszeniu obrzęku, co może w efekcie zmniejszyć drętwienie rąk.

Skonsultuj się z lekarzem

Jeśli drętwienie jest szczególnie dokuczliwe, utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, nie wahaj się skonsultować z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Sowińska-Przepiera, E., Kokoszko-Bilska, A., & Kubiak, R. (2017). Drętwienie kończyn górnych w ciąży. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2(56), 87-92.
  2. Wnuk, A., Śliwińska-Kowalska, M., & Nowakowska-Głąb, A. (2020). Czynniki ryzyka drętwienia kończyn górnych u kobiet w ciąży. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 26(3), 201-204.
ikona podziel się Przekaż dalej