Co oznacza ból krzyża w ciąży? Oto przyczyny

Jeśli jesteś w ciąży i odczuwasz bóle krzyża, to wiedz, że nie jesteś sama. Ten rodzaj dolegliwości towarzyszy naprawdę wielu kobietom w ciąży. Spróbujmy zrozumieć, skąd się bierze ten ból i jak możesz sobie pomóc.

  • Zmiany hormonalne – Twoje ciało przygotowuje się do jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu — narodzin dziecka. Hormon relaksyna, który pomaga Twojej miednicy dostosować się do porodu, może również rozluźnić inne stawy i więzadła w Twoim ciele, w tym te znajdujące się w kręgosłupie. To w efekcie może prowadzić do osłabienia stabilności i bólu.
  • Dodatkowe kilogramy – wraz z rosnącym brzuszkiem, Twoja masa ciała również wzrasta. Każdy dodatkowy kilogram to większe obciążenie dla stawów kręgosłupa, szczególnie w jego dolnej części, a to może skutkować bólem.
  • Przesunięcie środka ciężkości – Twoja sylwetka wraz z postępem ciąży zmienia się, przez co środek ciężkości zmienia swoje położenie. Aby utrzymać równowagę, często nieświadomie modyfikujesz swoją postawę, co dodatkowo obciąża krzyż. Może to prowadzić do zwiększenia napięcia mięśniowego i dyskomfortu.
  • Stres – mówiąc o bólu pleców w ciąży, nie można też zapomnieć o wpływie emocji. Stres przekłada się na zwiększone napięcie mięśniowe, a to z kolei może wywoływać lub nasilać ból krzyża.

Ból kręgosłupa w ciąży

Bóle krzyża w ciąży mogą przybierać różne formy w zależności od etapu ciąży, na którym się znajdujesz:

W pierwszym trymestrze ciąży

Na początku ciąży, kiedy Twoje ciało zaczyna dostosowywać się do roli, jaką ma do spełnienia, ból lędźwi (dolnej części pleców) może pojawić się jako pierwszy sygnał zachodzących zmian. Choć tak wczesne dolegliwości zwykle nie są intensywne, to właściwe nawyki, takie jak lekkie ćwiczenia rozciągające i dbałość o postawę, mogą znacznie poprawić Twój komfort codziennego funkcjonowania.

Ból pleców w drugim trymestrze ciąży

Gdy wchodzisz w drugi trymestr (czyli w 4 miesiącu ciąży), Twoje dziecko rośnie, a brzuszek staje się coraz większy. W tym okresie ból pleców może nasilić się, ponieważ przesunięcie środka ciężkości dodatkowo obciąża kręgosłup. Odczujesz go szczególnie po długich sesjach siedzenia lub stanie w jednej pozycji – zaleca się zatem, aby robić delikatne przerwy.

Ból pleców w zaawansowanej ciąży

Ból dolnej części pleców w ciąży może stać się jeszcze bardziej dokuczliwy w miarę, jak wkraczasz w trzeci trymestr. W tym okresie ból może przybierać na intensywności i nawet promieniować do brzucha. Ważne jest, by nie ignorować tych sygnałów i omawiać wszelkie dolegliwości z położną lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Co pomaga na ból krzyża w ciąży?

Ból krzyżowy w ciąży może skutecznie sprawić, że czujesz się przytłoczona i zmęczona ciągłym dyskomfortem. Na szczęście jest wiele bezpiecznych i skutecznych sposobów, aby złagodzić uciążliwe dolegliwości i sprawić, że ten wyjątkowy czas będzie przyjemniejszy. Zapoznaj się z poniższymi metodami, aby dowiedzieć się, jak zapobiegać i jak radzić sobie z bólem lędźwi w ciąży.

Ćwiczenia w ciąży na ból pleców

Regularna aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów w walce z bólem kręgosłupa w ciąży. Joga i pilates dla ciężarnych, czy pływanie nie tylko wzmacniają mięśnie, ale również poprawiają elastyczność stawów i więzadeł. Dodatkowo, nawet niewielka dawka ruchu przyczynia się do poprawy krążenia w całym ciele. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy aktywności w ciąży upewnić się, że jest ona bezpieczna dla Ciebie i Twojego dziecka – porusz ten temat na następnej wizycie.

Zmiana pozycji i odpowiednie wsparcie pleców

Unikaj długotrwałego siedzenia lub stania. Jeżeli praca wymaga od Ciebie siedzenia przez 8 godzin, zainwestuj w ergonomiczne krzesło i specjalną poduszkę ortopedyczną, która wspiera kręgosłup. Nie powinnaś siedzieć w jednym miejscu non stop – zamiast tego zadbaj o to, aby minimum co godzinę wstać i przejść parę kroków. Natomiast podczas snu układaj się wygodnie, najlepiej na lewym boku z poduszką między kolanami, aby utrzymać kręgosłup w naturalnej pozycji.

Kobieta ciężarna z bólem pleców
Skąd się bierze ból krzyża w ciąży - porady doświadczonej położnej

Techniki relaksacyjne i oddechowe

Stres może zaostrzać ból krzyża, ponieważ pod jego wpływem wszystkie, nawet te najdrobniejsze mięśnie naszego ciała są w ciągłym spięciu. To dlatego tak ważne jest, aby w codziennym biegu znaleźć czas na relaks. Ćwiczenia oddechowe, medytacja, a nawet lekkie sesje masażu (za zgodą lekarza!) pomogą Ci się zrelaksować i zmniejszyć percepcję bólu.

Odpowiednie obuwie

Komfortowe, dobrze dopasowane buty to must-have w ciąży. Unikaj obcasów! Wybieraj obuwie z płaską, elastyczną podeszwą, które zapewni Ci stabilność i komfort podczas noszenia.

Współpraca z fizjoterapeutą

Silne bóle kręgosłupa w ciąży wymagają konsultacji ze specjalistą. Fizjoterapeuta oceni Twój stan, aby zrozumieć specyfikę bólu oraz jego przyczyny. Na tej podstawie zostanie opracowany indywidualny plan leczenia, uwzględniający np. ćwiczenia wzmacniające, techniki rozciągania oraz porady dotyczące właściwej postawy. Specjalista nauczy Cię, jak prawidłowo siadać, stać i poruszać się, aby zmniejszyć obciążenie kręgosłupa.

Zdrowa dieta

Zbilansowana dieta jest fundamentem zdrowia, szczególnie w ciąży. Zwróć uwagę na odpowiednią ilość wapnia i witamin, które wspierają zdrowie kości i mięśni.

Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

Jak już wspomniałam, ból krzyża jest powszechnym zjawiskiem w ciąży, jednak istnieją pewne sygnały, które mogą wskazywać na bardziej poważne problemy zdrowotne, których nie należy lekceważyć. Ważne jest, abyś wiedziała, kiedy ból pleców wymaga natychmiastowej konsultacji. Zwracaj szczególną uwagę na:

  1. Ból pleców promieniujący do nóg lub stóp

Jeśli odczuwasz ból, który rozprzestrzenia się od dolnej części pleców do nóg lub stóp, może to być oznaka rwy kulszowej lub innego rodzaju ucisku na nerwy.

  1. Nagle pojawiający się, intensywny ból pleców

Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem lub Izbą Przyjęć, jeśli odczuwasz gwałtowne nasilenie bólu krzyża, szczególnie jeśli współtowarzyszy mu gorączka,  krwawienie z pochwy i mocne skurcze.

  1. Ból pleców promieniujący do brzucha
Ból pleców w ciąży
Położna wyjaśnia, skąd się bierze ból krzyża w ciąży i jak sobie z nim radzić

Ból pleców promieniujący do brzucha w czasie ciąży może być spowodowany różnymi czynnikami. Ważne jest, aby taki rodzaj bólu był dokładnie oceniony przez lekarza, ponieważ może on sygnalizować różne stany wymagające interwencji medycznej. Potencjalne przyczyny obejmują:

  • Powiększająca się macica zaczyna na pewnym etapie ciąży wywierać nacisk na mięśnie i więzadła w dolnej części kręgosłupa i jamy brzusznej, a to może powodować ból odczuwany zarówno w plecach, jak i w brzuchu.
  • Ciąża jest czynnikiem ryzyka dla rozwoju kamicy nerkowej. Kamienie obecne w układzie moczowym przesuwając się powodują ostry ból pleców promieniujący do brzucha oraz dodatkowe objawy, takie jak krew w moczu, czy nawet wzrost temperatury ciała.
  • Ból pleców promieniujący do brzucha może być także oznaką skurczów macicy, co może sygnalizować zagrożenie przedwczesnym porodem.
  • Gdy boli prawa dolna strona brzucha, może wskazywać to na zapalenie wyrostka robaczkowego.

Ćwiczenia na ból pleców w ciąży

Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą znacząco przyczynić się do złagodzenia bólu krzyża w ciąży. Ćwiczenia te powinny być przede wszystkim bezpieczne i skoncentrowane na wzmacnianiu mięśni, poprawie ich elastyczności oraz utrzymaniu dobrej postawy. Poniżej przedstawiam kilka przykładowych ćwiczeń:

  1. Rozciąganie Cat-Camel (kot-wielbłąd) – Ćwiczenie to pomaga rozluźnić mięśnie pleców. Na czworakach, naprzemiennie zaokrąglaj i wyginaj kręgosłup, imitując ruchy kota i wielbłąda.
  2. Rozciąganie bioder i dolnej części pleców – Siedząc na podłodze z rozstawionymi nogami, delikatnie pochyl się do przodu, rozciągając boczne mięśnie brzucha i dolną część pleców.
  3. Ćwiczenia na stabilizację miednicy – Leżąc na boku, z lekko ugiętymi nogami, unieś powoli górną nogę, zachowując stabilność miednicy. To ćwiczenie wzmacnia mięśnie bioder i miednicy.
  4. Leżąc na plecach z nogami zgiętymi i stopami na podłodze, unieś miednicę tworząc prostą linię od kolan do ramion. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie pleców i brzucha.
  5. Pływanie – Pływanie jest doskonałe dla ciężarnych, ponieważ woda odciąża stawy i kręgosłup, jednocześnie umożliwiając efektywne ćwiczenie mięśni całego ciała.

Uwaga! Koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń, aby upewnić się, że wybrane aktywności są bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. Zawsze rozpoczynaj od rozgrzewki, aby przygotować mięśnie do wysiłku. Unikaj ćwiczeń wymagających podskoków, intensywnego biegania czy dużego obciążenia brzucha.

Bibliografia:

  1. Dehghan, F., et al. (2013). The effect of relaxin on the musculoskeletal system. Scand J Med Sci Sports. 2014 Aug; 24(4): e220–e229.
  2. Kesikburun, S., et al. (2018). Musculoskeletal pain and symptoms in pregnancy: A descriptive study. Ther Adv Musculoskelet Dis. 2018 Dec; 10(12): 229–234.
  3. https://www.webmd.com/baby/back-pain-in-pregnancy [dostęp z 13.04.2024]
ikona podziel się Przekaż dalej