Uczucie rozpierania w pochwie na początku ciąży

Już we wczesnym okresie ciąży pojawić się może niewielki ból podbrzusza, uczucie rozpierania czy kłucie w pochwie. Objawy te najczęściej wiążą się z tym, że już na początku ciąży dochodzi do zmian w obrębie macicy. Wszystko odbywa się za sprawą hormonów, które przygotowują ciało do ciąży. Objawy te mogą być związane z implantacją zarodka.

Dlaczego w trakcie ciąży pojawić się może dyskomfort w pochwie? Macica w trakcie całego okresu ciąży znacznie się powiększa, co przez niektóre kobiety jest odczuwalne jako rozpieranie w brzuchu. Kobiety opisują to jako uczucie ciężkości czy uczucie nacisku. Ból we wczesnej ciąży, w tym odczuwany jako ból pochwy w ciąży, spowodowany jest rozciąganiem się macicy i swoim charakterem przypominać może bóle menstruacyjne.

Kłucie warg sromowych w ciąży

Kłucie warg sromowych w ciąży najczęściej jest objawem spowodowanym rozciąganiem się więzadła obłego macicy. Więzadło obłe macicy, to więzadło, którego zadaniem jest stabilizacja macicy. Ból spowodowany jego rozciąganiem się najczęściej pojawia się w 2 trymestrze ciąży, kiedy to macica intensywnie się powiększa i unosi ku górze. Więzadła obłe macicy biegną od boku macicy do warg sromowych – stąd ból może wystąpić właśnie w tych okolicach. Czasami ból promieniuje aż do ud. Objawy bólowe mogą pojawić się nagle, w trakcie wykonywania gwałtownych ruchów, podczas wstawania, kichania lub po długim chodzeniu, a także w trakcie snu. Ból może występować zarówno po obu stronach ciała, jak i tylko po jednej.

Rozciąganie się więzadeł jest normalnym zjawiskiem w czasie ciąży. Jeśli ból, którego doświadczamy jest dokuczliwy lub nas niepokoi, najlepiej skonsultować to ze swoją położną lub lekarzem. Dobrym pomysłem jest również wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pomoże zmniejszyć lub wyeliminować ból za pomocą różnych technik oraz ćwiczeń.

Kłucie i dyskomfort w pochwie

Kłucie, swędzenie lub pieczenie okolic intymnych może być oznaką infekcji intymnej. Objawom tym najczęściej towarzyszy występowanie nieprawidłowej wydzieliny pochwowej. Wyróżniamy kilka rodzajów infekcji:


  • Infekcja grzybicza – objawia się zazwyczaj uczuciem kłucia w pochwie, a także pieczeniem i swędzeniem. Objawom tym towarzyszy biała, grudkowata wydzielina, która swoim wyglądem i konsystencją przypomina twaróg. Pieczenie może występować szczególnie podczas oddawania moczu lub podczas stosunku seksualnego. W 10% przypadków grzybica przebiega bezobjawowo.
  • Bakteryjne zapalenie pochwy – objawami może być ból i swędzenie, a także pojawienie się wodnistej wydzieliny, najczęściej o kolorze szarym lub białym. Zakażenie to spowodowane jest zaburzeniem równowagi flory bakteryjnej pochwy - zmniejszeniem liczby pałeczek kwasy mlekowego oraz namnażaniem się różnych gatunków bakterii. U 50 % kobiet choroba ta przebiega bezobjawowo.
  • Rzęsistkowica - czyli zapalenie pochwy wywołane rzęsistkiem pochwowym objawia się zazwyczaj żółtymi, zielonymi lub żółtoszarymi upławami o pieniącej się konsystencji.

Kłucie, swędzenie czy pieczenie może być także objawem alergii. Przyczyną uczulenia mogą być na przykład proszki do prania, płyny do płukania czy inne kosmetyki.

Uczucie pełnego brzucha w ciąży

Uczucie pełnego brzucha w ciąży jest dosyć częstą dolegliwością. Zazwyczaj jego przyczyną są wzdęcia, określane również jako uczucie brzucha napompowanego jak balon. Niestety – okres ciąży sprzyja występowaniu zarówno wzdęć, jak i zaparć ze względu na zwiększone stężenie hormonów płciowych w organizmie, które wpływają na wydłużenie czasu opróżniania żołądka, na spowolnienie perystaltyki jelit, a także na zwiększenie wchłaniania płynów z jelita grubego.

Aby zminimalizować nasilenie wzdęć, warto spróbować ograniczyć spożywanie produktów, które je nasilają. Należy zatem unikać napojów gazowanych, roślin strączkowych czy produktów mlecznych.

Kłucie odbytu w ciąży

Kłucie odbytu w ciąży może być związane również z rozciągającymi się więzadłami w miednicy mniejszej, tak samo jak kłucie czy rwanie warg sromowych.

Kłucie w odbycie może być również objawem żylaków odbytu, nazywanych hemoroidami. Do najczęstszych objawów hemoroidów należą: dyskomfort i uczucie pełności w okolicy odbytu, uczucie parcia, świąd i podrażnienie, a także krwawienie lub sączenie się śluzowej wydzieliny. Hemoroidy najczęściej pojawiają się w III trymestrze ciąży. Ciąża jest okresem, która sprzyja ich występowaniu. Aby zmniejszyć ryzyko ich powstania, należy między innymi dbać o prawidłowe nawyki toaletowe oraz zapobiegać powstawaniu zaparć. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat hemoroidów w ciąży, przeczytaj ten artykuł: świąd, uczucie pełności oraz kłucie odbytu w ciąży.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ze zdjęciem USG, a także uczucie rozpierania w pochwie w ciąży bez tajemnic
Dlaczego pojawia się uczucie rozpierania w pochwie w ciąży, czyli możliwe powody i porady położnej

Dyskomfort w dole brzucha oraz towarzyszące mu inne, niepokojące objawy

Uczucie dyskomfortu w dole brzucha towarzyszy części kobiet w ciąży i nie wiąże się z żadnymi nieprawidłowościami. Jednak, jeśli doświadczasz bólu w dole brzucha, któremu towarzyszy krwawienie lub plamienie z pochwy, to należy pilnie zgłosić się lekarza lub udać się na położniczą izbę przyjęć. Objawy te mogą świadczyć o wystąpieniu patologii i należy je szybko zdiagnozować.

Uczucie rozpierania jako objaw rozejścia spojenia łonowego

Spojenie łonowe to chrząstka, która łączy ze sobą kości łonowe. W trakcie ciąży organizm wydziela hormony, których zadaniem jest rozluźnienie niektórych elementów w naszym ciele, aby lepiej przygotować kanał rodny do porodu. Główną rolę przypisujemy relaksynie. Za jej sprawą szczególnie w końcowym etapie dochodzić może do rozejścia się spojenia łonowego. Niewielkie rozejście spojenia łonowego jest normalne i nie jest powodem do niepokoju. Natomiast znaczące rozejście może już stanowić utrudnienie dla porodu naturalnego.

Rozejście spojenia łonowego może dawać objawy pod postacią bólu podbrzusza oraz uczucia rozpierania w okolicy narządów płciowych. Ból pojawić się może szczególnie podczas chodzenia, podczas wchodzenia na schody, podczas przekręcania się z boku na bok czy podczas oddawania moczu. Jeśli odczuwasz wyżej wymienione objawy, warto udać się do położnej lub fizjoterapeuty uroginekologicznego. W walce z bólem spowodowanym rozejściem spojenia łonowego pomagają odpowiednie ćwiczenia.

Rozpieranie w pochwie w 9 miesiącu ciąży

U części kobiet na kilka tygodni przed porodem pojawia się uczucie ciężkości krocza, uczucie nacisku czy w parcie w pochwie. Pojawić się może również ból wewnętrznej części ud, ucisk w okolicy spojenia łonowego oraz częstsze parcie na pęcherz. Objawy te świadczą o tym, że dziecko wstawia się do kanału rodnego i przygotowuje się do porodu.

Kiedy zaczyna boleć krocze w ciąży? Kiedy dziecko zaczyna obniżać się w kanale rodnym? U kobiet, które rodzą po raz pierwszy – dziecko wstawia się do kanału rodnego na około 2 tygodnie przed porodem. U kobiet, które już wcześniej rodziły bywa różnie – czasami wstawianie się dziecka do kanału rodnego zaczyna się na kilka dni przed porodem, a czasami nawet na jego samym początku. Uczucie ciężkości krocza, kłucie w pochwie, skurcze pochwy w 9 miesiącu ciąży mogą świadczyć zatem o tym, że zbliża się poród.

Istnieje kilka innych objawów zbliżającego się porodu. Jednym z nich jest dojrzewanie szyjki macicy, która przed porodem staje się miękka, krótsza oraz ustawia się w osi kanału rodnego. Dojrzewanie szyjki macicy zauważyć może osoba przeprowadzająca badanie przez pochwę. Proces ten może trwać zarówno kilka tygodni, jak i tylko kilka godzin. Dojrzewanie szyjki macicy bywa przez niektóre kobiety nieodczuwalne. Część kobiet w związku z dojrzewaniem szyjki macicy odczuwa objawy takie jak: kłucie w pochwie czy skurcze, dyskomfort i napięcie w podbrzuszu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat objawów zbliżającego się porodu, przeczytaj ten artykuł: Objawy zbliżającego się porodu.

ikona podziel się Przekaż dalej