10 tydzień ciąży - rozwój dziecka, dolegliwości, ciekawostki
Kolejny tydzień rozwoju ciąży za Tobą. Już niedługo wejdziesz w drugi trymestr. W tym czasie rozwiną się kolejne narządy i organy dziecka. Zmieni się także Twoje ciało, starając się utrzymać ciążę i stworzyć optymalne warunki do rozwoju płodu. Doświadczysz w tym czasie wielu nieprzyjemnych dolegliwości: od bólu brzucha i mdłości, po migreny. Czytaj dalej, a dowiesz się, co czuje dziecko w 10 tygodniu ciąży oraz jak poprawić złe samopoczucie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- 10 tydzień ciąży - objawy i dolegliwości
- Co się rozwija w 10 tygodniu ciąży?
- Ile mierzy dziecko w dziesiątym tygodniu ciąży?
- Dziesiąty tydzień ciąży - emocje i obawy
- Jak dbać o siebie w 10 tygodniu ciąży?
- Pamiętaj o higienie
- 10 tydzień ciąży - co jeść?
- Jakich pokarmów unikać w ciąży?
- Czy 10 tydzień ciąży jest bezpieczny?
10 tydzień ciąży - objawy i dolegliwości
I trymestr ciąży coraz szybciej dobiega końca. Większość kobiet zdążyła doświadczyć typowych dla tego czasu objawów w pełnej krasie. Zaczynając od nudności i wymiotów, przez zmęczenie, tkliwość piersi, częstomocz, wzrost wagi, zaburzone samopoczucie, wzdęcia i problemy trawienne, na skurczach macicy kończąc.
Tak jak każda kobieta jest inna, tak i ciąże mają indywidualny przebieg. Niektóre mamy od samego początku są wręcz „rozłożone na łopatki” przez uciążliwe dolegliwości. Zdarzają się przy tym przypadki, w których kobieta przez wiele tygodni nawet nie zauważa, że w jej ciele rozwija się nowe życie.
Objawy ciąży mogą występować z różnym nasileniem i częstotliwością. Warto pamiętać, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości, należy udać się do położnej lub ginekologa. Bolący brzuch i mdłości są naturalne. Nagły zanik lub zaostrzenie dolegliwości powinny jednak Cię zaniepokoić. W takim przypadku niezwłocznie udaj się do specjalisty.
Przeczytaj więcej o brązowym plamieniu w ciąży.
Dziesiąty tydzień ciąży sprzyja dalszemu powiększaniu się macicy. Rośnie też wielkość zarodka. Niektóre mamy na tym etapie zaczynają zauważać delikatne uwypuklenie na dole brzucha. Osoby postronne nadal raczej nie zauważą Twojego stanu gołym okiem. Możesz jednak zacząć powoli się rozglądać się za nową, przewiewną i wygodną odzieżą.
Z końcem dziesiątego tygodnia ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki) kończy się również okres zarodkowy, a zaczyna się okres płodowy.
Co się rozwija w 10 tygodniu ciąży?
Dalszemu kształtowaniu ulega głowa dziecka. Na twarzy można dostrzec jeszcze sklejone powieki i podbródek. Rosną dziąsła, tworzą się zębodoły. Uwidaczniają się także nos i usta. Serce płodu bije w tempie około 140 uderzeń na minutę. Rozwija się też trzustka, a pęcherzyk żółciowy zaczyna produkować żółć.
Zastanawiasz się, co czuje dziecko w 10 tygodniu ciąży? Jego mózg jest już na tyle rozwinięty, że może odbierać bodźce. Kształtuje się jego ucho zewnętrzne, dzięki czemu płód już niedługo zacznie słyszeć. Dzięki wykształconym rączkom i nóżkom zaczyna się także coraz śmielej poruszać. Nie ma jeszcze mowy o odczuwalnym „kopaniu”. Dziecko zaczyna jednak powoli przeciągać się i podnosi główkę. Ma już uformowane nadgarstki, a palce zaczynają oddzielać się od siebie. Płód może próbować na tym etapie próbować zacisnąć swoje dłonie w pięści.
Ile mierzy dziecko w dziesiątym tygodniu ciąży?
Wielkość zarodka rozwijającego się w Twoim brzuchu sięga już od 3 do 4 centymetrów. W badaniu USG wyraźne dostrzec można już wszystkie najważniejsze organy. Szpik kostny zaczyna pełnić swoje funkcje, podobnie jak żołądek i wątroba. Dynamicznie rośnie układ kostny.
Zastanawia Cię, czy w 10 tygodniu można poznać płeć dziecka? Twój płód na tym etapie rozwija już struktury, które świadczą o jego płci. Niestety, na tym etapie raczej nie będą one jeszcze widoczne w badaniu USG. Nie da się więc jednoznacznie stwierdzić, czy nosisz w sobie chłopca, czy dziewczynkę. Na określenie płci musisz jeszcze chwilę poczekać. Już za kilka tygodni wszystko się wyjaśni.
Dziesiąty tydzień ciąży - emocje i obawy
Stan w którym się znajdujesz sprzyja wahaniom nastroju. Możesz czuć euforię. Radość. Nadzieję. Ekscytację związaną z rozwijającym się w Twojej macicy życiem. Równie dobrze możesz doświadczać także wątpliwości, lęku i niepokoju, a nawet stanów depresyjnych. Strach przed porodem również jest naturalny. Szalejące hormony i szereg zmian, przez które przechodzi Twoje ciało, skutkują rozchwianiem emocjonalnym. Możesz reagować nieadekwatnie na bodźce. Nagłe wybuchy gniewu lub płaczu również są powiązane z przebiegiem ciąży.
Dlatego warto, byś była w tym czasie dla siebie wyrozumiała. Nie jesteś w stanie kontrolować wszystkiego. Śmiało rozmawiaj o swoim stanie i potrzebach ze swoim partnerem i rodziną. Wsparcie ludzi z najbliższego otoczenia pomoże Ci łatwiej uporać się z codziennymi zadaniami i ciążowymi „kaprysami”. Zadbaj także o odpowiednią ilość snu, zdrową dietę i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Warto poznać techniki relaksacyjne, oddać się medytacji lub posłuchać kojącej muzyki.
Jeśli obniżony nastrój i płaczliwość nie odpuszczają przez dłuższy czas (np. 2-3 tygodnie), możesz mieć do czynienia z depresją ciążową. W takim przypadku po prostu udaj się do specjalisty - terapeuty lub psychologa. Wiele osób wstydzi się przyznać, że ma problemy natury depresyjnej. To poważny błąd. Depresji nie wolno jej bagatelizować.
Jak dbać o siebie w 10 tygodniu ciąży?
1/4 ciąży za Tobą. Pierwszy trymestr nieuchronnie dobiega końca. Twoje życie przechodzi gwałtowne przemiany. Czeka na Ciebie szereg wyzwań związanych z dalszym rozwojem ciąży, porodem i macierzyństwem. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak dbać o siebie w tym wyjątkowym czasie.
Jeśli chcesz pozostać aktywna zawodowo - nic nie stoi na przeszkodzie. Ciąża to nie choroba. Pamiętaj jednak, by działać z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Podnoszenie ciężkich przedmiotów jest wykluczone. Siedzisz całymi dniami przed komputerem? Rób jak najwięcej przerw. Długotrwałą pozycja siedząca może sprawiać spory dyskomfort. Podobne restrykcje dotyczą podróżowania i aktywności fizycznej. Planując podróż (zwłaszcza trwającą więcej, niż kilka godzin) musisz brać pod uwagę swój stan.
Zwolnij tempo! Bieganie w upalny dzień to zły pomysł. Zwykła zadyszka może przemienić się w duszność i zasłabnięcie. Ruch jest bardzo ważny i nie powinnaś z niego rezygnować. Ćwiczenia należy jednak indywidualnie dopasować, by były bezpieczne dla Ciebie i płodu. Wycisk na crossficie musi chwilę poczekać. Każdej przyszłej mamie zaleca się jednak regularne spacery na świeżym powietrzu.
Pamiętaj o higienie
Odpowiednia higiena miejsc intymnych ma za zadanie zapobiegać infekcjom i podrażnieniom. Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego jest szczególnie istotna w ciąży i na co powinnaś zwrócić uwagę, by uniknąć niepotrzebnych problemów. Zaniedbanie właściwych praktyk może nie tylko obniżyć Twój standard życia, ale w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do niebezpiecznych powikłań.
- Pamiętaj o regularności i zrezygnuj z perfumowanych płynów do higieny intymnej. Każdego dnia przemywaj okolice intymne wodą z delikatnym mydłem o neutralnym pH. Pamiętaj o dokładnym spłukiwaniu. Silne środki z dodatkiem substancji zapchowych i sztucznych barwników mogą powodować podrażnienia. Zaburzają naturalną równowagę pH skóry, często prowadząc do nadmiernego wysuszenia.
- Nie zapomnij także o regularnym wymienianiu ręczników i gąbek. Rozwijają się na nich grzyby i bakterie.
- Postaw na wygodną bieliznę i przewiewną odzież. W sklepach z bielizną szukaj produktów wykonanych z naturalnej bawełny. Syntetyczne produkty zatrzymują wilgoć, co sprzyja powstawaniu i rozwojowi infekcji. W ciąży zrezygnuj z obcisłej, dopasowanej odzieży. Przewiewna, luźna sukienka jest o wiele lepszym pomysłem, niż syntetyczne jeansy. Twoja skóra powinna oddychać. W ten sposób ograniczysz prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego.
- Unikaj przesady. Wiele kobiet jest przekonanych, że odpowiednio dbają o higienę intymną, jednocześnie cały czas skarżąc się na nawracające infekcje. Dzieje się tak dlatego, że nadmierne mycie, używanie zbyt silnych środków oraz wkładek intymnych może przynosić skutek odwrotny do zamierzonego. Przesadna dbałość również zaburza naturalną florę bakteryjną.
Zaniedbanie higieny miejsc intymnych może skutkować wystąpieniem zakażeń i ich powikłań. Jednym z najpowszechniejszych problemów są infekcje dróg moczowych. Objawiają się one zazwyczaj bólem podczas oddawania moczu i uczuciem pieczenia.
W ciąży z podobnymi problemami warto się z nim udać do specjalisty. Nieleczone zapalenie pęcherza w 10 tygodniu ciąży może być przyczyną poronienia. Na kolejnych etapach rozwoju ciąży prowadzi do przedwczesnego porodu, a co za tym idzie - wcześniactwa i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Jeśli powyższe symptomy pojawią się u Ciebie – nie bagatelizuj ich. Jak najszybciej umów się na wizytę do lekarza.
Infekcje grzybicze i bakteryjne mogą przenosić się z matki na płód, poważnie zaburzając jego rozwój. Zaniedbanie higieny może nastręczać problemów również po porodzie, utrudniając proces gojenia się i stwarzając kolejną możliwość przeniesienia patogenów na dziecko. W przypadku wątpliwości porozmawiaj z lekarzem prowadzącym ciążę bądź położną. Specjalista odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania. Sprawdź także ten artykuł: 3 miesiąc ciąży krok po kroku – zalecenia, badania, brzuch.
10 tydzień ciąży - co jeść?
Niezależnie od tygodnia czy trymestru ciąży, w którym jesteś, powinnaś poświęcić szczególną uwagę swojej diecie. Odpowiednie odżywianie się jest kluczowe zarówno ze względu na Twoją kondycję psychofizyczną, jak i rozwój dziecka.
W ciąży postaw na posiłki złożone z nieprzetworzonych owoców i warzyw. Sięgaj po chude mięso i ryby gotowane na parze, a także jaja, pełnoziarniste pieczywo, soczewicę, fasolę, orzechy i zdrowe tłuszcze (np. oliwę z oliwek). Pij dużo płynów - przede wszystkim wodę oraz koktajle owocowe i warzywne.
Chorujesz na cukrzycę? Tutaj przeczytasz więcej o diecie cukrzycowej w ciąży
Jakich pokarmów unikać w ciąży?
Wyklucz ze swojego jadłospisu przede wszystkim surowe mięso, jaja i ryby. Tatar wołowy, sushi i ceviche muszą chwilę poczekać. Surowe mięso może zawierać bakterie lub pasożyty, które mogą poważnie Ci zaszkodzić i zakłócić rozwój ciąży. Podobnie wygląda kwestia niepasteryzowanych wyrobów mlecznych, takich jak na przykład sery. Jeśli sięgasz po nabiał, upewnij się, że produkty został poddany pasteryzacji. Ogranicz do minimum lub najlepiej wyeliminuj z diety niezdrowe tłuszcze pod postacią potraw smażonych i żywności wysoko przetworzonej: czipsów, słonych przekąsek, słodyczy i wyrobów cukierniczych.
Nie musisz rezygnować z kawy i herbaty, ale samą kofeinę powinnaś ograniczyć. Zdecydowanie odstawić należy spożywanie alkoholu, oraz używki takie jak papierosy, marihuana i inne substancje narkotyczne. Pamiętaj, by wszystkie składniki przygotowywanych posiłków dokładnie myć! Na powierzchni surowych owoców i warzyw mogą znajdować się nie tylko bakterie, ale również szkodliwe substancje chemiczne.
Czy 10 tydzień ciąży jest bezpieczny?
Jednoznaczna odpowiedź na pytanie „który tydzień ciąży jest najbardziej bezpieczny” jest bardzo trudna. Ciążę łatwiej utrzymać w drugim i trzecim trymestrze. W 10 tygodniu jesteś już blisko końca pierwszego trymestru. Twój stan cały czas jednak stanowi spore wyzwanie dla całego organizmu.
Tym bardziej warto poświęcić sobie jak najwięcej uwagi i troski. Bądź dla siebie wyrozumiała. Sprawdzonych i rzetelnych informacji szukaj w naszym kalendarzu ciąży. W razie wątpliwości, pytań lub niepokoju udaj się do położnej lub ginekologa. Pomoc doświadczonego specjalisty często bywa nieoceniona.
Bibliografia:
- T. W. Sadler: Embriologia Langman. Red. Jacek Malejczyk, Marek Kujawa; Edra Urban & Partner; 2017
- Lesley Regan. Twoja ciąża tydzień po tygodniu; Esteri, 2016