Siedemnasty tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?

Płód w 17 tygodniu ciąży wkracza w zaawansowaną fazę rozwoju. Waga płodu oscyluje między 150 a 220 gramów i może mierzyć nawet 15 cm. W dalszym ciągu zmieniają się proporcje jego ciała: kończyny stają się coraz dłuższe, a oczy, uszy i nos coraz wyraźniejsze. Rozpoczął się proces kształtowania indywidualnych rysów twarzy.

Zastanawiasz się jak wyczuć ruchy dziecka w tym tygodniu? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Co prawda płód przybiera na masie i staje się coraz aktywniejszy. Chętnie wykonuje także różne ruchy: kopnięcia i wymachiwanie rączkami. Nie ma jednak pewności, że te ruchy płodu będą dla Ciebie odczuwalne. Być może musisz jeszcze chwilę na nie poczekać. Nie martw się jednak na zapas, już niedługo wzrastająca waga płodu sprawi, że kopniaki staną się dla Ciebie codziennością.

Płód wyczuwa już smaki i zapachy. Odbiera także bodźce słuchowe i dotykowe. Staje się coraz wrażliwszy i zdarza się, że bywa przestraszony głośnymi dźwiękami. Jego ciało drga odpowiadając na bodźce. Przebywanie w głośnym otoczeniu, takim jak sąsiedztwo robót drogowych, nie jest więc najlepszym pomysłem. Płód rozróżnia już także światło od ciemności, a jego mózg kontroluje coraz więcej funkcji życiowych. Praca jego serca przestaje być spontanicznym odruchem. Lekarz w badaniu USG bez trudu może ustalić już płeć dziecka.

Objawy i dolegliwości - co poczujesz w 17 tygodniu ciąży?

Większość dotkliwych i uporczywych dolegliwości masz już za sobą. W ich miejsce pojawiają się jednak kolejne objawy związane z zaawansowanym stadium rozwoju ciąży. Odczujesz różne emocjonalne i fizyczne zmiany. Jedną z najważniejszych, które zaobserwujesz, są pojawiające się coraz wyraźniejsze ruchy płodu.

Z dużym prawdopodobieństwem zauważysz także zmiany w apetycie. Zmianie ulec mogą Twoje preferencje żywieniowe. U wielu ciężarnych pojawiają się zachcianki na nietypowe połączenia smaków lub przekąski, na które do tej pory nie miały ochoty.

Stopniowo zwiększająca się waga dziecka w ciąży, powiększający się brzuch i macica mogą powodować napięcie i ból, odczuwalny również w plecach. 17 tydzień ciąży niesie ze sobą też wzmożoną emocjonalność związaną ze zmianami hormonalnymi. Ich skutkiem ubocznym jest także poprawiający się stan włosów i paznokci. Stają się one mocniejsze i bardziej lśniące.

Zwiększeniu ulega częstotliwość, z jaką oddajesz mocz. Rozwijająca się macica uciska pęcherz, przez co częściej chodzisz do toalety. Wkraczasz w okres, w którym dynamicznie rosnąć zacznie także masa Twojego ciała. To naturalna konsekwencja rozwoju płodu, macicy i zwiększonej ilości płynów w organizmie.

Zobacz, jak zmienia się macica w trakcie ciąży.

Pamiętaj, że każda ciąża ma indywidualny przebieg. Bądź dla siebie wyrozumiała. Możesz doświadczać zarówno senności i zmęczenia, jak i przyrostu energii. Dbaj o siebie i rozwijające się w Tobie życie.

17 tydzień ciąży - jakie badania wykonać?

W siedemnastym tygodniu ciąży troska o zdrowie matki i rozwijającego się dziecka staje się jeszcze ważniejsza. Podczas wizyty u lekarza zlecane są kluczowe badania, które pozwalają ocenić stan zdrowia zarówno Twój, jak i maluszka, który rośnie w Twojej macicy. Powinnaś wykonać ogólne badanie krwi, czyli morfologię, która jest kluczowym badaniem laboratoryjnym w ciąży.

Równie ważna jest analiza ogólna moczu, która dostarcza informacji o funkcjonowaniu nerek oraz ogólnym stanie zdrowia. Parametry określane podczas tego testu są istotne dla oceny dobrostanu zarówno matki, jak i płodu. Pozwala ono przede wszystkim na wykrycie ewentualnych infekcji układu moczowego, ale także na identyfikację niepożądanych jego składników.

W trakcie wizyty lekarskiej w siedemnastym tygodniu ciąży lekarz zwróci również uwagę na wartości ciśnienia tętniczego krwi. Ciąża ma ogromny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego, dlatego regularne pomiary ciśnienia krwi są bardzo istotne dla wczesnego wykrywania ewentualnych nieprawidłowości i podejmowania odpowiednich działań profilaktycznych.

Ginekolog będzie także monitorował przyrost masy ciała. Odpowiedni jej przyrost jest ważny dla prawidłowego rozwoju ciąży. Pamiętaj, że w ciąży najważniejsza jest systematyczność i regularność wizyt u lekarza. Nie zaniedbuj ich i stosuj się do zaleceń swojego ginekologa i położnej.

W fizjologicznym przebiegu ciąży nie trzeba w tym czasie wykonywać badania USG. Już za tydzień będziesz mogła wykonać badanie USG połówkowe, czyli jedno z trzech najważniejszych badań w ciąży. Lekarz w trakcie badania dokładnie określi płeć, wielkość dziecka i prawidłowość ciąży.

Jak dbać o siebie w siedemnastym tygodniu ciąży? - Porady

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, siedemnasty tydzień ciąży jest doskonałym czasem na rozpoczęcie przygotowań do zbliżającego się porodu i macierzyństwa. Warto zadbać także o optymalne warunki do rozwoju płodu i własny komfort.

Przede wszystkim przyjrzyj się swojej diecie. Postaw na zdrowe i zróżnicowane posiłki, obfitujące w świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz białko (chude mięso, ryby, jaja i tofu). W konstruowaniu diety może pomóc Ci dietetyk doświadczony w pracy z ciężarnymi kobietami. Skup się na dostarczaniu organizmowi składników odżywczych takich jak kwas foliowy, żelazo, wapń i błonnik. Zgodnie z zaleceniami lekarza powinnaś także zażywać suplementy. Suplementacji wymaga zwłaszcza kwas foliowy. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca dawki w ilości 400 µg na dobę.

Bezwzględnie unikaj szkodliwych używek, takich jak papierosy, alkohol i narkotyki. Każda ich ilość może zakłócić przebieg ciąży lub upośledzić rozwój płodu, zwiększając ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, poronienia i przedwczesnego odklejenia się łożyska.

Dbaj także o umiarkowaną aktywność fizyczną. Pomoże Ci ona nie tylko w zachowani kondycji, ale także w zrelaksowaniu się i zredukowaniu stresu. Ciężarnym poleca się spacery i jogę, a także ćwiczenia oddechowe i medytację. Warto poszukać doświadczonego w pracy z ciężarnymi trenera personalnego. Dopasuje on ćwiczenia do stanu, w którym się znajdujesz. Nie zapominaj także o odpowiedniej ilości snu i odpoczynku.

Przeczytaj więcej o jeździe na rowerze w ciąży.

Ciężarnym zaleca się regularne wizyty kontrolne u lekarza i położnej. Załóż kalendarz ciąży. Wpisuj do niego najważniejsze objawy i pytania, którymi podzielisz się na wizycie z ginekologiem. Warto przyłożyć się także do zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej - powikłania związane z chorobami zębów i dziąseł mogą zaburzyć przebieg ciąży, a zmiany hormonalne z drugiej strony często wpływają na stan uzębienia.

W siedemnastym tygodniu ciąży warto zacząć skupiać się nie tylko na aspektach medycznych, ale również na przygotowaniach do samego procesu narodzin. Monitorowanie pierwszych ruchów płodu w tym okresie staje się ważnym elementem, który pozwala na śledzenie aktywności dziecka i potwierdzenie jego dobrego stanu zdrowia. W przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian, zawsze skonsultuj się z lekarzem lub położną.

Warto rozważyć zapisanie się do szkoły rodzenia. Takie zajęcia pomagają przyszłym rodzicom lepiej zrozumieć, co ich czeka podczas porodu, jak się przygotować do tego wyjątkowego wydarzenia oraz jak skutecznie radzić sobie z ewentualnymi trudnościami. Szkoła rodzenia dostarcza również informacji na temat połogu, karmienia piersią oraz opieki nad noworodkiem. To doskonała okazja do zdobycia wiedzy i umiejętności, które przydadzą się w trakcie i po ciąży.

Zastanawiasz się jaki powinien być brzuch w 17 tygodniu ciąży? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z pewnością zauważyłaś już, że wielkość brzucha jest większa. Możliwe jest także pojawienie się pierwszych rozstępów. Już niedługo będziesz potrzebowała nowych ubrań.

Zmiana garderoby na bardziej przewiewną i luźniejszą to ważny krok w trosce o wygodę i samopoczucie w trakcie ciąży. Zmieniające się ciało potrzebuje ubrań, które nie tylko pozostaną komfortowe, ale także pozwolą na swobodę ruchów. To także doskonała okazja, aby pożegnać się z dopasowanymi jeansami na rzecz luźniejszych, bardziej elastycznych sukienek i legginsów. Odpowiednio dobrana odzież nie tylko zminimalizuje dyskomfort spowodowany przez zwiększającą się wielkość brzucha, ale również pozwoli Ci cieszyć się modnym wyglądem.

Zdjęcie wizualizujące rozwój płodu w 17 tygodniu ciąży, a także 17 tydzień ciąży krok po kroku
Co dzieje się w 17 tygodniu ciąży, czyli informacje od doświadczonej położnej na temat płodu, rozwoju ciąży i badań

Siedemnasty tydzień ciąży - dieta

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać dieta w siedemnastym tygodniu ciąży? Równowaga i różnorodność w diecie mamy odgrywają znaczącą rolę w zapewnieniu optymalnego rozwoju płodu. Przede wszystkim pożywienie powinno być bogactwem składników odżywczych, niezbędnych do utrzymania zdrowia Twojego i Twojego maluszka.

Komponując dietę przyjrzyj się przede wszystkim źródłom białka. Ogrywa ono kluczową rolę w procesie prawidłowego wzrostu. Do jadłospisu włącz chude mięso, ryby, jaja, tofu, fasolę i orzechy. Zróżnicowanie źródeł białka pozwoli na dostarczenie do organizmu niezbędnych aminokwasów. Wybieraj potrawy bogate w zdrowe tłuszcze, takie jak awokado, oliwa z oliwek czy orzechy. Zamiast wieprzowiny postaw na gotowane na parze chude, białe mięso. Pomoże Ci to utrzymać optymalny przyrost wagi i ograniczy podaż tłuszczów nasyconych.

Pamiętaj także o dostarczaniu witamin, minerałów i błonnika. Ich doskonałym źródłem są świeże owoce i warzywa. Wprowadź do jadłospisu kolorowe sałatki i surówki, a także surowe owoce w formie przekąsek. Jeśli nie przepadasz za słodkim smakiem i wolisz sięgać po coś słonego, spróbuj np. domowych chipsów warzywnych lub szaszłyków.

Równie ważne są także węglowodany, które dostarczają energii niezbędnej zarówno dla Ciebie, jak i rozwijającego się płodu. Produkty pełnoziarniste to doskonałe źródło tych składników, które zapewniają dłuższe uczucie sytości. Chleb pełnoziarnisty, makaron, brązowy ryż czy musli stanowią smaczne i pożywne opcje, które warto uwzględnić w codziennej diecie.

W trakcie ciąży szczególnie ważne są również elementy takie jak wapń i żelazo. Odpowiednie spożycie wapnia wspiera rozwój układu kostnego u rozwijającego się dziecka, podczas gdy żelazo jest niezbędne do prawidłowego obiegu tlenu w organizmie. Pamiętaj o właściwej suplementacji, jeśli taka została Ci zalecona przez lekarza.

Zachowaj właściwą higienę podczas przygotowywania posiłków. Unikniesz w ten sposób zatrucia pokarmowego. Na czas trwania ciąży wyklucz z diety surowe mięso i ryby oraz niepasteryzowane sery. Nie musisz rezygnować z kawy - wystarczy, że ograniczysz ilość. spożywanej kofeiny do maksymalnie 300 mg.

Dowiedz się więcej na temat kawy w ciąży.

Co może Cię niepokoić?

W trakcie 17 tygodnia ciąży oraz pozostałych jej etapach, warto być czujnym na wszelkie sygnały, które mogą świadczyć o potencjalnych problemach zdrowotnych. Niektóre objawy, choć mogą wydawać się niewinne, mogą wskazywać na poważne problemy, które wymagają pilnej interwencji lekarskiej.

Jednym z takich zjawisk jest krwawienie z dróg rodnych. Może ono świadczyć o infekcji lub innych poważnych zaburzeniach. Nie bagatelizuj także silnych bólów brzucha w ciąży, szczególnie wtedy, gdy towarzyszy im wymienione powyżej krwawienie. Te objawy mogą być znakiem, że coś niepokojącego dzieje się w Twoim organizmie, a szybka reakcja lekarza może mieć kluczowe znaczenie dla dalszego zdrowia.

Regularne i bolesne skurcze macicy stanowią sygnał, który wymaga natychmiastowej reakcji specjalisty. Objawy te mogą świadczyć o możliwości przedwczesnego porodu, co stanowi poważne zagrożenie zarówno dla Ciebie, jak i bezpieczeństwa rozwijającego się dziecka. Jeśli ich doświadczasz, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, który podejmie odpowiednie środki.

Niepokojąca jest również wydzielina z dróg rodnych, zwłaszcza jeśli ma nieprzyjemny zapach. Może ona wskazywać na obecność infekcji intymnej, która szczególnie w ciąży wymaga specjalistycznej diagnostyki i leczenia.

Zanik objawów ciąży lub nagłe, silne uczucie niepokoju są również sygnałami, które powinny Cię niepokoić. W przypadku zauważenia takich zmian, konieczne jest niezwłoczne skonsultowanie się z lekarzem lub położną. Zalecą oni odpowiednie postępowanie i ocenią Twoją sytuację położniczą.

Jeśli doświadczasz bólu pleców i miednicy, warto skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą. Specjalista pomoże zidentyfikować potencjalne przyczyny dolegliwości i zaproponuje odpowiednie metody leczenia, rehabilitacji lub terapii, które pomogą w łagodzeniu bólu i poprawie komfortu.

Jak pozbyć się stresu w 17 tygodniu ciąży?

Troska o zdrowie fizyczne i psychiczne powinna być dla Ciebie priorytetem. W tym szczególnym okresie, zwłaszcza jeśli to Twoja pierwsza ciąża, niepewność i stres są naturalnymi zjawiskami. W ograniczeniu napięcia pomoże Ci przede wszystkim wysypianie się. Twój organizm potrzebuje regeneracji - każdego dnia jest poddawany dużemu wysiłkowi. Jeśli odczuwasz przewlekłe zmęczenie, udaj się na konsultację z lekarzem prowadzącym ciążę. W razie potrzeby wypisze on zwolnienie lekarskie, które pozwoli Ci skoncentrować się na zdrowiu i spokoju psychicznym.

Równowaga emocjonalna to kluczowy element dobrego samopoczucia w ciąży. Regularna aktywność fizyczna może w tym pomóc. Zapisz się na zajęcia jogi lub fitnessu dla kobiet w ciąży. Spaceruj, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Ruch nie tylko pomaga wyciszyć myśli, ale również wyzwala endorfiny, które redukują stres i poprawiają nastrój.

Podaruj sobie chwilę relaksu poprzez wartościową lekturę, audiobooki i słuchanie odprężającej muzyki – miej na uwadze, że Twoje dziecko zaczyna już „podsłuchiwać” razem z Tobą. Jeśli nie próbowałaś jeszcze medytacji - masz ku temu teraz doskonałą okazję. Medytacja jest niezwykle pożytecznym narzędziem, pomagającym osiągnąć wewnętrzny spokój. Warto zrobić z niej nawyk i kontynuować również po porodzie.

Dość częstym zjawiskiem w ciąży jest depresja. Objawia się ona między innymi poprzez zaburzenia snu, przewlekłe uczucie wyczerpania, apatię, smutek, przygnębienie i brak nadziei na poprawę stanu, w którym się znajdujesz. Jeśli doświadczasz podobnych emocji przez dłuższy czas - poszukaj pomocy u psychiatry lub psychoterapeuty. Depresja jest jednostką chorobową i może być bardzo poważna w konsekwencjach. Nigdy nie należy jej lekceważyć.

Bibliografia:

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, Dziennik Ustaw, 2018
  2. Lesley Regan. Twoja ciąża tydzień po tygodniu; Esteri, 2016
  3. T. W. Sadler: Embriologia Langman. Red. Jacek Malejczyk, Marek Kujawa; Edra Urban & Partner; 2017
  4. Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym — 2020 rok
ikona podziel się Przekaż dalej