2 miesiąc ciąży krok po kroku – dolegliwości, zalecenia, objawy
Kolejne etapy ciąży przynoszą coraz to więcej zmian w Twoim życiu. Drugi miesiąc ciąży to czas, kiedy dociera do Ciebie, że wkrótce naprawdę zostaniesz mamą. To także okres, kiedy zachodzi pogłębiony rozwój dziecka. Jeśli jesteś ciekawa jak rozwija się płód (a w zasadzie ciągle jeszcze zarodek) na tym etapie ciąży i zastanawiasz się czy to odpowiedni moment na pierwsze USG i inne badania to zapraszam do dalszej części.
Z tego artykułu dowiesz się:
2 miesiąc ciąży – rozwój dziecka
5 tydzień – to czas, kiedy zaczyna drugi miesiąc. Zarodek jest już zagnieżdżony w błonie śluzowej macicy, gdzie rozwija się i zwiększa swoje rozmiary. Jak wygląda dziecko? W piątym tygodniu nie obserwuje się jeszcze znaczących zmian kształtu zarodka w porównaniu z pierwszym miesiącem ciąży. Rozwija się natomiast okolica głowy – pęcherzyki mózgowe wzrastają i różnicują się w szybkim tempie. Powstaje zatoka szyjna, a zawiązki rąk cechuje płytka dłoniowa.
Kolejne podziały zarodka skutkują rozwojem powstałych zawiązków tkanek i narządów:
- tkanki łącznej,
- mięśni,
- układu szkieletowego (z wyjątkiem czaszki),
- skóry,
- części układu nerwowego,
- układu moczowego, cewki moczowej,
- układu płciowego, pochwy, gruczołu krokowego,
- układu oddechowego
- naczyń krwionośnych, krwinek,
- śledziony,
- nadnerczy,
- tarczycy, przytarczyc,
- trzustki,
- pęcherza moczowego, cewki moczowej,
- jamy ciała,
- kończyn,
- oczu, ust i nosa.
W tym czasie powstają także pierwotny sznur pępowinowy, który poprzez połączenie z organizmem metki zapewnia zarodkowi dostęp do substancji odżywczych i umożliwia prawidłowy rozwój dziecka.
6 tydzień – zachodzące zmiany dotyczą przede wszystkim kończyn górnych, gdzie coraz bardziej wyróżnia się okolica łokciowa i nadgarstkowa. Widoczny jest także zarys palców. Na tym etapie rozwija się również narząd słuchu – powstaje przewód słuchowy zewnętrzny łączący się z powstającą małżowiną uszną. W gałkach ocznych pojawia się barwnik siatkówki. Głowa zwiększa swoje rozmiary i zgina się, natomiast okolica szyjna i krzyżowa zaczyna się stopniowo prostować.
7 tydzień – powstaje szczątkowy przewód żółtkowo-jelitowy łączący pęcherzyk żółtkowy z jelitem. W wynika rozwoju jelit uwidacznia się przepuklina pępowinowa – na tym etapie jest ona całkowicie fizjologiczna – nie wymaga leczenia i nie jest powodem do obaw. Obserwuje się pogłębiony rozwój rąk, które wyraźnie się wydłużają. W płytkach dłoniowych zauważalne są zagłębienia.
8 tydzień – już początkiem 8 tygodnia ciąży dochodzi do rozdzielnia palców dłoni, podczas gdy palce stóp pozostają zrośnięte. Ogon stopniowo się skraca aby w końcu całkowicie zaniknąć. Zarodek zaczyna coraz bardziej przypominać człowieka. Zdecydowanie dominuje cześć głowowa – stanowi ona aż połowę długości całego ciała zarodka. Wykształca się okolica szyi, brzuch staje się mniej wypukły. Małżowiny uszne, mimo niskiego osadzenia osiągają swój ostateczny wygląd. Końcem tygodnia pojawia się ruchomość powiek – dochodzi do zamknięcia oczu, które do tej pory cały czas pozostawały otwarte. Zarodek pokrywa się pierwotnym naskórkiem.
Na tym etapie narządy rozrodcze dziecka nie są jeszcze dość widoczne – nie ma możliwości zróżnicowania płci. Dlatego aby dowiedzieć się czy oczekujesz synka czy córeczki i jaki kolor ubranek wybrać – musisz jeszcze chwilę zaczekać, kolejne etapy ciąży przyniosą odpowiedź.
2 miesiąc ciąży – dolegliwości
Drugi miesiąc ciąży to czas kiedy zaczyna się uwidaczniać brzuch ciążowy – Twoje maleństwo intensywnie się rozwija. Wraz z końcem 2 miesiąca ciąży maleństwo waży około 2-4 g, a jego długość wynosi od 27 do 31 mm – co jest porównywalne do owocu maliny. 2 miesiąc ciąży to również etap kiedy zazwyczaj dają o sobie znać pierwsze objawy ciążowe, jeśli nie miało to miejsca wcześniej. Dolegliwości bywają uciążliwe i niekiedy znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jest to okres przejściowy, kiedy organizm coraz bardziej angażuje się w podjęcie nowej roli życiowej.
Najczęściej zgłaszane objawy na tym etapie ciąży to:
Nudności i wymioty – dotyczą nawet 70% ciężarnych a ich przyczyną są zmiany hormonalne – zwłaszcza podwyższone stężenie gonadotropiny kosmówkowej i progesteronu, ale również podrażnienie autonomicznego układu nerwowego. Przykrym dolegliwościom sprzyjają również błędy żywieniowe w codziennej diecie przyszłej mamy. Jak sobie z nimi radzić? Zmiana żywienia i stylu życia to pierwszy krok do złagodzenia męczących objawów.
Co należy zrobić?
- Duże, syte posiłki zastąp mniejszymi porcjami, w odstępach nie dłuższych niż 2 godziny – tak aby nie dopuścić ani do uczucia przejedzenia ani głodu,
- Nie spiesz się podczas spożywania posiłków – staraj się jeść powoli i dokładnie przeżuwaj pokarm, tak aby nie doprowadzać do połykania dużych kęsów w całości,
- Zaraz po przebudzeniu zjedz małą przekąskę np. biszkopty i jeszcze chwilę pozostań w łóżku,
- Unikaj pikantnych, wysoko aromatycznych oraz tłustych potraw,
- Ogranicz spożycie kawy i słodyczy,
- Ubieraj wygodne ubrania – brzuch nie powinien być uciśnięty.
Jeśli powyższe wskazówki okazały się niewystarczające, pomocne mogą być: imbir, olejek miętowy i cytrynowy – z pewnością znajdziesz dla nich zastosowanie.
Jeśli towarzyszące Ci uporczywe wymioty utrzymują się dłuższy czas lub odczuwasz wstręt do jedzenia, a spożyte pokarmy od razu zwracasz to czas aby skonsultować się z lekarzem. Niepożądanym następstwem tego stanu może być groźne dla Twojego stanu zdrowia odwodnienie.
Zgaga – może wystąpić w dowolnym momencie ciąży. Ciążowe zmiany hormonalne powodują rozluźnienie zwieracza żołądka, co powoduje cofanie się treści żołądkowej i wzmaga uczucie pieczenia. Na późniejszym etapie ciąży zgaga może pojawić się na skutek ucisku powiększonej macicy na żołądek.
W celu zmniejszenia dolegliwości:
- Wprowadź lekkostrawną dietę,
- Unikaj ostrych, tłustych potraw, a także gazowanych napojów i czekolady,
- Posiłki spożywaj powoli, dokładnie przeżuwając pokarm,
- Nie kładź się do łóżka zaraz po jedzeniu,
- Do spania ułóż głowę wyżej – pod nogi łóżka (od strony głowy) podłóż przedmioty, które podniosą tę część lub zastosuj wyższą poduszkę.
Zaparcia – bardzo częsta dolegliwość ciężarnych, spowodowana wydłużeniem pasażu żołądkowo-jelitowego, rozluźnieniem mięśni dna miednicy oraz mięśni jelit. Głównym winowajcą tych zmian jest progesteron. Do wystąpienia zaparć predysponuje również spadek aktywności fizycznej oraz nieprawidłowa dieta.
Zalecenia:
- Wprowadź do swojego życia więcej ruchu – tylko w przypadku braku przeciwwskazań,
- Spożywaj więcej produktów bogatych w błonnik – np. otręby, migdały, suszone morele i śliwki, orzechy laskowe, rodzynki, nasiona słonecznika
- Ogranicz słodycze i czekoladę,
- Pij minimum 1,5 litra wody na dobę,
- Po przebudzeniu wypij na czczo szklankę wody z cytryną lub miodem.
W przypadku kiedy objawy nie występują i doświadczasz dolegliwości bólowych, skontaktuj się z lekarzem. Wiele leków na zaparcia jest w pełni bezpieczna w ciąży i bez obaw możesz je stosować.
Omdlenia – pojawiają się głównie w I trymestrze ciąży podczas długiego stania lub szybkiego wstawania z łóżka. Do ich przyczyn zalicza się: obniżony poziom glukozy we krwi oraz zbyt niskie ciśnienie tętnicze krwi.
Pierwsze objawy następującego omdlenia to: zawroty głowy, szum w uszach, mroczki przed oczami i uczucie gorąca / duszności. Zaraz po ich zauważeniu połóż się tak aby nogi były lekko uniesione ponad linię ciała, oddychaj głęboko – najlepiej świeżym powietrzem (jeśli masz możliwość poproś kogoś o otwarcie okna).
Czy omdleniom można zapobiec? Można wykluczyć pewne czynniki ryzyka:
- Unikaj długiego stania w zatłoczonych miejscach – np. komunikacja miejsca, centra handlowe, kościoły. Wszystkie miejsca gdzie często jest gorąco i brakuje obiegu powietrza,
- Nie zmieniaj gwałtownie pozycji, przede wszystkim z leżącej / siedzącej do stojącej,
- Podczas wstawania po nocnym odpoczynku rób to powoli, najpierw usiądź chwilę na brzegu łóżka i pooddychaj spokojnie,
- Jedz częściej a mniejsze ilości aby zapobiegać wahaniom glukozy we krwi.
Omdlenia wiążą się z ryzykiem upadku i urazu, dlatego należy im zapobiegać. Nie są jednak szkodliwie i zazwyczaj nie mają wpływu na rozwijający się płód.
2 miesięcy ciąży – zalecenia
Podczas całych 9 miesięcy ciąży niezmiennie obowiązuje prawidłowo zbilansowana i zróżnicowana dieta oraz aktywność fizyczna (jeśli lekarz nie zalecił inaczej). Poniżej znajdują się proste, przyjemne ćwiczenia odpowiednie dla kobiet w I trymestrze ciąży – redukują stres i napięcie w ciele, przynoszą ulgę i rozluźnienie. Wypróbuj je, Twoje ciało i głowa Ci za to podziękują.
Ćwiczenie 1. Połóż się na plecach, pod głowę i kolana włóż poduszkę, kończyny górne ułóż wzdłuż ciała. Podnosząc ręce ponad głowę wykonuj wdech, a opuszczając je – wydech. Powtarzaj kilkukrotnie.
Ćwiczenie 2. Połóż się płasko na plecach – nie podkładaj poduszek jak w poprzednim ćwiczeniu. Unosząc klatkę piersiową wykonaj wdech, opuszczając ją – wydech. Powtarzaj kilkukrotnie.
Ćwiczenie 3. Usiądź wygodnie na piłce lub krześle, nogi w rozkroku, dłonie na ułóż na udach, wyprostuj plecy. Wykonuj ruchy głową: przód – tył, lewo – prawo, zwróć uwagę na spokojny oddech, zsynchronizowany z ruchem głowy.
Ćwiczenie 4. Usiądź wygodnie na piłce lub krześle, nogi w rozkroku, ręce wzdłuż ciała, wyprostuj plecy. Unieś ręce na wysokość barków z jednoczesnym wdechem nosem, opuszczaj je wydychając powietrze ustami. Sprawdź także ten artykuł: Na czym polegają badania prenatalne i kiedy je wykonać?
2 miesiąc ciąży – badania
Jeśli właśnie rozpoczyna się Twoja przygoda z macierzyństwem, a pod Twoim serce rozwija się upragnione maleństwo z pewnością zastanawiasz się kiedy udać się na pierwszą wizytę, jakie badania powinnaś wykonać, kiedy po raz pierwszy zobaczysz dziecko na zdjęciu USG. Już spieszę z rozwiązaniem tej zagadki.
Pierwsza wizyta lekarska – powinna odbyć się między 6 - 7 a 8 tygodniem ciąży. Zrozumiałe, że chciałabyś udać się na wizytę już po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego, jednak jest jeszcze za wcześnie. Podany czas (7 – 8-t.c.) jest najbardziej odpowiedni – lekarz będzie mógł przeprowadzić wszystkie konieczne badania.
Przebieg wizyty | O co zapyta lekarz / położna prowadzący(a) ciążę? |
---|---|
Wywiad ogólny - podstawowy element pierwszej wizyty i kolejnych, choć właśnie teraz będzie najdłuższy i najbardziej szczegółowy. |
|
Wywiad położniczy – dotyczy głównie przebiegu obecnej i poprzednich ciąż. |
|
Wywiad ginekologiczny – opisuje Twoją przeszłość ginekologiczną. |
|
Rodzaje badania: | Co jest badane: |
Badanie ogólne | Pomiary:
|
Badanie ginekologiczne często w połączeniu z cytologią. |
|
Badanie USG - okres między 5 a 10 tygodniem ciąży to czas kiedy powinno mieć miejsce pierwsze USG, podczas którego oceniany jest rozwój dziecka. |
|
Zalecane badania - podczas pierwszej wizyty otrzymasz również skierowanie na badania laboratoryjne – udaj się na nie będąc na czczo. |
|
Bibliografia:
- Bręborowicz. Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2012.
- Bartel H.. Embriologia. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2012.
- Bień Agnieszka M.. Opieka nad kobietą ciężarną. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2009.
- Tuszyński PK. Zdrowie kobiety z perspektywy farmaceuty. Wydawnictwo farmaceutyczne 2022.