22 tydzień ciąży - zmiany w organizmie

Ciążowy brzuszek w 22 tygodniu ciąży podlega różnorodnym wpływom, decydującym o jego rozmiarze. Czynniki takie jak wzrost, waga przed ciążą, typ sylwetki przyszłej mamy oraz to, czy jest to jej pierwsza ciąża, mają istotny wpływ na kształt i wielkość brzucha ciążowego. Zależnie od jego kształtu, ilości tkanki tłuszczowej i przyjętej pozycji (leżącej lub stojącej), ruchy dziecka mogą być bardziej lub mniej odczuwalne.

Objawy, jakich możesz doświadczyć w 22 tygodniu ciąży obejmują między innymi:

 • stały przyrost wagi. W 22. tygodniu ciąży wiele kobiet obserwuje ciągły wzrost masy ciała. Pamiętaj, że jest to zjawisko naturalne i pożądane dla optymalnego rozwoju ciąży,
 • powiększające się piersi. Rozwój gruczołów mlekowych, które przygotowują się do laktacji prowadzi do zwiększenia objętości piersi. Może to powodować uczucie napięcia i delikatnego dyskomfortu,
 • zwiększona ilość wydzieliny z pochwy. W tym okresie ciąży przyszłe mamy często zauważają zwiększoną ilość wydzieliny z dróg rodnych. Jeśli jednak nie ma ona nieprzyjemnej woni i nietypowej konsystencji, nie musisz się martwić,
 • zespół cieśni nadgarstka. Przez zwiększenie objętości krwi krążącej i zatrzymanie płynów w organizmie niektóre ciężarne mogą odczuwać mrowienie lub ból w okolicach nadgarstka. Zjawisko to jest dość częste na tym etapie ciąży,
 • hemoroidy: Zmiany hormonalne i napieranie rosnącej macicy na odbytnicę mogą prowadzić do występowania hemoroidów w ciąży. Aby złagodzić te dolegliwości, pamiętaj o stosowaniu diety bogatej w błonnik, utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu i aktywności fizycznej w tym czasie.

Co rozwija płód w 22 tygodniu ciąży?

W 22. tygodniu ciąży, dziecko nabiera coraz bardziej „noworodkowego” wyglądu, chociaż jest od niego znacznie drobniejszy. Z dnia na dzień rośnie waga płodu. Pomimo zakończenia głównego etapu rozwoju warstw skóry, nadal jest ona pomarszczona z powodu niewykształconej podskórnej tkanki tłuszczowej. Zmarszczki te jednak znikną w ciągu najbliższych tygodni.

Początki formowania się tkanki tłuszczowej to nie tylko aspekt związany z wyglądem, ale przede wszystkim kluczowy element przyszłego zdrowia maluszka. W miarę rozwoju tkanki tłuszczowej, płód przygotowuje się do utrzymania właściwej temperatury ciała po porodzie.

Płód wykształcił już także docelowe owłosienie, które obejmuje jego głowę, rzęsy i brwi. Włosy te przypominają bardziej puch, nie są napigmentowane i mają delikatną strukturę. W jamie ustnej dziecka rozwinęły się także pierwsze zęby mleczne. Na ich wyrznięcie będziesz musiała poczekać do 6-10 miesiąca życia Twojego dziecka.

W tym okresie, wzrost płodu nieco ustępuje na rzecz przyrostu wagi, co sprawia, że proporcje ciała stają się bardziej wyraźne. Wielkość dziecka to około 27-30 centymetrów, a jego masa ciała – 440-470 gramów.

Dwudziesty drugi tydzień - gdzie znajduje się dziecko

W tym etapie ciąży, dziecko w 22. tygodniu znajduje się już w dosyć ugruntowanej pozycji w macicy. Jego przestrzeń zaczyna być bardziej ograniczona, ale jednocześnie stwarza to warunki do umożliwienia mu bardziej kontrolowanych ruchów. Zadajesz sobie pytanie „co robi dziecko w brzuchu w 22 tygodniu ciąży?”. Pomimo tego, że jest ono jeszcze stosunkowo małe, zaczyna aktywnie eksplorować swoje otoczenie poprzez dotyk i ruch.

Jego organy wewnętrzne rozwijają się dynamicznie, a układ nerwowy staje się coraz bardziej złożony. Płód intensywnie kształtuje także narządy zmysłów, a jego zdolność do odbierania bodźców z otoczenia wzrasta. Jest w stanie reagować na dźwięki z zewnątrz, często ssie też kciuk.

W miarę upływu kolejnych tygodni ciąży, bodźce zewnętrzne zaczynają odgrywać coraz większą rolę w rozwoju płodu, tworząc niezwykle skomplikowany proces, który przygotowuje dziecko do narodzin i życia poza macicą matki. Sprawdź także, ile tygodni trwa ciąża i poznaj jej ważne momenty.

USG w 22 tygodniu ciąży: jakie badania należy wykonać?

22 tydzień ciąży to ostatni moment, kiedy możesz wykonać badanie USG połówkowe. Test ten stanowi niezwykle ważne źródło informacji o stanie zdrowia rozwijającego się dziecka. USG połówkowe pozwala szczegółowo przyjrzeć się anatomii płodu, wykluczyć ewentualne nieprawidłowości genetyczne oraz dostarcza przyszłym rodzicom niezwykłych chwil związanych z obserwacją ich malucha na ekranie aparatu.

Dowiedz się więcej o USG w ciąży – czy jest szkodliwe?

W tym tygodniu zalecane jest również wykonanie szeregu badań, mających na celu monitorowanie zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Badanie ogólne moczu to rutynowy test, który pozwala na wykrycie ewentualnych problemów z układem moczowym, obecnością białka czy glukozy. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz kontrola masy ciała są kluczowe dla utrzymania stabilnych warunków rozwoju ciąży i dobrostanu.

Dla kobiet o grupie krwi Rh (-) ważne jest ponowne oznaczenie przeciwciał anty-D, w celu monitorowania ryzyka konfliktu serologicznego, który może wystąpić, gdy dziecko odziedziczy po tacie grupę krwi Rh (+). Dodatkowo, mamy, które w 1 trymestrze ciąży miały ujemny wynik przeciwciał toksoplazmozy, powinny jeszcze raz wykonać badanie toksoplazmoza IgM.

Nie tylko badania laboratoryjne są teraz na pierwszym planie. W 22. tygodniu ciąży możesz także rozpocząć edukację przedporodową u położnej. Spotkania ze specjalistą dostarczą Ci nie tylko praktycznej wiedzy dotyczącej narodzin, ale także stanowią doskonałe wsparcie emocjonalne dla przyszłej mamy. Edukacja pozwoli Ci między innymi lepiej zrozumieć, co się wydarzy podczas porodu oraz jakie są jego metody. Dzięki niej będziesz bardziej świadoma i spokojna. Na spotkania zabieraj ze sobą kalendarz ciąży, w którym zapisujesz swoje objawy i pytania.

Ból krocza w 22 tygodniu ciąży - co powinno Cię niepokoić?

Ciąża to czas pełen cudów, ale również wyzwań, które czasem mogą budzić niepokój u przyszłych mam. Zmiany w organizmie, takie jak zaparcia, bóle kręgosłupa czy hemoroidy stanowią częstą bolączkę ciężarnych. Są jednak symptomy, których występowanie powinno skłonić Cię do zasięgnięcia natychmiastowej pomocy lekarskiej:

 • brak ruchów płodu. Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się około 20 tygodnia ciąży. Jeśli ich doświadczasz, a nagle występuje ich brak – nie czekaj. Zgłoś się po pomoc do ginekologa, który profesjonalnie oceni Twój stan,
 • Krwawienie oraz silny ból krocza. Nagłe krwawienie w trakcie ciąży zawsze powinno być dla Ciebie sygnałem alarmowym. Przyczyny mogą być różne, od błahych do potencjalnie poważnych, dlatego wizyta u lekarza, zwłaszcza w przypadku masywnego krwawienia, jest niezbędna,
 • odpływanie wód płodowych. Jeśli podejrzewasz u siebie odpływanie wód płodowych, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się ze specjalistą. Może to być sygnał potencjalnych problemów z ciążą, takich jak przedwczesny poród w 22 tygodniu,
 • obrzęki i objawy zatrucia ciążowego. Występowanie silnych obrzęków, wysokiego ciśnienia tętniczego, białka w moczu, mroczków przed oczami, nagłego bólu głowy czy nieostrego widzenia to sygnały, które mogą wskazywać na stan przedrzucawkowy. W takim przypadku, pilna konsultacja z lekarzem w oddziale położniczym jest konieczna,
 • częste i intensywne skurcze macicy oraz bóle podbrzusza. Chociaż skurcze Braxtona-Hicksa są normalne, silnie napięta macica z regularnymi skurczami wymaga natychmiastowej oceny specjalisty.

Pamiętaj, że każdy nowy niepokojący symptom w ciąży wymaga reakcji. Nie zaniedbuj regularnych wizyt u ginekologa. Są one kluczowe do oceny stanu zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

Płód w 22 tygodniu ciąży
Co dzieje się w 22 tygodniu ciąży, czyli informacje od doświadczonej położnej na temat płodu, rozwoju ciąży i badań

„Nie czuję ruchów dziecka” - jak przestać się zamartwiać?

Kiedy przyszła mama zaczyna dostrzegać, że nie odczuwa ruchów swojego dziecka, może to u niej wywołać zaniepokojenie i niepewność. Ważne jest jednak zrozumienie, że brak odczuwania ruchów nie zawsze oznacza niebezpieczeństwo. Wczesne ruchy płodu są delikatne i łatwo je przeoczyć, zwłaszcza przy pierwszej ciąży. Ponadto, różne czynniki, takie jak położenie łożyska, ilość tkanki tłuszczowej, ułożenie dziecka czy aktywność matki, mogą wpływać na percepcję ruchów.

Aby przestać się martwić, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który przeprowadzi dodatkowe badania i oceni rozwój ciąży. Wizyty prenatalne pozwalają na monitorowanie aktywności płodu, a dzięki badaniu USG możesz wysłuchać czynności jego serca. Prawidłowe wyniki testów przyniosą ulgę przyszłej mamie, eliminując niepotrzebny stres.

Kiedy jednak brak ruchów płodu towarzyszy objawom, takim jak: krwawienie, silne skurcze macicy, bóle podbrzusza, intensywne wymioty czy zaburzenia neurologiczne – nie zwlekaj. Jak najszybciej skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Pamiętaj, że każda ciąża jest inna. Utrzymuj otwartą komunikację z personelem medycznym, dziel się swoimi obserwacjami i obawami.

Jak radzić sobie ze zmieniającą się sylwetką w 22 tygodniu ciąży?

W 22. tygodniu ciąży, twój brzuch staje się coraz bardziej zauważalny. Zwiększa się także Twoja masa ciała. To dobry moment, abyś zaczęła myśleć o dostosowaniu swojej garderoby do nowej figury.

Wybieraj w tym celu luźne sukienki, wygodne legginsy i miękkie bluzy, które nie tylko sprawią, że poczujesz się komfortowo, ale również doskonale podkreślą twoją ciążową odsłonę. Warto inwestować w ubrania, które będą również praktyczne po porodzie, dostosowując się do zmieniających się kształtów ciała. Podczas poszukiwań nowych ubrań, postaw na materiały naturalne, takie jak bawełna czy len. Dają one skórze możliwość swobodnego oddychania, co z pewnością zwiększy Twój komfort.

Każdego dnia rośnie wielkość dziecka i Twoja macica, dlatego pamiętaj o pielęgnacji skóry, szczególnie na brzuchu i udach. Używaj do tego dedykowanych kosmetyków, które nadadzą jej elastyczności i przeciwdziałają powstawaniu rozstępów. Choć nie zawsze da się ich uniknąć, stosowanie odpowiednich preparatów może złagodzić ich intensywność.

Zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu to kolejny ważny krok w dbaniu o siebie i rozwijające się dziecko. Woda to podstawa zdrowego funkcjonowania, a w ciąży jej znaczenie jest jeszcze większe. Pamiętaj o regularnym przyjmowaniu płynów, zwłaszcza w upalne dni. Wybieraj w tym celu zwykłą wodę, unikaj spożywania słodzonych soków i napojów gazowanych.

Jeśli borykasz się z bólami kręgosłupa, zapisz się do fizjoterapeuty, który pomoże Ci złagodzić dolegliwości i dostosować odpowiednie ćwiczenia. Nie zaniedbuj aktywności fizycznej - spacery i łagodne ćwiczenia są korzystne dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dodatkowym wsparciem może być zakup poduszki ciążowej, która ułatwi Ci odpoczynek, szczególnie podczas snu.

Przeczytaj więcej o poduszce do spania w ciąży.

Co może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi?

Używki takie jak nadmiar kofeiny, papierosy, alkohol i narkotyki mają szkodliwy wpływ na rozwijający się płód i mogą skutkować poważnymi konsekwencjami dla jego zdrowia. Nadmierna konsumpcja kofeiny może zwiększać ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej.

Papierosy, zawierające szkodliwe substancje chemiczne, takie jak nikotyna i substancje smoliste, upośledzają funkcje łożyska, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, m.in. zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), astma, zaburzenia neurologiczne czy przedwczesny poród w 22 tygodniu.

Sprawdź, jak dbać o łożysko w ciąży.

Spożywanie alkoholu, nawet w ilościach pozornie niewielkich, może spowodować upośledzenia i wady rozwojowe. Stosowanie narkotyków w trakcie ciąży niesie za sobą ryzyko przedwczesnego porodu, a także wystąpienia wad rozwojowych układu nerwowego płodu.

Pamiętaj, że wszelkie używki, nawet te pozornie niegroźne, mogą przekraczać barierę łożyskową i wpływać na rozwijający się organizm płodu.

Dieta - co jeść w 22 tygodniu ciąży?

W ciąży szczególne znaczenie ma zdrowa i zrównoważona dieta, zgodna z indywidualnymi potrzebami organizmu matki i rozwijającego się płodu. Zasada "jedz dla dwojga, nie za dwoje" kładzie nacisk na umiarkowane spożywanie kalorii, unikając zarówno niedoboru, jak i nadmiaru.

Ważnym elementem diety w tym okresie jest odpowiednia podaż białka, aby zapewnić dziecku możliwości wykształcania i doskonalenia nowych tkanek i narządów. Równocześnie, dbanie o przyswajanie kwasów tłuszczowych omega-3 wspiera rozwój mózgu i siatkówki dziecka.

Nie musisz rezygnować z przyjemności picia kawy, ale pamiętaj o zachowaniu umiaru, zwłaszcza jeśli chodzi o ilość spożywanej kofeiny. Zalecany limit dobowy wynosi 300 mg tego składnika, co jest równoznaczne z trzema małymi filiżankami kawy. Zwróć uwagę, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale także w herbacie i niektórych suplementach diety i napojach gazowanych.

Unikaj spożywania kawy wieczorem. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zaburzeń snu, które nierzadko towarzyszą później podaży kofeiny. Jeśli szukasz alternatywy dla tradycyjnej małej czarnej, kawa zbożowa może być smacznym zamiennikiem. W jej składzie nie ma kofeiny, dlatego smak i aromat jest łagodniejszy. Po spożyciu takiego napoju nie będziesz odczuwać pobudzenia.

Również kontrolowanie poziomu żelaza w organizmie kobiety ciężarnej jest bardzo istotne, ponieważ niedobór może prowadzić do niedokrwistości, która zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego. Podaż jodu w czasie ciąży ma znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu, a jego niedobór może skutkować poważnymi problemami neurologicznymi u dziecka.
Bibliografia:

 1. T. W. Sadler: Embriologia Langman. Red. Jacek Malejczyk, Marek Kujawa; Edra Urban & Partner; 2017
 2. Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym — 2020 rok
 3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, Dziennik Ustaw, 2018
 4. Lesley Regan. Twoja ciąża tydzień po tygodniu; Esteri, 2016
ikona podziel się Przekaż dalej