31 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?

Twoje dziecko osiągnęło masę około 1600 gramów, a jego wygląd przypomina już donoszonego noworodka. Wciąż jest jednak znacznie mniejsze – można je porównać do dorodnego owocu kokosa. W trzecim trymestrze ciąży zauważalnie zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej u dziecka. Przybywa mu aż 150-200 gramów masy ciała na tydzień. Do końca ciąży jego masa zwiększy się jeszcze o co najmniej 1500 gramów.

W obecnym etapie ciąży intensywnie postępuje rozwój mózgu dziecka, kształtując istotne ośrodki służące koordynacji czynności niezbędnych po porodzie. Jednym z nich jest ośrodek termoregulacji, odpowiedzialny za zdolność do utrzymywania temperatury ciała, co chroni dziecko przed ewentualnym wychłodzeniem. W 31. tygodniu ciąży wzrasta aktywność mózgu, a płód zaczyna rozpoznawać coraz więcej bodźców, odczuwać emocje i kontrolować swoje ruchy. W przypadku chłopców w tym czasie jądra zstępują do moszny.

W 31. tygodniu wszystkie narządy wewnętrzne dziecka są rozwinięte, z wyjątkiem płuc. Dlatego też wcześniak urodzony w 31. tygodniu ciąży może napotkać trudności z oddychaniem poza macicą. W przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym, rozwój płuc może być przyspieszony poprzez podanie matce odpowiednich leków sterydowych.

Poród w 31 tygodniu ciąży - jakie są szanse na przeżycie dziecka?

Dziecko urodzone w 31 tygodniu ciąży uznawane jest za wcześniaka i nadal znajduje się na pograniczu wcześniejszych faz rozwoju płodowego. Szanse na przeżycie i zdrowy rozwój maluszków są obecnie znacznie większe niż w poprzednich dekadach, głównie dzięki postępom w opiece neonatologicznej i technologii medycznej.

Mimo, że większość ważnych narządów dziecka jest już rozwinięta, to nadal istnieje ryzyko wystąpienia pewnych problemów zdrowotnych związanych z wcześniactwem. Oddychanie, ssanie, połykanie i inne funkcje życiowe nie są rozwinięte, przez co dziecko urodzone w 31 tygodniu ciąży wymaga intensywnej opieki neonatologicznej w szpitalu o trzecim stopniu referencyjności.

Współczesna medycyna, aparatura i technologia pozwalają na udzielenie wsparcia wcześniakom w zakresie oddychania, regulacji temperatury ciała, żywienia i opieki ogólnej. Jednakże, mimo postępów, wcześniactwo niesie ze sobą ryzyko powikłań zdrowotnych, takich jak problemy z układem oddechowym, układem sercowo-naczyniowym, czy układem nerwowym.

Ostatecznie rozwój sytuacji zależy od wielu czynników, takich jak ogólny stan zdrowia dziecka po urodzeniu, dostępność specjalistycznej opieki neonatologicznej oraz wsparcie ze strony personelu medycznego i rodziny. Dlatego też, każdy przedwczesny poród w 31 tygodniu ciąży wymaga indywidualnej oceny, a prognozy uzależnione są od konkretnych okoliczności. Warto podkreślić, że wiele dzieci urodzonych w trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży rozwija się prawidłowo i osiąga dobry stan zdrowia w miarę upływu czasu. Sprawdź także informacje na temat ciąży tydzień po tygodniu.

Jak ułożone jest dziecko w 31 tygodniu ciąży?

Dziecko w 31 tygodniu ciąży może przybierać różne ułożenia. Chociaż najczęściej jego główka skierowana jest w dół w kierunku kanału rodnego, nie stanowi to ogólnie przyjętej reguły.

W przypadku, gdy Twój lekarz stwierdził na tym etapie, że płód znajduje się w położeniu miednicowym, nie musisz martwić się na zapas. Jest jeszcze sporo czasu na ewentualne obrócenie się przed porodem. Warto jednak wybrać się do fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia, które pomogą przyjąć Twojemu dziecku właściwą pozycję.

3 trymestr ciąży - objawy i dolegliwości

W 31. tygodniu ciąży, wiele z wcześniej wspomnianych objawów i dolegliwości nadal może towarzyszyć przyszłej mamie. Skurcze Braxtona-Hicksa, choć nieregularne, wciąż są obecne, co jest naturalną reakcją organizmu przygotowującego się do nadchodzącego porodu.

Zwiększający się brzuch niesie ze sobą dodatkowe wyzwania dla kręgosłupa, co skutkuje często uporczywymi bólami pleców, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Regularne praktykowanie ćwiczeń rozciągających oraz unikanie długotrwałego pozostawania w jednej pozycji może przynieść ulgę w tych dolegliwościach.

Powszechne są także obrzęki, szczególnie na stopach, dłoniach i kostkach. Zjawisko to wynika ze zwiększonego ciśnienia na naczynia krwionośne. Spróbuj ograniczyć występowanie obrzęków poprzez utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia oraz kontrolowanie spożycia soli. Pomocne są także regularne spacery oraz praktykowanie jogi.

Możesz zauważyć także opuchnięte wargi sromowe. W tym okresie ciąży dochodzi do zwiększenia przepływu krwi do obszaru miednicy. Wpływa to na ukrwienie narządów rodnych. Opuchnięte wargi sromowe najczęściej nie stanowią powodu do niepokoju, nie zapomnij jednak wspomnieć o tym fakcie lekarzowi podczas kolejnej wizyty kontrolnej.

W miarę postępującej ciąży, obok wzrostu masy ciała, zauważysz kolejne zmiany w sylwetce. Twój brzuch rośnie, biodra się rozszerzają, a piersi przygotowują się do karmienia. Organizm gromadzi zapasy tkanki tłuszczowej - to naturalny proces przygotowujący ciało do zaspokojenia potrzeb rozwijającego się dziecka.

Zdarza się, że przyszłe mamy skarżą się na intensywne ruchy dziecka. Płód z każdym dniem jest coraz silniejszy. Może manifestować swoje zadowolenie poprzez energiczne kopnięcia. Nie ma powodu do zmartwień – to pożądane zjawisko, dzięki któremu Twoje dziecko ćwiczy zdolność koordynacji i siłę mięśniową.

3 trymestr ciąży - jak zadbać o siebie?

Zbliżający się poród niesie ze sobą nie tylko ekscytację, ale także stres. Warto w tym czasie pomyśleć o technikach relaksacyjnych, takich jak kontrolowane, głębokie oddychanie, medytacja lub joga. Podziel się swoimi uczuciami z bliskimi osobami: partnerem, rodziną i przyjaciółmi. Rozmowy również przynoszą ulgę - przy okazji wzmacniając Wasze więzi.

Zabaw także o zdrowy sen i regenerację - stosuj wygodne poduszki i pozycje. Zasługujesz na to, by poświęcić na odpoczynek tyle czasu, ile potrzebujesz. Poszukaj przestrzeni także na uspokajające aktywności: czytanie, spacery, malowanie, gry planszowe i słuchanie muzyki. Celebruj ten wyjątkowy czas oczekiwania na nowego członka rodziny.

Zdobycie wiedzy na temat procesu ciąży i porodu pomoże Ci zrozumieć zmiany zachodzące w Twoim ciele. Poczujesz się pewniej i lepiej przygotujesz się na nadchodzące wydarzenia. Pomocna będzie lektura naszego kalendarza ciąży, zajęcia w szkole rodzenia i grupy wsparcia dla kobiet w ciąży.

7 miesiąc ciąży - co należy jeść?

Niezależnie od tego, czy mówimy o dziesiątym, czy o trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży - Twój jadłospis jest niezwykle istotny. Rozwijające się dziecko korzysta ze składników odżywczych, które mu dostarczasz. Komponując swoją dietę (najlepiej za pośrednictwem doświadczonego dietetyka), zwróć szczególną uwagę na:

 • białko. Wspiera ono rozwijające się tkanki i narządy dziecka. Podstawą diety kobiet w ciąży powinno być chude mięso i jaja,
 • kwasy omega-3. Kwasy tłuszczowe, zwłaszcza omega-3, odgrywają ważną rolę w rozwoju mózgu i układu nerwowego płodu. Wkomponuj w swoje posiłki ryby morskie gotowane na parze,
 • wapń. W zaawansowanej ciąży, zapotrzebowanie na wapń wzrasta, przyczyniając się do prawidłowego rozwoju kości i zębów dziecka. Śmiało sięgaj po pasteryzowane przetwory mleczne,
 • witamina C. Żywność bogata w witaminę C, pod postacią świeżych owoców (cytrusy, kiwi) i warzyw (papryka, brokuły) wspiera Twój układ odpornościowy,
 • unikanie produktów surowych. Spożywaj gotowane lub duszone posiłki, by uniknąć ryzyka zakażenia bakteriami, pierwotniakami i grzybami,
 • kontrolę masy ciała. Regularne jedzenie małych porcji z zachowaniem zrównoważonej diety, pomoże Ci w utrzymaniu prawidłowej wagi,
 • zdrowe przekąski. Jeśli zdarzają Ci się napady wilczego głodu, sięgaj po orzechy, nasiona słonecznika i suszone owoce.

Sprawdź, czego nie powinnaś jeść w ciąży.

Jakie badania należy wykonać w 31 tygodniu ciąży?

W 31. tygodniu ciąży, kontynuacja systematycznych badań stanowi fundamentalny element dbałości o zdrowie przyszłej mamy i rozwijającego się płodu. Regularne monitorowanie parametrów zdrowotnych, takich jak badanie ogólne moczu oraz morfologia krwi, odgrywa kluczową rolę w wczesnym wykrywaniu ewentualnych problemów.

Również kontrola przyrostu masy ciała oraz ciśnienia tętniczego to istotne aspekty codziennej opieki nad ciążą. Lekarz zbada także długość szyjki macicy. Systematyczne monitorowanie tych parametrów pozwala na szybką identyfikację ewentualnych nieprawidłowości oraz umożliwia podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych. Zbyt mała długość szyjki macicy (inaczej skracanie się szyjki) jest czynnikiem ryzyka porodu przedwczesnego.

Szczególną uwagę należy zwrócić także na ciężarne z grupą krwi Rh(-), których partnerzy mają grupę krwi Rh(+) i zalecenia dotyczące profilaktyki konfliktu serologicznego, które obejmują podanie w takim przypadku immunoglobuliny anty-D.

Schematyczny rysunek płodu w 31 tygodniu ciąży, a także 31 tydzień ciąży krok po kroku
Co dzieje się w 31 tygodniu ciąży, czyli informacje od doświadczonej położnej na temat płodu, rozwoju ciąży i badań

W trzecim trymestrze ciąży, jednym z najważniejszych badań diagnostycznych jest USG - zazwyczaj realizowane między 28 a 32 tygodniem ciąży. Pozwala ono pozyskać nieocenione informacje dotyczących orientacyjnej wagi urodzeniowej dziecka, ilości płynu owodniowego oraz lokalizacji łożyska. W przypadku stwierdzenia przodowania łożyska nad kanałem rodnym, lekarz będzie szczególnie czujny, ponieważ taka sytuacja może stanowić potencjalne zagrożenie podczas porodu. W takim przypadku niezbędne jest rozwiązanie ciąży planowym cesarskim cięciem.

Czego unikać w trzecim trymestrze ciąży?

W trzecim trymestrze optymalny rozwój dziecka i zdrowie przyszłej mamy mogą być narażone na różne problemy, których przyczynami są:

 • spożywanie alkoholu,
 • palenie papierosów,

Dowiedz się więcej jaki wpływ na płód ma palenie papierosów.

 • niewłaściwa dieta,
 • brak aktywności fizycznej,
 • niewłaściwe przyzwyczajenia żywieniowe,
 • stres i niewłaściwa higiena snu,
 • infekcje i choroby,
 • urazy i wypadki.

Zdrowy styl życia, regularne badania prenatalne oraz świadomość istnienia czynników ryzyka mogą pomóc w minimalizowaniu potencjalnych komplikacji i wspieraniu zdrowego rozwoju zarówno matki, jak i dziecka. Jeśli masz jakiekolwiek obawy lub pytania dotyczące przebiegu ciąży, skonsultuj się z lekarzem lub położną.

31 tydzień ciąży - kiedy należy udać się do lekarza?

W zaawansowanej ciąży różne objawy mogą sygnalizować potencjalne problemy zdrowotne. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z poniższych zjawisk - udaj się do specjalisty:

 • intensywne, bolesne skurcze lub ból brzucha - zwłaszcza jeśli są one regularne, mogą wskazywać na przedwczesny poród,

Sprawdź, jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych.

 • obfite krwawienia lub plamienia mogą być objawem poważnych problemów, takich jak rozwieranie szyjki macicy lub łożysko przodujące,
 • nagłe, znaczne obrzęki nóg, rąk czy twarzy,
 • zmiany w aktywności ruchowej płodu, zwłaszcza gdy dziecko zaprzestaje aktywności na przez kilka godzin. Jeśli ruchy płodu stają się rzadkie, zjedz słodkiego batonika lub wypij niewielką ilość słodkiego napoju. Zmniejszona aktywność płodu najczęściej związana jest z jego snem, a podaż cukru może go skutecznie rozbudzić,
 • silne bóle głowy, zaburzenia widzenia (np. migreny, zamazane widzenie) wymagają pilnej wizyty lekarskiej,
 • uczucie silnego ciśnienia w górnej części brzucha, niepokój, niepowściągliwe mdłości lub wymioty - mogą wskazywać na poważne komplikacje, takie jak np. zespół HELLP,
 • trudności z oddychaniem,
 • zmniejszenie ilości oddawanego moczu może być objawem problemów z nerkami czy odwodnienia,
 • intensywne bóle w okolicach kręgosłupa lędźwiowego mogą być związane z przeciążeniem kręgosłupa i innych struktur anatomicznych w jego pobliżu,
 • nagła utrata przytomności, zawroty głowy czy problemy z równowagą wymagają oceny specjalisty,
 • urazy w zaawansowanej ciąży mogą być szczególnie niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Upadki mogą prowadzić do potencjalnych komplikacji, takich jak oddzielenie łożyska czy przedwczesny poród. W przypadku jakichkolwiek urazów, nawet tych pozornie niewielkich, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, aby ocenić potencjalne ryzyko i podjąć odpowiednie środki ostrożności.

Bibliografia:

 1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, Dziennik Ustaw, 2018
 2. Lesley Regan. Twoja ciąża tydzień po tygodniu; Esteri, 2016
 3. Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym — 2020 rok
ikona podziel się Przekaż dalej