38 tydzień ciąży – dolegliwości

W 38. tygodniu ciąży możesz doświadczyć różnych dolegliwości, które mają wpływ na Twoje samopoczucie. Jedną z nich może być biegunka, która często występuje w tym okresie. Jest ona spowodowana zmianami hormonalnymi oraz oczyszczaniem złogów z jelit, w celu zwiększenia dostępnej powierzchni dla wstawiającego się do kanału rodnego dziecka. Biegunkę mogą wywoływać również zmiany w diecie bądź stresujące sytuacje. To uciążliwa dolegliwość, ale zazwyczaj jest przejściowa i nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia matki czy dziecka.

Sprawdź, co jest przyczyną wzdęć w ciąży.

Wzmożony apetyt to kolejny powszechny objaw w tym okresie. Pomimo zbliżającego się porodu, wiele kobiet może odczuwać większą chęć jedzenia. Może to być spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu na energię oraz potrzebą dostarczenia odpowiednich składników odżywczych zarówno dla siebie, jak i dojrzewającego płodu. Wzmożony apetyt może być również wynikiem zmian hormonalnych oraz emocjonalnego podekscytowania związanego z nadchodzącym przyjściem na świat dziecka.

Zgaga to jedna z najczęstszych dolegliwości w ostatnich tygodniach ciąży. Wynika głównie z rozluźnienia mięśni zwieracza dolnego przełyku pod wpływem hormonów ciążowych, co może prowadzić do cofania się kwaśnej treści żołądkowej. Uczucie pieczenia w okolicy klatki piersiowej może być szczególnie dokuczliwe po spożyciu tłustych i ostrych posiłków lub w pozycji leżącej.

Obrzęki to kolejny znany problem, z którym borykają się kobiety w późnym okresie ciąży. Ze względu na zatrzymywanie płynów w organizmie, szczególnie w kończynach dolnych, możesz doświadczać bolesnych opuchlizn, niekiedy nawet utrudniających poruszanie się. Pamiętaj, aby na tym etapie ciąży dobrze się nawadniać. Korzystaj także z uroków natury pod postacią spacerów na świeżym powietrzu. Noś także nieuciskające skarpetki i wygodne buty.

W ostatnich tygodniach ciąży możesz doświadczać również zmiennego samopoczucia i wahań nastroju.  Skoki hormonalne, stres oraz emocje związane z oczekiwaniem na narodziny dziecka mogą prowadzić do częstych zmian nastroju, od euforii po uczucie przygnębienia. Jest to zupełnie naturalne zjawisko. W chwilach obniżonego nastroju korzystaj z pomocy i obecności partnera oraz najbliższej rodziny. Postaraj się skupić myśli na innych angażujących aspektach życia codziennego. Możesz spróbować również medytacji lub jogi.

Przeczytaj więcej o syndromie kuwady, czyli jak ciąża wpływa na mężczyznę.

Wiece mam skarży się także na ból krzyża nasilający się w miarę postępu ciąży. Rozciąganie mięśni i więzadeł kręgosłupa w celu przygotowania się do porodu może prowadzić do dyskomfortu lub bólu w okolicy krzyża i dolnej części pleców. Odciążaj ten odcinek poprzez regularne ćwiczenia dostosowane do Twojego stanu. Możesz także odwiedzić fizjoterapeutę, który udzieli Ci niezbędnych wskazówek pomocnych w ograniczeniu dyskomfortu.

Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, więc nie wszystkie kobiety doświadczą tych samych dolegliwości w równym stopniu. Wsłuchuj się w potrzeby swojego ciała i odpoczywaj w każdej wolnej chwili. W przypadku wystąpienia niepokojących sytuacji – nie wahaj się skorzystać z porady specjalisty.

38 tydzień ciąży – waga dziecka

W 38. tygodniu ciąży Twoje dziecko jest już w pełni rozwinięte i stopniowo przygotowuje się do przyjścia na świat. Waga dziecka wynosi około 3100-3200 g, a jego długość to 49-51 centymetrów. Wszystkie organy i układy są gotowe do samodzielnego funkcjonowania po narodzinach. W 38 tygodniu mamy już do czynienia z ciążą donoszoną, co oznacza, że poród może rozpocząć się w każdej chwili. Pamiętaj, że rzadko zdarza się, że dziecko przychodzi na świat „w terminie”. Zdecydowana większość dzieci rodzi się na przestrzeni dwóch tygodni przed lub po spodziewanym terminie porodu.

Główka maluszka jest już w pełni ukształtowana i obniża swoją pozycję, powoli wstawiając się do kanału rodnego. Nieocenioną rolę w tym procesie (a także podczas samego porodu) odgrywają ciemiączka na główce dziecka. Ciemiączka to miejsca połączeń kości czaszki, które nie są jeszcze zrośnięte tkanką kostną. Charakteryzują się elastycznością i pozwalają na zmianę kształtu czaszki w trakcie przechodzenia główki przez kanał rodny. Stanowi to bardzo potrzebny i pomocny mechanizm w narodzinach. Dzięki nim, główka może „zmniejszyć” swój obwód, ułatwiając tym samym dalsze etapy porodu.

Skóra płodu staje się coraz bardziej gładka, co spowodowane jest zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej pod jej powierzchnią. Pomoże to regulować dziecku temperaturę ciała po urodzeniu. Kończyny płodu są elastyczne - zginają się i prostują, przystosowując się do rychłego uczestnictwa w porodzie. Na tym etapie, kiedy dziecko aktywnie przygotowuje się do narodzin, jego aktywność ruchowa może zmniejszyć się w porównaniu do poprzednich tygodni. Nadal jednak powinnaś odczuwać w miarę intensywne ruchy dziecka oraz jego reakcje na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne.

Wyjątkowo słabe ruchy dziecka nadal powinny być dla Ciebie alarmującym sygnałem. Po pierwsze – zachowaj spokój i staraj się zachęcić malucha do aktywności poprzez zjedzenie słodkiej przekąski, ćwiczenia fizyczne i zmiany pozycji. Jeśli naturalne metody pobudzenia płodu nie działają i jego aktywność spadła poniżej 4 ruchów na godzinę – nie zwlekaj. Zasięgnij porady specjalisty, aby wykluczyć potencjalne problemy. Nie martw się jednak na zapas. Pamiętaj, że najczęściej słabe ruchy dziecka związane są z jego snem a także usytuowaniem łożyska na przedniej ścianie macicy.

Jakie badania w 38 tygodniu ciąży?

W 38. tygodniu ciąży podczas rutynowych wizyt kontrolnych, lekarz zazwyczaj zleca kilka standardowych badań laboratoryjnych w celu monitorowania zdrowia Twojego i dziecka. Wśród nich znajduje się m.in. badanie ogólne moczu, które pozwala ocenić funkcjonowanie nerek. Test wykaże także ewentualną obecność alarmujących składników, takich jak białko, erytrocyty, bakterie czy glukoza. Równie ważna jest morfologia krwi, która dostarcza informacji o poziomie hemoglobiny, hematokrytu, erytrocytów, leukocytów i innych elementów krwi.

Dowiedz się więcej o obecności erytrocytów w moczu.

Podczas wizyty lekarz także zbada Ci ciśnienie krwi tętniczej oraz oznaczy wagę Twojego ciała, co pozwoli ocenić ogólny stan zdrowia oraz przyrost masy. Specjalista wykona także pomiar wysokości dna macicy w celu określenia wieku ciążowego i prawidłowego przebiegu ciąży.

Zastanawiasz się jaka powinna być długość szyjki macicy w 38 tygodniu ciąży? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Twój lekarz prowadzący może na bieżąco monitorować jej wymiary i oceniać stopień przygotowania do porodu. Będzie się to wiązało ze stopniowym skracaniem jej długości. Poprzez badanie wewnętrzne specjalista określi także potencjalne rozwarcie szyjki macicy, a także sprawdzi jak wysoko znajduje się główka dziecka.

Oprócz tych podstawowych badań, ginekolog sprawdzi także częstotliwość akcji serca dziecka. Ponadto, zapyta Cię o Twoje samopoczucie oraz ewentualne dolegliwości, które mogą Cię obecnie martwić. To doskonała okazja, aby poruszyć wszelkie nurtujące Cię kwestie oraz uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące samego porodu, jak i przygotowań do tego wydarzenia.

Nie wahaj się zapytać lekarza lub położnej o wszelkie wątpliwości czy plany związane z narodzinami. To także dobry moment, aby omówić swoje preferencje dotyczące porodu i dowiedzieć się więcej na temat możliwości, jakie oferuje szpital, w którym planujesz rodzić. Pamiętaj, że lekarz i położna to specjaliści, którzy będą wspierać Cię w ważnych decyzjach i udzielą Ci odpowiedzi na wszystkie pytania, które mogą się pojawić w tym ważnym dla Ciebie czasie.

Płód w 38 tygodniu ciąży
Co dzieje się w 38 tygodniu ciąży, czyli informacje od doświadczonej położnej na temat płodu, rozwoju ciąży i badań

3 trymestr – przygotowania do porodu

W 38. tygodniu ciąży, przygotowania do porodu stają się jeszcze bardziej istotne, ponieważ moment narodzin dziecka zbliża się wielkimi krokami. Warto w tym czasie dokładnie przeanalizować i uzupełnić swój plan porodu. Jest to rodzaj spersonalizowanego dokumentu, w którym możesz wyrazić swoje preferencje i oczekiwania dotyczące przebiegu porodu oraz opieki okołoporodowej. Możesz w nim zawrzeć informacje dotyczące pozycji wertykalnych, preferencji co do metod łagodzenia bólu, nacięcia krocza, a także życzenia dotyczące pielęgnacji noworodka tuż po porodzie, na przykład związane z karmieniem piersią, kontaktem skóra do skóry czy oczekiwaniem na pierwsze badania.

Wypełnienie planu porodu może być także doskonałą okazją do rozmowy z partnerem oraz lekarzem, aby wspólnie omówić oczekiwania i możliwości związane z nadchodzącym porodem. Warto zastanowić się także nad wyborem odpowiedniego miejsca porodu, czy to szpitala, czy też - jeśli ciąża przebiega bezkomplikacyjnie, porodu w domu.

W przypadku szpitala, dobrym pomysłem będzie zrobienie solidnego rozeznania w różnych placówkach. Aby wybrać miejsce, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom, porównaj oferowane udogodnienia, standardy opieki oraz atmosferę. Jeśli chcesz rodzić w domu, zwróć uwagę na zaplanowanie odpowiednich warunków i wsparcia doświadczonej położnej. Nie zapomnij omówić chęci narodzin domowych ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do takiego rodzaju porodu. Niezależnie od wyboru, istotne jest, abyś czuła się komfortowo i pewnie w miejscu, gdzie będziesz rodzić. Ważne jest także to, aby Twój plan porodu odzwierciedlał Twoje indywidualne potrzeby i preferencje.

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego może być pomocnym elementem przygotowań do porodu. Fizjoterapeuci uroginekologiczni specjalizują się w pracy z mięśniami dna miednicy, które odgrywają kluczową rolę w samym porodzie oraz w powrocie do pełnej sprawności po nim.

Podczas wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego, zbadane zostaną Twoje mięśnie miednicy, w celu określenia ich stanu i funkcjonowania. Specjalista zaproponuje Ci indywidualny zestaw ćwiczeń wzmacniających i rozciągających, które pomogą Ci w przygotowaniu się do porodu oraz wzmocnią mięśnie biorące w nim udział. Ćwiczenia te mogą również przyczynić się do zmniejszenia ryzyka urazów okołoporodowych.

38 tydzień ciąży -  co się dzieje kilka dni przed porodem?

Kilka dni przed porodem wiele kobiet doświadcza kilku charakterystycznych zmian fizycznych i emocjonalnych, które sygnalizują zbliżający się moment narodzin dziecka. Jedną z najczęstszych oznak jest tzw. „opadanie brzucha”, czyli obniżenie się główki dziecka w miednicy. Objaw ten wiąże się bezpośrednio z ułatwieniem oddychania, ponieważ macica nie uciska już w tym samym stopniu na przeponę. Możesz jednak uskarżać się na częstsze wizyty w toalecie, co z kolei spowodowane jest napieraniem mięśnia macicy na pęcherz moczowy.

Kolejnym objawem, jaki możesz odczuwać jest tzw. „szczypanie” w okolicach miednicy i krocza, które może być wynikiem rozciągania się mięśni i więzadeł. Często towarzyszą mu również bóle krzyża, podobne do tych, które występują w czasie miesiączki. Są one najczęściej spowodowane skurczami przepowiadającymi macicy przygotowującej się do porodu.

Wiele przyszłych mam może doświadczać skrajnych uczuć, w tym podekscytowania, niepokoju, czy też strachu przed nieznanym. Pamiętaj, że jest to normalne zjawisko. Możesz czuć napięcie i niepewność wobec nadchodzącego porodu i zmian, jakie przyniesie ze sobą przyjście na świat nowego członka rodziny. Staraj się znaleźć chwilę dla siebie, którą przeznaczysz na lekturę ciekawej książki, medytację, wypad do kina, spacer czy sen. Ciesz się ostatnimi tygodniami ciąży i korzystaj ze wsparcia swojego partnera oraz najbliższych.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie odczuwasz żadnych objawów zbliżającego się porodu, nie ma powodu do niepokoju. Każda ciąża jest wyjątkowa i przebiega indywidualnie, dlatego nie ma jednego ustalonego „harmonogramu”, który byłby ogólnie przyjęty. Termin porodu to jedynie orientacyjna data, która może być przesunięta zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Niektóre kobiety rodzą wcześniej, inne później – jest to zupełnie naturalne zjawisko i nie powinno być dla Ciebie powodem do obaw.

Warto zaufać naturze i swojemu ciału. Zapewne czujesz się już zmęczona i chciałabyś przyspieszyć poród. Na tym etapie (o ile nie ma wyraźnych wskazań do wcześniejszego zakończenia ciąży) nie ma jednak takiej konieczności. Jeśli wszystko wydaje się być w porządku i nie ma żadnych komplikacji, warto pozwolić naturze swobodnie działać. Pamiętaj także, że poród to także bardzo emocjonalne doświadczenie, które powinnaś przeżyć w spokoju i pełnym zaufaniu do swojego ciała.

Bibliografia:

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, Dziennik Ustaw, 2018
  2. Lesley Regan. Twoja ciąża tydzień po tygodniu; Esteri, 2016
  3. Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym — 2020 rok
ikona podziel się Przekaż dalej