40 tydzień ciąży – kiedy do szpitala?

40 tydzień ciąży za pasem, a Ty zastanawiasz się, kiedy udać się do szpitala? Istnieje wiele alarmujących sygnałów, które mogą świadczyć o rozpoczynającym się porodzie. Jednym z nich jest regularne twardnienie brzucha. Skurczami regularnymi nazywamy napięcia w obrębie macicy, które występują minimum 1 raz na 10 minut. Trwają one około 40-50 sekund. Skurcze nie ustępują, przybierają na sile i stają się częstsze.

Obecnie wiele przyszłych mam korzysta z aplikacji mobilnych, które w łatwy sposób liczą częstotliwość i czas trwania skurczów. W przypadku wystąpienia regularnej aktywności skurczowej macicy jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę lub udaj się na położniczą izbę przyjęć. Pamiętaj, aby zachować spokój i stosować się do wszelkich poleceń zespołu medycznego.

Regularne twardnienie brzucha nie oznacza od razu szybkiego porodu. W praktyce (szczególnie, jeśli rodzisz pierwszy raz) może minąć nawet kilkanaście godzin do chwili narodzin Twojego dziecka. Wykorzystaj ten czas na relaks, skorzystaj z aromaterapii lub kąpieli, która przyniesie ulgę w dolegliwościach. Przede wszystkim – myśl pozytywnie. Już niedługo powitasz na świecie swojego malucha!

Przeczytaj więcej o porodzie w wodzie.

Kolejnym symptomem, który powinien Cię zaalarmować jest odpływanie wód płodowych. Tutaj – podobnie, jak w przypadku wystąpienia regularnych skurczów – najważniejszy jest spokój. Poinformuj swojego lekarza oraz szpital, w którym zamierzasz rodzić o zaistniałej sytuacji. Personel medyczny udzieli Ci wskazówek dotyczących dalszego postępowania oraz odpowie na wszelkie nurtujące Cię pytania. Załóż chłonną wkładkę, spokojnie spakuj rzeczy do szpitala i udaj się na położniczą izbę przyjęć. Nie zapomnij o zabraniu ze sobą wszystkich badań, które miałaś wykonywane w ciąży (w przypadku sączących się wód szczególnie ważny jest aktualny wymaz GBS z pochwy i odbytu).

Inne sygnały, które mogą wskazywać na konieczność udania się do szpitala to: krwawienie, intensywne bóle, tkliwy i miękki brzuch, czy brak ruchów dziecka. W każdym przypadku, gdy masz wątpliwości lub obawy dotyczące przebiegu porodu, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem lub położną, którzy udzielą Ci niezbędnych porad i odpowiedzą na wszystkie pytania. Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoje i dziecka jest teraz najważniejsze.

Termin porodu – ile kobiet rodzi po 40 tygodniu ciąży?

Ciąża to złożony proces, przebiegu którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Podobnie wygląda to w chwili narodzin. Zadajesz sobie pytanie: „po jakim terminie wywołują poród?”. Przyjęto, że prawidłowy termin porodu mieści się w zakresie od 38 do 42 tygodnia ciąży. Statystyki pokazują, że jedynie 4% dzieci rodzi się dokładnie w tym dniu. Większość dzieci decyduje się jednak na przyjście na świat kilka/kilkanaście dni przed lub po tej dacie. Poród wywoływany jest najczęściej z określonych wskazań, którymi są m.in. ukończony 41 tydzień ciąży, nadciśnienie ciążowe, hipotrofia płodu, zakażenia wewnątrzmaciczne czy cukrzyca. 

Mimo to, wiele kobiet doświadcza presji ze strony otoczenia. Ciągłe pytania „jeszcze nie urodziłaś?” są nie tylko przytłaczające, ale także zupełnie niepotrzebne i frustrujące. Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, a słuchanie takich nonsensownych komentarzy nasila tylko stres i niepokój. Poród nadchodzi w swoim czasie, czasem spontanicznie, a czasem (w zależności od indywidualnej sytuacji położniczej) wymaga on interwencji medycznej w postaci preindukcji i indukcji. Zadbaj o swój spokój psychiczny i skup się w tych ostatnich dniach na sobie i Twoim dziecku.

Istnieje wiele naturalnych metod „przyspieszenia” porodu, jednak nie w każdym przypadku się one sprawdzają. Jednym z popularnych sposobów jest picie naparu z liści malin, który pozytywnie wpływa na zmiękczenie szyjki macicy, przygotowując ją do porodu. Daktyle również są często polecane przez ciężarne, ponieważ zawierają naturalne substancje stymulujące mięsień macicy do aktywności skurczowej.

Możesz spróbować także aktywności fizycznej, takiej jak chodzenie po schodach. Równie skuteczną metodą jest stosunek płciowy. Prostaglandyny zawarte w męskim nasieniu zmiękczają szyjkę macicy i stymulują jej rozwarcie. Oksytocyna, która wydziela się na przykład podczas drażnienia sutków pozytywnie wpływa na aktywność skurczową macicy.

Sprawdź, kiedy należy powstrzymać się od stosunku w ciąży.

40 tydzień ciąży – aktywność dziecka przed porodem

W 40. tygodniu ciąży, aktywność malucha w macicy może ulec zauważalnym zmianom, które związane są ze zbliżającym się terminem porodu. Niektóre kobiety ciężarne mogą zauważyć, że ruchy ich dziecka stają się mniej intensywne lub bardziej skoncentrowane w określonych obszarach brzucha. Wynika to z faktu, że płód ma już bardzo mało miejsca w macicy. Możesz zaobserwować charakterystyczne wypinanie się dziecka przed porodem, co spowodowane jest jego ustabilizowaną pozycją i sporymi gabarytami, które na tym etapie uniemożliwiają mu swobodne fikołki. 

Dowiedz się, jak przygotować się do przyjścia na świat dziecka.

Jednakże, pomimo tego, że ruchy mogą być mniej intensywne, nadal są one ważnym wskaźnikiem dobrostanu dziecka. W przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian w aktywności płodu, takich jak brak ruchów dziecka lub ich znaczne zmniejszenie, zawsze należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który podejmie odpowiednie działania.

Płód w 40 tygodniu ciąży
Co dzieje się w 40 tygodniu ciąży, czyli informacje od doświadczonej położnej na temat płodu, rozwoju ciąży i porodu

40 tydzień ciąży – badania

W 40. tygodniu ciąży, jednym z rutynowych testów, których możesz się spodziewać jest KTG (badanie kardiotokograficze). Jest to procedura jednoczesnego monitorowania czynności serca płodu oraz skurczów macicy. Badanie to jest istotne, ponieważ pozwala lekarzowi i położnej ocenić dobrostan płodu oraz monitorować postęp porodu. Test charakteryzuje się niezwykłą czułością -  pokazuje także obecność lub brak skurczy przepowiadających.

Przed KTG położna lub lekarz dokonają pomiaru masy Twojego ciała, ciśnienia tętniczego, a także ustalą, na jakiej wysokości znajduje się dno macicy (1-2 palce poniżej łuków żebrowych). Sama procedura badania KTG polega na umieszczeniu dwóch głowic na brzuchu matki za pomocą elastycznych pasów. Jedna z nich rejestruje częstotliwość akcji serca dziecka, druga natomiast zapisuje aktywność skurczową macicy. Podczas badania, które trwa zazwyczaj od 30 do 40 minut, wychwycone są wahania w tętnie serca dziecka w korelacji z jego ruchami i skurczami mięśnia macicy. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, lekarz lub położna mogą podjąć odpowiednie kroki, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa Tobie i dziecku.

Badanie KTG jest bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne, a jego wynik dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka oraz przebiegu porodu. Dbaj o siebie i dziecko, regularnie uczestnicząc w zaplanowanych wizytach i stosując się do zaleceń lekarza prowadzącego ciążę i położnej.

40 tydzień ciąży – dolegliwości

W 40. tygodniu ciąży, kiedy zbliża się termin porodu, wiele kobiet może doświadczać uogólnionego uczucia zmęczenia i ciężkości. Rosnący brzuch i dodatkowe obciążenie ciała mogą prowadzić do uczucia zmęczenia nawet po najprostszych codziennych czynnościach.

Na tym etapie ciąży częstą bolączką są także obrzęki, szczególnie w obrębie kostek, stóp i dłoni. Mogą one powodować nawet trudności z poruszaniem się. Zmiana środka ciężkości, zwiększona masa ciała i spore wymiary dziecka mogą utrudniać także przyjęcie odpowiedniej pozycji do odpoczynku. Również znalezienie wygodnych ubrań może być wyzwaniem, ponieważ większość kobiet na tym etapie nie mieści się już w swoje standardowe rzeczy z początku ciąży.

Kolejnymi dolegliwościami, z którymi możesz się borykać są biegunki, zgaga, niewyspanie i zaburzenia snu. Zmiany hormonalne, ucisk macicy na okoliczne narządy oraz trudności z zasypianiem mogą negatywnie wpływać na ogólne samopoczucie. Uciążliwe są także częste wizyty w toalecie, szczególnie w porze nocnej.

Co ciekawe, w ostatnich tygodniach przed porodem, z pewnością zauważysz istotną zmianę, jaką jest ułatwione oddychanie. Ma to miejsce za sprawą schodzącego do kanału rodnego dziecka, które nie uciska już w tym samym stopniu Twojej przepony.

Pamiętaj, że dolegliwości, których doświadczasz są przejściowe i znikną niedługo po porodzie. Skup się na tym, co teraz najważniejsze - na zdrowiu i bezpieczeństwie Twojego dziecka oraz na przygotowaniu psychicznym i fizycznym na nadchodzące wydarzenia. To doskonały czas, aby zadbać o siebie, odpocząć i cieszyć się ostatnimi chwilami ciąży. Skorzystaj z okazji, aby spędzić czas z bliskimi, zrelaksować się i naładować pozytywną energią przed zbliżającym się porodem.

Bibliografia:

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, Dziennik Ustaw, 2018
  2. Lesley Regan. Twoja ciąża tydzień po tygodniu; Esteri, 2016
  3. Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym — 2020 rok
ikona podziel się Przekaż dalej