Początek 8 tygodnia - co zmienia się w Twoim ciele?

Początek 8 tygodnia ciąży nie różni znacząco od poprzednich tygodni pod względem objawów. Większość przyszłych mam na tym etapie narzeka na tkliwość swoich piersi. Powoli kształtuje się łożysko, które w niedalekiej przyszłości przejmie funkcje wydzielania hormonów ciążowych. Powiększają się gruczoły mlekowe, co wywołuje nacisk na włókna nerwowe. Pojawiają się ból i dyskomfort. Wszystko to dlatego, że ciało przygotowuje się do karmienia noworodka.

Możesz zaobserwować u siebie także poranne nudności oraz zgagę. Mięśnie przewodu pokarmowego ulegają rozluźnieniu, co sprawia, że treść żołądkowa cofa się do przełyku. Towarzyszy temu uczucie pieczenia i niesmak w ustach. W skrajnych przypadkach wystąpić może silny ból w klatce piersiowej, często mylony przez pacjentów z objawami zawału serca. Bez obaw - w przypadku zgagi trwa on zazwyczaj maksymalnie kilkanaście minut, po czym ustępuje.

By ograniczyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego, postaw na lekkostrawne posiłki w małych porcjach. Staraj się jeść powoli i spokojnie. Odżywiaj się regularnie, unikaj podjadania i tłustych przekąsek. Wyeliminuj z diety także tłuste, smażone i pikantne potrawy. Pamiętaj, że sięganie po farmaceutyki mające zwalczać zgagę w Twoim stanie jest zabronione.

Wiele kobiet w 8 tygodniu ciąży skarży się również na zaparcia. Choć brzuch ciążowy nie jest jeszcze widoczny, rozrastająca się macica i rosnący rozmiar dziecka uciskają jelita. Utrudnia to wypróżnianie się i prowadzić nawet do powstania hemoroidów. Ulgę przyniesie dieta bogata w błonnik oraz spożywanie dużej ilości płynów - najlepiej niegazowanej wody.

W pierwszym trymestrze możesz doświadczać także migren. Są one efektem intensywnych zmian hormonalnych i objawią się silnym, pulsującym, długotrwałym bólem głowy. Zdarza się, że mają one postać przewlekłą i trwają nawet kilka dni. Migrenom towarzyszą często dolegliwości, takie jak nadwrażliwość na światło, zaburzenia czucia skóry głowy, nudności i wymioty. W przypadku ich występowania udaj się do lekarza, gdyż skutecznie mogą one obniżyć standard Twojego życia. Na tym etapie wszystkie symptomy warto wpisywać w kalendarz ciąży, który może okazać się pomocnym narzędziem dla lekarza ginekologa.

Ósmy tydzień ciąży - jak przebiega rozwój płodu?

Jeśli jeszcze do tej pory nie byłaś na wizycie ciążowej u ginekologa, to dobry moment, żeby wykonać pierwsze USG. 8 tydzień ciąży to czas wzmożonego rozwoju płodu - a w zasadzie embrionu, gdyż o płodzie technicznie powinno się mówić dopiero od jedenastego tygodnia ciąży (lub od dziewiątego licząc od dnia zapłodnienia).

Między 7 a 9 tygodniem wydłużeniu ulegają kończyny, stając się proporcjonalne w stosunku do reszty ciała. Kształtują się nadgarstki, łokcie, ramiona i kręgosłup. Już niedługo widoczne staną się palce. Kości są bardziej wytrzymałe. Funkcjonować zaczyna także ucho wewnętrzne. Dziecko czuje coraz więcej, a dzięki rozwojowi błędnika może reagować na ruchy Twojego ciała. Na tym etapie kształtują się również oczy, a w obszarze tęczówek zachodzi proces pigmentacji.

Rozmiar dziecka przekracza nieco 15 mm. Zarodka nadal nie da się go wyczuć dotykając brzucha. Będzie jednak dokładnie widoczny w badaniu USG. Jeśli nie wykonałaś tego badania w poprzednim tygodniu, jak najszybciej skontaktuj się z położną lub lekarzem prowadzącym ciążę. Specjaliści sprawdzą, czy embrion rozwija się prawidłowo.

Jak wygląda brzuch w 8 tygodniu ciąży?

Brzuch ciążowy w 8 tygodniu ciąży nie jest jeszcze widoczny. Powiększająca się macica i rozwijający w niej płód sprawiają, że pozostałe narządy wewnętrzne powoli przesuwają się do przodu. Gołym okiem niczego jeszcze jednak nie widać.

Czytaj więcej o faktach i mitach na temat kształtu brzucha w ciąży.

Możesz jednak już pomyśleć o zmianie garderoby. Niedługo przydadzą Ci się luźne ubrania. Warto postawić na sukienki i legginsy. Unikaj za to ciasnych spodni z guzikami i zamkami. Nie musisz kupować przy tym typowo ciążowej odzieży. Możesz nosić oversizowe koszule, bluzy i tuniki. Wykorzystasz je również po porodzie. W trosce o swój komfort i urodę możesz zacząć już stosować kosmetyki pielęgnujące skórę i zapobiegające rozstępom.

Co powinno niepokoić w 8 tygodniu ciąży?

8 tydzień ciąży to okres trudny zarówno dla Twojego ciała, jak i psychiki. Mogą towarzyszyć Ci odczucia takie jak poczucie niepokoju oraz fizycznego i emocjonalnego wyczerpania. Poświęć sobie więcej uwagi. Zadbaj o odpowiednią ilość snu i relaksu. Pomocna będzie także odpowiednia dla kobiet w ciąży aktywność fizyczna i spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Każda ciąża ma indywidualny przebieg i nasilenie objawów. Możesz doświadczyć jednak zjawisk, które powinny wzbudzić Twoją czujność. Jeśli wystąpią, niezwłocznie udaj się do specjalisty: położnej, ginekologa lub w skrajnych przypadkach na szpitalny oddział ratunkowy. Należą do nich między innymi krwawienie lub plamienie oraz silny ból brzucha. Niepokojące są także utrata objawów ciąży, silne wymioty i omdlenia. Warto zastanowić się nad badaniami w kierunku anemii i ewentualnej suplementacji żelaza.

Konsultacji lekarskiej wymagają także wszelakie infekcje (zwłaszcza okolic intymnych) i długotrwałe gorączki. Warto przyjrzeć się także swojemu uzębieniu. Problemy w obrębie jamy ustnej lub wręcz wypadanie zębów również mogą negatywnie przełożyć się na przebieg ciąży.

Przedłużające się problemy natury emocjonalnej także należy powierzyć specjaliście. Pogorszone samopoczucie, depresje i nerwice są zjawiskami równie poważnymi, jak objawy natury fizycznej. Jeśli coś budzi Twoje obawy, czujesz przedłużające się przygnębienie, płaczliwość, wahania nastroju i lęki - udaj się do psychologa, psychiatry lub terapeuty.

Czytaj więcej o wątpliwościach kobiet w ciąży.

Na co uważać w 8 tygodniu ciąży?

W 8 tygodniu ciąży warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza ginekologa. Monitoruje on rozwój embrionu oraz Twój stan. Odpowie na wszystkie Twoje pytania, dzięki czemu będziesz spokojniejsza. Kalendarz ciąży pomoże Ci usystematyzować i zaplanować wszystkie działania i zaplanować terminy badań.

Uważaj na toksyny i substancje chemiczne również poza pożywieniem. Mogą one zaburzyć przebieg ciąży. Jeśli masz kontakt z toksynami, środkami żrącymi lub grzybami w miejscu pracy, powinnaś omówić tę sytuację z pracodawcą i lekarzem.

Nie rezygnuj przy tym z regularnej aktywności fizycznej. Warto przy tym ćwiczyć pod okiem specjalisty. Dobrym pomysłem jest także wcześniejsze zapisanie się do szkoły rodzenia i wybranie położnej, która poprowadzi edukację. Podnoszenie ciężarów i wyczerpujące cardio są wykluczone. Unikaj przy tym także dużego i gwałtownego wysiłku fizycznego, a także miejsc sprzyjających powstawaniu infekcji, urazów bądź upadków.

Ogranicz także stres i negatywne odczucia. Odbijają się one niekorzystnie nie tylko na Tobie, ale także na embrionie, płodzie i w końcu - dziecku. Warto nauczyć się radzić sobie z „nerwami” poprzez odpowiednie oddychanie i techniki medytacyjne.

Kobieta w ciąży w objęciach mężczyny, a także informacje, jak wygląda 8 tydzień ciąży bez tajemnic
Jak przebiega 8 tydzień ciąży krok po kroku, czyli rozwój ciąży i zalecane w tym czasie badania

Zadbaj o odpowiedni poziom higieny osobistej. To szczególnie ważne z perspektywy zapobiegania infekcjom. Najlepsze są częste prysznice w letniej wodzie. Zrezygnuj z gorących, długich kąpieli. Jeśli masz jakieś wątpliwości, porozmawiaj ze swoją położną. Zaalarmować powinny Cię swędzenie lub pieczenie okolic intymnych.

Niepokojące są także białe upławy o serowatej konsystencji, zaczerwienienia, obrzęki i dyskomfort podczas oddawania moczu. Nie lekceważ objawów infekcji - mogą zaburzyć przebieg ciąży i zagrażają prawidłowemu rozwojowi płodu. Sprawdź także ten artykuł: 2 miesiąc ciąży krok po kroku – dolegliwości, zalecenia, objawy.

Ósmy tydzień ciąży - co jeść?

Poświęć szczególną uwagę swojej diecie. Pamiętaj, że teraz „jesz dla dwóch”. Dostarczasz substancji odżywczych nie tylko sobie, ale także karmisz przy tym swoje dziecko. Wykluczone są papierosy, substancje narkotyczne i alkohol. W ciąży nie powinno się przyjmować także wielu leków.

Ogranicz niezdrowe tłuszcze. Unikaj surowego mięsa i ryb, a także niepasteryzowanych serów. Suplementuj kwas foliowy oraz pozostałe witaminy i minerały zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego ciążę. Warto do swojego jadłospisu włączyć buraki, figi, koperek, truskawki, kiwi, paprykę, natkę pietruszki i bób.

Szukasz pomysłu na zdrowe śniadanie? Sięgnij po owsiankę ze świeżymi owocami! Zapewni Ci odpowiednią dawkę energii, co poprawi również Twój nastrój. Na obiad i kolację warto zaserwować sobie świeże warzyw i owoce w towarzystwie ryb lub mięsa przygotowanych na parze.

Pij warzywne i owocowe koktajle oraz wodę i świeżo wyciskane soki. Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne warto pomyśleć o wizycie u dietetyka, który pomoże Ci zadbać o prawidłowe skonstruowanie jadłospisu.

Jakie jest ryzyko poronienia w 8 tygodniu ciąży?

Trudno jednoznacznie ocenić ryzyko poronienia w 8 tygodniu ciąży. Na pewno nie warto w tym obszarze „siać paniki”. W Internecie znajdziesz na ten temat mnóstwo sprzecznych informacji. Prawda jest taka, że poronienia się zdarzają, a ich przyczyna czasami pozostaje nieznana. Dane statystyczne często nie dają jednoznacznych odpowiedzi.

Czynniki zwiększające ryzyko poronienia to między innymi anomalie genetyczne i wady rozwojowe płodu. Zdarzają się także problemy z implantacją zarodka w macicy. Do poronienia prowadzić mogą infekcje i zaburzenia hormonalne. Częstą przyczyną są także toksyny lub narażenie na urazy jamy brzusznej.

Lęk przed poronieniem nie jest niczym nienaturalnym, szczególnie kiedy Twoja ciąża jest wyczekana. Huśtawka emocjonalna w ciąży, złe samopoczucie i wszelakie obawy są normalne. Nie bój się o nich mówić. Warto poszukać wsparcia u partnera lub terapeuty. Dotyczy to zwłaszcza niezwykle trudnej sytuacji, w której faktycznie mamy do czynienia z poronieniem. W takim przypadku bezwzględnie należy poszukać pomocy specjalistycznej.

Jakie badania warto wykonać w 8 tygodniu ciąży?

W 8 tygodniu ciąży powinnaś mieć za sobą już większość najważniejszych badań, w tym pierwsze USG. Jeśli z jakiejś przyczyny jeszcze nie kontrolowałaś stanu siebie i rozwijającego się embrionu, niezwłocznie udaj się do lekarza. Ginekolog najprawdopodobniej zleci:

 • Oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh,
 • Przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych,
 • Morfologię,
 • Badanie ogólne moczu,
 • Badanie glukozy na czczo,
 • Badanie przesiewowe kiły, HIV i HCV,
 • Badanie toksoplazmozy IgG i IgM,
 • Różyczkę IgG i IgM,
 • Oznaczenie TSH.

Bibliografia:

 1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2020.
 2. T. W. Sadler: Embriologia Langman. Red. Jacek Malejczyk, Marek Kujawa; Edra Urban & Partner; 20173.
 3. Lesley Regan. Twoja ciąża tydzień po tygodniu; Esteri, 2016
ikona podziel się Przekaż dalej