Rozwój płodu w 9 tygodniu ciąży

Zastanawiasz się, jak przebiega rozwój płodu? Dziecko w dziewiątym tygodniu ciąży zdążyło wykształcić już ramiona i ręce. Łokcie mają możliwość zginania się. Wydłużeniu ulega szyja. Dalszemu rozwojowi ulega układ kostny. Dynamicznie rośnie także mózg i przysadka mózgowa. Kształtują się półkule, międzymózgowie i pień mózgu.

Rozwija się układ trawienny oraz struktury, które za chwilę staną się śledziona, pęcherzykiem żółciowym i w pełni wykształconą wątrobą. Lekarz na wizycie może wykonać już pierwsze zdjęcia USG Twojego płodu, które będziesz mogła zachować na pamiątkę. Na badanie USG 3D będziesz musiała jeszcze trochę poczekać, na tak wczesnym etapie ciąży nie zaleca się jego wykonywania.

Dziewiąty tydzień ciąży – ile mierzy dziecko

W 9 tygodniu zmieniają się proporcje i wielkość płodu. Waży około 2 gramów ma mniej więcej 2,5 centymetra długości. Wielkością przypomina dużą czereśnię. Jego głowa stanowi połowę długości ciała.

Gałki oczne przesuwają się w stronę środka twarzy. Zaczynają się kształtować również narządy płciowe wewnętrzne. Nie da się jeszcze rozpoznać płci w badaniu USG. Powstają jednak już struktury, które niebawem staną się jajnikami lub jądrami.

Co się czuje w 9 tygodniu ciąży?

Pamiętaj, że każda ciąża ma bardzo indywidualny przebieg. Część mam w 9 tygodniu ciąży cieszy się gładką i kwitnącą cerą. Inne z kolei skarżą się na podrażnienia i wypryski lub rumieńce. Z pewnością zauważysz za to, że powiększa Ci się biust i ciemnieją brodawki sutkowe.

Na otoczce brodawki zauważyć możesz także guzki (gruczoły) Montgomery’ego. Ich zadaniem jest wspomaganie nawilżenia i utrzymywanie zarazków z dala od sutków. Pomagają one zapobiegać zanieczyszczeniu pokarmu.

Dalszemu powiększeniu ulega także macica. Pamiętaj, że delikatny ból podbrzusza z tym związany jest zupełnie normalny. Jest jednak jeszcze zbyt wcześnie, by zaobserwować zmieniający się rozmiar brzucha. Masz jeszcze trochę czas na rozglądanie się za nową odzieżą.

Twoje serce bije szybciej o 10-20 uderzeń na minutę. Zwiększa się objętość krwi i poszerzają naczynia krwionośne, co skutkuje obniżonym ciśnieniem. Wszystko to dlatego, że zarówno Ty, jak i płód, potrzebujecie większej ilości tlenu. Organizm mamy stara się utrzymać ciąże. Przyspiesza metabolizm. Rozszerzają się oskrzela i tchawica. Poszerzone naczynia krwionośne mogą powodować opuchliznę, bądź nawet krwawienie z dziąseł. Dobrym pomysłem będzie wizyta u dentysty, który sprawdzi, czy nie ma powodów do niepokoju.

Jak wygląda brzuch w 9 tygodniu ciąży?

Powiększony brzuch w 9 tygodniu ciąży raczej nie jest jeszcze widoczny. Część mam wyczuwa delikatne zaokrąglenie i powiększoną macicę. Jeśli jednak niczego jeszcze nie dostrzegasz - nie martw się. Nie ma powodu do obaw. Rozwój zarodka gwałtownie postępuje, dlatego powiększenie obwodu brzucha będziesz mogła obserwować już niebawem.

Możesz doświadczać bólu w podbrzuszu. To normalne zjawisko na tym etapie które również nie powinno Cię niepokoić. Macica dostosowuje się do rosnącego płodu. Alarmujący może być za to silny ból, który nie ustępuje przez kilka dni. W takim przypadku udaj się do specjalisty - położnej lub lekarza prowadzącego ciążę.

9 tydzień ciąży - dolegliwości

Z dużym prawdopodobieństwem pewnie zdążyłaś już zauważyć u siebie wahania nastrojów. Mogą one mieć skrajny przebieg, od euforii po strach przed porodem. To również normalne zjawisko spowodowane burzą hormonów w Twoim ciele. Możesz zaobserwować również spadek libido, nietypowe zachcianki żywieniowe, trudności z koncentracją i niezwykle żywe sny. W usystematyzowaniu wszystkich objawów może pomóc Ci kalendarz ciąży. Notuj w nim symptomy, których doświadczasz i poinformuj o nich lekarza na najbliższej wizycie. Dokuczać mogą Ci także tkliwe piersi, bóle głowy i podbrzusza.

Przeczytaj więcej o bólu brzucha promieniującym do kręgosłupa.

Zmęczenie, bóle głowy, duszności i kołatania serca mogą wskazywać także na anemię - niedobór żelaza. Temu schorzeniu towarzyszą często zajady, bladość oraz rozdwajanie się włosów. Zbadaj w takim przypadku swój poziom żelaza - czasami konieczna jest jego suplementacja. Anemia to nie tylko objawy zewnętrzne. W ciąży zwiększa ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu oraz wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania płodu. Nie bagatelizuj jej. Jeśli zaobserwowałaś u siebie jej objawy, udaj się do specjalisty.

Dokuczać Ci mogą także migrenowe bóle głowy, niosące ze sobą nadwrażliwość na światło, nudności i wymioty. Znacznie obniżają one standard życia, zwłaszcza, że w skrajnych przypadkach potrafią trwać nawet do 72 godzin.

Jakie badania warto wykonać w 9 tygodniu ciąży?

W 9 tygodniu ciąży większą część I trymestru ciąży masz już za sobą. Niezbędne badania na tym etapie powinny być już przez Ciebie wykonane. Jeśli jeszcze nie byłaś u ginekologa - zrób to jak najszybciej. Lekarz sprawdzi, czy ciąża przebiega prawidłowo i czy nic nie zagraża Tobie lub płodowi.

Część badań jest obowiązkowa i należy bezwzględnie wykonać je przed upływem 10 tygodnia ciąży. Nasz kalendarz ciąży pomoże Ci zaplanować harmonogram badań. Lekarz prowadzący ciążę zleci oznaczenie grupy krwi i Rh, a także przeciwciał odpornościowych. Wykonuje się także morfologię krwi, cytologię, badanie moczu i poziom cukru na czczo. Bada się także przeciwciała różyczki, toksoplazmozy i HIV.

W pierwszym trymestrze wykonuje się także badanie USG. Zdjęcia umożliwiają ocenę rozwoju płodu i przebiegu ciąży. Zdecydowanie za wcześnie jest na USG 3D - jego wykonanie planuje się znacznie później, między 26 a 32 tygodniem ciąży.

Do rutynowych czynności należą pomiar ciśnienia, sprawdzenie wagi ciała i obliczenie BMI. Bada się także piersi i wykonuje wewnętrzne badanie ginekologiczne. Istotna może być także konsultacja stomatologiczna.

Jak radzić sobie z emocjami w 9 tygodniu ciąży?

Ciąża pod koniec I trymestru wiąże się często z pogorszonym samopoczuciem. Burza hormonów, stres, zmęczenie i strach przed porodem skutecznie potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zastanawiasz się jak poradzić sobie złym nastrojem? Przede wszystkim pamiętaj, że nie na wszystko masz wpływ. Czasami warto po prostu „odpuścić” i pozwolić, by wydarzenia biegły swoimi torami. Nie możesz kontrolować wszystkiego - zwłaszcza w stanie, gdy ciało każdego dnia „płata Ci figle”.

Jeśli masz taką możliwość, dziel się swoimi emocjami i przemyśleniami z partnerem. To bardzo ważny czas również dla niego. Większość ojców z dumą udziela wsparcia mamom i chce brać udział w procesie rozwoju ich dziecka. Czas ten jest szansą na dodatkowe wzmocnienie Waszej więzi. Singielki mogą poszukać wsparcia u bliskiej rodziny i przyjaciół. Nie wstydź się prosić o pomoc i nie bój się rozmawiać o tym, co się z Tobą dzieje.

Dbaj o swój nastrój i celebruj stan, w którym się znajdujesz. Chwile słabości są całkowicie naturalne. Znajdujesz się w nowej i trudnej sytuacji. Jeśli potrzebujesz poprawić sobie nastrój poprzez oglądanie ulubionego serialu, pogaduchy z przyjaciółmi, zakupy lub masaż - zrób to. Bezwzględnie zasługujesz na relaks i chwile wytchnienia.

W walce ze stresem i wahaniami nastroju pomogą Ci także:

  • wysypianie się,
  • odpowiednia dieta (przeczytasz o niej poniżej),
  • ćwiczenia fizyczne (np. zajęcia jogi dla ciężarnych),
  • spędzanie czasu na łonie natury,
  • lektura (np. Specjalistycznych książek, dzięki którym przygotujesz się do macierzyństwa),
  • słuchanie odprężającej muzyki i audiobooków,
  • medytacja.

Sprawdź także ten artykuł: 3 miesiąc ciąży krok po kroku – zalecenia, badania, brzuch.

Co robić, gdy zły nastrój nie mija?

Istnieje zjawisko nazywane depresją ciążową. Lekarz może ją stwierdzić, jeśli przez czas przekraczający 2 tygodnie cierpisz na bezsenność, odczuwasz lęk, nie możesz się skoncentrować, odczuwasz nieprzemijający smutek i utraciłaś zainteresowanie rzeczami, które wcześniej sprawiały Ci satysfakcję.

W takim przypadku poszukaj wsparcia u terapeuty lub psychiatry. Nieleczona depresja może długofalowo wpływać nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także stan fizyczny. Dotyczy to także rozwijającego się w macicy zarodka. Specjalista zaordynuje odpowiednie postępowanie - psychoterapię, dołączenie do grupy wsparcia, a w skrajnych przypadkach farmakoterapię. Stany depresyjne mogą występować również ze względu na nieprawidłową dietę. Czytaj dalej, a dowiesz się, co jeść w 9 tygodniu ciąży.

Jakie jest ryzyko poronienia w 9 miesiącu ciąży?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Przyczyna poronień często pozostaje nieznana. Dane statyczne nie dają jednoznacznych odpowiedzi. W sieci internetowej znajdziesz na ten temat sprzeczne informacje. Większość z nich wzmaga tylko niepokój i dezinformację w tym obszarze. Pamiętaj, że niepokój na tym etapie jest normalnym zjawiskiem.

Poronienia mogą mieć najrozmaitsze przyczyny: problemy z implantacją zarodka, infekcje, zaburzenia hormonalne, działanie toksyn, anomalie genetyczne lub wady rozwojowe płodu. Jeśli boisz się poronienia, porozmawiaj ze swoją położną, ginekologiem lub terapeutą. Rozmowa ze specjalistą pomoże Ci przywrócić równowagę i po prostu Cię uspokoi. Nie wahaj się prosić o pomoc, kiedy tylko jej potrzebujesz.

Kobieta trzymająca zdjęcie USG
Jak przebiega 9 tydzień ciąży krok po kroku, czyli rozwój ciąży i zalecane w tym czasie badania

9 tydzień ciąży - co jeść?

Odpowiednia dieta odgrywa kluczową rolę zarówno kwestii utrzymania zdrowia mamy i dziecka, ale także odpowiedniej kondycji psychicznej. Powinnaś poświęcić szczególną uwagę przygotowywanym posiłkom. Postaw przy tym na małe porcje i regularność spożywanych posiłków - ograniczysz w ten sposób uciążliwe objawy ze strony układu pokarmowego. Używaj składników możliwie najwyższej jakości.

W 9 tygodniu ciąży warto spożywać:

  • nieprzetworzone owoce i warzywa,
  • chude mięso,
  • ryby gotowane na parze,
  • jaja,
  • pełnoziarniste pieczywo,
  • soczewicę, fasolę i orzechy,
  • zdrowe tłuszcze.

Rekomenduje się także suplementację kwasu foliowego w dawce 0,4 mg na dobę. Pamiętaj również o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów. Kwas foliowy pomaga załagodzić nudności i wymioty, a także zgagę.

Przeczytaj więcej o zdrowej diecie w ciąży.

Czego unikać w 9 tygodniu ciąży?

W 9 tygodniu ciąży powinnaś unikać produktów takich jak:

  • surowe jaja i wyroby powstające z ich udziałem,
  • niepasteryzowane sery i mleko,
  • surowe mięso, ryby i owoce morza (np. pod postacią tatara lub sushi)

Bezwględnie wyeliminuj ze swojej diety alkohol. Nie istnieje żadna bezpieczna dawka alkoholu, jaką możesz spożyć bez szkody dla płodu. Spożywanie drinków, piwa lub wina może prowadzić do licznych upośledzeń, takich jak:

  • FAS (płodowy zespół alkoholowy),
  • pFAS (częściowego zespołu alkoholowego płodu),
  • FAE (łagodniejszej formy FAS),
  • ARND (zaburzenia rozwojowe centralnego układu nerwowego),
  • ARBD (poalkoholowego defektu urodzeniowego, skutkującego uszkodzeniami serca, szkieletu, wzroku i słuchu).

Nie powinnaś również palić papierosów. Stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla dziecka. Wciąganie dymu papierosowego podwyższa tętno płodu i może trwale uszkodzić jego serce. Istnieje także spore ryzyko doprowadzenia do niedotlenienia mózgu dziecka lub wywołania przedwczesnego porodu. Palenie naraża płód na kontakt z substancjami rakotwórczymi.

Jeśli jesteś kawoszem, nie musisz rezygnować z ulubionego napoju. Pamiętaj jednak, by nie nadużywać kawy. Jest dozwolona w ilości do trzech filiżanek dziennie. Nadmiar kofeiny w organizmie może skutkować poronieniem. Jeśli masz taką możliwość, dobrym pomysłem jest zastąpienie kawy kawą zbożową lub kakao.

9 tydzień ciąży - co jeszcze warto wiedzieć?

Ciąża to czas, w którym wskazane jest suplementowanie witamin i pierwiastków istotnych dla zdrowia matki i prawidłowego rozwoju płodu. By dopasować dawkę i wybrać preparat odpowiedni dla Twoich potrzeb, dobrze jest skorzystać z konsultacji u doświadczonego dietetyka.

Warto wiedzieć, za co odpowiadają konkretne związki, których potrzebuje Twoje ciało i rozwijający się płód:

  • Kwas DHA odpowiada za prawidłowe kształtowanie zmysłu wzroku i zapobiega przedwczesnemu porodowi,
  • Jod chroni przed niedorozwojem umysłowym u dzieci i zapobiega chorobom tarczycy,
  • Witamina D3 wzmacnia kości matki i pomaga w formowaniu układu kostnego u płodu,
  • Żelazo zmniejsza uczucie zmęczenia, a jego prawidłowy poziom jest niezbędny, by uchronić się przed objawami anemii.

Konkretne związki należy suplementować tylko w przypadku ich niedoboru. Zanim zdecydujesz się na przyjmowanie suplementów, porozmawiaj z lekarzem i zbadaj poziom witamin i minerałów.

Bibliografia:

  1. T. W. Sadler: Embriologia Langman. Red. Jacek Malejczyk, Marek Kujawa; Edra Urban & Partner; 2017
  2. https://imid.med.pl/pl/dla-pacjenta/porod-w-instytucie/ciaza-kwas-foliowy
  3. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2020.
  4. Lesley Regan. Twoja ciąża tydzień po tygodniu; Esteri, 2016
ikona podziel się Przekaż dalej