Jak potwierdzić ciążę?

Zauważyłaś u siebie dziwne objawy, takie jak tkliwość piersi, mdłości, a miesiączki jak nie było, tak nie ma. Pierwsza myśl – jestem w ciąży! I zapewne tak właśnie jest, ale żeby mieć pewność, należy przeprowadzić trzy podstawowe badania:

 • wykonać test ciążowy,
 • zbadać krew na stężenie hormonu Beta HCG,
 • udać się do ginekologa na badanie USG.

Testy ciążowe są łatwo dostępne w aptekach i drogeriach, a ich wykonanie nie powinno sprawić ci najmniejszego problemu. Niestety czasami mogą one wskazać wynik fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny, dlatego należy sięgnąć po dodatkowe sposoby.

Badanie hormonu Beta HCG z krwi z bardzo dużym prawdopodobieństwem wskazuje nam czy kobieta zaszła w ciążę, czy nie. Wynik poniżej 10mlU/ml wyklucza ciążę, natomiast powyżej 25mlU/ml sugeruje, że coś jednak kiełkuje. Przed wizytą u ginekologa najlepiej wykonać takie badanie dwukrotnie w odstępie przynajmniej dwóch dni i sprawdzić, czy stężenie hormonu rośnie.

Kolejnym potwierdzeniem będzie badanie USG wykonane przez lekarza ginekologa. Pamiętaj, że badanie wykonane zbyt szybko nie da ci żadnej jasnej odpowiedzi. Dopiero około 5 tygodnia ciąży można uwidocznić echo zarodka w badaniu, a po skończonym 6 tygodniu można zobaczyć pracę serduszka. Po więcej informacji zajrzyj tu: Kiedy widać ciążę na USG? Specjalistka wyjaśnia terminy.

W porządku, wszystkie badania wskazują na to, że udało się! „Jestem w ciąży, ale właściwie, w którym tygodniu ciąży jestem?”. Tak zapewne wyglądają pierwsze myśli każdej z nas po otrzymaniu dobrych nowin. Możemy bardzo łatwo to wyliczyć.

Ile trwa ciąża – oblicz, który to tydzień ciąży

Potocznie przyjęło się określanie czasu ciąży na 9 miesięcy, jest to jednak bardzo duże uproszczenie i w zasadzie już od wielu lat nie liczy się ciąży miesiącami, tylko tygodniami. Dlaczego? Ponieważ podawanie informacji o miesiącu jest bardzo niedokładne.

Początek i koniec miesiąca to różnica czterech tygodni, a w ciąży to naprawdę bardzo dużo. Zupełnie inne zalecenia i badania będą u kobiety w 12. tygodniu ciąży, a inne w 16. tygodniu. Jeszcze ważniejsza jest sprawa dotycząca porodu. Jeżeli powiesz lekarzowi, że rodziłaś w 8. miesiącu, to nie dajesz mu żadnej konkretnej odpowiedzi.

Ósmy miesiąc ciąży może wskazywać na 32. tydzień ciąży, a więc poród przedwczesny i zaliczenie cię do grupy ryzyka ponownego porodu przedwczesnego oraz zobliguje cię to do dodatkowych badań i wprowadzenia profilaktyki porodu wcześniaczego. Jeżeli jednak urodziłaś poprzedniego malucha w 36. tygodniu, nie jest wymagane wprowadzanie prewencji porodu przedwczesnego. Jest to zupełnie zrozumiałe, prawda? Przeczytaj koniecznie: Ciąża donoszona – od którego tygodnia? Położna wyjaśnia.

Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca się za brzuch, a także informacje, który to tydzień ciąży
Teraz bez problemu odpowowiesz na pytanie: który to tydzień ciąży

Prawidłowa ciąża trwa około 280 dni, czyli dokładnie 40 tygodni. I tego się trzymamy. Po przeliczeniu na miesiące okazuje się, że czterdzieści tygodni to 10 miesięcy i już się nic nie zgadza. Czas ciąży dzielimy na trzy trymestry, po około 3 miesiące w jednym, w sumie 42 tygodnie. Zdarzają się oczywiście sytuacje, kiedy trwa to nieco dłużej i wtedy mówimy o ciąży po terminie.

Poniższa tabelka dokładnie przedstawia podział ciąży na trymestry i tygodnie.

Podział ciąży na trymestry i tygodnie

I trymestr ciąży

od 1. do 13. tygodnia

+/- 1–3 miesiąc

II trymestr ciąży

od 14. do 27. tygodnia

+/- 4–7 miesiąc

III trymestr ciąży

od 28. do 40./42. tygodnia

+/- 7–9 miesiąc

Ile tygodni jestem w ciąży – reguła Naegelego

Aby móc stworzyć poprawny kalendarz ciąży, posługujemy się tak zwaną regułą Naegelego. Jest to wzór stworzony przez niemieckiego położnika, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, który stosowany jest do dzisiaj. Dzięki tej regule możemy określić, w którym tygodniu ciąży jesteś i wyliczyć termin porodu.

Oblicz sama w domu prosty wzór: do dnia ostatniej miesiączki dodaj 7, od miesiąca, w którym wystąpiła ostatnia miesiączka, odejmij 3 i na końcu dopasuj rok. Przykładowo: data OM to 14.02.2023. Musimy dodać do 14 liczbę 7, następnie od lutego odjąć 3 miesiące i określić rok. Co nam wychodzi? Termin porodu wypada na 21.11.2024.

Ważna sprawa! Ta reguła sprawdza się w sytuacji regularnych cyklów miesiączkowych, trwających 28 dni. Jeżeli masz nieregularne cykle, lekarze będą sugerować się wiekiem ciąży określonym podczas badania USG. Wydaje się skomplikowane? Spokojnie, z pomocą przychodzi nam specjalny kalkulator ciążowy.

Ile tygodni jestem w ciąży – kalkulator ciążowy

Na wstępie muszę zaznaczyć, że wszelkie obliczenia kalkulatora są szacunkowe, gdyż wskazanie dokładnej daty zapłodnienia i określenie dokładnego terminu porodu jest trudne, stąd jedynie niewielki procent dzieci rodzi się dokładnie tego dnia, jak wyszło z obliczeń. Zawsze przyjmuj datę porodu jako prawdopodobny czas rozpoczęcie się akcji porodowej +/- 2 tygodnie. Zobacz również artykuł: Jakie są pierwsze oznaki porodu? Położna wyjaśnia.

Korzystanie z kalkulatora ciążowego pomoże ci prowadzić kalendarz ciąży, dzięki któremu będziesz wiedziała w jakiej fazie rozwoju znajduje się twój maluszek, jakie możliwe objawy mogą wystąpić na danym etapie oraz jakie badania powinnaś wykonywać w danym czasie.

Internetowe kalkulatory są najczęściej skalibrowane z tymi w aparaturze USG, więc dają ci większe pole do manewru, nie musisz koniecznie znać daty ostatniej miesiączki. Wybierasz opcję, która pozwoli na odpowiednie obliczenia:

 • według daty ostatniej miesiączki,
 • według daty prawdopodobnego zapłodnienia,
 • według daty inseminacji,
 • według daty transferu zarodka (in-vitro),
 • według danych z pierwszego USG.

Poza tygodniem ciąży i datą porodu możesz również uzyskać orientacyjną datę, kiedy doszło do zapłodnienia. Podajesz w kalkulatorze długość swojego cyklu i datę porodu, a on wylicza przybliżony czas zapłodnienia. Taka informacja może zaspokoić twoją ciekawość lub przydać się w przypadku, gdy w niedużym odstępie czasu miałaś dwóch partnerów. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi wyników testów genetycznych.

Bibliografia:

 1. G. H. Bręborowicz, Położnictwo, tom 1, wydanie III, red. naukowa G.H. Bręborowicz, K. Czajkowski, Warszawa 2020.
 2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/kalkulator-ciazy dostęp: 28.02.2024.
 3. https://www.medme.pl/kalkulatory/ciaza dostęp: 28.02.2024.
ikona podziel się Przekaż dalej