Który to tydzień ciąży? Praktyczna tabela tydzień – miesiąc – trymestr
Udało się! Wynik testu ciążowego wskazuje dwie kreski. Teraz czeka cię dziewięć miesięcy zmian i oczekiwania na dzidziusia. Momencik… A nie 40 tygodni? A może 280 dni? To przecież więcej niż 9 miesięcy! I teraz pewnie zadajesz sobie pytanie: właściwie, w którym tygodniu ciąży jestem, skoro to 6 miesiąc? Rozjaśnijmy nieco całą sytuację z obliczaniem, który to tydzień ciąży, kiedy wypada termin porodu i w którym trymestrze jesteś.
Jak potwierdzić ciążę?
Zauważyłaś u siebie dziwne objawy, takie jak tkliwość piersi, mdłości, a miesiączki jak nie było, tak nie ma. Pierwsza myśl – jestem w ciąży! I zapewne tak właśnie jest, ale żeby mieć pewność, należy przeprowadzić trzy podstawowe badania:
- wykonać test ciążowy,
- zbadać krew na stężenie hormonu Beta HCG,
- udać się do ginekologa na badanie USG.
Testy ciążowe są łatwo dostępne w aptekach i drogeriach, a ich wykonanie nie powinno sprawić ci najmniejszego problemu. Niestety czasami mogą one wskazać wynik fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny, dlatego należy sięgnąć po dodatkowe sposoby.
Badanie hormonu Beta HCG z krwi z bardzo dużym prawdopodobieństwem wskazuje nam czy kobieta zaszła w ciążę, czy nie. Wynik poniżej 10mlU/ml wyklucza ciążę, natomiast powyżej 25mlU/ml sugeruje, że coś jednak kiełkuje. Przed wizytą u ginekologa najlepiej wykonać takie badanie dwukrotnie w odstępie przynajmniej dwóch dni i sprawdzić, czy stężenie hormonu rośnie.
Kolejnym potwierdzeniem będzie badanie USG wykonane przez lekarza ginekologa. Pamiętaj, że badanie wykonane zbyt szybko nie da ci żadnej jasnej odpowiedzi. Dopiero około 5 tygodnia ciąży można uwidocznić echo zarodka w badaniu, a po skończonym 6 tygodniu można zobaczyć pracę serduszka. Po więcej informacji zajrzyj tu: Kiedy widać ciążę na USG? Specjalistka wyjaśnia terminy.
W porządku, wszystkie badania wskazują na to, że udało się! „Jestem w ciąży, ale właściwie, w którym tygodniu ciąży jestem?”. Tak zapewne wyglądają pierwsze myśli każdej z nas po otrzymaniu dobrych nowin. Możemy bardzo łatwo to wyliczyć.
Ile trwa ciąża – oblicz, który to tydzień ciąży
Potocznie przyjęło się określanie czasu ciąży na 9 miesięcy, jest to jednak bardzo duże uproszczenie i w zasadzie już od wielu lat nie liczy się ciąży miesiącami, tylko tygodniami. Dlaczego? Ponieważ podawanie informacji o miesiącu jest bardzo niedokładne.
Początek i koniec miesiąca to różnica czterech tygodni, a w ciąży to naprawdę bardzo dużo. Zupełnie inne zalecenia i badania będą u kobiety w 12. tygodniu ciąży, a inne w 16. tygodniu. Jeszcze ważniejsza jest sprawa dotycząca porodu. Jeżeli powiesz lekarzowi, że rodziłaś w 8. miesiącu, to nie dajesz mu żadnej konkretnej odpowiedzi.
Ósmy miesiąc ciąży może wskazywać na 32. tydzień ciąży, a więc poród przedwczesny i zaliczenie cię do grupy ryzyka ponownego porodu przedwczesnego oraz zobliguje cię to do dodatkowych badań i wprowadzenia profilaktyki porodu wcześniaczego. Jeżeli jednak urodziłaś poprzedniego malucha w 36. tygodniu, nie jest wymagane wprowadzanie prewencji porodu przedwczesnego. Jest to zupełnie zrozumiałe, prawda? Przeczytaj koniecznie: Ciąża donoszona – od którego tygodnia? Położna wyjaśnia.
Prawidłowa ciąża trwa około 280 dni, czyli dokładnie 40 tygodni. I tego się trzymamy. Po przeliczeniu na miesiące okazuje się, że czterdzieści tygodni to 10 miesięcy i już się nic nie zgadza. Czas ciąży dzielimy na trzy trymestry, po około 3 miesiące w jednym, w sumie 42 tygodnie. Zdarzają się oczywiście sytuacje, kiedy trwa to nieco dłużej i wtedy mówimy o ciąży po terminie.
Poniższa tabelka dokładnie przedstawia podział ciąży na trymestry i tygodnie.
I trymestr ciąży |
od 1. do 13. tygodnia |
+/- 1–3 miesiąc |
II trymestr ciąży |
od 14. do 27. tygodnia |
+/- 4–7 miesiąc |
III trymestr ciąży |
od 28. do 40./42. tygodnia |
+/- 7–9 miesiąc |
Ile tygodni jestem w ciąży – reguła Naegelego
Aby móc stworzyć poprawny kalendarz ciąży, posługujemy się tak zwaną regułą Naegelego. Jest to wzór stworzony przez niemieckiego położnika, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, który stosowany jest do dzisiaj. Dzięki tej regule możemy określić, w którym tygodniu ciąży jesteś i wyliczyć termin porodu.
Oblicz sama w domu prosty wzór: do dnia ostatniej miesiączki dodaj 7, od miesiąca, w którym wystąpiła ostatnia miesiączka, odejmij 3 i na końcu dopasuj rok. Przykładowo: data OM to 14.02.2023. Musimy dodać do 14 liczbę 7, następnie od lutego odjąć 3 miesiące i określić rok. Co nam wychodzi? Termin porodu wypada na 21.11.2024.
Ważna sprawa! Ta reguła sprawdza się w sytuacji regularnych cyklów miesiączkowych, trwających 28 dni. Jeżeli masz nieregularne cykle, lekarze będą sugerować się wiekiem ciąży określonym podczas badania USG. Wydaje się skomplikowane? Spokojnie, z pomocą przychodzi nam specjalny kalkulator ciążowy.
Ile tygodni jestem w ciąży – kalkulator ciążowy
Na wstępie muszę zaznaczyć, że wszelkie obliczenia kalkulatora są szacunkowe, gdyż wskazanie dokładnej daty zapłodnienia i określenie dokładnego terminu porodu jest trudne, stąd jedynie niewielki procent dzieci rodzi się dokładnie tego dnia, jak wyszło z obliczeń. Zawsze przyjmuj datę porodu jako prawdopodobny czas rozpoczęcie się akcji porodowej +/- 2 tygodnie. Zobacz również artykuł: Jakie są pierwsze oznaki porodu? Położna wyjaśnia.
Korzystanie z kalkulatora ciążowego pomoże ci prowadzić kalendarz ciąży, dzięki któremu będziesz wiedziała w jakiej fazie rozwoju znajduje się twój maluszek, jakie możliwe objawy mogą wystąpić na danym etapie oraz jakie badania powinnaś wykonywać w danym czasie.
Internetowe kalkulatory są najczęściej skalibrowane z tymi w aparaturze USG, więc dają ci większe pole do manewru, nie musisz koniecznie znać daty ostatniej miesiączki. Wybierasz opcję, która pozwoli na odpowiednie obliczenia:
- według daty ostatniej miesiączki,
- według daty prawdopodobnego zapłodnienia,
- według daty inseminacji,
- według daty transferu zarodka (in-vitro),
- według danych z pierwszego USG.
Poza tygodniem ciąży i datą porodu możesz również uzyskać orientacyjną datę, kiedy doszło do zapłodnienia. Podajesz w kalkulatorze długość swojego cyklu i datę porodu, a on wylicza przybliżony czas zapłodnienia. Taka informacja może zaspokoić twoją ciekawość lub przydać się w przypadku, gdy w niedużym odstępie czasu miałaś dwóch partnerów. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi wyników testów genetycznych.
Bibliografia:
- G. H. Bręborowicz, Położnictwo, tom 1, wydanie III, red. naukowa G.H. Bręborowicz, K. Czajkowski, Warszawa 2020.
- https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/kalkulator-ciazy dostęp: 28.02.2024.
- https://www.medme.pl/kalkulatory/ciaza dostęp: 28.02.2024.