Czy Acard w ciąży jest bezpieczny? Położna wyjaśnia
Acard to tabletki zawierające substancję leczniczą – kwas acetylosalicylowy. Mimo, że z reklam kojarzony jest jedynie z przyjmowaniem go w chorobach sercowo – naczyniowych, po zawałach, na rozrzedzanie krwi, to w ciąży pełni także funkcję terapeutyczną, m.in. po poronieniach. Jak każdy lek, Acard w ciąży może dać skutki uboczne, mimo że stosowany jest w ciąży tylko w konkretnych bardzo uzasadnionych przypadkach. Poniżej opis, jakie są zalecenia i wskazania do przyjmowania leku oraz co mogłoby nas niepokoić w trakcie leczenia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest Acard?
Tabletki Acard są lekiem zawierającym kwas acetylosalicylowy (ASA) jako substancję czynną. Jest to nic innego jak aspiryna – te nazwy oznaczają tę samą substancję. Kwas acetylisalicylowy hamuje zlepianie się płytek krwi (ich agregację), co daje wskazania do stosowania w przypadku, gdy potrzebne jest rozrzedzanie krwi (np. po zatorach, udarach, zawale serca lub w przebiegu chorób sercowo – naczyniowych). Acard przez kampanie reklamowe kojarzy się praktycznie tylko z tym działaniem.
Kwas acetylosalicylowy ma jednak jeszcze inne działania. Jest substancją działającą przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie – na łagodzenie stanów zapalnych.
Ciekawostka. Acard to jedynie nazwa handlowa leku. Tą samą substancję zawierają: Polocard, Proficar, Cardioteva, Anacard, Aspirin Cardio, Anacard Medica Protect, Alka-Seltzer. I mogą być stosowane zamiennie zamiast Acardu, ponieważ są dokładnie tym samym, co Acard.
Leki, które również zawierają kwas acetylosalicylowy, ale razem z innymi jeszcze substancjami to: Aspirin C, Etopiryna, Excedrin, Polopiryna Max, Polopiryna C, Polopiryna S, Polopiryna Gardło, Anty Gripin i inne.
Najpopularniejszy lek przeciwbólowy w ciąży uznawany za bezpieczny to paracetamol. Przeczytaj, czy rzeczywiście paracetamol jest bezpieczny w ciąży.
Po co bierze się Acard w ciąży?
Acard w ciąży bierze się głównie z racji na jego właściwości przeciwzapalne i antyagregacyjne. Kwas acetylosalicylowy hamuje wytwarzanie substancji działających w organizmie prozapalnie i przeciwdziała nadmiernej krzepliwości krwi. Wskazania dotyczące przyjmowania kwasu acetylosalicylowego obejmują profilaktykę stanu przedrzucawkowego (preeklampsja – nadciśnienie i białkomocz) oraz podejrzenie wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania płodu (IUGR/ FGR). Ocena ryzyka wystąpienia tych dwóch stanów jest ustalana pod koniec I trymestru/ początku II trymestru ciąży na podstawie pomiaru ciśnienia, badań krwi i USG.
W artykule przeczytasz ważne informacje dotyczące IUGR/ FGR – jakie są przyczyny, konsekwencje i zalecenia w ograniczeniu wzrastania płodu.
Tabletki Acardu są stosowane także w kolejnej ciąży po poronieniu lub poronieniach (na podstawie historii położniczej kobiety ustalonej z lekarzem). W badaniach naukowych zaobserwowano, że aspiryna zwiększała szansę na zajście w ciążę i jej donoszenie u pacjentek po poronieniach do 20 tygodnia ciąży.
Wokół Acardu narodziły się także kontrowersje dotyczące tego, że nie powinien być stosowany w ciąży w I trymestrze, ponieważ może przyczynić się do poronienia. Jednak w badaniach naukowych z udziałem pacjentek przyjmujących kwas acetylosalicylowy oraz nieprzyjmujących go nie ustalono różnic między ilością poronień u jednej i drugiej grupy. Badane równie często zachodziły w ciążę – nie było istotnej różnicy między grupami. Na tej podstawie można wnioskować, że bezpieczny we wczesnej ciąży jest Acard i inne leki z aspiryną przyjmowane w konsultacji z lekarzem, z wyraźnych wskazań medycznych.
Zalecenia, dotyczące stosowania Acardu po poronieniach są oparte na hipotezie opartej o mechanizm działania leku. Podejrzewa się, że kwas acetylosalicylowy może usprawniać przepływ w naczyniach krwionośnych w obrębie macicy. Może pomóc to zarówno w zagnieżdżeniu pęcherzyka ciążowego, jak i umożliwić właściwy dopływ krwi do dziecka.
Nie wiesz, kiedy wykonać USG lub po co jest ono wykonywane w konkretnych tygodniach? Spójrz na tabelę USG w ciąży i jak interpretować wyniki.
Zalecenia i dawkowanie
Acard w ciąży należy przyjmować po posiłku i połykać tabletkę w całości, popijając wodą. Zalecenia mówią, że przyjmowanie leku z kwasem acetylosalicylowym powinno mieć miejsce wieczorem, czyli np. po kolacji.
Dawkowanie Acardu: 1 tabletka, raz dziennie
Dawkowanie leku, jeśli chodzi o ilość substancji czynnej dziennie: od 75mg do 150mg
Profilaktykę kwasem acetylosalicylowym powinno się zaczynać przed ukończeniem 16. tygodnia ciąży, by była ona skuteczna.
Mimo kontrowersji dotyczących kwasu acetylosalicylowego, gdy dopiero od kilkunastu lat zaczęły pokazywać się badania, że jest on niesamowity w profilaktyce stanu przedrzucawkowego i zahamowania wzrastania płodu – to kwas acetylosalicylowy jest w ciąży bezpieczny. Przez wiele lat uczono nawet medyków i farmaceutów, że absolutnie nie wolno stosować aspiryny w ciąży, bo może grozić to licznym powikłaniom. Kilkanaście lat temu okazywać się zaczęło, że jest to substancja, które może pomóc utrzymać ciążę w bezpieczeństwie (jeśli chodzi o powikłania nadciśnienia i białkomoczu) oraz zapobiec konsekwencjom nieprawidłowego dopływu krwi do dziecka (w wewnątrzmacicznym ograniczeniu wzrastania). Później zaczęto odkrywać jego rolę w profilaktyce poronień u kobiet z grup ryzyka. Ważna jest tutaj także dawka, ponieważ tak niskie dawki wskazane w ciąży pełnią rolę terapeutyczną. Dawka większa mogłaby prawdopodobnie zamiast leczyć, powodować skutki uboczne dla ciąży.
Do którego tygodnia ciąży można brać Acard? Acard w ciąży jest bezpieczny, jednak należy przestrzegać wskazań do stosowania, dawkowania oraz czas odstawienia leku, ustalonego z lekarzem. Acard powinno się brać do maksymalnie 36. tygodnia ciąży. Odstawienie jest do tego tygodnia konieczne, ponieważ rozrzedzanie krwi powodowane przez lek może przyczynić się do większej utraty jej przy porodzie, który zwykle ma miejsce w okolicy 39. – 41. tygodnia ciąży.
Skutki uboczne Acardu
Skutki uboczne Acardu, które mogą (ale nie muszą) się pojawić to:
- zgaga, nudności, wymioty i bóle brzucha
- choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy
- zaburzenia czynności wątroby
- krwawienia z przewodu pokarmowego, obecność krwi w stolcu (czarne stolce), krwotok mózgowy (skutki wywołane przez rozrzedzanie krwi)
- zawroty głowy, szumy uszne
- reakcje alergiczne, reakcje nadwrażliwości: wysypka, obrzęk, świąd, zaburzenia układu oddechowego
- zaburzenia czynności nerek
Acard, czy inny lek z aspiryną, powinno się przyjmować według zalecenia lekarza i kontrolując jego przyjmowanie i obserwowane niepożądane objawy (jeśli występują). Każdy niepożądany objaw należy szybko skonsultować u swojego lekarza prowadzącego lub ze swoją położną. A w przypadku niepokojących krwawień odstawić lek i w miarę szybko umówić się na wizytę. Na takiej wizycie ustalony zostanie nowy plan działania i obserwacji.
Bibliografia:
- Poniedziałek – Czajkowska E., Mierzyński R., i in. Kwas acetylosalicylowy w profilaktyce stanu przedrzucawkowego. Ginekologia po dyplomie, 2019, 6.
- Charakterystyka produktu leczniczego: chpl.com.pl
- Ulotka dla pacjenta leku Acard, Polpharma S.A.