Czy apap w ciąży jest bezpieczny? Jak go bezpiecznie stosować?
Ciąża to okres 9 miesięcy. W tym czasie chociaż zazwyczaj na siebie chuchamy i dmuchamy, dojść może do przeziębienia, gorączki. Dopaść nas może również ból głowy. Co, jeśli w czasie ciąży wystąpi ból lub gorączka? Czy można stosować leki przeciwbólowe? Jaki lek przeciwbólowy jest najbezpieczniejszy w czasie ciąży? Apap to jeden z najbardziej popularnych środków przeciwbólowych. Jest lekiem łatwo dostępnym. Dostać go można w aptece, ale również w supermarkecie czy na stacji benzynowej. Czy w związku z tym jest bezpieczny i zawsze możemy go zażywać? Czy można brać Apap w ciąży? Jak często stosować można leki przeciwbólowe?
Apap – lek przeciwbólowy
Apap to nazwa handlowa leku. Natomiast składnikiem czynnym – czyli tym, który odpowiada za działanie leku jest paracetamol. Lek ten istnieje na rynku od lat 60 ubiegłego wieku i jest jednym z najbardziej popularnych leków przeciwbólowych. Apap oprócz działania przeciwbólowego wykazuje również działanie przeciwgorączkowe.
Wskazania do stosowania Apapu
Apap to lek na ból o niskim lub umiarkowanym nasileniu. Wskazaniem do jego stosowania może być różnego rodzaju ból głowy, ból gardła, bóle zębów, bóle kostne, bóle stawowe oraz mięśniowe, a także migrena. Apap stosuje się również na gorączkę, na przeziębienie oraz w stanach grypopodobnych. Apap jest lekiem, który może być stosowany przez kobiety w ciąży.
Dawkowanie – ile tabletek można zażyć
- Zaleca się przyjmowanie jak najmniejszej dawki, która przynosi efekt,
- Jednorazowo zażyć można od 500mg do 1000mg paracetamolu (jedna tabletka Apapu zawiera zazwyczaj 500mg, zatem jednorazowo przyjąć można 1-2 tabletki),
- Maksymalna dawka dobowa wynosi 4g (8 tabletek),
- Należy przestrzegać 4 – godzinnych przerw pomiędzy kolejnymi dawkami,
- Lek zaczyna działać po około 30 minutach,
- Lek działa przeciwbólowo przez 4 – 6 godzin,
- Lek działa na gorączkę przez 6 – 8 godzin,
- Jeśli po upływie 5 dni (leczenie bólu) lub 3 dni (gorączka) nie nastąpiła poprawa lub nastąpiło pogorszenie, należy skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie w ciąży
Leki w czasie ciąży należy stosować z ostrożnością. Istnieją takie substancje lecznicze, które mają szkodliwy wpływ na ciążę. Dlatego przed zastosowaniem leku należy dokładnie przeczytać ulotkę oraz skonsultować się ze specjalistą.
Apap należy do grupy leków, które według aktualnych zaleceń można stosować zarówno w pierwszym, drugim oraz trzecim trymestrze ciąży. Zaleca się jednak, aby lek ten był stosowany jak najrzadziej oraz w jak najmniejszej dawce, która przynosi efekt.
Paracetamol (substancja czynna Apapu) jest uznawany za najbardziej bezpieczny lek przeciwbólowy, który można stosować w czasie trwania ciąży. Z tego względu jest najczęściej stosowanym lekiem przeciwbólowym przez kobiety ciężarne.
Jakie leki przeciwbólowe można brać w ciąży?
Do najbardziej powszechnych leków przeciwbólowych zaliczyć możemy: paracetamol (Apap), ibuprofen oraz pyralginę. Istnieją zalecenia, które mówią o tym jaki lek jest zalecany dla konkretnej grupy ludzi. Dla kobiet w okresie ciąży zalecanym lekiem przeciwbólowym jest właśnie paracetamol, ponieważ powoduje najmniej skutków ubocznych spośród innych leków przeciwbólowych.
Bezpieczeństwo i skutki uboczne
Czy Apap szkodzi? Apap rzadko powoduje działania niepożądane. Jeśli jednak wystąpią, najczęściej będzie to: pokrzywka, rumień oraz wysypka, a także nudności i zaburzenia trawienia. Wiemy już, że Apap to nazwa produktu, który zawiera paracetamol. Paracetamol natomiast jest substancją czynną znajdującą się również w setkach innych produktów leczniczych. Dlatego należy uważać, aby nie przedawkować tego leku. Warto wiedzieć, że paracetamol jest składnikiem różnych mieszanek na przeziębienie czy grypę. Dlatego tak ważne jest czytanie ulotek oraz zliczenie dawki, jaką przyjęliśmy i jaką zamierzamy przyjąć. Do wczesnych objawów przedawkowania zaliczyć można ból brzucha, nudności, wymioty, bladość skóry. Przedawkowanie paracetamolu może mieć miejsce, kiedy dana osoba przyjęła dawkę wynoszącą 6g. Sytuacja ta może doprowadzić między innymi do ciężkiego uszkodzenia wątroby. Sprawdź także ten artykuł: Kiedy widać brzuch w ciąży? Położna wyjaśnia.
Czy Apap jest bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji?
Oficjalne zalecenia są jednoznaczne: jeśli zachodzi potrzeba zastosowania leku przeciwbólowego, zaleca się stosowanie paracetamolu. Niezależnie od tego, czy jest to pierwszy trymestr, drugi trymestr czy trzeci trymestr ciąży. Należy jednak pamiętać, że większość leków przechodzi przez barierę łożyska i w mniejszym lub większym stopniu może oddziaływać na płód. Dlatego stosować je należy tylko wtedy, jeśli zachodzi taka konieczność, w najmniejszej dawce, która daje efekt oraz przez jak najkrótszy czas.
Od kilku lat pojawiają się doniesienia, że stosowanie Apapu skorelowane jest z występowaniem niektórych zaburzeń u dzieci. Ten fakt należy mieć na uwadze, jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że Apap powoduje te zaburzenia. Do tej pory udowodniono jedynie, że stosowanie Apapu jest skorelowane z występowaniem tych zaburzeń, a nie, że Apap te zaburzenia powoduje. O jakich zaburzeniach mowa? Stosowanie Apapu może wpływać na nieprawidłowości u dzieci matek, które zażywały ten lek w czasie ciąży. Przyjmowanie Apapu w ciąży może zwiększać ryzyko chorób układu moczowo – płciowego u mężczyzn, takich jak wnętrostwo (niezstąpienie jąder – stan, kiedy jądro lub jądra znajdują się poza moszną) oraz zmniejszenie odległości pomiędzy podstawą penisa, a odbytem. Jeśli chodzi o płeć żeńską – możliwe jest zwiększone ryzyko wcześniejszego dojrzewania płciowego. Mimo tych doniesień, oficjalne zalecenia dotyczące bezpieczeństwa stosowania Apapu w ciąży się nie zmieniły. Autorzy badań postulują o to, aby przeprowadzić dalsze, dokładniejsze badania, które zbadają, czy istnieje związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy stosowaniem paracetamolu, a zaburzeniami. Bez określenia tego, czy związek ten istnieje czy nie, nie wiemy czy sam Apap może powodować te zaburzenia, czy może zaburzenia te są spowodowane poprzez same dolegliwości, które wystąpiły u kobiet ciężarnych i przez które kobiety zażywały Apap.
Czy zatem Apap jest na pewno jest bezpieczny dla kobiet w ciąży? Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego Apap można stosować w ciąży, jednak tylko wtedy, kiedy jest to klinicznie uzasadnione, a korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Należy wtedy pamiętać o jak najmniejszej skutecznej dawce oraz o jak najkrótszym i jak najrzadszym jego stosowaniu.
Jeśli chodzi o okres laktacji – Apap został zakwalifikowany do grupy Very Low Risk. Apap jest lekiem, który zawiera paracetamol – substancję o wysokim bezpieczeństwie dla laktacji oraz dziecka. W związku z tym Apap jest kompatybilny z karmieniem piersią.
Opisane zalecenia dotyczą zwykłego Apapu, który zawiera wyłącznie paracetamol. Na rynku dostępne są leki, w których nazwie oprócz słowa „Apap” występuje coś jeszcze – np. „Apap Extra”. Leki te zawierają również inne składniki, np. Apap Extra zawiera kofeinę, przez co nie należy go stosować w pierwszym trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Pamiętajmy zatem o dokładnym czytaniu ulotek i konsultacji ze specjalistą.
Bibliografia:
- Bauer AZ, Swan SH, Kriebel D, Liew Z, Taylor HS, Bornehag CG, Andrade AM, Olsen J, Jensen RH, Mitchell RT, Skakkebaek NE, Jégou B, Kristensen DM.: Paracetamol use during pregnancy - a call for precautionary action. Nat Rev Endocrinol. 2021
- Bauer AZ, Kriebel D, Herbert MR, Bornehag CG, Swan SH.: Prenatal paracetamol exposure and child neurodevelopment: A review. Horm Behav. 2018
- Patro-Małysza J., Marciniak B., Kimber-Trojnar Ż., Poniedziałek-Czajkowska E., Mierzyński R., Bartosiewicz J., Leszczyńska-Gorzelak B., Oleszczuk J.: Farmakoterapia chorób układu ruchu u kobiet w ciąży. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2016
- https://www.e-lactancia.org/breastfeeding/paracetamol/product/
- Content and Format of Labeling for Human Prescription Drug and Biological Products; Requirements for Pregnancy and Lactation Labeling. Food and Drug Administration, 2014