No-spa w ciąży - wskazania, dawkowanie, porady położnej
Okres ciąży to czas, w którym wiele kobiet, szczególnie w pierwszym trymestrze zmaga się z różnymi dolegliwościami ciążowymi. Większość z nich spowodowana jest zmianą stężeń hormonów oraz rosnącą macicą. Całkiem spora grupa kobiet ciężarnych odczuwa dolegliwości związane z bólem brzucha. Ból brzucha w ciąży spowodowany może być skurczami, które przygotowują macicę do porodu. Bóle spowodowane mogą być również przez wzdęcia, która w trakcie ciąży są znacznie częstsze. Dolegliwości te mogą być uciążliwe, dlatego naturalnym zachowaniem jest szukanie sposobu na ich złagodzenie. Jednym ze sposobów łagodzenia jest stosowanie leków rozkurczowych. Ich przykładem jest Nospa. To lek dosyć dobrze znany, ponieważ zarejestrowany jest już w Polsce od prawie 50 lat. Jednak czy można brać Nospę w ciąży? Czy No-spa powinna być naszym pierwszym wyborem? Jakie leki na ból brzucha w ciąży są dozwolone?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie działanie ma no-spa?
Nospa to lek rozkurczowy, który ma działanie przeciwbólowe poprzez rozkurczenie mięśni gładkich. Leki rozkurczowe nazywane są również lekami spazmolitycznymi. Substancją czynną Nospy jest drotaweryna. Drotaweryna to związek chemiczny, który wykazuje działanie rozkurczające mięśnie gładkie wszystkich narządów wewnętrznych: przewodu pokarmowego, układu moczowo – płciowego, układu krążenia, dróg żółciowych oraz dróg rodnych u kobiet. Na rynku dostępna jest No-spa, a także No-spa max i No-spa forte, które zawierają większą dawkę leku. Wszystkie te produkty dostępne są bez recepty.
No-spa w ciąży
W trakcie ciąży spora grupa kobiet ciężarnych skarży się na dolegliwości bólowe brzucha. Ból brzucha w ciąży często spowodowany jest rozciąganiem się macicy oraz więzadeł. W czasie ciąży ze względu na podwyższone stężenie hormonów płciowych częściej występują zaparcia oraz wzdęcia, co nierzadko również powoduje dyskomfort lub ból w okolicy brzucha. Ciąża to również czas, kiedy macica przygotowuje się do porodu poprzez napinanie się – występowanie skurczów. W pierwszej połowie ciąży skurcze zazwyczaj nie są bardzo mocno odczuwalne, jednak wraz z czasem przybierają na sile i dla niektórych kobiet mogą być nieprzyjemne. Dolegliwości te są naturalne dla okresu ciąży, co nie znaczy, że nie można ich łagodzić. W celu łagodzenia dolegliwości bólowych, naszym pierwszym postępowaniem powinno być wypróbowanie metod niefarmakologicznych. Dopiero jeśli one nie przynoszą efektu, wtedy sięgnąć można po leki. Leki w czasie ciąży powinno się przyjmować tylko wtedy, jeśli jest to konieczne. Istnieją sytuacje, kiedy ciąża jest zagrożona i skurcze macicy nie są bezpieczne dla jej przebiegu, dlatego czasami zastosowanie leków może być konieczne.
No – spa w ciąży zazwyczaj zlecana jest przez lekarza w pierwszym trymestrze ciąży, w przypadku poronienia zagrażającego. Bardzo często przepisywana jest również wtedy luteina. Luteina to lek zawierający syntetyczny progesteron – hormon, który odpowiada między innymi za utrzymanie ciąży.
Czy No-spa wpływa na płód? Czy no-spa w ciąży jest bezpieczna? No-spa może być stosowana w okresie ciąży, jednak tylko wtedy, kiedy korzyści z jej stosowania są większe niż ewentualne ryzyko wystąpienia powikłań po jej zażyciu. Substancja czynna Nospy – drotaweryna, tak jak większość leków przenika przez łożysko. Dlatego w czasie ciąży leki powinno się przyjmować po konsultacji z osobą prowadzącą ciążę.
Jak działa no-spa w ciąży? Nospa działa w taki sam sposób jak poza okresem ciąży – rozkurczająco na mięśnie gładkie. W czasie ciąży Nospa najczęściej przyjmowana jest w celu rozkurczenia macicy, która jest zbudowana właśnie z mięśni gładkich. Wiemy, że No-spa poprzez swoje działanie wspomaga rozwieranie się szyjki macicy i tym samym skraca czas porodu, jednak jej zastosowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem krwotoku, dlatego nie powinna być stosowana w czasie porodu.
Jakie inne leki na ból brzucha w ciąży mogą być stosowane? Jeśli istnieje konieczność zastosowania leku rozkurczowego, to lekiem z wyboru u kobiety ciężarnej jest butylobromek hioscyny (który zawarty jest na przykład w czopkach Scopolan).
Wskazania i przeciwwskazania
Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, Nospa jest lekiem zarejestrowanym przede wszystkim w celu leczenia stanów skurczowych mięśni gładkich, które związane są z chorobami dróg żółciowych takich jak kamica dróg żółciowych czy zapalenie pęcherzyka żółciowego. A także w celu leczenia stanów skurczowych mięśni gładkich dróg moczowych takich jak kamica nerkowa czy zapalenie pęcherza moczowego.
No-spa może też być stosowana wspomagająco w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapaleniu żołądka, zapaleniu jelit czy zespole jelita drażliwego oraz wzdęciach jelit. Stosowana jest również w schorzeniach ginekologicznych – najczęściej w przypadku bolesnego miesiączkowania.
Przeciwwskazania do stosowania Nospy to: nadwrażliwość na drotawerynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą, a także ciężka niewydolność wątroby, nerek, niewydolność serca oraz blok przedsionkowo – komorowy II i III stopnia. No-spę z ostrożnością powinny stosować osoby z niedociśnieniem tętniczym.
Skutki uboczne po przyjęciu Nospy występują rzadko. Zalicza się do nich: wystąpienie reakcji alergicznych takich jak świąd czy wysypka, a także bóle i zawroty głowy, bezsenność, kołatanie serca, niedociśnienie tętnicze oraz zaparcia i nudności. Sprawdź także ten artykuł: Jakie leki przeciwbólowe są bezpieczne w ciąży? Wyjaśniamy.
Dawkowanie
No-spa to lek, który występuje głównie w formie tabletek. Jedna tabletka Nospy zawiera 40 mg chlorowodorku drotaweryny. No–spa max oraz No-spa forte zawierają 2 razy więcej drotaweryny – 80 mg.
Jaką dawkę Nospy można przyjmować dziennie? Zgodnie z ulotką, osoby dorosłe przyjmować mogą od 120 do 140 mg dziennie, jednak w trakcie ciąży dawkowanie dopasowane powinno być przez lekarza do konkretnego przypadku.
No-spa szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Jej największe działanie odnotowuje się po 45 – 60 minutach od zażycia leku. Drotaweryna całkowicie metabolizowana jest w wątrobie i wydalana jest z moczem oraz kałem.
Co zamiast Nospy?
Istnieją alternatywne metody łagodzenia bólu, które wpływają na rozluźnienie i rozkurczenie mięśni. Nie zawsze będą one tak efektywne jak leki, jednak może okażą się wystarczające. Metody te jak najbardziej mogą pomóc na wzdęcia, na skurcze czy na twardy brzuch. Pierwszym sposobem, który warto stosować w ciąży są ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenia oddechowe pomagają w rozluźnieniu mięśni, co przydatne jest nie tylko w trakcie ciąży, ale i w trakcie porodu. Ćwiczenia te warto powtarzać kilka razy w ciągu dnia. Połóż ręce na swoich dolnych żebrach. Weź spokojny oddech – policz do pięciu i poczuj jak twoje ręce razem z żebrami rozszerzają się. Oddech powinien być nabierany właśnie w dolne żebra. Powoli wypuszczaj powietrze, również licząc do pięciu. Taki rodzaj oddychania jest metodą łagodzenia bólu. Oprócz ćwiczeń oddechowych przydatne okazać się może zastosowanie ciepłego kompresu. W tym celu wykorzystać można na przykład termofor. Zamiast ciepłego kompresu zastosować można również ciepły prysznic lub kąpiel, które pomogą się zrelaksować i rozluźnić.
Bibliografia:
- Singh, K. C., Jain, P., Goel, N., & Saxena, A. (2004). Drotaverine hydrochloride for augmentation of labor. International journal of gynaecology and obstetrics: the official organ of the International Federation of Gynaecology and Obstetrics, 84(1), 17–22.
- Matyjaszczyk – Gwarda K.: Drotaweryna w ciąży. Dostępne w: https://opieka.farm/drotaweryna-w-ciazy-wyjasniamy/#footnote_4_31143.
- Charakterystyka produktu leczniczego – Rejestry medyczne.