Syrop prawoślazowy w ciąży - czy można go stosować?
Kaszel suchy czy mokry? Co stosować na suchy kaszel, a co na mokry? Te pytania pojawiają się najczęściej w okresie jesienno – zimowym. Kaszel nierzadko dotyczy również kobiet ciężarnych. Okres ciąży jest czasem, kiedy nasza odporność jest nieco niższa, stąd łatwiej o wystąpienie infekcji. Jaki syrop na kaszel dla ciężarnej? Czy syrop prawoślazowy jest bezpieczny? Czy syrop prawoślazowy można brać na noc? Czy można stosować syrop wykrztuśny w ciąży? Z poniższego artykuły dowiesz się co można stosować oraz od kiedy można stosować na kaszel w ciąży.
Czym jest kaszel?
Kaszel to prawidłowy i fizjologiczny odruch obronny organizmu, który ułatwia oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny, pyłów czy ciał obcych. Najczęstszą przyczyną kaszlu są zakażenia górnych dróg oddechowych. Zakażenia górnych dróg oddechowych w 80 – 90% przypadków wywoływane są przez wirusy, najczęściej przez: rinowirusy, adenowirusy, koronawirusy, wirusy grypy i paragrypy.
Szacuje się, że pełnoobjawowe zakażenie górnych dróg oddechowych u dorosłych występować może nawet 2 – 5 razy w roku, a zatem jak najbardziej może pojawić się również w ciąży. Na początku infekcji kaszel ma charakter suchy, po czym przechodzi w wilgotny. Większość infekcji górnych dróg oddechowych nie wymaga specjalnego leczenia, jedynie leczenia objawowego.
Kaszel może być również jednym z objawów alergicznego nieżytu nosa, którego objawami są również: wodnisty katar, świąd nosa i oczu, a także zaczerwienienie oczu. Więcej na temat kataru w ciąży możesz przeczytać tutaj: Co na katar w ciąży? Kaszel w ciąży może być także objawem niektórych chorób przewlekłych, takich jak astma. Przyczyną kaszlu może być również refluks.
Wyróżnia się poniższe rodzaje kaszlu:
- Kaszel ostry
- Kaszel podostry
- Kaszel przewlekły
Kaszel dzielimy również na kaszel suchy i mokry. Kaszel suchy jest kaszlem nieproduktywnym, a mokry – produktywnym.
Syrop na kaszel dla kobiet w ciąży
Istnieją dwa główne rodzaje syropów na kaszel: syrop wykrztuśny – który ma rozrzedzić wydzielinę lub pobudzić odruch kaszlu oraz syrop przeciwkaszlowy – posiadający działanie wyciszające kaszel.
Ewentualne leczenie kaszlu polega na przyjmowaniu w porze rannej substancji wspomagających oczyszczenie dróg oddechowych – takich jak syrop wykrztuśny oraz substancji wyciszających kaszel wieczorem po to, abyśmy mogli spokojnie spać w nocy.
Syrop wykrztuśny w ciąży
Co na przeziębienie w ciąży? Klasyczne syropy wykrztuśne są przeciwwskazane w okresie ciąży, gdyż mogą mieć działanie szkodliwe dla płodu lub nieznane są ich ewentualne niepożądane działania ze względu na brak badań klinicznych. Leczenie kaszlu w ciąży opiera się zatem głównie na łagodzeniu objawów za pomocą naturalnych produktów, które mają działanie powlekające oraz rozrzedzające wydzielinę.
Naturalny syrop na kaszel dla kobiet w ciąży
Nie każdy naturalny syrop może być przyjmowany w okresie ciąży. Zmagając się z kaszlem podczas ciąży nie mamy zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o stosowanie produktów leczniczych. Mimo tego, że wiele syropów produkowanych jest z roślin i ziół, nie wszystkie z nich są odpowiednie do stosowania w tym szczególnym okresie.
Istnieje kilka produktów na kaszel, które można stosować w okresie ciąży. Należą do nich produkty zawierające poniższe surowce:
- Babka lancetowata,
- Prawoślaz lekarski,
- Kwiat dziewanny,
- Propolis,
- Porost islandzki
Produkty na kaszel produkowane z innych surowców (tak jak na przykład syrop tymiankowy) są przeciwwskazane w okresie ciąży.
Korzeń prawoślazu – właściwości lecznicze
Prawoślaz lekarski to roślina posiadająca właściwości lecznicze, które wykorzystywane były już w starożytności. Prawoślaz lekarski ze względu na posiadane substancje śluzowe bardzo dobrze działa powlekająco oraz osłaniająco na drogi oddechowe oraz drogi pokarmowe. Posiada również działanie łagodzące. Korzeń prawoślazu jest wykorzystywany do produkcji syropu, który działa wspomagająco na kaszel oraz chrypkę.
Syrop prawoślazowy – na kaszel suchy czy mokry?
Na kaszel suchy czy mokry? Korzeń prawoślazu lekarskiego wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwkaszlowe. Ma również właściwości rozrzedzające wydzielinę, co ułatwia odkrztuszanie. Syrop prawoślazowy można zatem uznać za uniwersalny lek, który stosować można zarówno w kaszlu suchym, jak i w mokrym.
Syrop prawoślazowy w ciąży – czy jest bezpieczny?
Syrop prawoślazowy produkowany jest z korzenia prawoślazu lekarskiego, który jest bezpieczny do stosowania w okresie ciąży. Jednak uwaga – to, że prawoślaz lekarski jest bezpieczny, nie jest równoznaczne z tym, że każdy syrop prawoślazowy jest przeznaczony dla kobiet w ciąży. Większość syropów prawoślazowych w swoim składzie zawiera również alkohol.
Podsumowując - syrop prawoślazowy można jak najbardziej stosować w okresie ciąży, jednak należy szukać konkretnego syropu bez alkoholu w składzie. Ile kosztuje syrop prawoślazowy? Koszt syropu prawoślazowego jest niewielki, waha się od 5 – 15 zł. Syrop prawoślazowy można również przygotować samemu z korzenia prawoślazu, cukru oraz wody.
Dawkowanie syropu prawoślazowego
Dawkowanie syropu prawoślazowego jest następujące:
- Dla dziecka od 3 do 6 roku życia: 2,5 ml – 5 ml 3 razy dziennie,
- Dla dziecka od 6 do 12 roku życia: 5 ml – 10 ml 3 – 4 razy dziennie,
- Dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia: 10 ml – 15 ml 3 – 4 razy dziennie.
Do której godziny można przyjmować syrop prawoślazowy? Czy syrop prawoślazowy można brać na noc? Jak najbardziej syrop prawoślazowy można przyjmować zarówno rano, jak i wieczorem. Oprócz tego, że prawoślaz wykazuje działanie upłynniające wydzielinę, ma również działanie powlekające. Działa zmiękczająco na obrzękniętą śluzówkę, dzięki czemu działa również przeciwkaszlowo. Stosowanie syropu prawoślazowego wieczorem jest prawidłowe.
Lek na kaszel – co i od kiedy można stosować?
Czasami kaszel jest tak bardzo nasilony, że naturalne sposoby nie są wystarczające. Większość leków przeciwkaszlowych jest niedozwolona do stosowania w okresie ciąży. Istnieje jednak lek na kaszel, który w niektórych przypadkach może być stosowany. Jednak zawsze po konsultacji z lekarzem oraz tylko w II i III trymestrze ciąży. Nie można go stosować w I trymestrze ciąży. Lekiem tym jest syrop z butamiratem. Syrop ten stosowany jest na suchy kaszel.
Co na chrypkę w ciąży?
Istnieje wiele domowych metod na chrypkę oraz ból gardła. W łagodzeniu bólu gardła pomocny jest miód, który podobnie jak prawoślaz, ma działanie powlekające śluzówkę gardła. Kolejnym produktem, który można stosować jest imbir, który zawiera substancje mające działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwalergiczne.
W przypadku bólu gardła bardzo dobrze sprawdza się siemię lniane. Z siemienia lnianego w parę minut przygotować można kisiel, który doskonale będzie wspomagał leczenie bólu gardła, a dodatkowo jego picie przyczyni się do nawodnienia organizmu. Zamiast kisielu z siemienia lnianego, jeść można również zwykły kisiel. Dobrym domowym sposobem jest również syrop z cebuli.
Na ból gardła stosować można również niektóre leki, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Te leki w ciąży mają działanie miejscowe - na błonę śluzową gardła i słabo wchłaniają się do krążenia ogólnego. Więcej na temat bólu gardła w ciąży przeczytasz tutaj: Ból gardła w ciąży.
Domowe metody na kaszel i ból gardła
W trakcie infekcji należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Częste przyjmowanie płynów ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych. Zaleca się picie wody, ale również herbat, najlepiej z dodatkiem miodu i imbiru.
Pamiętać należy o odpowiednim nawilżeniu powietrza. Z suchym powietrzem mamy do czynienia zazwyczaj w okresie jesienno – zimowym ze względu na ogrzewanie domu czy mieszkania. Suche powietrze działa wysuszająco na śluzówki i jest czynnikiem drażniącym błonę śluzową nosa oraz gardła. Należy również pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń.
Podsumowując: Kaszel jest objawem, z którym w trakcie ciąży możemy sobie radzić głównie naturalnymi i domowymi sposobami. Syrop prawoślazowy w ciąży jest bezpieczny, jednak należy szukać takiego, który jest bez alkoholu.
Bibliografia:
- Krenke R., Chorostowska – Wynimko J., Dąbrowska M. i wsp.: Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych. Lekarz POZ, 6/2018.
- Dereń J.: Leki przeciwkaszlowe i wykrztuśne w ciąży. Dostępne w: https://opieka.farm/leki-przeciwkaszlowe-i-wykrztusne-dla-kobiet-w-ciazy/.
- Nowak G., Nawrot J.: Surowce roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego. Herba Polonica, 2009.