Tantum verde w ciąży - położna wyjaśnia, czy można je stosować
Często kobiety w ciąży zastanawiają się, czy stosowanie różnych leków na przeziębienie lub grypę jest bezpieczne, zwłaszcza gdy informacje zawarte w ulotce od producenta są mało precyzyjne. Ponieważ w ciąży należy szczególnie uważać na to, jakie substancje dostarcza się do organizmu, obawy o bezpieczeństwo stosowania Tantum Verde w tym szczególnym czasie są jak najbardziej zasadne. W dzisiejszym artykule wyjaśnię więc, czy Tantum Verde można stosować w ciąży? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przyjmowania tego leku? Czy lepsze będą pastylki na gardło, czy aerozol? Zapraszam do lektury!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Tantum Verde – co to za lek?
- Wskazania do stosowania Tantum Verde
- Przeciwwskazania do stosowania Tantum Verde
- Czy stosowanie Tantum Verde jest bezpieczne dla kobiet w ciąży?
- Dawkowanie Tantum verde w ciąży
- Czy można stosować Tantum Verde w pierwszym trymestrze ciąży?
- Sposoby na ból gardła w ciąży
- Inne leki na ból gardła w ciąży
Tantum Verde – co to za lek?
Tantum Verde to preparat dostępny bez recepty. Stosuje się go miejscowo w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Głównym składnikiem aktywnym leku Tantum Verde jest benzydamina, należąca do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Związek ten charakteryzuje działanie przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne. Dzięki działaniu miejscowemu, ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych, czy powstania owrzodzeń żołądka typowych dla NLPZ jest zminimalizowane.
Benzydamina ogranicza procesy zapalne wywołane aktywnością białych krwinek, ponadto hamuje agregację i degranulację leukocytów. Substancja wykazuje także działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, znieczulające i odkażające. Lek szybko się wchłania, osiągając wysokie stężenia w obszarach dotkniętych stanem zapalnym, minimalnie przenikając do krwiobiegu, co sprawia, że praktycznie nie wykazuje ogólnoustrojowego działania. Zatem jeśli jeszcze nie wiesz, jaki spray do gardła w ciąży wybrać, Tantum Verde okazuje się odpowiednią opcją w ciąży.
Wskazania do stosowania Tantum Verde
Co na przeziębienie w ciąży? Tantum Verde znajduje swoje podstawowe zastosowanie w leczeniu objawów towarzyszących schorzeniom, takim jak stan zapalny gardła i jamy ustnej. Szczególnie skuteczny okazuje się w przypadku infekcji bakteryjnych i wirusowych. Ponadto, preparat ten można stosować w leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych powstałych w wyniku radioterapii, po operacjach stomatologicznych oraz po intubacji, czy gastroskopii.
Przeciwwskazania do stosowania Tantum Verde
Nie zaleca się stosowania leku Tantum Verde w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną, czy jakikolwiek inny składnik preparatu. Należy zachować szczególną ostrożność, gdy po siedmio dniowej kuracji Tantum Verde nie zaobserwujesz poprawy. Długotrwałe użytkowanie tego leku może bowiem prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych, manifestujących się pod postacią pokrzywki lub wysypki na skórze. Istnieje również ryzyko poważniejszych powikłań, a nawet możliwość wystąpienia wstrząsu, dlatego istotne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących czasu trwania stosowania leku.
Czy stosowanie Tantum Verde jest bezpieczne dla kobiet w ciąży?
Zawsze zaleca się, aby kobiety ciężarne konsultowały się z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek leków – to samo dotyczy decyzji o używaniu Tantum Verde w ciąży. Brak przeprowadzonych odpowiednich badań, które jednoznacznie określałyby potencjalne ryzyko dla rozwoju dziecka w łonie matki, podkreśla potrzebę skonsultowania się z lekarzem przed podjęciem decyzji o przyjęciu tego preparatu.
Choć lek ten można bezpiecznie stosować w każdym wieku (również u dzieci powyżej 4 kg masy ciała), przyszłe mamy powinny być świadome ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. W przypadku Tantum Verde mogą one obejmować:
- Reakcje alergiczne – występują rzadko i zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy.
- Wstrząs anafilaktyczny – bardzo poważny stan wywołany silną reakcją alergiczną, której objawy obejmują: zawroty głowy, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, silny świąd skóry, krostki na ciele, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, który powoli zamyka przepływ powietrza w drogach oddechowych. Wstrząs anafilaktyczny może zagrażać życiu kobiety w ciąży oraz płodu.
- Inne działań niepożądane mogą obejmować nudności i wymioty, ból i zawroty głowy, wysypkę, zaburzenia czucia, suchość w ustach lub pieczenie jamy ustnej.
Dawkowanie Tantum verde w ciąży
Jak już się dowiedziałaś, Tantum Verde możesz z powodzeniem i bez obaw stosować w ciąży, kiedy cierpisz z powodu bólu gardła bądź innych wspomnianych powyżej dolegliwości. Lek dostępny jest pod kilkoma postaciami, a każda z nich wymaga innego dawkowania.
- Tantum Verde w aerozolu możesz stosować 2 do 6 razy na dobę, każdorazowo spryskując objętą stanem zapalnym okolicę 4-8 razy. Leku nie powinnaś używać dłużej, niż tydzień.
- Tantum Verde w formie płynu stosuje się do płukania gardła i jamy ustnej. Wystarczy odmierzyć 15 ml roztworu i płukać nim gardło przez 30 sekund, 3 razy dziennie. Płyn w razie konieczności możesz rozcieńczyć małą ilością przegotowanej lub filtrowanej wody. Ta postać leku zapewnia szybkie uśmierzenie bólu.
- Tantum Verde w pastylkach do ssania możesz przyjmować 3 razy na dobę. Pastylkę należy ssać powoli – nie należy jej rozgryzać, ani połykać.
Czy można stosować Tantum Verde w pierwszym trymestrze ciąży?
Tak, omawiany preparat jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Możesz stosować go zarówno w pierwszym trymestrze, jak i w każdym innym momencie ciąży. Pamiętaj jednak, aby nie przekraczać zalecanych dawek leku oraz sięgać po niego jedynie w sytuacjach, kiedy jest to wskazane. Przed użyciem warto poradzić się lekarza prowadzącego ciążę, aby mieć pewność, że nie istnieją przeciwwskazania do przyjęcia leku.
Sposoby na ból gardła w ciąży
Zamiast sięgać od razu po leki, warto rozważyć skorzystanie z bezpiecznych i naturalnych metod łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości. Oto domowe sposoby na ból gardła w ciąży, które mogą przynieść ulgę bez ryzyka dla zdrowia zarówno twojego, jak i maluszka:
- Gorąca herbata z miodem i cytryną
Gorąca herbata to klasyk w łagodzeniu bólu gardła. Dodanie łyżki miodu nie tylko poprawi smak, ale również przyniesie korzyści dzięki swoim właściwościom łagodzącym i powlekającym błony śluzowe. Kilka kropel soku z cytryny dodatkowo może pomóc w zwalczaniu infekcji. Miód i cytrynę dodawaj do lekko ostudzonej herbaty, gdyż wysoka temperatura niewluje dobroczynne właściwości tych dwóch składników.
- Płukanie gardła solą morską
Płukanie gardła solą morską to bezpieczna metoda, która pomaga w redukcji bólu i stanu zapalnego. Rozpuszczając łyżeczkę soli morskiej w ciepłej, przegotowanej wodzie, uzyskasz roztwór, który można stosować kilka razy dziennie.
- Nawilżanie powietrza
Wilgotne powietrze może pomóc w łagodzeniu podrażnionego gardła. Stosowanie nawilżacza powietrza w pomieszczeniu, zwłaszcza podczas snu, przyniesie ulgę w przypadku problemów z gardłem. Problem suchości w gardle nasila się głównie w sezonie grzewczym, dlatego jeśli nie posiadasz nawilżacza, możesz ułożyć zwinięte mokre ręczniki na kaloryferach. Parująca z nich woda podniesie wilgotność powietrza.
- Ciepły kompres
Zastosowanie ciepłego kompresu na okolicę szyi może pomóc w rozluźnieniu mięśni i złagodzeniu bólu. Upewnij się, że kompres nie jest zbyt gorący, aby uniknąć poparzenia skóry.
- Mleko z miodem
Mleko z miodem to nie tylko smaczny napój, ale także skuteczny środek na ból gardła. Dodatek miodu nie tylko łagodzi ból, ale także działa przeciwbakteryjnie.
Inne leki na ból gardła w ciąży
Będąc w aptece możesz zapytać o dostępne zamienniki leku Tantum Verde, takie jak Hascosept, czy Uniben. Zamienniki to leki o takim samym składzie ilościowym i jakościowym, dostępne w tej samej postaci co oryginalny lek, zatem będą bezpieczne.
Skuteczny będzie również Cholinex Intense – tutaj zwróć szczególną uwagę, aby była to dokładnie ta odmiana leku. Zwykły Cholinex ma bowiem zupełnie inny skład, niewskazany do stosowania w ciąży.
Bibliografia:
- https://www.aptekaolmed.pl/produkty_ulotki/Ulotka%20dla%20pacjenta:%20Tantum%20Verde%20Aerozol.pdf [dostęp z 28.11.2023]
- American Pregnancy Association. (2019). Colds and Pregnancy – Treatment and Prevention.
- Wybrane aspekty farmakoterapii w okresie ciąży – bezpieczeństwo stosowania leków OTC i Rx, Izabela Grzechowiak, Praca specjalizacyjna z farmacji aptecznej, Poznań 2015.