Wapń w ciąży

Wapń – calcium (potocznie, chociaż błędnie określane przez nas również jako wapno) to jeden z makroelementów niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu. Wapń jest składnikiem mineralnym i jest materiałem budulcowym naszych kości oraz zębów. Oprócz tego bierze udział w regulacji pracy serca, procesie krzepnięcia krwi. Pełni również funkcję regulującą działanie hormonów, a także przewodzenia impulsów nerwowych oraz skurczów mięśni.

Wapń oraz kwas foliowy, DHA, witamina D3, jod, magnez w ciąży i żelazo to składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju ciąży. Okres ciąży oraz laktacji, tak samo jak okres dojrzewania i menopauzy jest okresem zwiększonego narażenia na niedobór wapnia.

W trakcie ciąży zmniejsza się całkowite stężenie wapnia w organizmie. Organizm potrzebuje takiej ilości składników, które będą wystarczać zarówno mamie, jak i dziecku. Oprócz tego organizm kobiety potrzebuje zapasów na okres karmienia piersią.

Zapotrzebowanie na wapń w ciąży

Zapotrzebowanie organizmu kobiety na wapń w ciąży i podczas laktacji różni się w zależności od wieku przyszłej mamy.

Zapotrzebowanie na wapń dla kobiet wynosi:


  • 800 – 1000 mg na dzień w przypadku kobiet powyżej 19 roku życia,
  • 1100 – 1300 mg na dzień w przypadku kobiet poniżej 19 roku życia.

Ile wapnia można wypić w ciąży? Aby pokryć dziennie zapotrzebowanie na wapń należałoby na przykład wypić 3 – 4 szklanki chudego mleka. Jedna szklanka mleka odpowiada takiej ilości wapnia, która znajduje się na przykład w 5 suszonych figach czy 3 łyżkach sezamu.

Co trzeba jeść, aby pokryć dziennie zapotrzebowanie na wapń?

Badania pokazują, że spora część kobiet spożywa niewystarczającą ilość wapnia. Jego odpowiednia podaż jest bardzo ważna. Niedobór wapnia w diecie może wiązać się ze zmniejszoną gęstością mineralną kości zarówno u mamy, jak i u dziecka. Niewystarczająca ilość wapnia w diecie zwiększa częstość występowania nadciśnienia tętniczego i stanu przedrzucawkowego.

U zdrowych kobiet wystarczającym postępowaniem jest odpowiednia, racjonalna i dobrze zbilansowana dieta, która dostarcza odpowiedniej ilości wapnia i w pewnym stopniu zapobiega wystąpieniu wyżej wymienionych stanów.

Wapń zawarty w pokarmach jest przez nas najlepiej przyswajalny. Najlepsze źródło wapnia stanowią mleko i jego przetwory oraz konserwy rybne. Wapń występuje również w produktach roślinnych, jednak w tym przypadku może być gorzej wchłaniany ze względu na równoczesną obecność fitynianów i szczawianów.

Istnieją czynniki ułatwiające wchłanianie wapnia przez nasz organizm. Należą do nich witamina D3 oraz laktoza. Witamina D3 zwiększa dostępność wapnia w naszym organizmie i jej suplementacja jest ogromnie ważna dla naszego zdrowia. Oprócz witaminy D3, każda ciężarna powinna suplementować jod, kwasy DHA oraz kwas foliowy. Więcej na temat suplementacji w ciąży przeczytasz tutaj: Jakie witaminy w tabletkach należy przyjmować w ciąży?

Suplementacja wapnia w ciąży – czy jest konieczna?

Czy można brać wapń w ciąży? Jeśli przyjmujemy i przyswajamy odpowiednią ilość wapnia, to nie trzeba, a nawet nie należy dodatkowo suplementować tego pierwiastka. Odpowiednia dawka wapnia powinna być przyjmowana razem z pożywieniem.

Jeśli jednak organizm posiada niedoboór tego pierwiastka, konieczna może okazać się jego dodatkowa suplementacja. Jaki wapń można stosować? Należy stosować taki preparat, który przeznaczony jest również dla kobiet w ciąży. Wapń występuje zarówno w tabletkach, jak w formie do rozpuszczenia, o którym mówi się potocznie jako wapno musujące, czy wapno do picia.

Dawkowanie wapnia uzależnione jest od konkretnego przypadku, od tego jaki niedobór występuje w organizmie. Suplementacja i dawkowanie powinny być omówione i ustalone z osobą prowadzącą ciążę. Nie należy samodzielnie wprowadzać dodatkowej suplementacji wapnia. Nadmiar wapnia może być szkodliwy, dlatego dodatkową suplementację wprowadza się tylko wtedy, kiedy stwierdza się jego niedobór w organizmie. Nadmierna podaż wapnia może wywołać powikłania takie jak na przykład: wzdęcia, biegunka, zaparcia, zaburzenia czynności nerek, osłabienie, senność. Nadmierna ilość wapnia zmniejsza także wchłanianie równie ważnych pierwiastków, jakimi są żelazo oraz cynk.

Kobieta w ciąży w kuchni pijąca wodę, a także wapń w ciąży krok po kroku
Jak działa wapń w ciąży i czy należy go suplementować, czyli informacje i porady doświadczonej położnej

Wapń na alergie w ciąży oraz na wapń na przeziębienie

Od niektórych osób usłyszeć możemy, że calcium stosować można na przykład na wysypkę, która pojawiła się w wyniku alergii. Nawet w ulotkach tych produktów znaleźć można informację o tym, że działa ono wspomagająco w łagodzeniu objawów alergii. Mit o łagodzącym działaniu wapnia na alergie wciąż jest jednak bardzo powszechny. Badania naukowe pokazują, że wapń nie łagodzi objawów alergii. Stosowanie wapnia nie pomoże także na przeziębienie.

Przyjmowanie wapnia w celu łagodzenia objawów alergii nie jest rekomendowane. Istnieją inne leki o udowodnionym działaniu antyalergicznym, które są zalecane w leczeniu chorób alergicznych i to tych należy w razie potrzeby używać. Niektóre z nich są dozwolone do stosowania również w okresie ciąży.

Uczulenie w ciąży może pojawić się z różnych przyczyn. Jednym z postaci alergii jest atopowe zapalenie skóry, które w trakcie ciąży występuje aż u 50% kobiet z problemami skórnymi. Wysypka co prawda nie stanowi zagrożenia dla ciąży, jednak bywa bardzo uciążliwa. Jak już wiemy – w przypadku wystąpienia objawów alergii nie ma sensu stosować wapnia.

Zatem co stosować na wysypkę w ciąży? Wysypka może być objawem reakcji alergicznej, ale może być również na przykład objawem choroby. Nie ma jednego złotego środka, który pomoże na wysypkę. W przypadku wystąpienia niepokojących nas objawów, powinniśmy się zgłosić do osoby prowadzącej ciążę. Osoba ta przeprowadzi pełne badanie, na podstawie którego będzie mogła podjąć dalsze kroki i pomóc w łagodzeniu objawów.

Podsumowanie

Podsumowując: Czy wapń jest bezpieczny w ciąży? Tak, suplementacja wapnia jest bezpieczna, o ile występują do niej wskazania. Wapń na alergie w ciąży to mit. Wapno musujące, jak i wapń w każdej innej postaci nie działa przeciwalergicznie, dlatego nie ma sensu go brać z tego powodu. Należy starać się trzymać zdrową i zbilansowaną dietę, która dostarcza odpowiednią ilość wapnia, jak i innych potrzebnych składników odżywczych.

Bibliografia:

  1. Makowska – Donajska M., Hirnle L.: Suplementacja witamin i składników mineralnych w ciąży. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2017.
  2. Tabert M.: Wapń a produkty mleczarskie w diecie kobiet ciężarnych. Dostępne w: https://dietetycy.org.pl/wapn-a-produkty-mleczarskie-w-diecie-kobiet-ciezarnych/.
  3. Stefanowicz E.: Zapotrzebowanie na wapń w okresie ciąży. Dostępne w: https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61914,zapotrzebowanie-na-wapn-w-okresie-ciazy.
  4. Czy wapń pomaga w leczeniu alergii? Dostępne w: https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/89720,czy-wapn-pomaga-w-leczeniu-alergii.
  5. Czy wapń łagodzi objawy alergii? Dostępne w: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.39.11.12.
ikona podziel się Przekaż dalej