Zmiany w obrębie włosów

Ciąża to czas, podczas którego dochodzi do wielu zmian w organizmie kobiety. Większość z nich spowodowana jest wzrostem stężenia hormonów płciowych takich jak progesteron oraz estrogeny.

Zmiany i objawy ciąży często nazywa się dolegliwościami, ponieważ zazwyczaj są uciążliwe i wpływają negatywnie na samopoczucie kobiety ciężarnej. Istnieją jednak zmiany, które są pozytywne. Przykładem takiej dobrej zmiany jest pojawienie się mocnych, gęstych i szybko rosnących włosów, co spowodowane jest wzrostem stężenia estrogenów.

Czy na początku ciąży można farbować włosy?

Opinie co do farbowania włosów w ciąży są podzielone. Pojawiają się różne głosy, zarówno w opinii lekarzy, jak i w opinii fryzjerów.

Najczęściej zaleca się, aby na początku wizyty w salonie u fryzjera, poinformować go o tym, że jesteśmy w ciąży. Dzięki tej informacji będzie mógł dobrać kosmetyki o łagodnym składzie – takie, który nie powinny podrażniać skóry głowy. Czy skład farby do włosów jest bezpieczny?

Zakaz farbowania włosów w ciąży był bardzo powszechny kilkadziesiąt lat temu. W samym zabiegu farbowaniu włosów najbardziej obawiano się wdychania niektórych związków chemicznych, a także wchłaniania się ich przez skórę. Kiedyś farby do włosów posiadały inny, bardziej szkodliwy skład, który mógłby być niebezpieczny dla rozwijającego się w macicy płodu. Z tego względu zalecano, aby w czasie ciąży włosów nie farbować.

Pierwszy trymestr to czas organogenezy, czyli okres tworzenia się oraz rozwoju tkanek i narządów. To czas, kiedy płód jest szczególnie wrażliwy na działanie czynników, które nazywamy teratogennymi – mających działanie powodujące powstawanie wad płodu. Do czynników teratogennych należą na przykład niektóre leki, niektóre substancje chemiczne, alkohol i inne używki, niektóre przebyte choroby, a także promieniowanie radioaktywne.

Pierwszy trymestr ciąży jest zatem czasem, kiedy płód bardzo intensywnie się rozwija. Dlatego w tym okresie najbardziej zwraca się uwagę na unikanie sytuacji, które mogłoby stwarzać zagrożenie dla jego prawidłowego rozwoju. W badaniach naukowych nie stwierdzono, aby stosowanie farb do włosów w ciąży było niebezpieczne. Z drugiej strony – nie ma dostępnych odpowiednich danych na temat bezpieczeństwa farb do włosów. Dlatego w opinii lekarzy (niektórych) z farbowaniem włosów bezpieczniej jest poczekać do drugiego trymetru ciąży. Zaleca się również, aby farbując włosy używane były farby bez amoniaku.

Jeśli chodzi o efekty farbowania włosów w trakcie ciąży - zwraca się uwagę na to, że ze względu na zmianę stężenia hormonów w trakcie ciąży, kolor włosów uzyskany w procesie farbowania może się różnić od tego oczekiwanego. Czy tak faktycznie jest – najlepiej zapytać o to swojego fryzjera.

Rozjaśnianie włosów w ciąży

W celu rozjaśnienia włosów wykorzystywane są kosmetyki, które mają działanie rozjaśniające. Kosmetyki te zawierają substancje, które usuwają naturalny pigment włosa.

Należy zdawać sobie sprawę, że rozjaśnianie włosów bardzo często jest czasochłonne, przez co wizyta w salonie może być długa, wiązać się z koniecznością siedzenia przez określony czas i w związku z tym - może okazać się męcząca, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży. Fryzjerzy zazwyczaj wcześniej uprzedzają o długości czasu, który trzeba sobie zarezerwować na wizytę. Dlatego konkretnych informacji najlepiej szukać u fryzjera.

Przebywanie w salonie fryzjerskim wiąże się również z przebywaniem w obecności różnych zapachów. Warto wiedzieć, że nie tylko zapach jedzenia, ale również zapach niektórych kosmetyków może być powodem mdłości w ciąży. Szczególnie w pierwszym trymestrze, kiedy to dolegliwości te występują najczęściej i są najbardziej nasilone. Sprawdź także ten artykuł: Wypadanie włosów w ciąży - przyczyny, sposoby, porady.

Zwiększona wrażliwość skóry w trakcie ciąży

W trakcie ciąży ze względu na zachodzące zmiany hormonalne dochodzić może do zwiększenia wrażliwości skóry. Z tego względu zaleca się ostrożne dobieranie kosmetyków – najlepiej takich, które posiadają łagodny skład. Zalecane jest stosowanie tych kosmetyków, które dobrze sprawdzały się przed ciążą. Testowanie nowych kosmetyków najlepiej odłożyć na później, ponieważ ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry znacznie częściej dochodzić może do wystąpienia podrażnień lub reakcji alergicznej.

U około 20% kobiet ciężarnych obserwuje się również występowanie nadmiernej suchości skóry. Ze względu na tę tendencję, zaleca się unikanie kosmetyków, które zawierają składniki, które działają wysuszająco na skórę. Szczególną uwagę należy zwracać na ziołowe mieszanki – często w ich składzie występuje skrzyp, który ma działanie wysuszające, dlatego raczej zaleca się ich unikania.

Farbowanie pojedynczego pasma włosów u fryzjera, a także porady, czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne
Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne - informacje i porady doświadczonej położnej

Nie ma potrzeby, aby pielęgnacja włosów w trakcie ciąży różniła się ona od pielęgnacji, którą wykonywano przed okresem ciąży. Włosy powinno się myć według potrzeb. W czasie ciąży bardzo często dochodzi do zwiększonej wrażliwości na zapachy. Dlatego kupując kosmetyki, warto zwracać uwagę na to, czy ich zapach jest dla nas przyjemny. najczęściej.

Henna w trakcie ciąży

Henna to pigment pochodzenia roślinnego. Istnieje zarówno naturalna henna pozyskiwana z roślin, jak i henna sztuczna. Farbowanie brwi i rzęs henną w trakcie ciąży można jak najbardziej wykonywać. Należy jednak wiedzieć, że niektóre osoby są na hennę uczulone. Dlatego jeśli decydujemy się na wykonywanie tego zabiegu po raz pierwszy – przed farbowaniem koniecznie należy wykonać próbę uczuleniową. W tym celu niewielką ilość henny przygotowanej zgodnie z instrukcją należy nanieść na skórę – najlepiej na przednią cześć przedramienia lub na skórę za uchem oraz pozostawić na około 10 minut, a następnie zmyć. Miejsce to należy obserwować przez 24 godziny. Jeśli po tym czasie nie doszło do żadnej reakcji alergicznej – można przystąpić do farbowania.

Włosy po porodzie

Wiemy już, że w trakcie ciąży dochodzi do zwiększenia stężenia hormonów, jakimi są estrogeny. Estrogeny wpływają na zatrzymanie włosów w fazie anagenu, czyli w fazie wzrostu włosa. Dlatego stają się one bardziej gęste i mocne. Niektóre kobiety zauważają, że ich włosy również mniej się przetłuszczają oraz dużo lepiej układają.

Po porodzie natomiast dochodzi do gwałtownego spadku stężenia estrogenów, co powoduje wypadanie włosów, które nazywane jest również łysieniem poporodowym. Do wypadania włosów po porodzie dochodzi najczęściej pomiędzy 11, a 16 tygodniem po porodzie. Spadek stężenia estrogenów powoduje wypadanie tych włosów, które nie wypadły podczas ciąży ze względu na to, że poprzez zmianę stężeń hormonów zostały zatrzymane w fazie wzrostu.

Widok wypadających włosów nie jest niczym przyjemnym. Jednak jest to naturalne następstwo spadku estrogenów i niestety nie da się go uniknąć. Wypadanie włosów po porodzie ustępuje samoistnie, bez leczenia – wtedy, kiedy unormuje się gospodarka hormonalna oraz cykl wzrostu włosa.

Farbować czy nie farbować?

Nie udowodniono, aby farby do włosów stwarzały ryzyko dla zdrowia kobiety ciężarnej lub dla płodu. Z tego względu wydaje się, że farbowanie włosów jest bezpiecznym zabiegiem dla tego okresu. Proponuje się jednak, aby zabieg ten wykonany był w salonie fryzjerskim, gdzie fryzjerzy dobiorą najbezpieczniejsze kosmetyki i farby bez amoniaku.

Ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry, w okresie ciąży najlepiej byłoby stosować techniki koloryzacji, podczas których nie dochodzi do nakładania kosmetyków bezpośrednio na skórę głowy.

W przypadku farbowania włosów samemu, warto pamiętać o założeniu ochronnych rękawiczek, które minimalizują wchłanianie produktu przez skórę dłoni.

Bibliografia:

  1. Bień A., Turkosz A., Stadnicka S., Jamróg M.: Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej. Europeal Journal of Medical Technologies, 2014; 2 (3): 66 – 71.
  2. Karbowska B., Janeba -Bartoszewicz E., Jankowiak W.: Substancje szkodliwe występujące w preparatach do koloryzacji. Our Dermatology Online, 2022.
  3. Urtnowska K., Joppek K.: Pielęgnacja skóry w okresie ciąży – fakty i mity – badanie świadomości kobiet. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Nauk Społecznych, 2016; 1 (5).
  4. Berghelli V.: Położnictwo według zasad EBM. Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.
  5. Dulska A., Kubiak B., Drosdzol – Cop A., Dudek M., Pawlica P.J.: Zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyczne w czasie ciąży.  Forum Położnictwa i Ginekologii, 2020. https://www.forumginekologii.pl/artykul/zabiegi-pielegnacyjne-i-kosmetyczne-w-czasie-ciazy.
ikona podziel się Przekaż dalej