Zatkany nos w ciąży – przyczyny

Zatkany nos w ciąży może być spowodowany kilkoma czynnikami, związanymi z fizjologicznymi zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety.

Najczęstsze przyczyny kataru w ciąży to:

  • zwiększone wydzielanie hormonów, których zadaniem jest rozszerzanie naczyń krwionośnych, również tych występujących w nosie. Skutkiem tego są miejscowe obrzęki błony śluzowej nosa i co za tym idzie – katar,
  • alergie: zmiany poziomu hormonów mogą wpływać na wrażliwość organizmu na alergeny. Jeśli przed ciążą miewałaś alergie i doświadczasz swędzenia okolicy oczu lub spływania wodnistej wydzieliny do gardła – z dużym prawdopodobieństwem Twoje dolegliwości mogą być konsekwencją ekspozycji na alergeny, takie jak pyłki, roztocza czy kurz,
  • przeziębienie. Katar to bardzo częsty objaw towarzyszący przeziębieniu. Jest szczególnie problematyczny w ciąży, ponieważ możliwości leczenia farmakologicznego w tym czasie są ograniczone. Kobieta ciężarna nie może przyjmować ibuprofenu ani pyralginy. W przypadku wystąpienia gorączki lub silnego bólu dozwolony jest paracetamol. Nie będzie on jednak skuteczny w leczeniu kataru,
  • zmiany pogody, ciśnienia atmosferycznego, wilgotności powietrza i przebywanie w pomieszczeniu klimatyzowanym również mogą skutkować zatkanym nosem.

Katar w ciąży – skutki

Katar w ciąży to dość powszechne zjawisko. Nie jest to powód do niepokoju, ponieważ najczęściej jest to naturalna reakcja organizmu na zmiany hormonalne. Zatkany nos w trakcie przeziębienia również nie powinien budzić obaw. Możesz poradzić sobie z nim domowymi sposobami, ale jeśli katarowi towarzyszy duszność, kaszel, gorączka lub ogólne osłabienie organizmu – nie wahaj się i udaj się do lekarza. Nie zapomnij poinformować go o swoim szczególnym stanie. Specjalista przepisze Ci leki, które są bezpieczne dla przyszłych mam.

Ciężarna z katarem i kroplami
Katar w ciąży można zwalczyć kroplami do nosa oraz bezpiecznymi preparatami dla ciężarnych

Pamiętaj, że katar w ciąży jest tymczasowy. Nie powinnaś jednak go lekceważyć, ponieważ może skutkować innymi poważniejszymi dolegliwościami, takimi jak zapalenie ucha środkowego czy zapalenie zatok. Jeśli ma łagodny przebieg, możesz użyć naturalnych sposobów. Dobrym wyborem będą płukanki, inhalacje oraz dedykowany aerozol z solą morską, bezpieczny dla płodu.

Jeśli masz obawy odnośnie swoich symptomów, skonsultuj się z lekarzem lub położną. Specjalista zaleci najlepsze postępowanie dostosowane do Twojego stanu zdrowia.

Jak odetkać nos w ciąży? Sposoby

Zatkany nos w ciąży może być bardzo uciążliwy. Poniżej znajdziesz kilka naturalnych sposobów, które pozwolą Ci poradzić sobie z uporczywym katarem.

  • Zioła i olejki eteryczne, takie jak mięta zielona, może pomóc w udrożnieniu nosa. Jeśli masz domowy nawilżacz powietrza, dolej do wody kilka kropel olejku. Przebywaj w pomieszczeniu z nawilżaczem i pamiętaj o częstej wymianie wody. Możesz również wykonywać z ich użyciem inhalacje. Niewielką ilość preparatu dodaj do gorącej wody i wdychaj parę z bezpiecznej odległości.
  • Zwróć szczególną uwagę na skład olejków. Te, które zawierają miętę pieprzową i eukaliptus nie są wskazane w ciąży w dużych ilościach. Zamiast nich wybierz takie, które składają się z ekstraktów z jodły, świerku lub wyżej wspomnianej mięty zielonej. 
  • Płukanka z wody i soli – możesz zaopatrzyć się w gotowy roztwór w aptece (Irigasin),
  • Unikaj alergenów. Jeśli podejrzewasz, że Twój katar nie jest wynikiem przeziębienia, tylko alergii – ogranicz ekspozycję na czynniki alergizujące,
  • Wystrzegaj się przebywania w pomieszczeniach z klimatyzacją. Powietrze w takich miejscach często jest zbyt suche i zimne, co sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych,
  • Podnieś zagłówek łóżka lub śpij na dodatkowej poduszce. Pomoże ci to w udrożnieniu nosa w trakcie nocnego wypoczynku,
  • Używaj specjalnych kropli do nosa dedykowanych kobietom w ciąży. Ich zadaniem jest oczyszczanie i nawilżanie błony śluzowej nosa. Łagodzą one objawy kataru i pomagają w usunięciu wydzieliny.

Jeśli naturalne sposoby nie przyniosą Ci oczekiwanej ulgi, udaj się do lekarza, który przepisze Ci środki farmakologiczne, które są bezpieczne dla ciężarnych. Sprawdź także artykuł: Wątróbka w ciąży - można jeść czy nie? Ekspertka wyjaśnia.

Spray do nosa w ciąży – rodzaje

W ciąży stosowanie leków na przeziębienie jest ograniczone ze względu na ryzyko dla rozwijającego się płodu. Krople na katar są jednym z nielicznych i najbezpieczniejszych sposobów na łagodzenie dolegliwości związanych z zatkanym nosem.

Krople do nosa w ciąży
Krople do nosa w ciaży, czyli jakie preparaty sprawdzają się kobietom w ciąży

Spraye na katar dzielą się na:

  • preparaty, których substancją czynną są sympatykomimetyki, np. xylometazolina lub oxymetazolina (Otrivin, Xylorin, Nasivin). Krople te świetnie sprawdzają się w walce z katarem, ponieważ zmniejszają przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa, jednak nie powinnaś stosować ich w ciąży,
  • krople z glikokortykosteriodami (Nasometin Control, Pronasal Control). Nie możesz używać ich bez konsultacji ze swoim lekarzem,
  • spray do nosa w ciąży, który w swoim składzie ma tylko naturalne składniki, takie jak sól morska czy olejki eteryczne.

Zawsze czytaj ulotki dołączone do opakowań. Zapis o bezpieczeństwie stosowania u kobiet w ciąży powinien być zawarty w informacji każdej substancji, którą chcesz zażyć.

Naturalne środki na zatkany nos, po które bez obaw możesz sięgać, gdy spodziewasz się dziecka, to:

  • preparaty z solą morską (Prenalen Katar). Oczyszczają nos i ułatwiają oddychanie. Łagodzą również podrażnienia i rozrzedzają zalegającą wydzielinę.
  • aerozol z aloesem (Quixx Soft, Meric Pregna). Wzbogacenie ekstraktem z aloesu wspomaga regenerację błony śluzowej nosa.
  • krople na katar z mannitolem (Narivent),
  • spray z olejkiem eukaliptusowym (Quixx Extra, Verbascon Katar, Sinulan Express Forte).

Krople do nosa w ciąży – które są dozwolone?

Bezpieczne preparaty na katar w ciąży to te, które mają tylko naturalny skład, np. solne roztwory z dodatkami olejków eterycznych lub kwasu hialuronowego. Pomagają one oczyścić i udrożnić zatkany nos, ułatwiając przy tym oddychanie.

Środki z xylometazoliną i oxymetazoliną (np. Nasivin) są dozwolone dla przyszłych mam tylko wtedy, kiedy są zażywane pod okiem specjalisty i w małych dawkach. Również schemat ich podawania jest inny od tego, który jest stosowany przy preparatach z solą morską. Zazwyczaj spraye z wyżej wymienionymi substancjami są przepisywane kobietom, u których naturalne metody walki z katarem nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Bez konsultacji z lekarzem nie powinnaś również stosować kropli z glikokortykosteroidami.

Jeśli Twój katar jest spowodowany infekcją, lekarz może zalecić Ci inny lek, który jest bezpieczny dla ciężarnych. W każdym przypadku postępuj zgodnie z zaleceniami specjalisty i regularnie zażywaj przepisane preparaty.

Krople na katar – które wybrać?

Lekarze i położne często zalecają stosowanie kropli na bazie soli morskiej lub tych, które mają w składzie dodatkowo olejki eteryczne lub aloes. Łagodzą one objawy kataru bez niepotrzebnego ryzyka dla rozwijającego się płodu.

Unikaj natomiast preparatów zawierających sympatykomimetyki (xylometazolina lub oxymetazolina), ponieważ mogą one wpływać na zwężenie naczyń krwionośnych i nie są zalecane dla przyszłych mam. Skutki stosowania tych substancji w bardzo wczesnej ciąży nie są jeszcze dokładnie poznane.

W ciąży musisz zachować szczególną ostrożność przy wyborze leków i wyrobów medycznych. Niektóre z nich zawierają substancje, które mogą być szkodliwe dla płodu. Dlatego tak ważne jest, aby przed użyciem jakichkolwiek leków w tym czasie, skonsultować się ze specjalistą.

Bibliografia:

  1. https://leki.pl/poradnik/co-na-katar-w-ciazy/
  2. Praca specjalizacyjna: Farmacja Apteczna mgr farm. Izabela Grzechowiak, Poznań 2015
  3. Charakterystyki produktów leczniczych (Nasivin, Otrivin, Xylorin, Nasometin Control, Pronasal Control)
ikona podziel się Przekaż dalej