Kształt brzucha w ciąży – fakty i mity na temat brzuszka
Ciąża to nie tylko czas radości i oczekiwania na pojawienie się dziecka na świecie, ale także okres pełen pytań i niepewności. Zapewne niejednokrotnie myślałaś o tym, jak kształt Twojego brzucha będzie zmieniał się wraz z rozwojem ciąży oraz czy jego rozmiar zwiększa się w odpowiednim tempie. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy ich brzuch powinien wyglądać w określony sposób i czy od jego kształtu zależeć będzie płeć dziecka. W tym artykule przeanalizuję fakty i mity na temat kształtu ciążowego brzuszka.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Od czego zależy kształt brzucha w ciąży?
- Jak się zmienia kształt brzucha w ciąży?
- Określenie wysokości dna macicy w ciąży
- Prawidłowy kształt brzucha w ciąży
- Szpiczasty brzuch w ciąży – czy to normalne?
- Dziwny kształt brzucha w ciąży - kiedy powinien niepokoić?
- Wysoki i niski brzuch w ciąży
- Kształt brzucha a płeć dziecka
- Brzuch po porodzie - czego się spodziewać?
Od czego zależy kształt brzucha w ciąży?
Brzuch w ciąży może przybierać wiele kształtów - od okrągłego jak piłka, przez owalny, na szpiczastym kończąc. Jeśli w gronie Twoich znajomych są przyszłe mamy, zapewne nieraz porównywałyście kształty i rozmiar brzuszków. Mogło Cię zdziwić, że zupełnie się od siebie pod tym względem różnicie. Jeśli Twój brzuch jest większy niż u koleżanki, która zaszła w ciążę kilka miesięcy przed Tobą, głowa do góry! Jest to zupełnie normalne i zależy od indywidualnych predyspozycji.
Na kształt brzucha w ciąży wpływa bowiem wiele czynników. Decydują o nim głównie predyspozycje genetyczne, masa ciała i wiek ciężarnej, a przede wszystkim ułożenie oraz położenie płodu w macicy.
Jeżeli Twoje dziecko wybiera pozycję w poprzek, brzuszek będzie owalny i jakby “rozlany” na boki. Niektóre maluchy rozpychają się w macicy, co z pewnością zauważysz, kiedy Twój brzuch przybierze szpiczasty kształt. Inne wolą zwyczajnie zwinąć się w kulkę - wtedy brzuszek będzie okrągły.
Co więcej, Twój wzrost i budowa ciała wpływają na to, jak formuje się ciążowy brzuszek. U szczupłych i drobnych ciężarnych brzuch zaokrągla się w widoczny sposób szybciej niż u kobiet nieco puszystych. Wyjątek stanowią kobiety wysportowane, ale o tym za chwilę.
Nie ma to jednak przełożenia na wielkość płodu. Często zdarza się bowiem tak, że rodzące, które przed ciążą miały duży brzuch, który wręcz utrudniał im poruszanie się rodzą małe dzieci. Z drugiej strony te panie, które cieszyły się niewielkich rozmiarów brzuszkiem, wydają na świat spore dzieci. Nie wierz więc, gdy słyszysz, że urodzisz duże dziecko, bo Twój brzuch osiągnął zaskakujące rozmiary.
Kolejnym czynnikiem jest figura sprzed ciąży. Jeśli jesteś wysportowana, istnieje spore prawdopodobieństwo, że mięśnie brzucha przez długi czas będą trzymały wszystko w ryzach, a ciążowy brzuszek nie będzie aż tak widoczny w pierwszych miesiącach. Jego kształt zwykle będzie bardziej okrągły i uwydatni się w okolicach III trymestru.
Jeśli jesteś posiadaczką pełnych kształtów, prawdopodobnie będzie Ci łatwiej ukryć powiększający się brzuch. Stanie się on zauważalny dopiero w okolicach III trymestru, z uwagi na tkankę tłuszczową umiejscowioną na tułowiu.
Najwięcej jednak mówi genetyka. Jeśli masz możliwość, zapytaj mamę i babcię o to, jak ich brzuch wyglądał w ciąży. Jeśli był okrągły, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to jest właśnie kształt, którego możesz się spodziewać. Kształt brzucha w ciąży to bowiem jedna z cech, która lubi powtarzać się przez pokolenia.
Pamiętaj, że wszystko zależy również od diety i tego, jak dużo przybierzesz na wadze w kolejnych miesiącach ciąży. Jeśli będziesz uległa wobec zachcianek prawdopodobnie nabierzesz tkanki tłuszczowej, która ulokuje się na brzuchu - zarówno z przodu, jak i po bokach. W efekcie Twój brzuch może przybrać rozlany kształt.
Jak się zmienia kształt brzucha w ciąży?
Od wykonania testu ciążowego do momentu, kiedy brzuch zacznie się zaokrąglać, mogą minąć nawet 4 miesiące. Następnie kształt Twojego brzucha będzie zmieniał się wraz z upływającymi miesiącami.
Na początku ciąży, kiedy płód jest wielkości fasolki, nie zauważysz żadnych zmian. Pierwsze oznaki dostrzeżesz prawdopodobnie w okolicach 12.-14. tygodnia ciąży. Obwód brzucha poniżej pępka zwiekszy się, a dopięcie spodni nie będzie już takie proste. W kolejnych miesiącach ciąży brzuch będzie stopniowo zaokrąglał się. Macica, z rozmiaru malutkiej gruszki urośnie do rozmiarów dorodnego arbuza.
W ostatnim trymestrze ciąży, około 36. tygodnia, macica wypełni niemal całą przestrzeń Twojej jamy brzusznej. W tym okresie możesz odczuwać trudności z oddychaniem i uczucie ciężkości w brzuchu spowodowane uciskiem macicy na narządy (m.in. żołądek i płuca). Brzuch może wydawać się bardziej spiczasty, jednak, jest bardzo indywidualne i zależy od wielu czynników, takich jak ilość płynu owodniowego i sposób, w jaki płód jest ulokowany w macicy.
Na około 3 tygodnie przed porodem Twój brzuch obniży się i odczujesz ulgę w oddychaniu. Maluch szykując się do przyjścia na świat zacznie dopasowywać się do kanału rodnego. Nisko położona w macicy główka płodu zacznie wywierać nacisk na Twój pęcherz moczowy. Przygotuj się zatem na częstsze wizyty w toalecie.
Określenie wysokości dna macicy w ciąży
Podczas każdej wizyty, ginekolog lub położna oceniają wysokość dna macicy. Jest to jeden z podstawowych pomiarów, który pozwala ocenić rozwój płodu oraz przebieg ciąży. Informację o pomiarach z własnych wizyt znajdziesz w karcie ciąży pod symbolem SF (symphysis-fundus).
Wysokość dna macicy mierzona jest od krawędzi spojenia łonowego do dna macicy. W miarę jak rośnie płód, wysokość dna macicy również zwiększa się. Stąd pomiar bywa przydatny w monitorowaniu postępu ciąży i sprawdzaniu, czy rozwój płodu przebiega prawidłowo.
Wysokość dna macicy mierzy się w konkretnych tygodniach ciąży. Przyjmuje się pewien schemat prawidłowych wartości w określonym czasie, według poniższej zasady:
- dno macicy w 8. tygodniu ciąży: na wysokości spojenia łonowego;
- dno macicy w 16. tygodniu ciąży: 1-2 palce powyżej spojenia łonowego;
- dno macicy w 20. tygodniu ciąży: 2-3 palce poniżej pępka;
- dno macicy w 24. tygodniu ciąży: na wysokości pępka;
- dno macicy w 28. tygodniu ciąży: na wysokości 2-3 palców powyżej pępka;
- dno macicy w 32. tygodniu ciąży: w połowie odcinka między pępkiem, a wyrostkiem mieczykowatym;
- dno macicy w 36. tygodniu ciąży: znajduje się pod łukami żebrowymi;
- dno macicy obniża się w 40. tygodniu ciąży: na 1-2 palce poniżej łuków żebrowych.
Prawidłowy kształt brzucha w ciąży
Nie ma jednego, "prawidłowego" kształtu brzucha w ciąży. Każde ciało jest inne, więc i każdy brzuch będzie wyglądał inaczej. Niektóre kobiety mają okrągły brzuch, podczas gdy inne - spiczasty. Część ciężarnych porównuje swój brzuszek go do plecaka założonego z przodu, kiedy jest płaski i rozlany równomiernie na boki.
Nie ma więc żadnych dowodów na to, że istnieje określony prawidłowy kształt brzucha w ciąży. Nie zostało również udowodnione, że nietypowy brzuszek wskazuje na problemy zdrowotne matki lub dziecka. Sprawdź także ten artykuł: Kiedy widać ciążę na USG? Specjalistka wyjaśnia terminy.
Szpiczasty brzuch w ciąży – czy to normalne?
Szpiczasty brzuch w ciąży to taki, który jest wąski i ostro zakończony u góry. Kształt ten niejedną mamę przyprawia o zmartwienia, ponieważ w kulturze uknuło nam się przekonanie, że zdrowa ciąża to piękny, okrągły brzuszek. Nic bardziej mylnego. Jeśli Twój brzuch jest szpiczasty, prawdopodobnie płód w macicy przybrał pozycję pośladkową, co jest całkowicie normalnym zjawiskiem.
Nie martw się zatem o dziwny kształt brzucha, o ile nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak bóle brzucha, skurcze i krwawienie. Jeśli je zanotujesz, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, gdyż mogą to być sygnały świadczące o zagrożeniu ciąży.
Dziwny kształt brzucha w ciąży - kiedy powinien niepokoić?
Zdarza się, że mimo upływu czasu Twój brzuch może powiększyć się tylko nieznacznie. Powolny wzrost ciążowego brzuszka lub jego zatrzymanie to niepokojący sygnał. Brzuch zbyt mały w stosunku do wieku ciążowego może oznaczać małowodzie, czyli sytuację, w której ilość płynu owodniowego jest zbyt mała, aby rozwój płodu przebiegał prawidłowo.
W sytuacji odwrotnej, gdy Twój brzuch jest zbyt duży, możesz mieć do czynienia z wielowodziem, czyli zwiększoną ilością płynu owodniowego. Wielowodzie może wynikać z problemów zdrowotnych mamy (na przykład niekontrolowanej cukrzycy) lub z wad rozwojowych płodu.
Jeśli martwisz się, że wygląd i wielkość Twojego brzucha odbiegają od normy, warto skonsultować się z lekarzem. Badanie USG rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy dziwny kształt brzucha w ciąży to w Twoim przypadku zjawisko całkowicie normalne, czy spowodowane nieprawidłowościami.
Wysoki i niski brzuch w ciąży
Mówi się, że ciążowy brzuszek może być wysoko lub nisko. Wysoki brzuch w ciąży oznacza, że macica osiągnęła najwyższe położenie. Ma to miejsce w okolicy 36.-37. tygodnia ciąży. Jak już wspomniałam, wysoko położony brzuch będzie sprawiał dyskomfort w postaci ucisku na przeponę i narządy jamy brzusznej. Obiecuję, że to minie, gdy zbliżysz się do terminu porodu!
Powodem wysokiego brzucha w ciąży może być również występowanie wcześniej wspomnianego wielowodzia.
O niskim brzuchu mówimy natomiast około 2.-3. tygodni przed porodem. Płód układa się wtedy niżej i zaczyna wstawiać się do kanału rodnego, przygotowując się na poród. Zauważysz ulgę w oddychaniu, nie przegapisz również tej różnicy patrząc w lustro.
Kształt brzucha a płeć dziecka
Czy Twoja babcia, teściowa, a może starsza sąsiadka próbowały wyczytać z wyglądu Twojego brzucha płeć dziecka? Potraktuj te wróżby z przymrużeniem oka. Dawniej, kiedy dostęp do aparatów USG był ograniczony lub nawet niemożliwy wierzono, że o płci dziecka decyduje właśnie kształt brzuszka. Okrągły wskazywał na dziewczynkę, szpiczasty zaś - na chłopca.
Jednak nie ma żadnych naukowych dowodów na poparcie tych mitów. Kształt brzucha w ciąży zależy od wielu czynników, takich jak wielkość dziecka i sposób, w jaki jest ulokowane w macicy, a nie od jego płci.
Brzuch po porodzie - czego się spodziewać?
To, jak Twój brzuch będzie wyglądał po urodzeniu dziecka, zależne jest od wielu czynników. Jego rozmiar niewątpliwie znacznie się zmniejszy, jednak do idealnych kształtów jeszcze daleko.
Urodzisz dziecko oraz łożysko, podczas porodu odpłynie też duża ilość płynu owodniowego, więc masa Twojego ciała spadnie o nawet 10 kilogramów. Macica będzie obkurczała się przez kolejne 6 tygodni połogu, dlatego cierpliwie czekaj i nie spodziewaj się spektakularnych rezultatów. Pozwól naturze zrobić swoje.
Bardzo duży wpływ na kształt i wygląd brzucha po porodzie ma Twoja masa ciała oraz poziom wytrenowania organizmu sprzed ciąży. Jeżeli przed ciążą byłaś aktywna fizyczne, a Twoje mięśnie są bardzo dobrze wyćwiczone, nie powinnaś mieć kłopotów z powrotem do formy. Mięśnie brzucha stanowią dobre wsparcie dla obkurczającej się macicy, która u wysportowanych kobiet nie uwydatnia się tak bardzo, więc brzuszek będzie niewielki.
Brzuch po porodzie często bywa lekko obwisły, ponieważ czasie ciąży macica się powiększa, a skóra na brzuchu napina w szybkim czasie. Dlatego, jeżeli nie będziesz odpowiednio o nią dbała możesz spodziewać się, że po porodzie będzie obwisła. Czas więc na pielęgnację.
Warto stosować kremy na brzuch, szczególnie nawilżające i pielęgnujące. Znaczenie w pielęgnacji ma nie tylko rodzaj kosmetyku, ale również to, jak często je stosujesz. Częstotliwość stosowania kosmetyków ma znaczenie dla ich działania, bądź więc systematyczna. Ujędrnianie skóry brzucha po porodzie będzie najskuteczniejsze wówczas, kiedy połączysz je z odpowiednio zbilansowaną dietą i spożywaniem dużej ilości wody.
Podsumowując, kształt brzucha w ciąży jest bardzo indywidualny i zależy od wielu czynników, takich ułożenie dziecka w macicy, wiek ciążowy oraz Twoja sylwetka sprzed ciąży. Nie ma dowodów naukowych na poparcie mitów mówiących o tym, że kształt brzucha w ciąży może wskazywać na chłopca lub na dziewczynkę. Kształt brzucha w ciąży zależy od wielu czynników, ale nie od płci dziecka.
Ważne jest, abyś zdawała sobie sprawę z tego, że każda ciąża jest inna. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania na temat swojego ciążowego brzuszka, powinnaś porozmawiać z lekarzem lub położną. Dbaj o swoje zdrowie i regularnie wykonuj badania kontrolne, aby monitorować rozwój ciąży i zapobiegać ewentualnym problemom zdrowotnym.
Jedno jest pewne. Nie ważne jak duże, czy małe, wystające, czy płaskie. Wszystkie ciążowe brzuszki są piękne, ponieważ kryją w sobie największy skarb - Twoje dziecko!