Spanie na brzuchu w ciąży - czy to bezpieczne dla dziecka?
Spanie na brzuchu w ciąży jest tematem kontrowersyjnym. Przyszłe mamy często dyskutują na temat tego, czy taka pozycja snu jest bezpieczna dla dziecka. Z tego artykułu dowiesz się, w jakiej pozycji spać w ciąży? Czy w 2 trymestrze można spać na brzuchu? Oraz jak długo można spać na brzuchu w ciąży? Zapraszamy do lektury!
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy można spać na brzuchu w ciąży?
Wbrew powszechnie krążącej opinii spanie na brzuchu w ciąży wcale nie jest zakazane! Istnieją jednak pewne warunki co do tego, jak powinno się spać. Leżenie na brzuchu podczas snu jest bezpieczne oraz wygodne dla przyszłej mamy właściwie tylko w pierwszym trymestrze ciąży. Jest to bowiem czas, w którym brzuszek nie jest jeszcze na tyle zaokrąglony, aby przeszkadzał. To zatem sprawia, że na początku ciąży tak naprawdę każda pozycja do spania będzie dla Ciebie odpowiednia. Wszystko zależy bowiem od Twoich preferencji.
Najważniejsza jest Twoja wygoda i dobre samopoczucie, w końcu od dobrego snu w nocy zależy Twoje samopoczucie następnego dnia. Postaraj się więc wysypiać wybierając ulubioną pozycję oraz drzemiąc kiedy tylko masz na to ochotę! W kolejnych etapach ciąży będziesz musiała zmienić swoje preferencje i nauczyć się spać na wznak lub na lewym boku. A dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.
Spanie na brzuchu w ciąży w pierwszym trymestrze
W pierwszym trymestrze rozwijający się w Twojej macicy płód jest na tyle malutki, że swobodnie pływa w worku owodniowym, wypełnionym płynem. Z zewnątrz otacza go ściana macicy zbudowana z mięśni gładkich, które stanowią dodatkową “warstwę izolacji” od środowiska zewnętrznego. Ponadto, kość ogonowa i pozostałe kości miednicy otaczają rozwijające się życie z każdej strony. Wszystko to stanowi doskonałą barierę mechaniczną. W miednicy mniejszej tworzy się niejako poduszka ochronna, dzięki której leżenie na brzuchu nie jest groźne dla Twojego malucha. Wszystko zmieni się w momencie, gdy obwód Twojego brzuszka zacznie rosnąć.
Spanie na brzuchu w 7 miesiącu ciąży
Spanie na brzuchu w ciąży zaawansowanej z pewnością przestanie być wygodne. Aby sobie to zobrazować, wyobraź sobie, że leżysz na brzuchu z piłką umieszczoną pod pępkiem.
Ponadto, w 7 miesiącu brzuch jest na tyle duży, że leżenie na nim jest zwyczajnie niewskazane, gdyż może być niebezpieczne dla dziecka. Jak opisałam powyżej, jest ono otoczone płynem owodniowym, macicą oraz tkankami brzucha, natomiast w zaawansowanej ciąży płód nie skrywa się już w miednicy. Powiększająca się macica zaczyna wychylać się ponad kości łonowe. Sprawia to, że płód jest niejako narażony na wszelkie naciski z zewnątrz. Gdy kładziesz się na brzuchu, Twoje dziecko zostaje poddane naciskowi, gdyż macica nie jest w stanie go przed tym uchronić. Taki nacisk z pewnością jest dla płodu niewygodny i niekomfortowy, a w skrajnych przypadkach może spowodować pewne uszkodzenia.
Specjaliści odradzają leżenie na brzuchu w ciąży przyszłym mamom, których brzuszek osiągnął spore rozmiary. Odpowiednia pozycja do spania jest szczególnie ważna w grupie kobiet w ciąży zagrożonej.
Jaka pozycja do spania jest najlepsza dla ciężarnych?
Zastanawiasz się, na którym boku spać? A może lepiej wybrać pozycję na wznak? Zdaniem ekspertów, do snu powinnaś układać się na lewym boku. Będzie to dla Twojego dziecka dużo bardziej korzystne i zdrowsze, niż spanie na prawym boku oraz na wznak – nie wspominając nawet o leżeniu na brzuchu!
Spanie na wznak
Gdy śpisz na plecach, macica, która w zaawasowanej ciąży osiąga duże rozmiary i ciężar kilku kilogramów, uciska bezpośrednio na naczynia krwionośne jamy brzusznej. Głównie chodzi tutaj o ucisk na żyłę główną dolną (ang. inferior vena cava), który sprawia, że powrót krwi z nóg do serca jest utrudniony. To z kolei prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi w macicy, co w efekcie skutkuje ograniczenia dostępu tlenu i składników odżywczych dla dziecka. Ale nie tylko Twój maluch jest narażony na dyskomfort. Gdy krew ma utrudniony powrót do serca, Ty również zaczniesz czuć się źle. Ucisk na żyłę główną dolną może spowodować spadek ciśnienia krwi, obrzęki kończyn dolnych, skurcze, zasinienie i obrzęk narządów płciowych oraz szereg innych nieprzyjemnych objawów. Sprawia to, że ta pozycja jest niewskazana podczas ciąży, podobnie jak spanie na brzuchu.
Dodatkowo, spanie na wznak w zaawansowanej ciąży jest niezalecane, ponieważ ciężar macicy jest znacznie większy niż na początku ciąży, co wywołuje zwiększony nacisk na kręgosłup. Może to prowadzić do bólu pleców i dyskomfortu podczas poruszania się.
Ponadto, leżenie na wznak może utrudniać oddychanie, ponieważ macica naciskając na przeponę, zmniejsza pojemność płuc i utrudnia wykonywanie pełnych, głębokich oddechów.
Spanie na lewym boku w ciąży
Śpiąc w ciąży na lewym boku unikasz nieprawidłowości opisanych powyżej. Ucisk na żyłę główną dolną jest uwolniony, przez co krążenie krwi zarówno w organizmie Twoim, jak i płodu jest wydajniejsze. Dodatkowo, poprawie ulega przepływ krwi w macicy, dzięki czemu dziecko jest efektywnie zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze. W takiej pozycji unikniesz również nacisku macicy na wątrobę, dzięki czemu jej praca ulegnie poprawie. Warto również wspomnieć o zwiększonym komforcie oddychania, który jest rezultatem zwolnienia ucisku przepony, a co za tym idzie zwiększenia pojemności płuc.
Spanie na prawym boku w ciąży
Spanie na prawym boku również może być akceptowalne, zwłaszcza jeśli spanie na lewym boku jest niewygodne lub niemożliwe. Nacisk na żyłę główną dolną jest zazwyczaj mniejszy niż w pozycji na plecach, co czyni ją bardziej bezpieczną.
Poduszki dla ciężarnych, czyli jak wygodnie spać w ciąży?
Poduszka do spania w ciąży to idealny zakup! Wybór odpowiedniego modelu zapewni Ci wygodę, wsparcie kręgosłupa podczas snu i zniweluje niektóre dolegliwości związane z ciążą. Na rynku istnieje kilka rodzajów poduszek. Każdy z nich jest dostosowany do różnych potrzeb ciężarnych kobiet:
Długie poduszki
Podłużne poduszki, które można obejmować całym ciałem zapewniają wsparcie dla pleców, bioder, brzucha i nóg. Pomagają w utrzymaniu właściwej pozycji ciała podczas snu, co może zmniejszyć bóle pleców i stawów. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dolegliwościach w ciąży.
Poduszki ciążowe wielofunkcyjne
Można je dostosować do różnych pozycji, zapewniając sobie wsparcie dla różnych obszarów ciała, w zależności od potrzeb. Zazwyczaj są droższe, ale komfort ich użytkowania jest większy.
Poduszki do podtrzymywania brzucha
Są to mniejsze poduszki, które możesz umieścić pod brzuchem, aby podeprzeć jego ciężar i tym samym zmniejszyć napięcie mięśni pleców i bioder.
Poduszki do spania na boku - tzw. “rogale”
Niektóre kobiety preferują spanie na boku w ciąży. Jest to nie tylko wygodniejsze, w porównaniu do snu na plecach, czy brzuchu, jak również może pomóc w zwiększeniu ukrwienia łożyska. Specjalne poduszki w kształcie rogala zapewniają wsparcie dla całego ciała, pozwalają wygodnie się w nie wtulić oraz zapobiegają przekręcaniu się na plecy podczas snu.
Dlaczego warto kupić poduszkę do spania w ciąży?
Poduszki do spania w ciąży są zaprojektowane tak, aby zapewnić wsparcie dla ciała ciężarnej i pomóc w znalezieniu wygodnej pozycji podczas snu. Głównym celem ich stosowania jest poprawa jakości snu w ciąży oraz zmniejszenie dolegliwości kręgosłupa, które wynikają z przeciążenia układu kostnego. Poprzez odpowiednie podparcie ciała, poduszki ciążowe mogą zmniejszyć bóle pleców, bioder oraz ramion. Wybierając odpowiednią pozycję snu, kontrolujesz ucisk macicy na ważne naczynia krwionośne, przez co jesteś w stanie ułożyć się tak, aby nie doszło do zaburzeń przepływu krwi.
Czy w 9 tygodniu ciąży można spać na brzuchu?
W 9. tygodniu ciąży brzuch nie powinien jeszcze znacząco odstawać, a rozwijający się płód i macica znajdują się w miednicy i są jeszcze na tyle małe, że nie powinny utrudniać snu na brzuchu.
W tym wczesnym etapie ciąży, przyszła mama może nadal spać na brzuchu, jeśli jest to dla niej wygodne. Wiele ciężarnych zauważa, że z czasem rosnący brzuszek sprawia, że spanie na brzuchu staje się niewygodne i samoistnie zmieniają pozycję snu na bok.
Ostatecznie, ważne jest, abyś słuchała swojego ciała i dostosowywała pozycję snu do swojego komfortu w miarę jak ciąża postępuje. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania lub obawy dotyczące pozycji snu podczas ciąży, zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem lub położną, aby uzyskać indywidualne wskazówki.
W jakiej pozycji spać po porodzie?
Po porodzie zaleca się, aby kobieta spała na plecach lub na boku (szczególnie lewym).Wybór odpowiedniej pozycji snu po porodzie ma na celu wspieranie zdrowego powrotu do formy po ciąży i porodzie oraz zmniejszenie ryzyka niektórych powikłań poporodowych.
Spanie na plecach po porodzie jest bezpieczne. Szczególnie zalecane jest kobietom po porodzie drogą cesarskiego cięcia. Pozycja na wznak pozwala uniknąć nacisku na szew pooperacyjny.
Spanie na lewym boku jest korzystne zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie. Ta pozycja pomaga w poprawie krążenia, oraz zmniejsza ryzyko nacisku wciąż ciężkiej macicy na kręgosłup i narządy wewnętrzne.
Pamiętaj! Unikaj spania na brzuchu po porodzie, ponieważ może to powodować nacisk na obszar rany po cesarskim cięciu lub pochwy po porodzie naturalnym, co może opóźnić proces gojenia się i obkurczania mięśnia macicy .
Bibliografia:
- Agrawal, A. (2017). Effect of maternal sleep position on fetal well-being. Journal of Obstetrics and Gynaecology Research, 43(3), 439-445.
- Francisco, M., Madeiro, A., Rufino, A., Lira, K., & Albuquerque, A. (2019). Maternal sleep position in pregnancy and its impact on the fetus: Study using magnetic resonance imaging. Journal of Obstetrics and Gynaecology Research, 45(1), 181-186.