26 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 26. tygodniu ciąży wymiary płodu są już imponujące. Mierzy on mniej więcej 35 centymetry, a waga dziecka to już około 800 gramów. Jego gabaryty można porównać do małej główki kapusty. Ze względu na swój rozmiar, maluch nie ma już możliwości pełnego wyprostowania się, co sprawia, że najczęściej przyjmuje pozycję embrionalną - z podkulonymi kończynami i górną częścią ciała. Na pewno intensywnie odczuwasz także ruchy dziecka.

Mimo ograniczonej przestrzeni, Twój maluch aktywnie rozwija się i trenuje różne umiejętności. Odruch ssania jest jednym z wyraźnych dowodów jego dojrzewania w macicy. Jeśli będziesz miała szczęście, podczas badania USG 3D w tym tygodniu zobaczysz płód ssący swój kciuk lub palce u stóp. Taki obrazek dla przyszłych rodziców stanowi niezwykle emocjonujące przeżycie.

Dziecko aktywnie połyka płyn owodniowy i go wydala. Ćwiczy także ruchy oddechowe, które będą dla niego bardzo pomocne po narodzinach. Jego płuca dojrzewają, wytwarzając surfaktant - substancję odpowiedzialną za rozprężanie pęcherzyków płucnych. Jej obecność jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego po porodzie.

Twoje odczucia związane z ruchami płodu stają się coraz wyraźniejsze. Zauważasz, kiedy jest on bardziej aktywny i kiedy odpoczywa, śpiąc. Wiesz także, kiedy zmienia się ułożenie dziecka. Maluch jest w stanie reagować na Twój nastrój, jest także wrażliwy na dźwięki muzyki i głosy - mamy oraz taty. Zwraca także uwagę na silne bodźce z zewnątrz, takie jak hałas, mocne światło czy nawet Twój stres. II trymestr ciąży to magiczny czas budowania więzi z maleństwem, które już teraz wykazuje swoją wrażliwość na otaczający go świat.

Wielkość brzucha w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży – ważne zmiany

W 26. tygodniu ciąży, Twój rosnący brzuch staje się coraz bardziej zauważalny dla otoczenia. Jego pełne i okrągłe kształty są niezaprzeczalnym znakiem tego, że wewnętrzne zmiany w organizmie idą w parze z dynamicznym rozwojem dziecka. Wraz z postępem ciąży, płód zwiększa swoją masę. Wzrasta także ilość płynu owodniowego i rozrasta się łożysko, zapewniając Twojemu maluszkowi niezbędne do życia składniki.

Sprawdź, jak zmienia się macica w ciąży.

Przyszłe mamy powinny szczególnie zwracać uwagę na kondycję skóry na brzuchu i udach. Codzienne smarowanie tych miejsc specjalnymi preparatami przeciw rozstępom stanowi ważny rytuał w ciąży. W 26 tygodniu Twoje ciało nadal przystosowuje się do nowej roli, dlatego możesz zauważyć powiększenie piersi i pierwsze oznaki laktacji, pod postacią wypływających kropelek siary. Proces tworzenia pokarmu dla dziecka się rozpoczął.

Wraz z rozwojem ciąży, zauważasz także wzrost masy ciała. Zastanawiasz się „ile powinnam ważyć w 26 tygodniu ciąży?”. Do tego momentu powinnaś przytyć około 6-9 kilogramów w stosunku do masy sprzed ciąży. Waga matki jednak czynnikiem indywidualnym, który powinien oceniać lekarz na wizytach kontrolnych. Pamiętaj, że wzrost masy ciała jest naturalnym skutkiem zmian w Twoim organizmie, takich jak: przybieranie na wadze dziecka, zwieszona ilość wód płodowych i krwi krążącej czy masa łożyska.

Koniec II trymestru to także okres, w którym mogą pojawić się pewne dolegliwości. Skurcze łydek są częstymi, nieprzyjemnymi doznaniami na tym etapie ciąży. W przypadku, gdy stają się one uciążliwe, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który pomoże ich łagodzeniu. Rozrastający się brzuch i macica mogą również mieć wpływ na ewentualny ból w dole brzucha i ból kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Aby zminimalizować te symptomy, warto zadbać o odpowiednie pozycje podczas siedzenia i spania. Unikaj także podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Częstsze wycieczki do toalety w celu oddania moczu są bardzo powszechne w tym okresie ciąży. Wynikają one z ucisku rosnącej macicy na pęcherz moczowy. Również obrzęki stóp i kostek mogą dawać Ci się we znaki. To naturalne zjawisko, będące skutkiem zmian hormonalnych i zatrzymywania płynów w tkankach. Odpoczynek, unoszenie nóg i regularne spacery mogą pomóc w łagodzeniu tych dolegliwości.

Pamiętaj, że każda ciąża jest inna. Niektóre kobiety mogą uskarżać się na występowanie wielu nieprzyjemnych symptomów, podczas gdy inne nie będą odczuwać ich wcale. Dostosuj działania do własnych potrzeb, a razie wątpliwości konsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną.

Poród w 26 tygodniu ciąży – czy bezpieczny?

Poród w 26. tygodniu ciąży nadal niesie ze sobą spore ryzyko. Dynamiczny potęp medycyny neonatologicznej pozwala jednak na zwiększenie szans na zdrowy rozwój nawet najmniejszych wcześniaków. Poród przedwczesny w 26 tygodniu ciąży wiąże się z ok. 89% prawdopodobieństwem przeżycia dziecka. Kluczową rolę odgrywa w tym okresie obecność tworzącego się surfaktantu, którego zadaniem jest rozprężanie pęcherzyków płucnych. Ułatwia on adaptację w życiu pozamacicznym. Mimo to, dziecko potrzebuje na tym etapie dodatkowego wsparcia oddechu.

Należy pamiętać, że nie wszystkie układy i narządy malucha są w pełni przygotowane do życia poza Twoim organizmem. Układ krwionośny, oddechowy i nerwowy są nadal niedojrzałe. W związku z tym, dzieci urodzone w 26. tygodniu ciąży narażone są na różne komplikacje, takie jak krwawienia dokomorowe czy martwicze zapalenie jelit. Zespoły medyczne specjalizujące się w opiece neonatologicznej podejmują jednak wszelkie możliwe środki, aby zapewnić małemu wojownikowi odpowiednie wsparcie i leczenie, minimalizując przy tym ryzyko powikłań wcześniaczych.

W sytuacji wystąpienia przedwczesnego porodu, warto pomyśleć o stymulowaniu laktacji i magazynowaniu mleka, które później można przekazać do oddziału neonatologicznego. Położne i pielęgniarki chętnie podają nowo narodzonym dzieciom pokarm mamy (jeśli jest taka możliwość i stan wcześniaka na to pozwala). Takie mleko różni się od tego, które jest produkowane przy urodzeniu dziecka donoszonego. Zawiera więcej lipidów i jest bardziej kaloryczne, co pomaga maluchowi w dojrzewaniu. Natura przygotowała Twój organizm również na taką ewentualność.

Jeśli stan dziecka jest stabilny, personel medyczny będzie zachęcał Ciebie i Twojego partnera do kangurowania, czyli kontaktu skóra do skóry. Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że kangurowanie wspomaga rozwój wcześniaka i zmniejsza śmiertelność w tej grupie. Nie martw się, że w tracie takiej bliskości zrobisz swojemu dziecku krzywdę. Doświadczone położne będą nad Tobą czuwały i z pewnością pokażą Ci, jak bezpiecznie trzymać malucha. Pamiętaj, że Twoja obecność i dotyk są bardzo ważne dla wcześniaka, dlatego każda forma troski jest nieoceniona w procesie dojrzewania małego wojownika. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, ile trwa ciąża.

Dwudziesty szósty tydzień – niepokojące objawy

W 26. tygodniu ciąży, pomimo widocznego postępu ciąży i Twojego dobrego samopoczucia, możesz doświadczyć kilku potencjalnie niepokojących objawów, na które powinnaś zwrócić uwagę.

  • krwawienia i plamienia z pochwy, które niezależnie od intensywności - zawsze wymagają natychmiastowej konsultacji medycznej. Jeśli wystąpi u Ciebie krwawienie lub plamienie – nie czekaj. Udaj się do szpitala położniczego, aby wykluczyć ewentualne problemy związane z ciążą,
  • odpływanie płynu owodniowego. Jeśli zauważysz wyciek płynu z pochwy, konieczne jest niezwłoczne poinformowanie lekarza, ponieważ może to świadczyć o rozpoczynającym się przedwczesnym porodzie,
  • regularne skurcze macicy są również sygnałem, który wymaga uwagi medycznej. Jeśli odczuwasz bolesne, regularne twardnienia macicy, skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne zagrożenia dla płodu,
  • brak ruchów dziecka. Najczęściej jest on spowodowany snem malucha. Aby go obudzić, zjedz coś słodkiego bądź zrób kilka pajacyków lub przysiadów. Jeśli jednak brak ruchów dziecka trwa przez kilka godzin i domowe sposoby na jego pobudzenie nie działają – nie zwlekaj. Skonsultuj się ze specjalistą, który zaleci odpowiednie postępowanie,
  • hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to kolejny problem, na który uskarżają się kobiety w ciąży. Aby zminimalizować dyskomfort z nimi związany dbaj o odpowiednią higienę, stosuj leczenie zalecone przez lekarza oraz unikaj przebywania w jednej pozycji. Dobrym pomysłem jest także wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego,
  • zawroty głowy, bóle krocza i kręgosłupa to objawy, które związane są z ogólnym obciążeniem organizmu w trakcie ciąży. Pamiętaj o odpoczynku i unikaniu długiego stania. Rób sobie także krótkie drzemki w środku dnia. Każde niepokojące zmiany zgłaszaj lekarzowi,
  • macica uciskająca okoliczne narządy i postępujące zmiany hormonalne mogą powodować zaparcia. Aby im zaradzić, wprowadź modyfikacje w diecie – unikaj niezdrowych, tłustych pokarmów i spożywaj duże ilości błonnika,
  • drgawki to rzadki, ale potencjalnie niebezpieczny objaw, który wymaga pilnej uwagi lekarskiej. Jeśli doświadczasz drgawek, którym może towarzyszyć ból w dole brzucha, natychmiast skonsultuj się ze specjalistą, aby wyeliminować ich przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie.
Zdjęcie wizualizujące rozwój płodu w 26 tygodniu ciąży, a także 26 tydzień ciąży krok po kroku
Co dzieje się w 26 tygodniu ciąży, czyli informacje od doświadczonej położnej na temat płodu, rozwoju ciąży i badań

Badania w 26 tygodniu ciąży

W 26. tygodniu ciąży, jednym z najważniejszych badań, które powinnaś wykonać, jest test obciążenia glukozą (OGTT), zwany również krzywą cukrową trzypunktową. To kluczowy test, który pozwala na wykrycie cukrzycy ciążowej – choroby, która nieleczona może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Badanie wymaga przygotowania – musisz pamiętać, aby nie jeść przed jego wykonaniem około 8 godzin. Podczas OGTT zostanie Ci trzy razy pobrana krew żylna: na czczo, po jednej godzinie od wypicia roztworu glukozy oraz po kolejnych dwóch godzinach. Próbki krwi zostaną przekazane do laboratorium, gdzie zostaną dokładnie przeanalizowane.

Pamiętaj, że normy glikemii dla ciężarnych są bardziej restrykcyjne niż w przypadku osób niebędących w ciąży. W trakcie badania musisz pozostawać w punkcie pobrań, aby personel medyczny mógł monitorować Twój stan. Być może będziesz odczuwać ospałość i nudności, co jest normalnym efektem spożycia roztworu glukozy.

Oprócz OGTT, ważne jest również wykonanie innych badań kontrolnych. Badanie ogólne moczu pozwoli na ocenę jego składu, a pomiar ciśnienia tętniczego krwi jest istotnym parametrem dla monitorowania Twojego zdrowia sercowo-naczyniowego. Kobiety o grupie krwi Rh(-) powinny ponownie sprawdzić obecność przeciwciał anty-D. Jeśli Twój wynik toksoplazmozy IgM w pierwszym trymestrze był ujemny, zalecane jest powtórzenie tego badania w tym tygodniu. Lekarz weźmie pod uwagę przyrost masy ciała, akcję serca dziecka, a w razie potrzeby może zdecydować o wykonaniu dodatkowego badania USG.

Przeczytaj więcej o obecności ketonów w moczu.

Regularne wykonywanie zaleconych badań pozwoli na skuteczne monitorowanie stanu zdrowia zarówno Twojego, jak i rozwijającego się dziecka, umożliwiając szybką interwencję w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości. Dobrym pomysłem jest także prowadzenie własnego notatnika, do którego możesz wpisywać nowe objawy, ruchy dziecka, spotkania z położną lub pytania, które chcesz zadać lekarzowi prowadzącemu na najbliższej wizycie. Taki kalendarz ciąży stanowi cenne narzędzie do śledzenia postępów i organizacji informacji.

Dieta i aktywność fizyczna w 26 tygodniu ciąży – praktyczne porady

W 26. tygodniu ciąży nadal ważnym czynnikiem warunkującym dobrostan Twój i dziecka jest odpowiednia dieta. Pamiętaj, że odpowiednia waga matki jest kluczowa do zapewnienia odpowiednich warunków do rozwoju dziecka. Dbaj więc o to, aby dostarczać swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych poprzez przygotowywanie pełnowartościowych posiłków. Wzbogacaj swoje dania o orzechy oraz roślinne oleje. W ramach przekąsek sięgaj po świeże owoce i warzywa, bogate w witaminy i błonnik.

Możesz nadal delektować się kawą, jednak pamiętaj o umiarze - nie spożywaj więcej, niż 3 filiżanki dziennie. Ważne jest również, abyś utrzymywała odpowiednie nawodnienie organizmu, dostarczając mu dostateczną ilość wody. Pamiętaj także o suplementacji kwasów DHA, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Kontroluj poziomy witamin i innych parametrów w krwi, wykonując regularnie zalecone przez lekarza badania.

Dowiedz się więcej o spożywaniu kawy w ciąży.

W zakresie aktywności fizycznej wybieraj lekkie formy ćwiczeń dostosowane do Twojego stanu, takie jak joga, pilates, fitness czy zumba. Takie formy aktywności pozwalają na utrzymanie kondycji fizycznej i wspierają rozwój ciąży.

Ważne jest także relaksowanie się i unikanie stresu. Znajdź chwilę dla siebie - wybierz się do kina, na spokojny spacer, przeczytaj książkę. Zadbaj o swoje emocje i zminimalizuj napięcie. Możesz także rozpocząć kompletowanie wyprawki dla maluszka i zacząć przygotowywać dla niego pokój. Te formy spędzania wolnego czasu mogą być zarówno radosnym zajęciem rozwijającym Twoją więź z partnerem, jak i sposobem na relaksację i odprężenie.

Bibliografia:

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, Dziennik Ustaw, 2018
  2. Lesley Regan. Twoja ciąża tydzień po tygodniu; Esteri, 2016
  3. Bręborowicz G. Położnictwo i ginekologia, PZWL, 2016
  4. Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym — 2020 rok
  5. https://www.termedia.pl/ginekologia/Wytyczne-WHO-dotyczace-opieki-nad-wczesniakami,49375.html
ikona podziel się Przekaż dalej