5 tydzień ciąży - objawy, rozwój dziecka, badania, zalecenia
5 tydzień ciąży to czas, w którym zaczniesz odczuwać pełną gamę objawów. Sygnały wysyłane przez organizm sprawią, że prawdopodobnie zdecydujesz się na samodzielne wykonanie testu z moczu. To właśnie w tym tygodniu istnieje spora szansa na to, że zauważysz swój stan. Możesz wtedy odczuwać skrajne emocje: radość zmieszaną z podekscytowaniem. Nadzieję, niepokój, a nawet lęk. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę oraz ile wynosi beta hCG w 5 tygodniu ciąży. Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie z nowymi objawami.
Z tego artykułu dowiesz się:
- 5 tydzień ciąży - co się dzieje w Twoim ciele?
- 5 tydzień ciąży – rozwój i wielkość zarodka
- Jakie objawy i dolegliwości poczujesz w piątym tygodniu ciąży?
- Jakie badania warto wykonać w piątym tygodniu ciąży?
- Czy test wykryje ciążę w 5 tygodniu?
- Piąty tydzień ciąży - co może Cię niepokoić?
- Jak dbać o siebie i dziecko w 5 tygodniu ciąży?
- Co jeszcze warto zrobić w 5 tygodniu ciąży?
5 tydzień ciąży - co się dzieje w Twoim ciele?
W 5 tygodniu ciąży organizm rozpoczyna intensywną pracę. Część przyszłych mam może jeszcze nie zauważyć, że „coś jest na rzeczy”. Tymczasem Twój organizm zaczął formować już łożysko i sznur pępowinowy. Powoli rozpoczyna się wymiana różnych substancji między wzrastającym embrionem a matką oraz odprowadzanie produktów przemiany materii. Intensywnym zmianom ulega praca układu hormonalnego.
5 tydzień to czas, kiedy pojawiają się pierwsze wyraźne objawy. Ciążę da się ją już w większości przypadków jednoznacznie potwierdzić, a płód zaczął wykształcać struktury, które w przyszłości staną się ważnymi dla życia narządami. Nie dostrzeżesz jeszcze charakterystycznego ciążowego brzuszka, jednak możesz czuć się ociężała. Nie martw się, to zupełnie naturalne. Dotarłaś już do momentu, w którym Twój organizm zaczyna zabiegać o utrzymanie i rozwój ciąży.
5 tydzień ciąży – rozwój i wielkość zarodka
Na tym etapie rozwoju ciąży swój początek ma tzw. fałdowanie się zarodka. To proces, w wyniku którego embrion przyjmuje wydłużony kształt. Przestaje przypominać okrągły pęcherzyk - teraz wygląda raczej na cieniutką nić. Wykształca fałd głowowy i ogonowy, a także fałdy boczne.
Pojawiają się również zalążki rączek - mimo tego, że wielkość Twojego przyszłego dziecka wynosi około 2 milimetrów. Tworzą się także zaczątki narządów wewnętrznych, takich jak serce, mózg, jelita, płuca i nerki. Już za kilkanaście dni przy pomocy aparatu USG będzie można posłuchać pracy serduszka.
Zarodek kształtuje także przysadkę mózgową. Będzie ona odpowiedzialna za metabolizm, wzrost, dojrzewanie i wiele innych niezbędnych procesów fizycznych, zachodzących w ciele rozwijającego się dziecka. To gruczoł, który przez całe życie pełni nadrzędną rolę w kontrolowaniu większości mechanizmów w organizmie. Pojawia się już na tym etapie rozwoju, kiedy Twój przyszły syn lub córka są niewiele więksi od ziarenka sezamu.
Zaobserwować można także powstawanie zaczątków układu pokarmowego. Płód w piątym tygodniu ciąży z jelita pierwotnego rozwija bardziej złożone struktury: widoczna jest część gardłowa, przednia, środkowa i tylna. Już niedługo rozrosną się one w złożone narządy i naczynia krwionośne.
To także czas tworzenia się dróg nerwowych i cewy nerwowej. Ich wady mogą skutkować poważnymi dysfunkcjami płodu. Dlatego już na tym etapie warto jest odpowiednio o siebie dbać. Za wady cewy nerwowej może odpowiadać niewystarczająca podaż kwasu foliowego. Pamiętaj o odpowiedniej suplementacji tego związku. Zalecana dawka to 0,4 mg na dobę.
Jakie objawy i dolegliwości poczujesz w piątym tygodniu ciąży?
W 5 tygodniu ciąży pojawia się zazwyczaj najbardziej oczywisty sygnał świadczący o tym, że możesz spodziewać się dziecka. Większość przyszłych mam zauważa wówczas brak miesiączki. Po kilku dniach od spodziewanego krwawienia udają się do apteki w celu zakupienia testu ciążowego. W piątym tygodniu ciąży Twój wynik powinien być jednoznacznie pozytywny. Jeśli masz jednak wątpliwości co do jego rezultatu – udaj się do lekarza po skierowanie na badanie beta-hCG z krwi żylnej.
Zazwyczaj w tym czasie pojawiają się również objawy bardzo charakterystyczne dla stanu, w którym się znajdujesz - poranne nudności. Na tym etapie rozwoju zarodka doświadcza ich wiele przyszłych mam. Z dużym prawdopodobieństwem będziesz borykać się także z tkliwością i bólem piersi. Pojawiają się one razem ze zmianami hormonalnymi. Twój organizm produkuje coraz więcej progesteronu i estrogenu. Stara się utrzymać ciążę i zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju embrionu.
Odczujesz także nienaturalne zmęczenie. Zmienia się Twój metabolizm i powoli rośnie zapotrzebowanie kaloryczne. Możesz doświadczyć też zawrotów i bólów głowy, wzdęć i zaparć. W Twoim ciele intensywnie zaczęło rozwijać się dziecko. Jeśli którykolwiek z występujących symptomów Cię niepokoi – nie zwlekaj. Udaj się na wizytę do swojej położnej lub lekarza ginekologa. Specjalista wskaże najodpowiedniejsze, dostosowane do Ciebie postępowanie. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu najważniejsze artykuły z kalendarzem ciąży.
Jakie badania warto wykonać w piątym tygodniu ciąży?
5 tydzień ciąży to czas, w którym jest zbyt wcześnie na wykonanie badań pierwszego trymestru. Lekarz zaleci ich wykonanie w 7 lub 8 tygodniu. Na tym etapie możesz się o badanie krwi w celu określenia poziomu beta-hCG. W przypadku prawidłowo rozwijającego się zarodka, hormon ten powinien rosnąć
o minimum 66% co każde 48 godzin.
Podobnie jak w 4 tygodniu, nie ma potrzeby wykonywać badania USG. Pęcherzyk ciążowy nadal jest zbyt mały, by w większości przypadków dostrzec go na monitorze aparatu. Na dokładne określenie czasu trwania ciąży, funkcjonowania i wielkości zarodka musisz poczekać jeszcze kilkanaście dni. Pamiętaj, że o konieczności wykonania poszczególnych czynności decyduje lekarz prowadzący ciążę. Zawsze będzie potrzebował możliwie najbardziej aktualnych wyników. Nie musisz więc działać na własną rękę.
Zastanawiasz się, czy warto iść do lekarza w 5 tygodniu ciąży? Rób to zawsze, ilekroć masz jakiekolwiek wątpliwości i nurtujące pytania. Wizyta u specjalisty uspokoi Cię i pomoże przystosować się do nowej sytuacji. Pomoże również w monitorowaniu Twojego stanu i przygotowaniu się na nadchodzące wyzwania. Specjalista przedstawi Ci także plan badań na najbliższy czas.
Czy test wykryje ciążę w 5 tygodniu?
Wyniki testów wykonywanych z moczu zazwyczaj jednoznacznie potwierdzą Twój stan. Im bardziej rozwinięty zarodek, tym więcej hormonu beta-hCG znajduje się w Twoim moczu i krwi. W przypadku niejednoznacznego wyniku, możesz powtórzyć test ciążowy po kilku dniach.
Jeśli chcesz się dodatkowo upewnić, wykonaj wspomniane powyżej badanie poziomu hCG z krwi żylnej. To na tym etapie nadal najdokładniejsza metoda potwierdzenia obecności pęcherzyka ciążowego w Twoim organizmie. Zastanawiasz się, ile wynosi beta hCG w 5 tygodniu ciąży? Jeśli zarodek rozwija się prawidłowo, wynik powinien oscylować w granicach od 75 do 2600 mIU/ml.
Piąty tydzień ciąży - co może Cię niepokoić?
Wiele z powyżej wymienionych objawów nie stanowi powodów do obaw i są naturalne dla prawidłowego przebiegu ciąży w 5 tygodniu. Mogą jednak wystąpić symptomy, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarza ginekologa. Są to między innymi:
- silne krwawienie,
- intensywny, nasilający się z czasem ból brzucha,
- gorączka,
- utrata objawów ciąży,
- problemy z oddychaniem i widzeniem,
- wymioty (poza porannymi nudnościami).
Obfite krwawienie może wskazywać na poważne nieprawidłowości, a nawet samoistne poronienie. Jeśli je zaobserwujesz, niezwłocznie udaj się do lekarza. Podobnie wygląda to w przypadku uporczywych bólów brzucha. Mogą one występować przy ciąży pozamacicznej i również powinien przyjrzeć się im specjalista. Nie martw się jednak na zapas, takie przypadki zdarzają się rzadko. Musisz jednak wiedzieć jakie symptomy są niepokojące, aby podjąć prawidłowe kroki.
Gorączka, infekcje, wystąpienie problemów z oddychaniem i widzeniem, uporczywe bóle głowy i niepowściągliwe wymioty także stwarzają zagrożenie dla zarodka. Szczególnie niepokojąca jednak jest całkowita utrata objawów ciąży. Jeśli z dnia na dzień zaczęłaś czuć się zupełnie inaczej, powinno skłonić Cię to do pilnej wizyty lekarskiej. Może to być nic groźnego – zawsze jednak w takiej sytuacji skonsultuj się ze specjalistą, który zaleci odpowiednie postępowanie.
Jak dbać o siebie i dziecko w 5 tygodniu ciąży?
5 tydzień ciąży to nadal dość wczesny etap jej rozwoju. Nie oznacza to jednak, że prawidłowa dbałość o swoje zdrowie nie przekłada się na warunki, w jakich rozwija się zarodek. Możesz wspomóc ten proces chociażby poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na swoją dietę.
Spożywaj jak najwięcej pełnowartościowych produktów: gotowanych ryb, warzyw, owoców i orzechów. Odstaw fast foody i żywność wysokoprzetworzoną. Potrzebujesz teraz więcej związków odżywczych, niż do tej pory. Staraj się odżywiać zdrowo i regularnie. Pomoże Ci to przy okazji zwalczyć poranne mdłości.
Koniecznie skonsultuj z lekarzem suplementację kwasu foliowego. Substancja ta odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju układu nerwowego u dziecka. Zalecana dawka, którą musisz przyjmować to 0,4 mg na dobę. Naturalnymi źródłami kwasu foliowego są:
- ciecierzyca,
- szpinak,
- sałata,
- fasola,
- pietruszka,
- jarmuż,
- brokuły,
- jaja,
- sezam,
- słonecznik.
Jeśli w Twoim organizmie jest deficyt witaminy D – w ciąży staraj się przyjmować codziennie 1500-200 IU tego związku. Pamiętaj, żeby spożywać suplement w trakcie posiłku. Witamina D rozpuszcza się bowiem w tłuszczach. Jeśli nie masz anemii, nie zachodzi konieczność suplementowania żelaza. Warto za to zwiększyć podaż kwasów DHA. Znajdziesz je w:
- tłustych rybach, takich jak halibut lub dorsz,
- olejach roślinnych,
- owocach morza i algach,
- orzechach włoskich,
- tofu i siemieniu lnianym.
W przypadku, gdy nie przepadasz za smakiem wyżej wymienionych produktów, poszukaj preparatu suplementującego. Kwasy DHA najlepiej jednak przyjmować poprzez dietę. Zanim zdecydujesz się na zakup jakiegokolwiek leku lub suplementu diety, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Pamiętaj, że w ciąży możesz przyjmować tylko niektóre z nich.
Pod żadnym pozorem nie spożywaj surowych i wędzonych ryb, na przykład pod postacią sushi. W trakcie ciąży jesteś bardziej podatna rozwój chorób bakteryjnych lub pasożytniczych, które mogą zagrażać ciąży. Jeśli jesz ryby, warto, by były ugotowane na parze lub upieczone w piekarniku.
Stres i brak snu mogą niekorzystnie wpływać na rozwijające się dziecko. Twój organizm potrzebuje regeneracji. Ciało przyszłej mamy poddawane jest niezwykle trudnej próbie. Postaraj się więc znaleźć czas dla siebie. Odpoczywaj i relaksuj się. Zadbaj o dobre samopoczucie. Jeśli potrafisz, dobrym pomysłem jest także oddanie się medytacji. Wewnętrzna równowaga pomoże Ci złagodzić ciążowe dolegliwości.
Pamiętaj także o regularnych wizytach u specjalistów – lekarza prowadzącego ciążę lub położnej. Zaplanują oni kolejność i częstotliwość niezbędnych badań. Udzielą Ci także wszystkich niezbędnych wskazówek. Uważnie słuchaj ich opinii.
Co jeszcze warto zrobić w 5 tygodniu ciąży?
Wprowadź do swojego planu dnia lekkie ćwiczenia rozciągające i rozluźniające, takie jak joga, spacery i pływanie. Na tym etapie warto także powoli zastanawiać się nad zapisaniem na specjalistyczne zajęcia w wybranej szkole rodzenia. Przygotują Cię one do zbliżającego się porodu. Stwórz kalendarz ciąży – wpisuj do niego swoje objawy, towarzyszące emocje, nastrój, wyniki badań. Może okazać się pomocny dla lekarza prowadzącego. Warto znaleźć także czas na wartościową lekturę, dzięki której lepiej zrozumiesz rolę przyszłej mamy w życiu dziecka.
W kolejnych tygodniach warto powoli ograniczać wysiłek fizyczny związany np. z podnoszeniem ciężkich przedmiotów, jazdą na łyżwach lub nartach, podskokami, wspinaczką i nurkowaniem. Dbaj także o odpowiedni poziom higieny osobistej. Jej zaniedbanie może skutkować do infekcji układu płciowego lub dróg moczowych. To zjawiska szczególnie niebezpieczne w ciąży. Odstaw także używki i środki odurzające. Dla rozwijającego się embrionu szczególnie niebezpieczne są:
- alkohol - pod każdą postacią,
- papierosy – również palenie bierne jest szkodliwe dla zarodka,
- marihuana i inne narkotyki (zarówno miękkie, jak i twarde),
- mocna kawa, yerba, duże ilości czarnej herbaty.
Odpowiednie nastawienie, nawyki żywieniowe oraz odpoczynek skutecznie pomogą Ci się przystosować do nowej roli.
Bibliografia:
- T. W. Sadler: Embriologia Langman. Red. Jacek Malejczyk, Marek Kujawa; Edra Urban & Partner; 2017
- Lesley Regan. Twoja ciąża tydzień po tygodniu; Esteri, 2016
- Marek Pietryga, Kinga Toboła. Ultrasonograficzna ocena płodu w 5.–10. tygodniu ciąży Ultrasound prenatal diagnosis between 5 and 10 weeks of pregnancy. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2017, 2(5), 193–198
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2020.