Zachcianki ciążowe

Czy chipsy to coś, czego nie można jeść w ciąży? Ciąża to okres, kiedy wiele kobiet doświadcza tak zwanych zachcianek ciążowych, czyli mocnej chęci zjedzenia konkretnego produktu. Kobieta w ciąży częściej ma ochotę na ogórki kiszone czy śledzie. Oprócz kwaśnych produktów, ochota przychodzi również na mniej zdrowe produkty, takie jak lody czy słone przekąski.

Chrupki kukurydziane oraz chipsy ziemniaczane są bardzo lubianymi przez nas przekąskami. Chipsy oraz chrupki lubimy ze względu na chrupkość, która jest atrakcyjna dla naszego podniebienia. Lubimy je także ze względu na atrakcyjny smak, który powstaje dzięki użytej odpowiedniej ilości przypraw oraz proporcji cukru i soli, a także ze względu na obecność wzmacniaczy smaku, takich jak glutaminian monosodowy.

Co ile powinno się jeść chipsy? Najlepiej byłoby całkowicie wyeliminować chipsy z naszej diety. Jedzenie chipsów nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Jednak całkowite wyeliminowanie chipsów może być trudne, ponieważ konsumpcja ich daje nam coś innego - poczucie przyjemności. Jeśli nie jesteśmy w stanie całkowicie z nich zrezygnować – należy jeść je jak najrzadziej oraz starać się sięgać po zdrowsze przekąski.

Czy chipsy są niezdrowe? Szkodliwość chipsów

Większość chipsów zawiera olej palmowy. Olej palmowy jest olejem bardzo niskiej jakości i zawiera nasycone kwasy tłuszczowe. Istnieją dwa rodzaje kwasów tłuszczowych, które znajdują się w pożywieniu – nasycone oraz nienasycone. Dla naszego organizmu lepszym rodzajem kwasów tłuszczowych są te nienasycone, gdyż dobrze wpływają na funkcjonowanie organizmu. Z kolei kwasy tłuszczowe nasycone powinny być spożywane w znacznie mniejszej ilości ze względu na to, że przyczyniają się do rozwoju chorób metabolicznych. Chipsy często zawierają olej palmowy, który dodatkowo zazwyczaj jest utwardzony. Utwardzony olej palmowy zawiera szkodliwe dla organizmu tłuszcze trans.

Chipsy zawierają również akrylamid – związek wykorzystywany w przemyśle do produkcji farb czy lakierów. Akrylamid powstaje w niektórych produktach spożywczych podczas obróbki termicznej powyżej 120 stopni Celsjusza. Najwyższą zawartością akrylamidu charakteryzują się właśnie chipsy ziemniaczane. Badania na zwierzętach pokazały, że związek ten jest prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi.

Jak chipsy działają na organizm?

Zacznijmy od tego, że chipsy są produktem wysokokalorycznym. W 100 gramach chipsów znajduje się około 500 kcal oraz 30 gramów tłuszczu. Jedzenie chipsów może przyczynić się do powstawania nadwyżki kalorycznej i tym samym sprawiać trudności w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Jak już wiemy, chipsy zawierają duże ilości szkodliwych nasyconych kwasów tłuszczowych, a także tłuszczów typu trans. Tłuszcze typu trans wpływają na podtrzymywanie długotrwałego stanu zapalnego w organizmie, a także przyczyniają się do podwyższania poziomu złego cholesterolu we krwi. Osoby często spożywające tłuszcze trans mają większe ryzyko chorób układu krążenia.

Czy można jeść chipsy w ciąży? Chipsy nie należą do grupy produktów, dzięki którym nasza dieta w ciąży jest zbilansowana i racjonalna. Jednak, jeśli chipsy będą spożywane rzadko - raz na jakiś czas, to wydaje się, że nie powinno to skutkować większymi konsekwencjami dla zdrowia. Natomiast chipsy spożywane zbyt często czy w zbyt dużej ilości mogą przyczynić się chociażby do zwiększenia masy ciała, co niesie ryzyko kolejnych komplikacji.

Chipsów w ciąży powinno się unikać także ze względu na fakt, że to, co spożywamy w trakcie ciąży wpływa na kształtowanie się przyszłych nawyków żywieniowych naszego dziecka. Dbając o przyszłe żywienie naszego dziecka– powinniśmy jak najczęściej wybierać zdrową żywność oraz unikać żywności przetworzonej i niezdrowych przekąsek.

Odżywanie się ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Pamiętajmy, że nasza dieta wpływa na to, jak przebiega ciąża. Produkty przez nas spożywane na co dzień powinny dostarczać wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Badania pokazują, że dzieci matek, które w trakcie ciąży spożywały tak zwane „śmieciowe jedzenie” miały zwiększone ryzyko alergii oraz astmy.

Kobieta w zaawansowanej ciąży jedząca chipsy, a także czy w ciąży można jeść chipsy
Czy chipsy w ciąży są szkodliwe, czyli wszystko, co warto wiedzieć na temat jedzenia przekąsek w ciąży okiem położnej

Czego nie wolno jeść w ciąży?

Chipsy nie należą do produktów spożywczych, które są całkowicie zabronione w okresie ciąży. Jednak kierując się zdrowym rozsądkiem – powinno się je spożywać jak najrzadziej.

Czego nie wolno jeść w ciąży? Do produktów przeciwwskazanych w okresie ciąży zaliczamy przede wszystkim surowe mięso, ryby, owoce morza oraz surowe jajka – ze względu na to, że mogą być źródłem drobnoustrojów chorobotwórczych, które w trakcie ciąży mogą być groźne dla rozwoju płodu. Nie powinno się również spożywać produktów z mleka niepasteryzowanego. Zjedzenie wyżej wymienionych surowych produktów nie oznacza, że dziecko urodzi się chore. Stanowi jednak ryzyko zachorowania na choroby takie jak listerioza czy toksoplazmoza. Dlatego kobieta w ciąży powinna unikać tych produktów.

Czego absolutnie nie wolno spożywać w ciąży? Alkoholu, który jest trucizną, przenika przez łożysko i powoduje szereg zaburzeń u płodu, w tym powstawanie wad rozwojowych. W ciąży nie powinniśmy pić również piw bezalkoholowych. Zgodnie z prawem - piwo bezalkoholowe może zawierać do 0,5% alkoholu. Nie wiemy jaka dawka alkoholu jest toksyczna dla płodu, dlatego przyjmujemy, że toksyczna jest każda, nawet najmniejsza dawka. Z tego względu alkohol w każdej ilości jest zakazanym produktem w okresie ciąży.

Zaleca się unikania żywności wysokoprzetworzonej, a także produktów, które zawierają konserwanty, sztuczne barwniki oraz aromaty. Wykluczyć warto zatem żywność konserwowaną i aromatyzowaną: gotowe sosy, gotowe zupy czy przyprawy zawierające glutaminian sodu. W trakcie ciąży nie powinno się jeść także produktów nieświeżych oraz produktów niewiadomego pochodzenia. Warto wyeliminować również kolorowe napoje gazowane, które są sztucznie barwione i aromatyzowane.

Jakie przekąski jeść w ciąży?

Warto sięgać po ulubione orzechy czy bakalie. Naszymi przekąskami powinny być przede wszystkim warzywa i owoce, gdyż w przeciwieństwie do chipsów zawierają dużą dawkę witamin. Dobrą przekąską w okresie ciąży będą suszone śliwki, które zawierają sporą ilość naturalnego błonnika. Odpowiednia podaż błonnika w diecie jest szczególnie ważna w trakcie ciąży, ze względu na zwiększoną predyspozycję do występowania zaparć czy żylaków.

Jeśli nachodzi nas duża ochota na słone przekąski, to zamiast chipsów lepszym wyborem wydają się być chrupki zbożowe czy chrupki z soczewicy, które dostępne są w niektórych sklepach. Jeśli jednak nie możemy się oprzeć i kupujemy chipsy ziemniaczane lub smakowe chrupki kukurydziane, to warto sprawdzać skład i wybierać te produkty, które nie zawierają oleju palmowego oraz wzmacniaczy smaku.

Bibliografia:

  1. Szostak – Węgierek D.: Sposób żywienia a płodność. Medycyna Wieku Rozwojowego, 2011.
  2. Mandryk I., Węgrzyn I.: Świadomość kobiet w ciąży na temat prawidłowych nawyków żywieniowych i racjonalnej diety. Journal of Education, Health and Sport. Online. 21 March 2023. Vol. 16, no. 1, pp. 49-61. 
  3. Żyłowska A.: Dlaczego chipsy uzależniają? Co badania mówią na ten temat? https://dietetycy.org.pl/dlaczego-chipsy-uzalezniaja/
  4. Gielcińska I.: Akryloamid w żywności – czy jest się czego obawiać? https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/akryloamid-w-zywnosci-czy-jest-sie-czego-obawiac/.
ikona podziel się Przekaż dalej