Ciąża donoszona - od którego tygodnia? Położna wyjaśnia
Powszechnie wiadomo, że ciąża to okres 9 miesięcy. Jednak mówiąc o czasie trwania ciąży czasami musimy być bardziej dokładni. Każdy dzień dla rozwijającego się płodu jest bardzo cenny, ponieważ każdego dnia w jego organizmie zachodzą ogromne zmiany. Z tego względu okres ciąży liczy się również za pomocą tygodni i dni. Niestety nie wszystkie dzieci przychodzą na świat o czasie – czyli wtedy, kiedy są albo powinny być zdolne do życia poza organizmem kobiety. Bywają sytuacje, że dziecko przychodzi na świat zbyt szybko, kiedy ciąża jeszcze nie jest donoszona. Kiedy ciąża jest donoszona? Który tydzień ciąży jest już bezpieczny, aby urodzić zdrowe dziecko? Przyjrzyjmy się również temu jak rozwija się płód w organizmie kobiety oraz odpowiedzmy na pytania: Od kiedy najwcześniej poczuć można ruchy dziecka? Jak można je rozpoznać? Czy możliwe są bolesne ruchy dziecka? Jakie są wymiary dziecka w 38 tygodniu ciąży oraz ile przybiera dziecko w 38 tygodniu? A także kiedy ciąża jest donoszona 37 tc czy 38 tc?
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile tygodni trwa ciąża?
O okresie ciąży zazwyczaj mówi się jako o 9 miesiącach. Jednak miesiąc to bardzo duży okres biorąc pod uwagę fakt, że dziecko w macicy rozwija się bardzo szybko i każdy dzień ma dla niego duże znaczenie. Dlatego musimy być bardziej dokładni i z medycznego punktu widzenia o okresie trwania ciąży mówimy w tygodniach + dniach.
Ciąża trwa 40 tygodni (280 dni). Zazwyczaj czas trwania ciąży liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Termin porodu to dzień, który wyznacza się według reguły Naegelego, której wzór jest następujący: do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodajemy 7 dni, następnie odejmujemy 3 miesiące oraz dodajemy 1 rok.
Okres ciąży dzielimy na trymestry:
- I trymestr – trwa od zapłodnienia do 13 – 14 tygodnia ciąży. W pierwszym trymestrze dochodzi do bardzo dużych zmian w organizmie kobiety, a także do szybkiego rozwoju zarodka, a następnie płodu. Zapłodniona komórka jajowa wędruje do jamy macicy, gdzie się zagnieżdża i stale rozwija. Pierwsze tygodnie po zapłodnieniu to okres najszybszego rozwoju i wzrastania organizmu w całym życiu człowieka. Już w 4 tygodniu od zapłodnienia formuje się zawiązek serca, zawiązki kończyn górnych i dolnych oraz zawiązki ucha. W pierwszym trymestrze zaczynają się także tworzyć narządy wewnętrzne, pojawia się również elektryczna aktywność mózgu. Płód zaczyna się poruszać, jednak nie jest to jeszcze odczuwalne przez kobietę. W 9 – 12 tygodniu masa ciała płodu wynosi około 45 g. Pod koniec 12 tygodnia ciąży na postawie obrazu zewnętrznych narządów płciowych płodu określić można jego płeć. I trymestr to zazwyczaj najtrudniejszy okres dla kobiety ciężarnej. Część kobiet doświadcza dolegliwości ciążowych. Najwcześniej pojawić się może zmęczenie, drażliwość, senność, a także brak łaknienia lub nadmierny apetyt. Wystąpić mogą również nudności, wymioty oraz zgaga. Objawy te zmniejszają się lub zanikają zazwyczaj pod koniec pierwszego trymestru.
- II trymestr – trwa od 13-14 do 25 – 26 tygodnia ciąży. Drugi trymestr jest okresem, kiedy kobiety zdecydowanie lepiej się czują – zarówno psychicznie, jak i fizycznie. W drugim trymestrze zazwyczaj znacząco zmienia się sylwetka ciała kobiety. W tym czasie dziecko bardzo intensywnie rośnie. Zwiększa się również ilość płynu owodniowego. Drugi trymestr to okres, kiedy płód zaczyna się coraz bardziej przygotowywać do życia pozamacicznego. Wykonuje różne ćwiczenia. Między innymi połyka wody płodowe – ćwiczy w ten sposób mięśnie, za pomocą których po narodzinach będzie oddychało, jadło oraz mówiło. Zaczyna również ćwiczyć odruchy chwytne. Od 17 tygodnia ciąży skóra płodu pokrywa się meszkiem oraz mazią płodową. Również w tym czasie, około 17 - 18 tygodnia ciąży kobieta ciężarna zaczyna odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Kobiety będące w swojej pierwszej ciąży odczuwać mogą je nieco później, około 20 tygodnia. Pierwsze ruchy płodu odczuwalne są przez kobiety na różne sposoby. Część kobiet ruchy dziecka początkowo opisuje jako podobne do ruchów jelit. Inne osoby porównują je do trzepotania skrzydeł motyla. Zdarzają się również kobiety, które czasami zgłaszają bolesne ruchy dziecka. Pod koniec 6 miesiąca narządy wewnętrzne rozpoczynają swoją pracę, jednak nie są jeszcze na tyle wykształcone, aby w pełni samodzielnie funkcjonować. Koniec drugiego trymestru nie jest jeszcze odpowiednim momentem na narodziny, jednak, jeśli do nich dojdzie, to dzięki zaawansowanej opiece medycznej i specjalistycznym urządzeniom istnieje szansa na przeżycie dla takiego dziecka poza macicą. Pod koniec drugiego trymestru dziecko waży około 1000g. Wymiary dziecka wynoszą natomiast około 25 – 30 cm.
- III trymestr – trwa od 25 – 26 tygodnia do końca ciąży. W tym czasie dziecko nadal rośnie oraz przybiera na wadze. Tworzy się tkanka tłuszczowa podskórna, która po urodzeniu będzie pełniła funkcję termoizolacyjną. Rozwija się układ nerwowy. Oczy się otwierają, brwi i rzęsy stają się dobrze widoczne, a zmysł węchu jest już bardzo dobrze rozwinięty. Dziecku rosną włosy oraz paznokcie. W trzecim trymestrze ciąży dziecko słyszy, rozpoznaje, a także zapamiętuje dźwięki. Większość jego narządów jest już bardzo dobrze rozwinięta. W 30 -34 tygodniu ciąży masa ciała płodu wynosić może około 2500g., a jego skóra jest gładka i różowa. W 9 miesiącu ciąży dochodzi do pełnego rozwoju płuc, dzięki którym po narodzinach dziecko będzie mogło samodzielnie oddychać. Ile przybiera dziecko w 38 tygodniu ciąży? W 38 tc masa ciała płodu wynosić może około 3400g., a jego skóra jest już znacznie grubsza niż wcześniej i przyjmuje białawą barwę.
W którym tygodniu można bezpiecznie urodzić dziecko?
Który tydzień ciąży jest już bezpieczny, aby urodzić zdrowe dziecko? Aktualnie dzięki rozwojowi medycyny, specjalistycznej opiece lekarzy, pielęgniarek i położnych, a także dzięki specjalistycznym sprzętom medycznym możliwe jest zapewnienie warunków do przeżycia takim dzieciom, które jeszcze kilkanaście lat wcześniej nie byłyby w stanie przeżyć. Wiemy już, że dziecko w czasie życia płodowego z dnia na dzień się rozwija, aby być dojrzałym do życia poza macicą. Do samodzielnego życia potrzebne są między innymi wykształcone płuca. Noworodek jest w stanie samodzielnie oddychać wtedy, kiedy jego płuca będą dojrzałe. Jednak dzięki postępowi medycyny możemy pomóc dzieciom, które zbyt szybko przychodzą na świat. W przypadku wystąpienia zagrożenia porodu przedwczesnego, podać można leki, które wpływają na przyspieszenie rozwoju płuc u płodu. Z kolei po ich urodzeniu, dzięki specjalnym maszynom wspomagającymi oddech, dziecko ma szanse na przeżycie oraz rozwój do tego czasu, od kiedy będzie mogło samodzielnie oddychać.
W którym tygodniu można bezpiecznie urodzić dziecko?Za bezpieczny termin porodu uznaje się czas od ukończonego 37 tygodnia do 42 tygodnia ciąży (od 37+0 do 41+6). Ten etap ciąży charakteryzuje się tym, że dziecko jest już dojrzałe do tego, aby żyć poza macicą. Urodzenie dziecka wcześniej może wiązać się z różnymi komplikacjami. Jednak dziecko urodzone w 37 tygodniu lub nawet przed 37 tygodniem ciąży również ma szanse na to, aby urodzić się zdrowym. A jeśli tak nie jest, to ma szansę na przeżycie dzięki aktualnym możliwościom. Sprawdź także ten artykuł: Badania przed ciążą, które warto wykonać – lista, ceny, porady.
Poród przedwczesny
Poród przedwczesny to poród, który rozpoczął się zbyt szybko. Poród uznaje się za przedwczesny, jeśli dochodzi do niego pomiędzy 22+0, a 36+6 tygodniem ciąży. Im większy wiek ciążowy w momencie porodu, tym mniejsze jest ryzyko późniejszej konieczności leczenia noworodka na oddziale intensywnej terapii noworodka oraz mniejsze ryzyko późniejszych ewentualnych niepełnosprawności. Dziecko urodzone przedwcześnie (wcześniak) może nie mieć do końca wykształconych wszystkich układów i narządów. Z tego powodu wcześniaki niestety mogą borykać się z różnymi chorobami oraz niepełnosprawnościami. Istnieje szereg czynników ryzyka porodu przedwczesnego. Takimi, na które możemy mieć wpływ są: niewielki odstęp czasu od poprzedniej ciąży, a także palenie papierosów (u kobiet ciężarnych palących co najmniej 10 papierosów dziennie ryzyko porodu przedwczesnego zwiększa się około 3 razy). Kolejnymi czynnikami są: stres, ciężka praca fizyczna oraz praca zmianowa i nocna.
Poród o czasie – ile tygodni trwa ciąża donoszona?
Termin porodu zazwyczaj wyznacza się na podstawie daty poprzedniej miesiączki. Termin ten jest konkretną datą. Nie oznacza to jednak, że na 100% poród odbędzie się właśnie wtedy. Tylko 5% kobiet rodzi tego konkretnego dnia, czyli w dokładnym terminie porodu. Wiemy, że fizjologiczna ciąża trwa około 40 tygodni, jednak na dokładny czas jej trwania wpływ mają różne czynniki. Kobiety często zastanawiają się jak dokładnie liczy się tygodnie ciąży oraz od którego tygodnia ciąża jest donoszona. O porodzie o czasie zaczynamy mówić wtedy, kiedy ciąża ukończyła 37 tydzień ciąży (czyli 37+0).
Bibliografia:
- Bręborowicz G.H. (red.): Położnictwo i ginekologia tom 1. PZWL, Warszawa 2007
- Iwanowicz – Palus G., Bień A.: Edukacja przeporodowa. PZWL Wydawnictwo Lekarskie. Warszawa 2020
- Bień A.: Opieka nad kobietą ciężarną. PZWL, Warszawa 2009