Czy retinol może pomóc na przebarwienia posłoneczne i jak im zapobiegać w ciąży?
Retinol, czyli pochodna witaminy A to skuteczna substancja, która pozwala na złuszczanie zrogowaciałego naskórka. W przypadku występowania przebarwień także można po niego sięgnąć. Czy jednak można to robić będąc w ciąży? Jaka jest skuteczność retinolu na przebarwienia posłoneczne i jak im zapobiegać w ciąży?
Skuteczność retinolu w walce z przebarwieniami - co warto wiedzieć o jego stosowaniu
Retinol jest bardzo skuteczny w walce z przebarwieniami. Przy odpowiednim stężeniu można nie tylko złuszczać martwy naskórek, ale i brunatne czy też żółtawe plamy na skórze. Stężenie należy zwiększać stopniowo i rozpoczynać od najniższego. W ten sposób można uniknąć wystąpienia podrażnień skóry w związku z zastosowaniem retinolu. Retinol można również zamienić na retinal lub inną pochodną witaminy A. Z reguły nie uczulają one w taki sposób jak retinol i polecane są w przypadku skóry wrażliwej. Jednak skóra kobiety ciężarnej musi być pielęgnowana w sposób szczególny.
Czy retinol można stosować w ciąży? Jaka będzie dla niego dobra alternatywa?
Należy wiedzieć, że stosowanie retinolu w ciąży jest zabronione. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży witamina A może zwiększać ryzyko poronienia. Jednak lekarze nie zalecają stosowania retinoidów przez cały okres ciąży, a nawet w okresie karmienia piersią. Zwłaszcza serum, które działa na głębsze warstwy skóry może przenikać do krwioobiegu, a tym samym może dotrzeć do płodu. Pochodna witaminy A w dużych dawkach może powodować zaburzenia rozwoju płodu i nieodwracalne wady wrodzone. Choć zalecenia lekarzy dotyczą zwłaszcza retinoidów stosowanych doustnie, to lepiej nie ryzykować i zdecydować się na inne produkty redukujące przebarwienia, które nie mają negatywnego wpływu na płód. Można zdecydować się na krem lub serum z roślinny składnikiem jakim jest bukuchiol. Działanie rozjaśniające na przebarwienia ma także niacynamid. Stosowanie kosmetyków, które go zawierają jest także bezpieczne dla kobiet w ciąży. Dlatego można stosować serum czy krem z niacynamidem na przebarwienia. Można też sięgnąć po kremy z witaminą C na dzień lub na noc. Wszystkie kosmetyki na przebarwienia należy stosować po oczyszczeniu skóry. Ponieważ kwasy w ciąży nie są wskazane, należy stosować peelingi enzymatyczne, które uważane są za bezpieczne. Zawsze warto sprawdzić na etykiecie, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania danego kosmetyku. Można też zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego ciążę.
Jak zapobiegać przebarwieniom posłonecznym w ciąży?
Na pewno warto stosować bezpieczne kosmetyki. Jeśli przebarwienia jeszcze się nie pojawiły, to niezbędne będą kremy zawierające filtry SPF. Należy zdecydować się na filtry mineralne, które są bezpieczne. Trzeba wybierać jak najwyższą ochronę przeciwsłoneczną, gdyż skóra w okresie ciąży jest szczególnie narażona na podrażnienia także ze względu na huśtawkę hormonalną. Należy zatem sięgnąć po produkt z filtrem SPF 50+. Ponadto najlepiej ograniczać ekspozycję na słońce najbardziej jak to możliwe. Wiadomo, że żaden produkt w 100% nie chroni przed szkodliwym promieniowaniem, a skóra w ciąży jest bardzo wrażliwa. Lepiej zatem przebywać jak najwięcej w cieniu. Gdy wychodzi się na zewnątrz należy pamiętać o powtarzaniu aplikacji kosmetyku ochronnego mniej więcej co 2 godziny, a gdy zażywa się kąpieli wodnych, po oczyszczeniu i wysuszeniu skóry. Nie można zapomnieć o ochronie skóry głowy i przewiewnym nakryciu głowy takim jak kapelusz z szerokim rondem, a także okularach przeciwsłonecznych z najwyższym filtrem UV.