Ile tygodni trwa ciąża? Wyjaśniamy najważniejsze terminy
Ciąża to okres trwający od momentu poczęcia aż do porodu. Termin ten wiąże się z występowaniem wielu fizjologicznych zmian zachodzących w tym czasie w organizmie kobiety, które umożliwiają rozwój płodu. W kontekście ciąży ważnym elementem jest określenie czasu trwania ciąży, czyli tzw. wieku ciążowego. W jaki sposób to zrobić? Ile trwa prawidłowa ciąża? Jakich metod użyć, aby obliczyć termin porodu? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć w tym temacie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Ile tygodni trwa ciąża u człowieka?
- Ile tygodni trwa ciąża według Reguły Naegelego?
- Ile tygodni trwa ciąża od zapłodnienia?
- Ile tygodni trwa każdy trymestr ciąży?
- Ile dni, tygodni, miesięcy? Jak prawidłowo używać terminologii?
- Kalkulator ciąży – czy warto go używać?
- Prawidłowa ciąża – jak wyznacza się termin porodu?
- Ile tygodni ma trymestr?
- Ile trymestrów trwa ciąża?
- Ile tygodni trwa ciąża donoszona?
- Ile tygodni trwa ciąża przenoszona?
- W którym tygodniu rodzi się wcześniak?
- Co może wpłynąć na czas trwania ciąży?
- Czy każda ciąża trwa tyle samo?
Ile tygodni trwa ciąża u człowieka?
Fizjologiczna donoszona ciąża trwa 280 dni, a więc 40 tygodni. Ciąża dzieli się na trzy trymestry, a każdy z nich trwa 3 miesiące. Czas jej trwania możemy określać jedynie umownie, ponieważ każda ciąża przebiega inaczej. W wyznaczonym terminie rodzi się jedynie około 5% dzieci, natomiast pozostałe na świat przychodzą pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży.
Aby obliczyć termin porodu i długość trwania ciąży, możemy skorzystać z dwóch reguł. Pewnie zastanawiasz się, z czego to wynika?
Ile tygodni trwa ciąża według Reguły Naegelego?
Wykorzystując regułę Naegelego, wiek ciąży wylicza się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Regułę tę stosuje się z uwagi na fakt, że cykl miesiączkowy u wielu kobiet bywa nieregularny. Sprawia to, że ciężko jest przewidzieć dokładny dzień owulacji, a co za tym idzie – zapłodnienia. Jest to również czas, kiedy komórka jajowa zostaje przygotowana do zapłodnienia, a organizm przygotowuje się do potencjalnej ciąży.
Termin porodu według reguły Naegelego obliczamy w następujący sposób:
- Zapisz datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
- Dodaj 1 rok.
- Następnie dodaj 7 dni kalendarzowych.
- Od uzyskanego wyniku odejmij 3 miesiące.
Reguła w opisanej powyżej formie ma zastosowanie dla regularnych, 28-dniowych cykli menstruacyjnych. Jeśli Twoje cykle są dłuższe, powinnaś do wyniku dodać liczbę dni, o które długość Twojego cyklu wykracza ponad 28. Przykładowo: jeśli Twój cykl trwa 32 dni, w punkcie 3. powinnaś dodać 11 dni, zamiast 7. Jeśli Twoje cykle są krótsze – odejmij odpowiednią liczbę dni. Na przykład dla cyklu trwającego 24 dni, dodajesz 3 dni, zamiast 7.
Wiek ustalony na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki jest często korygowany podczas USG w pierwszym trymestrze – pomiary te są bardziej miarodajne.
Ile tygodni trwa ciąża od zapłodnienia?
Większość, bo aż około 2/3 ciężarnych ma problem z ustaleniem dokładnego momentu zajścia w ciążę. Twoje komórki jajowe są zdolne do zapłodnienia przez niemal tydzień po owulacji, dlatego nie jest wcale proste, aby dokładnie określić moment poczęcia.
Według wyliczeń, które za początek ciąży przyjmują moment zapłodnienia, ciąża trwa 9 i pół miesiąca księżycowego (po 28 dni). Daje nam to 38 tygodni, a więc 267 dni.
Ile tygodni trwa każdy trymestr ciąży?
Jeśli przyjmiemy pierwszy dzień ostatniej miesiączki jako pierwszy dzień ciąży, to:
- I trymestr ciąży trwa od 1. do 3. miesiąca włącznie, czyli od 1. tygodnia ciąży do 13. tygodnia ciąży;
- II trymestr obejmuje czas od 4. do 6. miesiąca ciąży włącznie, czyli od 14. do 27. tygodnia ciąży;
- III trymestr ciąży to czas od 7. do 9. miesiąca ciąży, czyli od 28. do 40. tygodnia ciąży. W praktyce jednak dzieci rodzą się często przed i po terminie (38. – 42. tydzień ciąży).
Ile dni, tygodni, miesięcy? Jak prawidłowo używać terminologii?
W prawidłowej, medycznej nomenklaturze nie używamy pojęcia miesięcy ciąży. Do określania wieku ciążowego korzystamy z liczby dni i tygodni, które upłynęły od dnia ostatniej miesiączki.
Dla przykładu – jeśli wiek Twojej ciąży wynosi 8 tygodni + 0 dni oznacza to, że upłynęło 8 pełnych tygodni. Gdy zaś liczba dni wynosi np. +5, jest to równoznaczne z tym, że za dwa dni skończy się kolejny tydzień ciąży ( np. 8 tygodni + 6 dni oznacza, że następnego dnia minie 9 tydzień ciąży). Choć z początku sposób ten może wydawać Ci się skomplikowany, niedługo zaczniesz swobodnie używać go do określania, w którym tygodniu ciąży jesteś. Przydatne mogą być również różne aplikacje, które poza liczbą tygodni i dni ciąży pokazują również, na jakim etapie rozwoju znajduje się Twoje dziecko.
Kalkulator ciąży – czy warto go używać?
Kalkulator ciąży i terminu porodu to bardzo przydatne narzędzie, szczególnie, jeśli nie lubisz wszelkich obliczeń. W Internecie można znaleźć wiele tego typu aplikacji, które pomogą Ci określić, kiedy urodzisz. Aby uzyskać wynik, należy wypełnić wymagane rubryczki – najczęściej termin ostatniej miesiączki. Jeśli znasz swój termin porodu, możesz przy użyciu kalkulatora sprawdzić, ile dokładnie dni minęło od zapłodnienia.
Prawidłowa ciąża – jak wyznacza się termin porodu?
Zazwyczaj na pierwszej wizycie związanej z ciążą, lekarz lub położna po zebraniu wywiadu określa termin porodu. Jednak najbardziej wiarygodna metoda, która sprawdza się w 90%, to wyliczenie terminu porodu podczas badania USG, które wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży.
Lekarz, widząc na ekranie aparatu USG płód, mierzy tzw. długość ciemieniowo-siedzeniową (ang. CRL – crown rump length), czyli odległość od czubka główki, do kości ogonowej która znajduje się między pośladkami płodu. Po wprowadzeniu danych do programu, wyliczany jest automatycznie wiek ciążowy oraz termin porodu.
Przykładowo: Pomiar CRL o wartości 45mm mówi o tym, że dziecko ma 11 tygodni + 0 dni. Długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosząca 84 mm daje 13 tygodni + 6 dni. W drugim trymestrze wiek ciąży może być szacowany również na podstawie obwodu główki płodu (ang. HC - head circumference).
Ile tygodni ma trymestr?
Trymestr trwa 12-13 tygodni – każdy kolejny różni się nieznacznie czasem trwania od poprzednika. Wystarczy podzielić 40 tygodni przez 3, aby zobaczyć, że nie otrzymamy równego wyniku.
Ile trymestrów trwa ciąża?
Prawidłowa ciąża obejmuje trzy trymestry:
- pierwszy trymestr, który trwa od 1. do 13. tygodnia ciąży;
- drugi trymestr, który trwa od 14. do 27. tygodnia ciąży;
- trzeci trymestr, który trwa od 28. do 40. tygodnia ciąży (lub dłużej).
Ile tygodni trwa ciąża donoszona?
Według ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) ciąża w terminie to ciąża zakończona pomiędzy 39+0 a 40+6 tygodniem. Ciąża zakończona później, czyli pomiędzy 41+0, a 41+6 tygodniem to tzw. ciąża w późnym terminie.
Według WHO (World Health Organization) ciąża donoszona to taka, w której poród następuje po ukończonym 37 tygodniu. Jest to czas, w którym dziecko ma wykształcone wszystkie układy i jest gotowe do życia poza organizmem mamy.
Ile tygodni trwa ciąża przenoszona?
Ciąża, która trwa powyżej 42 tygodni to ciąża przenoszona, inaczej zwana “ciążą po terminie”. Przenoszenie wiąże się z ryzykiem wystąpienia pewnych komplikacji położniczych, takich jak np. niewydolność łożyska. W takiej sytuacji konieczne może być przeprowadzenie indukcji porodu – informacje o niej znajdziesz w innym artykule.
W którym tygodniu rodzi się wcześniak?
Ciąża zakończona przed terminem to taka, w której poród następuje przed ukończonym 37. tygodniem ciąży lub przed 259. dniem ciąży, licząc od daty ostatniej miesiączki. Dzieci rodzące się przed terminem to wcześniaki.
Jeśli Twoje dziecko urodzi się przedwcześnie, może potrzebować wsparcia na oddziale intensywnej terapii noworodków. Opieka może obejmować pomoc w oddychaniu, regulowaniu temperatury i karmieniu.
Wyróżnia się kilka poziomów wcześniactwa:
- Dziecko urodzone pomiędzy 23. a 27. tygodniem ciąży nazywane jest ekstremalnie skrajnym wcześniakiem
- Dziecko urodzone pomiędzy od 28. do 31. tygodnia ciąży włącznie – nazywamy skrajnym wcześniakiem;
- Dzieci urodzone pomiędzy 32. a 36. tygodniem ciąży to tzw. średnie wcześniaki.
Co może wpłynąć na czas trwania ciąży?
Pamiętaj, że każda kobieta i każda ciąża jest wyjątkowa, zatem wiele czynników może wpłynąć na długość jej trwania.
Pierwszym z nich jest wiek matki. Kobieta poniżej 20. roku życia lub powyżej 35. roku życia ma większe szanse na przedwczesny poród lub odwrotnie – na dłuższy czas trwania ciąży.
Innym czynnikiem jest stan zdrowia matki – choroby, takie jak cukrzyca, choroby nerek czy nadciśnienie tętnicze mogą wpłynąć na przebieg ciąży. Jeśli w poprzednich ciążach ujawniły się u Ciebie choroby towarzyszące, takie jak cukrzyca ciężarnych lub nadciśnienie indukowane ciążą, trzeba mieć to na uwadze i poinformować lekarza prowadzącego, gdyż te schorzenia lubią się powtarzać.
Styl życia matki, czyli palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, niewłaściwa dieta czy brak aktywności fizycznej, również może wpłynąć na czas trwania ciąży i zwiększyć ryzyko powikłań.
Ponadto, genetyka dziecka odgrywa również rolę w czasie trwania ciąży, ponieważ w niektórych przypadkach dziecko może się urodzić przedwcześnie z powodu genetycznych predyspozycji.
Zajawka: Ile tygodni trwa ciąża u człowieka? Jak obliczyć termin porodu? Sprawdź, jak wyliczyć termin narodzin Twojego dziecka!
Czy każda ciąża trwa tyle samo?
Jeśli jesteś w drugiej ciąży możesz zastanawiać się, czy jej przebieg oraz poród będą podobne do tego, co przeżywałaś za pierwszym razem. Jeśli w przeszłości urodziłaś dziecko po terminie, może to zwiększyć szanse, że Twoja obecna ciąża zakończy się później.
Jeżeli w poprzedniej ciąży urodziłaś przedwcześnie (przed 37. tygodniem), porozmawiaj z lekarzem o zmniejszeniu ryzyka kolejnego porodu przedwczesnego, gdyż jednym z najważniejszych czynników wpływających na poród przedwczesny jest to, czy przeżyłaś go wcześniej.
Bibliografia:
- Łukaszuk, M., & Wender-Ożegowska, E. (2019). Ciąża i poród. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
- Grabiec M, Pawlaczyk M, Kudela G. Czynniki wpływające na czas trwania ciąży u kobiet w wieku rozrodczym. Przegląd Menopauzalny. 2018;17(3):109-113. doi: 10.5114/pm.2018.80254.
- Huras H, Łukaszuk K, Woroń J. Czynniki ryzyka przedwczesnego porodu - przegląd piśmiennictwa. Ginekol Pol. 2016;87(8):576-580. doi: 10.5603/GP.2016.0076.