Komu najpierw powiedzieć o ciąży?

Naturalnie, że swojemu mężowi, lub jeśli nie jesteście małżeństwem – partnerowi! W końcu to on będzie tatą malucha, którego wspólnie będziecie wyczekiwać i wychowywać. Dalsze wybory nie są już tak ważne i zależą od Twoich preferencji. Możesz najpierw porozmawiać z najlepszą przyjaciółką, a następnie umówić się z paczką bliskich znajomych. Jeżeli jesteście zżyci ze swoimi rodzicami i teściami, warto ogłosić ciążę wcześniej, w końcu przyda się wsparcie w tym wyjątkowym czasie. Następnie przyjdzie czas na oznajmienie ciąży dalszej rodzinie. Na końcu pamiętaj, aby w odpowiednim czasie poinformować o ciąży swojego szefa, nawet jeśli planujesz pracować do ostatnich tygodni.

Jak poinformować partnera o ciąży?

Kiedy na teście ciążowym zobaczysz dwie kreski, z pewnością zaleje Cię cała gama emocji. Od radości i ekscytacji, przez lęk i całą masę obaw, po wdzięczność. Niezależnie od tego, czy ciąża była planowana, czy nie, będziesz musiała podzielić się tą nowiną ze swoim partnerem. Niektóre kobiety mówią o tym wprost, inne wybierają mniej standardowe rozwiązania. Jeśli chcesz wykorzystać element zaskoczenia, warto zastanowić się nad przygotowaniem niespodzianki.

Oto kilka pomysłów na to, jak poinformować partnera o ciąży:

  • Najprostszy sposób, to ułożenie na brzuchu dłoni na kształt serca – powinien się domyślić!
  • Na wydruku z USG na którym uwidoczniono płód, napisz czułe powitanie, np. “Niedługo się zobaczymy, tato!”;
  • Kup malutkie buciki i dołącz do nich karteczkę “Wkrótce będą z nami spacerować jeszcze dwie stopy!”
  • Jeśli jesteś cierpliwa, wyślij partnerowi kartkę pocztą. Z pewnością będzie zaskoczony.

Kiedy powiedzieć rodzicom o ciąży?

Zastanawiasz się, w którym tygodniu powiedzieć o ciąży bliskim? Decyzja o tym, kiedy podzielić się radosną wieścią z rodzicami zależy wyłącznie od nas. Choć przepełniająca nas radość może skłaniać do jak najszybszego poinformowania bliskich o ciąży, warto poczekać do końca pierwszego trymestru, czyli do 12 tygodnia ciąży. Pierwszy trymestr ciąży to bowiem czas na oswojenie się z nową sytuacją. Wykorzystajcie więc pierwsze tygodnie na zbliżenie się do siebie, w końcu za Waszą sprawą powstało nowe życie! Pierwszy trymestr to również okres, kiedy duża część ciąż ulega samoistnemu poronieniu, dlatego zachowując nowinę dla siebie, unikniecie trudnych rozmów o stracie. Od 12 tygodnia, ciążę uznaje się za “bezpieczną”, a to oznacza, że możecie w pełni zacząć cieszyć się i dzielić z bliskimi faktem, że zostaniecie rodzicami.

Jak powiedzieć teściom o ciąży?

To, jak powiadomimy naszych teściów o ciąży, w dużej mierze zależy od jakości naszych relacji z nimi. Jeśli mamy dobry kontakt, możemy zdecydować się na zaplanowanie miłej niespodzianki, takiej jak kolacja w restauracji. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na wspólne zaplanowanie tego ważnego momentu z naszym partnerem lub partnerką. Jeśli teściowie dobrze dogadują się z naszymi rodzicami, możemy zdecydować się na wspólny obiad i poinformować obie strony jednocześnie.

Inaczej jest w sytuacji, kiedy nie mamy dobrych stosunków z naszymi teściami. Wtedy zazwyczaj informację o ciąży przekazuje swoim rodzicom nasz partner. Możemy też ogłosić to wspólnie, ale przez telefon. Dobrym pomysłem będzie również wysłanie bukietu z liścikiem “Gratulacje, będziecie dziadkami!”.

Jak powiedzieć o ciąży w fajny sposób?

Bez względu na to, jaki moment wybierzecie, zawsze możecie ogłosić ciążę w wyjątkowy sposób. A więc jak powiedzieć o ciąży dziadkom? Oto pomysły na to, jak poinformować rodziców o tym, że zostaną dziadkami w fajny sposób:

Test ciążowy i usg, a także jak powiedzieć rodzicom o ciąży
Jak powiedzieć rodzicom o ciąży, czyli pomysły i informacje, jak zawiadomić o ciąży
  1. Kupcie specjalne markery do malowania zastawy stołowej. Napiszcie “Będziesz babcią/dziadkiem” na dnie kubka. Przygotujcie kawę lub herbatę dla rodziców i obserwujcie ich reakcje, gdy dopiją napój do końca.
  2. Zadzwońcie do rodziców i przywitajcie ich słowami “cześć babciu”, “cześć dziadku”.
  3. W Dzień Babci i Dzień Dziadka podarujcie rodzicom upominki z napisami: “dla najlepszej babci/dziadka na świecie”. Niespodzianka ucieszy ich i wzruszy do łez.
  4. Wykonajcie drzewko genealogiczne Waszej wspólnej rodziny (wy, rodzice, teściowie), a w wolnym miejscu na gałęzi namalujcie małą rączkę i wpiszcie spodziewany termin porodu.
  5. Zaproście rodziców na herbatę i ciastko, w którym umieścicie karteczkę z nowiną lub zdjęcie USG.
  6. Zamówcie koszulki z napisem “Będę mamą” i “Będę tatą” i załóżcie je na umówione spotkanie z rodzicami. Jeśli chcecie od razu poinformować ich o płci dziecka, wybierzcie różowy kolor dla dziewczynki i niebieski dla chłopaka.
  7. Podarujcie rodzicom ramkę ze zdjęciem USG i terminem porodu – będzie to pamiątka na lata.
  8. Przygotujcie pudełko wyłożone ozdobną watą i włóżcie do niego owoc odpowiadający wielkości płodu. Dołączcie karteczkę z dopiskiem “Takiej wielkości jest dziś Wasz wnuk!”.
  9. Pudełko skarbów to kolejny pomysł na to jak w fajny sposób poinformować rodziców o ciąży. Jednocześnie będzie to dla nich wspaniała pamiątka. Do pudełka włóżcie zdjęcie USG, test ciążowy, ubranko i buciki dla noworodka, najlepiej z napisem w stylu “Kocham swoich dziadków!”.
  10. W internecie można zamówić zdrapki, wyglądają one podobnie do tych, w których można wygrać pieniądze. Zamiast nagrody pieniężnej, rodzice po zdrapaniu ujrzą napis “Gratulacje, wygraliście wnuczkę!”.
  11. Podarujcie rodzicom oprawione w ramkę wspólne zdjęcie, na którym masz odsłonięty brzuszek, a na nim namalowany uśmiech lub bociana.
  12. Płyta z tętnem płodu! Jeśli rodzice lubią słuchać muzyki, będą nie lada zaskoczeni, kiedy ich uszy zamiast ulubionej piosenki usłyszą dźwięk tętniącego serca ich wnuka!
  13. Jeśli będzie to Wasze drugie lub kolejne dziecko, poproście młodsze rodzeństwo, aby narysowało laurkę dla dziadków, na której przedstawiona będzie Wasza rodzina z dodatkowym małym człowiekiem.

Sprawdź także ten artykuł: Badania przed ciążą, które warto wykonać – lista, ceny, porady.

Jak powiedzieć rodzicom o nieplanowanej ciąży?

Jeśli dotąd nie planowaliście ciąży, ale stało się, z pewnością zastanawiacie się teraz, jak poinformować rodziców o wpadce. Najlepszym momentem na dzielenie się nowiną będzie obiad u rodziców lub w naszym domu, na neutralnym gruncie i w spokojnej atmosferze. Z pewnością ta wiadomość będzie dla nich sporym zaskoczeniem, a reakcje mogą być różne. Nie należy się jednak bać takiej rozmowy – w końcu to Wasi rodzice i z pewnością, gdy emocje opadną, będą cieszyć się z wnuka. Dajcie im czas na przetrawienie tej informacji. W pierwszej chwili wiadomość o ciąży, szczególnie nieplanowanej, może wprawić ich w osłupienie. Gdy ochłoną przyjdzie czas na rozmowy i dzielenie się swoimi emocjami. Nie zapominajcie, że rodzice kochają nas z całego serca i chcą dla nas wszystkiego, co najlepsze, dlatego na pewno będą cieszyć się z nami z wiadomości o ciąży. Nawet jeśli nie od razu, to w odpowiednim dla siebie czasie dojrzeją do roli dziadków.

Jeśli ciąża przydarza się nastolatce, taka wiadomość może być dla rodziców sporym szokiem. Pamiętajmy, że dla młodej dziewczyny wiadomość o tym, że jest w ciąży, często równa się z “końcem świata”, a sama jest przerażona wizją rozmowy z rodzicami o tym fakcie. Ci, nawet jeśli początkowo będą źli, z pewnością staną na wysokości zadania i postarają się wesprzeć młodą mamę w wychowaniu wnuka.

Pamiętajmy, że szczerość to jedno z najważniejszych fundamentów relacji z naszymi rodzicami. Dlatego nawet, jeśli temat jest trudny, warto opowiedzieć im o swojej sytuacji i poprosić o wsparcie.

  1. Cudny, W. (2015). "Jestem w ciąży" - jak powiedzieć to rodzicom? Poradnik dla młodych mam i przyszłych ojców. Wydawnictwo Zwierciadło.
  2. Murkoff, H., Mazel, S., & Hathaway, S. E. (2016). What to Expect When You're Expecting. Workman Publishing.
  3. Iovine, V. (2007). The Girlfriend's Guide to Pregnancy. Pocket Books.
ikona podziel się Przekaż dalej